Jump to content
Dogomania

Orijen - uczulenie?


catty

Recommended Posts

Witam. Mój pies je od około 3 miesięcy karmę Orijen Puppy. Je ją ze smakiem i nie mieliśmy z tą karmą problemów aż do teraz..
U mojego psa pojawiły się takie jakby krostki czarne na brzuchu i ostatnio zaczął się częściej drapać. Nie zmieniałam psu szamponu, nie prałam kocyków ani legowiska.
Byłam z nim u weterynarza, powiedział że być może to jest spowodowane karmą, ale nie ma pewności. Polecił zmienić na Acanę Puppy, ale po niej to tak się zaczął pies drapać, że po kilku dniach wróciłam do Orijena. :shake:
Czy to może być oznaka uczulenia na jakiś składnik w karmie, czy spowodowana dużą ilością białka w karmie?
Kurczaka jadł do tej pory i gotowanego i w innych karmach i nie było objawów uczulenia. Orijen to karma bez zbóż.. Nie wiem co mogło by być przyczyną tych krostek.


Nie zmieniałam do tej pory karmy ze względu na to, że zupełnie nie wiem na jaką mam zmienić. Wiadomo, szkoda tracić pieniądze na coś, co nie będzie pasowało mojemu psu.
Dodam, że mój pies waży około 4kg i kupowanie karm, które są sprzedawane w workach powyżej 3kg nie wchodzi w rachubę.. :sad:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 159
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

To na 99,9% uczulenie. Tylko dziwne, że dopiero po 3msc się to objawiło. Orijen ma bardzo dużo białka, więc drapanie to nic dziwnego.

Hmm, a może spotkał się z jakims innym zwierzem i się zaraził jakims paskudztwem? :roll: No i radzę iśc do innego weta, bo skoro ten się nie poznał, to nie znaczy, że inny nie powie Ci czegoś cennego. ;)

Link to comment
Share on other sites

Nie mamy innych zwierząt, a inne psy mój pies omija szerokim łukiem - nie lubi innych psów.
Także jestem zdziwiona, że dopiero po 3 miesiącach.. Dlatego zastanawiam się co to może być..
Myślisz, że jeśli zmienię mu karmę z Orijena, na gorszą jakościowo to może coś zmienić? I czy powinnam szukać czegoś bez kurczaka, czy po prostu zmienić na inną, z mniejszą ilością białka?

Link to comment
Share on other sites

Też stawiam na uczulenie. Mój Snupek tez jest alergiczny i też ciężko mi dopasować karmę. Kiedyś kupiłam acanę, bo taka zdrowa- a on łapy wygryzał do krwi. Acana to dobra karma ale taka ilość białka dla alergików to same kłopoty. Była to acana bez kurczaka sama jagnięcina, jabłko i ryż. Najfajniej miał się na Bento Kronen jagnięcina i ryż. Nie drapał się, oczy nie łzawiły," kupki zdrowe" karma nie droga, tylko że ciężko ją czasami dostać. Teraz znów zastanawiam się nad powrotem do niej lub przejściem na BARF. A czy to kurczak czy białko musisz sama na piesku wypróbować, może to być też jedno i drugie. Każdy psiak inaczej reaguje na karmę. Dla mojego psa bento było dobrą karmą, a dla innego może być katastrofą:diabloti:

