Jump to content
Dogomania

hodowla psów - działalność gospodarcza


Alojzyna

Recommended Posts

Szukam informacji na temat zarejestrowania hodowli psów jako działalności gospodarczej. Interesuje mnie zwłaszcza możliwość zarejestrowania tej działalności w KRUS-ie.
Czy ktoś z dogomaniaków ma zarejesrowaną hodowlę? Jakie warunki należy spełnić ? - ilość suk hodowlanych, powierzchnia gruntów itp...

Jak wygląda w takim przypadku sprawa rozliczeń podatkowych, rozliczeń przychodów i kosztów, ubezpieczenia społecznego itp.

Link to comment
Share on other sites

Hodowla psów obecnie już nie jest działem specjalnym produkcji rolnej w rozumieniu ustawy. Wobec tego nie ma podstaw do rejestracji jej w KRUS. Gdybys chciała ja zarejestrowac jako działalność gospodarczą, to podlegasz ZUS.

Natomiast co do powierzchni gruntów: jeśli posiadasz min. 1 hektar (czyli 10.000 m.kw) użytku rolnego (nie dowolnego terenu), to możesz lub musisz (zależnie od tego, czy masz inne źródło ubezpieczenia emerytalno-rentowego) zarejestrować sie w KRUS. Psy tu nic nie mają do rzeczy. To tyle co do kwesti ZUS/KRUS.

Co do fiskusa, to jestem w tej kwestii mało kompetentna, niech się wypowie ktoś lepiej zorientowany.

Link to comment
Share on other sites

Żeby nie być gołosłowną:

[U][QUOTE] [/U]
Począwszy od 2 maja 2004 r., zgodnie z nowymi zapisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, za [B]działy specjalne produkcji rolnej[/B], uzasadniające objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników, uznaje się następujące rodzaje oraz rozmiary upraw i produkcji:
1. Uprawy roślin ozdobnych i pozostałych w szklarniach ogrzewanych powyżej 100 m2
2. Uprawy w szklarniach nie ogrzewanych powyżej 100 m2
3. prawy roślin ozdobnych i pozostałych w tunelach foliowych ogrzewanych powyżej 200 m2
4. Uprawy grzybów i ich grzybni - powyżej 100 m2 powierzchni uprawowej
5. Drób rzeźny:
- kurczęta - powyżej 1000 szt. (w skali roku)
- gęsi - powyżej 500 szt. (w skali roku)
- kaczki - powyżej 500 szt. (w skali roku)
- indyki - powyżej 500 szt. (w skali roku)
- strusie - powyżej 20 szt. (w skali roku)
6. Drób nieśny:
- kury nieśne (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 2.000 szt. (w skali roku)
- gęsi (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 200 szt. (w skali roku)
- kaczki (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 500 szt. (w skali roku)
- indyki (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 500 szt. (w skali roku)
- kury (produkcja jaj konsumpcyjnych) - powyżej 1.000 szt. (w skali roku)
- strusie (w stadzie reprodukcyjnym) - powyżej 6 szt. (w skali roku)
7. Zakłady wylęgu drobiu (zdolność produkcyjna - liczba jaj):
- kurczęta - powyżej 3.000 szt.
- gęsi - powyżej 3.000 szt.
- kaczki - powyżej 3.000 szt.
- indyki - powyżej 3.000 szt.
- strusie - powyżej 50 szt.
8. Zwierzęta futerkowe - powyżej 50 szt. samic stada podstawowego:
- lisy i jenoty
- norki
- tchórzofretki
- szynszyle
- nutrie
- króliki
9. Pasieki powyżej 80 rodzin
10. Hodowla i chów świń poza gospodarstwem rolnym powyżej 100 szt.
[U][/QUOTE][/U]

Psy i koty były tu do 2004. Obecnie, jak widać, już ich nie ma.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Jest działem specjalnym. Trochę późno ta odpowiedź, ale są nowe wątki w tej sprzwie, cały czas aktualne. Odpisuję, żeby przekierować ew. innych czytających na właściwe tory.

Jak zarejestrować i czy płacić ZUS, czy KRUS - jest podane na mojej stronie [URL="http://www.mastifland.pl/"]http://www.mastifland.pl [COLOR=Black]w dziale Dokumenty do pobrania[/COLOR]
[/URL]

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

wow, wielkie dzięki za tak cenne informacje :)
ale nasuwają mi się jeszcze pytania. Mój mąż właśnie otwiera własna działalność, ale to ja jestem właścicielem psa i ja jestem członkiem związku kynologicznego. czy to on może zarejestrować hodowlę?
i kolejne pytanie: urząd skarbowy należy powiadomić w terminie 7 dni od momentu bycia w posiadaniu suki hodowlanej, czyli od momentu otrzymania wpisu do rodowodu, że suka jest hodowlana? a co ze zgłoszeniem hodowli do związku i otrzymaniem przydomka hodowlanego? należy to zrobić wcześniej czy później, czy to już nie ma znaczenia?
i czy mogę prosić o tą ustawę? tzn. same numery dzienika urzędowego mi wystarczą, reszte sobie znajdę...
z góry dziękuje ;)

Link to comment
Share on other sites

Teoretycznie może. Ale nie jest to jasno sprecyzowane, a jak coś nie jest jasno sprecyzowane, to daje furtkę Urzędowi Skarbowemu do nieprzyjaznej interpretacji.

Najprostszą rzeczą w tym wypadku jest dopisanie męża jako współwłaściciela do Hodowli, musi się tylko zarejestrować w ZKwP.

Przydomek hodowlany nie ma znaczenia. Znaczenie istotne (dla US) ma fakt posiadania suki hodowlanej lub psa reproduktora, a więc uzyskanie przez nie takiego wpisu w rodowód. Przecież jak masz psa reproduktora, to w ogóle nie masz ani hodowli, ani jej nie rejestrujesz. Masz tylko psa.

Zresztą wszystkie przepisy ZKwP są dla US nieistotne. ZKwP jest stowarzyszeniem i jako takie kieruje się jedynie własnym statutem nie obowiązującym innych, nie będących jego członkami. I żaden inny organ państwowy na dobrą sprawę nie może też w ten statut ingerować.

A o która ustawę? Bo to co napisałem jest na podstawie kilku aktów prawnych, gdyby to było pozbierane gdzieś razem, pewnie nie byłoby tyle niejasności i wszyscy by o tym wiedzieli.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...