Jump to content
Dogomania

Jazda konna=Miłość do koni?


Martuchny

Recommended Posts

Sport może być fajny.Mam w stajni taką kobyłkę sportową.Koń jest cudny.I nie tylko dlatego,że umie dobrze wykonać każde polecenie.Ona się stara.Współpracuje.Jest prawdziwym partnerem.Szanuje mnie,słucha,ufa mi (tak mi się przynajmniej wydaje;)).Przyzwyczaiła się do swojej pracy i polubiła ją.Owszem,czasami jej się zwyczajnie nie chce.Ale ogółem jest przekochana.Można jej zaufać.Jeżdżąc na niej,czasem używam bata.To nie zaburza naszych relacji,ponieważ ona traktuje bat jako zwyczajną pomoc.Respektuje go,ale to nie jest to respekt podszyty strachem,bo nigdy nie zaznała złego traktowania.Owa klacz czasem się "zapomina" i bat pełni tutaj funkcję komunikatu w stylu "halo,tu jestem,pracujemy,proszę się nie obijać, tylko skupić na robocie" a nie narzędzia tortur.Fakt,że była (być może nadal będzie) koniem sportowym i to najwyższych lotów (świetne wyniki na Mistrzostwach Polski,a także zawodach międzynarodowych,w tym Mistrzostwach Europy) nie przeszkadza jej w normalnym życiu.Jest padokowana (i nie przeszkadza jej to w pracy-to tak dla niedowiarków),jeźdźcy obchodzą się z nią łagodnie i ogólnie nie wygląda na nieszczęśliwą i cierpiącą.
To tak w kontekście tego,czy sport jeździecki musi być brutalny,bo od tego w ogóle zaczął się ten wątek.

Edited by aussie&husky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Sprzęt nie jest narzędziem tortur sam w sobie,na miłość boską! A już siodło na pewno nie jest narzędziem tortur! (prawidłowo dobrane i prawidłowo użytkowane,rzecz jasna) Wszystko zależy od tego jak sprzętu używać.To właśnie działanie ludzi,a nie sprzęt jako taki ma wpływ na samopoczucie i dobrostan konia.Można koniowi zrobić wielką krzywdę jeżdżąc na oklep i na kantarku sznurkowym,można nie zrobić mu nic złego i dobrze go traktować jeżdżąc z siodłem,wędzidłem,batem czy ostrogami.A o tym,czy sprzęt (ups,sposób zastosowania sprzętu) robi koniowi krzywdę,nie decyduje jego ilość-kobyłka,na której jeżdżę ma na każdą jazdę zakładane siodło,czaprak,podkładkę obszytą jagnięcym futerkiem (dla amortyzacji wstrząsów podczas jazdy),ogłowie i ochraniacze na wszystkie cztery nogi.Dodatkowo pracujemy z batem.I nie mam wrażenia,żeby była z tego powodu niezadowolona,zestresowana itp.

Link to comment
Share on other sites

Ale na miły bóg,przecież wędzidło nie może uciskać warg,wargi są na zewnątrz pyska a wędzidło jest w środku-ono działa na dziąsła,podniebienie,język,a przede wszystkim na bezzębną część żuchwy!A jego działanie (prawidłowe,bo tylko o takim teraz mówię) polega na [B][U]DELIKATNYM[/U][/B] nacisku,od którego koń ustępuje np.zwalniając czy zatrzymując się,za co otrzymuje nagrodę w postaci usunięcia nacisku i ew. pogłaskania czy jakiegoś innego przyjemnego,miłego gestu.Proponuję nieco bardziej zagłębić się w temat wędzideł i ich działania na pysk konia.
Odnośnie siodła-dobrze dopasowane siodło wcale nie jest taką rzadkością jak sugerujesz.Ja wiem,że obserwując konie i ich siodła w niektórych,źle prowadzonych szkółkach jeździeckich można odnieść takie wrażenie,ale to jest tylko sygnał,że z takiej stajni powinno się zwiać gdzie pieprz rośnie,a nie standard.Dobry, odpowiedzialny właściciel konia nigdy nie pozwoli na złe dopasowanie siodła,które mogłoby samą swoją obecnością na końskim grzbiecie wyrządzać zwierzęciu krzywdę.Oczywiście patologie trafiają się zawsze,ale nie o to mi tutaj chodzi.Dobre siodło nie zaburza też żadnej cyrkulacji,ponieważ między siodłem a grzbietem powinien zawsze pozostać prześwit.Wbrew temu co Ty piszesz,z mojego doświadczenia wynika,że większość koni ma dobrze dopasowane siodła,a jeśli coś jest nie tak,to się to szybko wyłapuje i poprawia,bo złe siodło to nie tylko dyskomfort dla konia,ale również niebezpieczeństwo dla jeźdźca.
Z czystej ciekawości (i bez absolutnie grama złośliwości) chcę Cię zapytać jak długo jeździsz konno?

Link to comment
Share on other sites

Nie,nie powoduje bólu,jeśli jest prawidłowo,czyli delikatnie i z wyczuciem użytkowane.Jeśli operujemy wędzidłem miękko i delikatnie,wywiera ono jedynie lekki nacisk,który nie jest dostatecznie mocny,aby powodować ból.Jeśli jednak jeździec ma twarde,nieczułe ręce,pozbawione wyczucia,działa wędzidłem mocno i ostro-koń może odczuwać ból,a w skrajnych przypadkach-nawet kaleczyć sobie pysk.Dlatego należy bardzo uważać na swoje ręce,a nie zwalać winę na wędzidło samo w sobie.Dobrze użytkowane wędzidło nie musi,a wręcz nie powinno przysparzać koniowi cierpień.

Link to comment
Share on other sites

Jeżdżę konno 13 lat i trenowałam z wieloma ludźmi. Nawet z osobami, które jeżdżą typowo "naturalnie". I KAŻDY, nawet ten co jeździ na cordeo uważa, że dobrze dopasowane i prawidłowo używane wędzidło nie szkodzi koniowi. I uwierzcie, że zbyt mocny kontakt (oczywiście nie przesadzając) jest mniej bolesny od bardzo niestabilnego.
Jestem instruktorem i zawsze zwracam uwagę na rękę. I nie mogę znieść gdy ktoś zaczyna "zbierać" konia od przodu do tyłu.
Mój koń o niebo lepiej chodzi na wędzidle niż na hackamore. I nie chodzi mi o sterowność, ale o rozluźnienie i zaangażowanie.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście, że przeważnie to ręce są brutalne. Nawet na halterze można zrobić krzywdę. Nie wiem czy śmiać się czy płakać gdy widzę kogoś jeżdżącego na halterze na maxa ściągniętym żeby konia skręcić lub zatrzymać. Gdzie jest dosiad ???
Zajeżdżając młode konie od razu utrzymuję stały kontakt na wodzy, ale zawsze na szyi jest uwiąz żeby w razie nieposłuszeństwa koń nie dostał po zębach.
A co do siodeł to nie raz widać brak dopasowania. Za szerokie, za wąskie, na łopatkach. I tego nie toleruję, aczkolwiek niektóre wady można skorygować podkładkami itp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...