Edited by ankael
Link to comment
Share on other sites

U nas przy BARFie, czyli dużej zawartości białka, pojawiło się przebiałczenie + alergia na kurę, ale dopiero po ok. miesiącu - półtora. Pomogła zmiana na karmę wysokiej jakości (też bez zbóż), opartą na białku rybnym i z niższą zawartością białka - stosujemy Taste of The Wild Pacific Stream. Było też drapanie, trochę łupież, wypadająca sierść. Ja bym poszukała na Twoim miejscu czegoś bez kurczaka na pewno, skoro po Acanie kurczakowej jest nadal drapanie (pamiętaj tylko, żeby czytac skład, bo niektóre karmy teoretycznie bez kurczaka zawierają tłuszcz drobiowy, który też powodować może uczulenie). Żeby objawy całkiem zniknęły, nieraz trzeba 3-4 tygodnie stosowania karmy.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za rady :)
Jest tylko jeden, zasadniczy i największy problem przy zmianie karmy - mój pies ma dopiero 8 miesięcy, a wszystkie karmy (które widziałam w sklepach) które są dostępne bez zbóż i bez kurczaka są dla psów dorosłych :/
A i dodam, że pies jadł wcześniej Acanę i było wszystko w porządku. Żadnego drapania, pryszczy czy innych objawów. Zmieniłam wtedy, bo psu nie smakowało. Teraz jednak przeszło mu i zje każdą karmę poza Boschem - wybitnie nie cierpi - i tu też można się zastanowić, bo to jedyna karma którą jadł w wersji Lamb&Rice, czy nie smakuje mu jagnięcina, czy po prostu karma jako karma.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='catty']Dziękuję za rady :)
Jest tylko jeden, zasadniczy i największy problem przy zmianie karmy - mój pies ma dopiero 8 miesięcy, a wszystkie karmy które są dostępne bez zbóż i bez kurczaka są dla psów dorosłych :/
A i dodam, że pies jadł wcześniej Acanę i było wszystko w porządku. Żadnego drapania, pryszczy czy innych objawów. Zmieniłam wtedy, bo psu nie smakowało. Teraz jednak przeszło mu i zje każdą karmę poza Boschem - wybitnie nie cierpi - i tu też można się zastanowić, bo to jedyna karma którą jadł w wersji Lamb&Rice, czy nie smakuje mu jagnięcina, czy po prostu karma jako karma.[/QUOTE]

Taste of The Wild jest przystosowane dla psów w każdym wieku - nasz waży 5,5 kg, ma niecale 10 miesięcy i wcina od prawie dwóch właśnie TOTWa.

Link to comment
Share on other sites

Aha :) A czy TOTW jest w mniejszych workach? Boję się kupować w dużych workach - nie wiem czy zasmakuje.
Już sprawdziłam - są worki po 2,27kg - co mnie bardzo zadowala :)
Mam jeszcze pytanie: w którym sklepie najtaniej wychodzi ten TOTW ?

Nie umiem zbytnio czytać tych składów, ale czy każdy z tych smaków może być odpowiedni dla alergika? Czy tylko ryba? A i czy wszystkie smaki TOTW'a są bez zbóż - to dla mnie bardzo ważne :)

Edited by catty
Link to comment
Share on other sites

[quote name='catty']Aha :) A czy TOTW jest w mniejszych workach? Boję się kupować w dużych workach - nie wiem czy zasmakuje.
Już sprawdziłam - są worki po 2,27kg - co mnie bardzo zadowala :)
Mam jeszcze pytanie: w którym sklepie najtaniej wychodzi ten TOTW ?

Nie umiem zbytnio czytać tych składów, ale czy każdy z tych smaków może być odpowiedni dla alergika? Czy tylko ryba? A i czy wszystkie smaki TOTW'a są bez zbóż - to dla mnie bardzo ważne :)[/QUOTE]

wszystkie TOTW'y są bez zbóż, wersja rybna jest ponoć dla wrażliwców dobra [u mojego jelitowca sprawdza się super]. poza nią są jeszcze trzy z bizonem, drobiem i jagnięciną, do wyboru do koloru :) ja kupuję w e-karmie i jestem zadowolona, zajrzyj na stronę sklepu przy każdej karmie jest podany szczegółowy skład.
przy tak małych workach raczej drogo wychodzi bo za przesyłkę trzeba dopłacić, ale przy małym psie to też inne koszty :)

Link to comment
Share on other sites

Ja też miałam kiedyś sytuację z rzekomym 'uczuleniem' na Orijena.
I chyba nie tyle było to uczulenie, co coś jest z tym Orijenem zwyczajnie nie tak. Nie wiem, ale ta receptura jest chyba jakaś dziwna, bo wszystkie moje psy się po nim drapały. Teraz jedzą Acanę (o identycznej zawartości białka!) i wszystko jest ok.
Karmy wysokobiałkowe są dobrym rozwiązaniem. Ja stosuję tylko takie. Choć wcześniej próbowałam przeróżne.
Tylko trzeba odpowiednio dobrać ją pod psa ;)
Jeśli Acana również nie pasuje to TOTW jest świetne ;)
Żałuję, że to ma takie ogromne chrupki, dla moich wybrednych chiłek za duże :(

Link to comment
Share on other sites

Może i to się wydaje śmieszne, ale chi naprawdę są małe.
Ja wcześniej karmiłam barfem i generalnie to nie chucham na te moje psy jakoś wybitnie, ale dla mnie to sukces, że one w ogóle jedzą suche.
A chrupki do bardzo duży problem w malych rasach.
Większość lepszych karm ma bardzo duże chrupki (bo nie ma podziału na wielkości psów, lub ma ale jakiś dziwny :), dla jamnika to nie problem ale dla chi ogromny.
Orijen ma ogromne chrupki.
Acana znacznie mniejsze ;)
TOTW też ma duże. Żeby nie miało już dawno bym na to je przestawiła, ale co mi z tego jak one zjedzą ale nie tyle co trzeba?

