Jump to content
Dogomania

Czy z warzywami można przesadzić?


zuzel

Recommended Posts

Może zacznę od tego, że moje psy nie są na BARFie, ale od ok 2 miesięcy mamy drugiego psa, co spowodowało, że co jest w misce to trzeba zjeść bo "ona mi to zje" ;)

Parę dni temu zaczęłam robić soki w sokowirowce - burak+ jabłko. Sokowirówka kiepska więc miąż który zostaje to nie suchy wiór tylko właściwie starta na papkę masa warzywno-owocowa. Po wrzuceniu do miski i dodaniu trochę soku papka znika natychmiast. Tylko teraz zaczynam się zastanawiać - czy mogę im to podawać codziennie? I czy można przesadzić?
Tego wychodzi tak ze 3-4 czubate łyzki od zupy na psa (ok 18kg psa) i nie ma żadnych biegunek ani nic.

A i może przy okazji macie jakiś pomysł - mój pierwszy pies tak co ok 2 tyg dostawał surową kość cielęcą do ogryzania bo mu się kamień odkłada na zębach, nowy pies (ok roku, ze schroniska) po dostaniu kości dostał konkretnej biegunki. Na razie nie podawałam drugi raz, więc może to było jednorazowe, ale obawiam się że to jej reakcja na jedzenie kości - często to się zdarza? da się jakoś psi żołądek przyzwyczaić do kości? czy jestem skazana na nie-podawanie jej kości i prawdopodobnie czyszczenie zębów pod narkozą co parę lat? :/

Link to comment
Share on other sites

Mnie się wydaje, że to zależy, co pies dostaje do jedzenia jako bazę. Jeśli karmę mięsną, bezzbożową, to taka ilość powinna być ok. Jeśli zbożówkę z dużą ilością węglowodanów, to może tych węglowodanów zrobić się za dużo. Z drugiej strony, skoro psu smakuje, to może mu czegoś brakuje i właśnie uzupełnia. Skoro nic mu nie jest.
Buraka codziennie przez dłuższy czas osobiście bym nie podawała, bo upośledza wchłanianie wapnia. Trzeba też zwrócić uwagę na ten osad na zębach, bo niektóre psy po warzywach i owocach mają większą tendencję do jego odkładania.
Co do kości - można próbować podawać żwacze wołowe, żeby przygotować żołądek do trawienia kości. I nie powinno się ich łączyć z warzywami właśnie, bo warzywa są zasadotwórcze a do trawienia kości potrzebny jest silny kwas w żołądku.
Ale może być też tak, że temu modelowi kości nie służą i trzeba się z tym pogodzić.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie z tymi burakami to nie wiem - długi czas swoim papugom ograniczałam buraka myśląc o wypłukiwaniu wapnia, ale ostatnio dotarłam do informacji że mi się coś pomieszało, bo wypłukuje wapń botwina (liście z buraków) która ma szczawiany, a sam burak polecany jest jako źródło wapnia...

Ok dzięki za pomoc, spróbuje z tymi żwaczami i za jakiś czas znów podam im kość i zobaczymy co będzie, chciałabym żeby mogła je jeść, w końcu to zdrowie..

A jeśli chodzi o te warzywa przy kościach - to czy w BARFie nie poleca się właśnie podawać jakiś np korpusów drobiowych wypchanych warzywami? np jak pies nie przepada za warzywami a przecież jakieś trzeba wprowadzać?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...