Jump to content
Dogomania

Cukrzyca i inne……


Fredii

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Ostatnio dowiedziałem się, że moja sunia ma cukrzyce (357). Codziennie rano podaje, 10j. insuliny Mixtard-30. Po tygodniu cukier spadł do 133. Zrobiłem tez badania, które przedstawiam poniżej. Weterynarz powiedział, że trzustka siadła całkowicie. Niestety jest także zapalenie wątroby. Przepisał ESSENTIALE Forte oraz NEO-PANCREATINUM. Czy złe wyniki mogą świadczyć np. o nowotworze? Czy spotkaliście się z takim przypadkiem? Czy może mi ktoś coś doradzić? Nie wiem skąd to wszystko się wzięło była traktowana lepiej niż niejedno dziecko. Z góry dziękuję za każdą radę.

p.s. sunia ma prawie 8 lat. Rasa wyżeł niemiecki.

[URL="http://www.fotosik.pl"][IMG]http://images4.fotosik.pl/295/4d0dce123574a63d.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

cześc ,żeby potwierdzić czy trzustka szwankuje w sensie zewnątrzwydzielniczym(na to dostała pankreatynę ) trzeba zrobić badanie kału na strawnośc ,amylaza może byc podniesiona przy innych schorzeniach.Z wyżej przedstawionych badań wynika że wcale nie jest tak zle,przy cukrzycy i got i gpt moga i zazwyczaj są podniesione i oprócz essentiale zastanowiłabym sie nad hepa merzem dodatkowo i oprócz insuliny ,bardzo ważna jest dieta !!!!!!!!!!!! pozwala czasami zmniejszyc ilośc podawanej insuliny no i inne narządy są częściowo,,chronione,, dzieki diecie np. Royal weight control ,Ja mam pacjenta 6 rok na insulinie i ma się swietnie.....

Link to comment
Share on other sites

Witam i dziękuję za odpowiedź.

Jutro idę do wet. i powiem, aby zrobił USG. Niby miała robione, ale jeszcze jedno nie zaszkodzi. Insulinę podaje codziennie o 6:15. Co do diety to gotuje jej makaron lub ryż na mięsie ( wołowina, skrzydełka drobiowe, dzisiaj skrzydełka z indyka). Staram się dawać pokarm o tej samej porze ( 3 razy dziennie), i nawet zjada wszystko. Czy można na przemian podawać raz Royal weight a raz gotowane? Nie wiem tylko, co zrobić z jej pragnieniem, wodę piję litrami a co za tym idzie obficie oddaje mocz. Niby mówił, że wszystko z czasem powinno się, choć trochę unormować, ale jak do tej pory nic. Jeśli możesz to napisz mi jeszcze ile razy dziennie powinienem podawać NEO-PANCREATINUM. Jedni mówią, że przed każdym podaniem jedzenia a inni, że wystarczy raz. Niby „mój” wet. wytłumaczył mi wszystko, ale wolę być pewny i poznać opinie innych.

Jeśli się orientujesz to napisz, tylko szczerze. Czy może to być np. nowotwór? Jednego pieska już straciłem z powodu „raka” i robaków w sercu. Został sprowadzony z USA i pewnie był już chory, ale wet. nie zajął się nim tak jak powinien. Co chwile słyszałem tylko, że ma „zwężony żołądek” i dlatego nie ma apetytu i chudnie. Oczywiście inny weterynarz. Do obecnego mam pełne zaufanie, ale tak jak wspomniałem wcześniej wolę być pewny i poznać opinie innych ludzi

Link to comment
Share on other sites

Pytam z ciekawości: czy to ludzkie laboratorium robiło badania krwi? I kiedy powtarzacie badania? Ja bym powtórzyła - jak działają leki, wtedy można powiedziec coś więcej o tej wątrobie.

Co do tej amylazy - może być podniesiona tez w cukrzycy, więc zeby wykluczyć chorobę trzustki trzeba zrobić co najmniej badanie kału na strawność, jak pisze wacia.

Link to comment
Share on other sites

Tak badania były robione w laboratorium Labox. Mam podawać każdą tabletkę 1 raz dziennie podczas jedzenia. Po miesiącu odstawią leki na 3 dni i zrobią powtórne badania. Sunia czuje się dobrze ma apetyt jest wesoła. Tylko chudnie, ale to pewnie wina diety no i cukrzycy. Mówił, że tak będzie. Dzisiaj niestety nie udało mi się pojechać do wet.. Wyjechał i będzie dopiero w sobotę Miesiąc temu zrobił doktorat i ma jeszcze jakieś sprawy.. Telefonowałem i kazał się nie denerwować, ponieważ wątroba jest do wyleczenia a druga sprawa to zaawansowana cukrzyca, która jest dobrze leczona. W sobotę zrobi USG, wymaca brzuch, i weźmie krew na poziom cukru. Tak czy siak wcześniej nic nie zrobię. Do innego wet. nie pojadę, ponieważ to banda kretynów potrafią tylko kasę drzeć. Nie wiem w ogóle jak oni egzaminy zdali.