Link to comment
Share on other sites

:) Dla mojego duże chrupki są w sam raz, ponieważ ma skłonność do szybkiego połykania - jak karmiłam na samym początku RC to mi wymiotował codziennie, bo za szybko jadł te maciupeńkie chrupki :|
Właśnie nie wiem co jest z tym Orijenem.. On nie ma uczulenia jako tako, bo wcześniej jadł karmy inne ze zbożami i kurczakiem i nic mu nie było, a po 3 miesiącach jedzenia karmy z wysokiej półki zaczęły mu te krostki wyskakiwać.. Wet mówił, że jak nie przejdzie to zrobimy badanie na grzybicę czy inne świństwo, ale wydaje mi się być bez sensu robienie badań i wydawanie pieniędzy, kiedy ewidentnie widzę, że to nie problem samej skóry, ale prawdopodobnie karmy.. Swoją drogą, skoro wet przypuszczał alergię, mógł mi polecić jakąś karmę hypoalergiczną.. Nawet takie RC czy Hills'a (którymi obładowane są gabinety weterynaryjne). Odbiegając od tematu - mój wet był wspaniały, płaciłam tylko za to co wet użył, nie za wizytę, ale po Nowym Roku, coś się zepsuło i za wyczyszczenie uszek i podanie dawki na odrobaczanie zapłaciłam 70zł :(
Szkoda tylko, że nie ma tego TOTW'a w sklepie stacjonarnym.. Bo rzadko bywam u rodziców, a tylko do nich mogę zamówić..

Link to comment
Share on other sites

Aysel - to nie był w żadnym razie złośliwy żart :) cziłek na żywo widziałam sztuk kilka ale wiem że to takie maleństwo, że dla niego jedna chrupka to dla mojego jak cała bułka ;) więc rozumiem, że znalezienie DOBREJ suchej karmy to problem, bo tylko takie royale i inne masówki robią specjalnie dla ras ;) chyba tylko w fish4dogs z bezzbożówek widziałam specjalne wersje dla małych ras.

Link to comment
Share on other sites

Kochani, gdzie zamawiacie TOTW'a w workach 2,27kg ? Obszukałam sklepy i jedynie na krakvecie znalazłam możliwość zamówienia, ale i to nie wiem czy jest produkt dostępny bo nie mogłam doszukać się takowej informacji .. :/ Pies mi będzie głodował jak szybko nie ogarnę zamówienia, albo gdziekolwiek w Białymstoku nie znajdę..

Link to comment
Share on other sites

A szukasz zwykłego, czy tego rybnego? Zwykły jest np. we free-dog.pl, rybny 2,27 kg tutaj: [url]http://animalia.pl/produkt,13386,Taste_of_the_Wild_Pacific_Stream_Canine_Formula.html[/url] i [url]http://www.e-karma.pl/product-pol-595-TASTE-OF-THE-WILD-Pacific-Stream.html[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']chyba tylko w fish4dogs z bezzbożówek widziałam specjalne wersje dla małych ras.[/QUOTE]

Kurczę! Ale one są tylko rybne co?
Może jakieś kurczakowe (ekologiczne, mam sukę uczuloną na tą chemię w kurczaku) albo indycze jakimś przypadkiem widziałaś? Tak naprawdę każde inne mięso może być.
Moje psy niezbyt lubią rybę. Tylko jedną mam taką co rzeczywiście lubi. A jak ma się 3 takie psy to wybiera się taką karmę, żeby pasowała dla wszystkich ;) teraz np. wszystkie jedzą puppy ze względu na szczeniaka i w sumie nie wiem czy przy tym nie zostać, bo jakoś bardziej im smakuje ;)

A z tymi gorszymi karmami - dokładnie. Royal ma świetne granulki, idealnie dopasowane, ale jakość karmy - beznadziejna. Szkoda, że te lepsze firmy nie wpadną na taki pomysł :( Bo naprawdę z tak małymi rasami jest spory problem. Po prostu i tak niezbyt chętnie jedzą suche a jak są duże granulki to już w ogóle 'im się nie chce'.

