Jump to content
Dogomania

Pierwsze skutki nowej ustwy


pudelek78

Recommended Posts

[quote name='pudelek78']Poniższe linki pochodzą z allegro z pierwszej strony Owczarek Niemiecki wszędzie istnieje możliwość dowozu !!!!!!!!
:razz:Hodowcy przestańcie łamać prawo ustawa obowiązuje wszystkich.:razz:




[url]http://allegro.pl/owczarki-niemieckie-z-rodowodem-owczarek-niemiecki-i2046638815.html[/url]
[url]http://allegro.pl/owczarki-niemiecki-owczarek-niemiecki-i2049935636.html[/url]
[url]http://allegro.pl/owczarek-niemiecki-szczenieta-owczarki-niemieckie-i2061917317.html[/url]
[url]http://allegro.pl/owczarek-niemiecki-dlugowlosy-fci-przepiekny-i2066348223.html[/url]
[url]http://allegro.pl/owczarki-niemiecki-owczarek-niemiecki-i2070694209.html[/url][/QUOTE]

Niestety ale często osoby ze związków są uczulone na wyłapywanie takich np. aukcji. Hodowcy się zdarzyło, wymknęło spod kontroli, pomylił się. Natomiast pseudo choćby nie wiem jak dbał o psa to istne piekło na ziemi ;) .

Ja niestety przy obecnej rzetelności związków chyba wolałabym od znanego mi pseudo kupić, jeśli wiedziałabym jak traktuje psy, czym karmi itd.

Hodowców może nie obowiązuje prawo. Bo na pseudo od razu atak, a jak zapytałam czy rodowodowe z dowozem też są zgłaszane to cisza.
Tępić należy wszystkich, którzy się znęcają nad psami, głodzą, płodzą co cieczkę, nie ważne czy z papierem czy bez.
W nowych związkach się ludzie zrzeszą i co lepiej? Lepiej tylko komu? Może psom odrobinę bo służby mogą sprawdzić warunki, podatki będą odprowadzane. Ale komu się chce kontrolować jakieś psy ważne aby kasa spływała szerokim strumieniem.
A stare związki nie do końca sobie polepszyły, bo pojawią się sporo tańsze psy z rodowodami nowych organizacji. Będą konkurować ceną, kto się nie zna będzie zadowolony, znam przypadek że ktoś kupił psa z rodowodem za 200zł, czyli na 99% z książeczką zdrowia :D.
Jak już wspomniałam psa kupiłabym raczej od znanej mi osoby, albo wzięła kundla, bo na rzetelność w związkach liczyć nie chciałabym... Wystarczy popatrzeć jak to związek reaguje na zgłoszenia, opisywane było niejednokrotnie. Taki człowiek śmieje się w twarz zgłaszającym i cóż, wszystko kręci się dalej.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 61
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='zaginiona sara'] znam przypadek że ktoś kupił psa z rodowodem za 200zł, czyli na 99% z książeczką zdrowia :D.
[/QUOTE]
Takie oszustwa miały miejsce i przed nowelą ustawy. Sama kiedyś zapytałam w zoologu, czy trzymane u nich yorki mają metryki i usłyszałam - tak, mają książeczki zdrowia. Nawet pracownik nie wiedział, o co biega. Tylko że to nie o to chodzi. Skupienie hodowli w rękach organizacji to szansa, na jakieś kontrole, bo są podstawy, żeby ich dokonywać - jest regulamin. To czy ZK, i inne organizacje, stanie na wysokości zadania i zacznie sprawdzać swoich hodowców zależy pewnie od wielu czynników, w tym ten, który jest zawsze najsłabszym ogniwem, czyli czynnik ludzki. Może musi się wymienić pokolenie, może podnieść stopa życiowa, żeby dla ludzi częściej było to hobby a rzadziej biznes. Niemniej mechanizmy kontroli i weryfikowania związkowych hodowli były i są - i nie mają z ustawą nic wspólnego. Żadna ustawa nie zamieni ludzi w uczciwych. Warto jednak, żeby ci mniej uczciwi mieli bardziej pod górkę - tymczasem na pseudo do tej pory nie było zupełnie nic.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Takie oszustwa miały miejsce i przed nowelą ustawy. Sama kiedyś zapytałam w zoologu, czy trzymane u nich yorki mają metryki i usłyszałam - tak, mają książeczki zdrowia. Nawet pracownik nie wiedział, o co biega. Tylko że to nie o to chodzi. Skupienie hodowli w rękach organizacji to szansa, na jakieś kontrole, bo są podstawy, żeby ich dokonywać - jest regulamin. To czy ZK, i inne organizacje, stanie na wysokości zadania i zacznie sprawdzać swoich hodowców zależy pewnie od wielu czynników, w tym ten, który jest zawsze najsłabszym ogniwem, czyli czynnik ludzki. Może musi się wymienić pokolenie, może podnieść stopa życiowa, żeby dla ludzi częściej było to hobby a rzadziej biznes. Niemniej mechanizmy kontroli i weryfikowania związkowych hodowli były i są - i nie mają z ustawą nic wspólnego. Żadna ustawa nie zamieni ludzi w uczciwych. Warto jednak, żeby ci mniej uczciwi mieli bardziej pod górkę - tymczasem na pseudo do tej pory nie było zupełnie nic.[/QUOTE]
To oszustwo było przed ustawą i to jakiś czas. Nie pisałam, że po.
Skoro związki mają nijaką kontrolę nad hodowcami, to nie rozumie co niektórzy wychwalają. Reakcja związków na zgłoszenia jest dla mnie wystarczającą wskazówką jak działa takie ugrupowanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaginiona sara']
Skoro związki mają nijaką kontrolę nad hodowcami, to nie rozumie co niektórzy wychwalają. Reakcja związków na zgłoszenia jest dla mnie wystarczającą wskazówką jak działa takie ugrupowanie.[/QUOTE]
OK. Każdy ma własne na ten temat zdanie. Ale to nie zmienia faktu, że z nowa ustawą ma to niewiele wspólnego. Nawiązując do tytułu wątku - ani to skutek, ani pierwszy, ani ustawy. Ustawowo tego się nie rozwiąże. A pseudo nie są lekarstwem na nieprawidłowości w ramach tego czy innego związku. Choroby nie leczy się jeszcze gorszą chorobą.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']OK. Każdy ma własne na ten temat zdanie. Ale to nie zmienia faktu, że z nowa ustawą ma to niewiele wspólnego. Nawiązując do tytułu wątku - ani to skutek, ani pierwszy, ani ustawy. Ustawowo tego się nie rozwiąże. A pseudo nie są lekarstwem na nieprawidłowości w ramach tego czy innego związku. Choroby nie leczy się jeszcze gorszą chorobą.[/QUOTE]