P.s czy po ryżu mogą wystąpić zatwardzenia. Od 2 dni nic nie zrobiła.

Link to comment
Share on other sites

weight control mozna podawać na zmianę z gotowanym ,a jesli chodzi o gotowane to powinno sie podawać bardzo mało białka zwierzęcego i tak np. na sniadanie mozna podać biały chudy ser(twaróg) + gotowane jajko i troche płatków kukurydzianych.Po ryzu raczej nie powinno być zatwardzeń ,no ale zmiana diety... może się zdarzyć .Co do pankretayny to zasada jest taka że z każdym posiłkiem .No jeżeli chodzi o zmiany nowotworowe -to z tego co piszesz raczej byłabym spokojna-nowotwory trzustki raczej są w druga strone - tzn insulinoma nowotwór specyficzny dla trzustki powoduje spadek poziomu cukru

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję wszystkim za rady. Jestem spokojniejszy. Wrócił „mój” wet.
(Hehhh przyjechał się przespać w swoim łóżeczku:lol:)
10 minut temu przyszedłem z suczką wypytałem się wszystko dokładnie. Obmacał „piesa” wątroba jest lekko powiększona, ale na pewno nie jest to nowotwór. Gdy skończy kurację tabletkową będzie miała przebadaną krew. Zwiększył tylko insulinę to znaczy: rano 10j. i na wieczór 5 j. Na to wszystko naniosły się jeszcze objawy „ciąży urojonej”. Zasugerował sterylizacje, ale nie jestem pewien czy to dobry pomysł, nie chcę okaleczać psa. Z drugiej strony przekonywał, że mogłoby to w 60% pomóc w walce z cukrzycą. Będę się zastanawiał. Na razie mam jakby spokój.

Link to comment
Share on other sites

Progesteron i insulina konkuruja o te same receptory komórkowe - w rui, pod wpływem progesteronu obserwuje się rozregulowanie poziomów cukru, cięzko dobrać jest dawkę insuliny, żeby ten cukier ustabilizować. Są suki, które objawy cukrzycowe mają tylko w i po rui (do 2 miesięcy). Sterylizacja rozwiązuje ten problem.

Link to comment
Share on other sites

„Kurde” mam dylemat. I co zrobić. Nie chciałbym świadomie okaleczać psa. Z drugiej strony jesteś drugą osobą, która mówi, że mogłoby to pomóc. Napisz mi, co radzisz. A czy po tym zabiegu może być coś nie tak? Nie chcę jej narażać na niepotrzebny ból i cierpienie no i oczywiście komplikacje z tym związane o ile takowe są. Proszę napisz mi to wszystko. Dziękuje jeszcze raz.


Sam teraz sprawdziłem to mleko jej leci. Czyli naprawdę ma tą urojona ciążę.

[FONT=&quot]Zapomniałem. Czy pod wpływem: strachu albo większych emocji może wzrosnąć cukier?[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Czasem trzeba wybrac mniejsze zło. Nie będe tu dyskutować Twojego podejścia do sterylizacji jako świadomego okaleczania psa, choć mam zupełnie inne zdanie, ale to topic o cukrzycy. ;)
Zalecam sterylizacje przy cukrzycy, po opanowaniu skoków cukru, cukrzyca tomedyczne wskazanie do sterylizacji. Sterylizacja zapobiegnie tez nastepnym ciążom urojonym i ich skutkom.

Skoki cukru zdarzaja sie przy wysiłku, niejedzeniu, niepiciu, emocjach - tak jak u ludzi. Musisz zanć objawy hipo i hiperglikemii, żeby móc dobrze leczyc swojego psa. Bo przy zwiększonym wysiłku może będziesz musiał opdać jej cukierka, a jedna porcję insuliny odstawić, bo nie zjadła obiadu.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję bardzo za radę. Przy następnej wizycie u weta. wszystko z nim omówię

[quote]Musisz zanć objawy hipo i hiperglikemii, żeby móc dobrze leczyc swojego psa [/quote]
To wszystko wiem. Dzisiaj właśnie idę po cukier w kostkach. Tak zalecił mi wet.

Na razie ładnie je, więc insulinę podaję zgodnie z jego zaleceniem.

Zapomniałem się go zapytać, o której mam podać drugą dawkę insuliny, czyli [COLOR=Red]5 j[/COLOR]. Rano o 6:15 [COLOR=Red](10j.)[/COLOR] aaaaaaaa [COLOR=Red](5j.)[/COLOR] o której…………????????????????????? Jeśli możesz to będę wdzięczny za napisanie

Link to comment
Share on other sites

co do sterylizacji suki z cukrzycą -NIE MA SIĘ CO ZASTANAWIAĆ !!!!!!!!!
jest to zabieg z wyboru- jeżeli jej nie wysterylizujesz w trakcie kolejnej cieczki może byc taki skok glukozy,że nie da sie tego opanowac ,a pozatym w tym cazsie najczęsciej wystepuje brak wrażliwosci na insuline (kolka wet. wczesnie pisała) i nie ma mozliwości obnizenia poziomu cukru a konsekwencje nieuchronnie moga prowadzic do zejścia smiertelnego mimo najlepszych leków ,lekarzy i chęci-tego naprawde mozna uniknąc decydując sie na sterylizacje .