Link to comment
Share on other sites

Ja jeszcze nie wiem na 100% czy mój pies będzie jadł rybną karmę i nieco boję się zamówić aż 2,27kg, bo niemało karmy ode mnie poszło do schronu, a kasą to ja nie szastam ;d
Dzięki Bogu mój pies chrupie wszystkie wielkie granulki :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='catty']Rybnego, ale przesyłka - 20zł.. :/ Fundusze mam ubogie, planuję kupić tylko karmę.. Nigdy nie zamawiałam nic ze sklepów internetowych :oops:[/QUOTE]

No niestety za wysyłkę trzeba płacić. Ew. możesz skontaktować się jutro z większym zoologiem w Twojej okolicy, albo z wetem prowadzącym sklep - może Ci sprowadzą.

[quote name='Aysel']Kurczę! Ale one są tylko rybne co?
Może jakieś kurczakowe (ekologiczne, mam sukę uczuloną na tą chemię w kurczaku) albo indycze jakimś przypadkiem widziałaś? Tak naprawdę każde inne mięso może być.
Moje psy niezbyt lubią rybę. Tylko jedną mam taką co rzeczywiście lubi. A jak ma się 3 takie psy to wybiera się taką karmę, żeby pasowała dla wszystkich ;) teraz np. wszystkie jedzą puppy ze względu na szczeniaka i w sumie nie wiem czy przy tym nie zostać, bo jakoś bardziej im smakuje ;)

A z tymi gorszymi karmami - dokładnie. Royal ma świetne granulki, idealnie dopasowane, ale jakość karmy - beznadziejna. Szkoda, że te lepsze firmy nie wpadną na taki pomysł :( Bo naprawdę z tak małymi rasami jest spory problem. Po prostu i tak niezbyt chętnie jedzą suche a jak są duże granulki to już w ogóle 'im się nie chce'.[/QUOTE]

Fish4Dogs robi tylko rybne, jak wskazuje nazwa, rzeczywiście, są i małe granulki: [url]http://free-dog.pl/pl/p/Finest-Salmon4Dogs-mala-granulka-15kg/26[/url] Aysel, a może ta karma? [url]http://free-dog.pl/pl/p/PLATINUM-Puppy-Chicken-dla-szczeniat-5-kg/22[/url] Też jest niezła, ktoś ostatnio mi polecał i panie ze sklepu też zachwalały.

Link to comment
Share on other sites

Kurczę, ciekawa jest bardzo ta karma ;)
Ale nie ma nikt opakowania może?
Chodzi mi o to czy tam pisze, że kurczaki są ekologiczne?
Ja mam ogromny problem z jedną z suk, z niej jest taki wskaźnik naszpikowania chemikaliami mięsa hahah ;)
Niestety po kurczakach 'chemicznych' puchną jej uszy, rozdziera je tak, że krew się leje.
No i ważne, żeby karma była wysokobiałkowa właśnie. Także Platinum jak najbardziej by pasowało... ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='catty']Niestety nie ogarniam póki co Białegostoku :/[/QUOTE]

Z okolic Białegostoku jest firma Świat Karm.
Mają dość tanią karmę, ale trzeba poszukać, nie wiem czy tam jest Fish4Dogs ;)
Wysyłają kurierem do domu, ponad 50 zł i wysyłka gratis.

Można znaleźć spory wybór karm w Kameleonie na Ryskiej, w Alfie w Kakadu ;)
Ale Fish4Dogs raczej nie sprowadzają, przynajmniej nie widziałam.
Jeszcze kiedys widziałam na giełdzie spożywczo-towarowej takie stoisko na którym były karmy dla psów, te lepsze właśnie ;) Możnaby tam poszukać.

Link to comment
Share on other sites

Kameleon - raz kupiłam tam karmę, którą jadł pies wcześniej i mega biegunka :/ Chyba dlatego że tam są karmy prawie wszystkie na wagę. Może była nieświeża.
A Kakadu to drożyzna.. i nie ma w tych sklepach TOTWa :(
A w świeciekarm nie ma 2,27kg.. No jak na złość! :/

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...