Link to comment
Share on other sites

Teraz to już jestem przekonany, że nie ma, na co czekać. W najbliższym czasie wszystko uzgodnię z moim wet. Tylko napiszcie jeszcze czy mogą być jakieś powikłania.

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy pod wpływem leku ESSENTIALE Forte albo NEO-PANCREATINUM zmniejsza się pragnienie? Zauważyłem, że piesek zaczął mniej pić i mniej oddaje mocz. Apetyt się nie zmniejszył.

Link to comment
Share on other sites

nie po tych lekach raczej nie,ale polidypsja /poliuria to objawy cukrzycy i niewydolności wątroby ,więc jeżeli piesek zaczął mniej pic i siusiać należy się cieszyc bo to znaczy że prawdopodobnie cukrzyca jest ustabilizowana i dawka insuliny jest na dobrym poziomie .Jeżeli chodzi o powikłąnia to nie powinny wystapic ,tylko znieczulenie i przygotowanie do zabiegu wygląda nieco inaczej niż u zdrowej suczki ale to dokładnie wytłumaczy ci wet.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, co się stało, ale glukoza znowu wzrosła. W obecnej chwili wynosi 357. Wet. zalecił zwiększenie dawki do 10j. rano i wieczorem. Zmienił także insulinę obecnie kazał dawać „Insulinę Lente WO-S”. Skąd nagły wzrost glukozy? Przecież było już tak dobrze. Ma apetyt tylko mniej pije. Co do sterylizacji to zabieg w przyszłym tygodniu najpóźniej za 10 dni.

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem. Nie pamiętam.
Nie pozostaje mi nic innego jak tylko czekać. Tabletki dostaje zgodnie z zaleceniem. Na polu jest wesoła, biega ma duży apetyt. Trochę schudła. U weta. będę we wtorek to zobaczymy jak cukier. Zamówiłem glukometr, ale niestety będzie dopiero za 14 dni.

[quote]Trzymam kciuki za wyleczenie suni[/quote]
Dziękuję
[QUOTE]PS. moja sunia umarła z powodu cukrzycy[/QUOTE]

Bardzo mi przykro.

Link to comment
Share on other sites

Byłem u wet. i cukier znów wzrósł. W obecnej chwili wynosi ponad 400. Sam nie wie, co się dzieje. Zwiększył dawkę insuliny do 15 j. 2 razy dziennie. Sunia jest wesoła, ma apetyt, tylko marniej z piciem wody.

Mam gleukometr tylko teraz jak mam pobrać krew? Może da mi ktoś jakąś radę.

Link to comment
Share on other sites

Byłem u wet. dzisiaj rano prywatnie, ponieważ nie mogłem wytrzymać. Zrobiłem mu pobudkę o 5:30. Naciął suni pazurka, i kazał delikatnie przekłuwać igłą insulinową skrzep, aby pojawiła się kropelka krwi. Robiłem tak już dwa razy i cukier spada. Na razie jestem szczęśliwy. Już myślałem, że naprawdę jest ciężko. O godzinie 5:45 miała 399. Insulinę dostała o 6:15 i od razu porcję ryżu z drobiem i oczywiście tabletki. O godzinie 9:45 cukier spadł do 308. A w obecnej chwili wynosi 197. Teraz sobie zjadła następną porcję. O godzinie 18;15 mam dać 15j. insuliny lente.. Mam nadzieje, że po tym wszystkim cukier się wkońcu ustabilizuje.

[URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=17267"]wacia[/URL] lub [URL="http://www.dogomania.pl/forum/member.php?u=7661"]kolka_wet[/URL] jeśli możecie to napiszcie dlaczego ma takie skoki cukru? Czym to może być spowodowane?
Opiekuję się nią lepiej niż niejedna matka dzieckiem. Śpi w łóżeczku, zawsze ma świeże jedzonko, nigdy nawet nie przemarzła. W ostatnim czasie zaniedbałem wszystko. Nie spuszczam jej z głowy nawet na 20 minut, a i tak ta ( przepraszam za wyraz)pie...d…..na glukoza skacze wysoko w górę. Co jest?

Link to comment
Share on other sites

Co do pobierania krwi do badana cukru glukometrem - spróbuj nakłuwać uszy albo opuszki palców po uprzednim masowaniu (poprawia krążenie krwi) i zdezynfekowaniu. Pazur jest ok, ale o wiele bardziej boli.

Natomiast co do skoków cukru - powtórzxe pytanie Waci - czy nie zbliża jej się cieczka?
Poza tym, przyczyn skoków cukru jest wiele, na początku leczenia trzeba się z tym liczyć. Po sterylizacji, którą planujesz, po podleczeniu lub wyleczeniu ewentualnych chorób towarzyszących powinno szybciej pójść ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...