Kiedyś się leczyło syfilis malarią ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']OK. Każdy ma własne na ten temat zdanie. Ale to nie zmienia faktu, że z nowa ustawą ma to niewiele wspólnego. Nawiązując do tytułu wątku - ani to skutek, ani pierwszy, ani ustawy. Ustawowo tego się nie rozwiąże. A pseudo nie są lekarstwem na nieprawidłowości w ramach tego czy innego związku. Choroby nie leczy się jeszcze gorszą chorobą.[/QUOTE]
Chcę zwrócić uwagę na bardzo istotny, a nie podniesiony do tej pory fakt. Logika ustawy rozgrywa się gdzie indziej, bo oto mamy taką sytuację, że ustawodawca działając w imieniu państwa udzielił wyłączności, jakby koncesji na hodowle psów i kotów niezależnym stowarzyszeniom, „prywatnym” bytom, nad którymi praktycznie państwo nie sprawuje żadnej kontroli i nie może nakładać nań żadnych obowiązków. Co więcej, państwo z definicji nie powinno sprawować jakiegoś szczególnego nadzoru nad stowarzyszeniami. Zatem, stwierdzić należy, że stowarzyszenia jako byty skonstruowane do zupełnie innych celów, całkowicie do tej funkcji się nie nadają i jest to wyjście tymczasowe, awaryjne, bo inaczej nie dało się.
[B]Nie należy oczekiwać, że „mimowolni koncesjonariusze” dobrowolnie wzmogą samokontrolę w swoich hodowlach. W jakim celu mieliby się ograniczać?[/B]
Na potwierdzenie słuszności tej tezy przywołam pierwotną wersję projektu ustawy, w którym pomysłodawca i wnioskodawca nie miał wyobraźni jak tę kluczową kwestię rozwiązać i wpisał, że to Minister Rolnictwa rozwiąże problem. Tak to było zapisane:

[I]po art. 10 dodaje się art. 10a i 10b w brzmieniu:[/I]
[I][FONT=Verdana]„Art. 10a. 1. Zabrania się:[/FONT][/I]

[I][FONT=Verdana]2. Zabrania się rozmnażania psów i kotów w celach handlowych;[/FONT][/I]

[I][FONT=Verdana]6. Zakaz, o którym mowa w ust.2 nie dotyczy hodowli zwierząt zarejestrowanych w[/FONT][/I][I][FONT=Verdana] organizacjach społecznych, których wykaz określi w drodze rozporządzenia minister[/FONT][/I][I][FONT=Verdana] rolnictwa,”[/FONT][/I]

Niestety, zazwyczaj prowizorki okazują się najtrwalsze.

Link to comment
Share on other sites

Póki co, psami się handluje - zarówno w hodowlach jak i poza nimi. Mamy wolny rynek. Jak państwo ustawowo miałoby wpływać na obrót "towarem" w wolnym kraju? Ograniczenie się do ZK, czy zamknięcie listy "podmiotów uprawnionych" byłoby praktyką monopolistyczną. Jedyne co można robić, to wymagać "koncesji", bo zwalczać nieprawidłowości można jedynie wtedy, gdy wie się, komu postawić zarzuty.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']OK. Każdy ma własne na ten temat zdanie. Ale to nie zmienia faktu, że z nowa ustawą ma to niewiele wspólnego. Nawiązując do tytułu wątku - ani to skutek, ani pierwszy, ani ustawy. Ustawowo tego się nie rozwiąże. A pseudo nie są lekarstwem na nieprawidłowości w ramach tego czy innego związku. Choroby nie leczy się jeszcze gorszą chorobą.[/QUOTE]
Ja nie uznaję fabryczek psów, produkcji.
Czym innym jest jak ktoś ma 1 sukę i dba o nią i ją rozmnoży. Czym innym jest jak ktoś ma 30 suk i mnoży i wcale nie dba.
Jestem przeciwna produkcji w dużej ilości i to nowa ustawa powinna zawierać.
Nie mówię, że wszystkie hodowle papierowe są złe, natomiast wszystkie fabryczki są dla mnie złe papierowe i bez.
A nowa ustawa powinna jeszcze ograniczać ilość produkowanych psów.
Tylko kto by to kontrolował...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaginiona sara']
Czym innym jest jak ktoś ma 1 sukę i dba o nią i ją rozmnoży. [/QUOTE]
Skoro dba, to chyba nie jest dla niego problem sprawdzenie, czy jego suka w ogóle do hodowania się nadaje? Psy hodowlane powinny jednak spełniać jakieś kryteria, poza tym jednym, że są zadbane.
Co do fabryk to pełna zgoda. Niestety jeśli faktycznie dalsze poprawki zapisów prawnych miałby iść w kierunku uznania hodowli za normalną działalność gospodarczą, z obowiązkowym ZUSem, to dla niektórych małych, prawdziwie amatorskich hodowli, może to chyba oznaczać koniec.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='filodendron']Skoro dba, to chyba nie jest dla niego problem sprawdzenie, czy jego suka w ogóle do hodowania się nadaje? Psy hodowlane powinny jednak spełniać jakieś kryteria, poza tym jednym, że są zadbane.
Co do fabryk to pełna zgoda. Niestety jeśli faktycznie dalsze poprawki zapisów prawnych miałby iść w kierunku uznania hodowli za normalną działalność gospodarczą, z obowiązkowym ZUSem, [B]to dla niektórych małych, prawdziwie amatorskich hodowli, może to chyba oznaczać koniec[/B].[/QUOTE]
dokładnie tak. Przynajmniej dla mnie. pewnie i dla większości innych też. Ja zapewne bym za granice się wyprowadzila z moja hodowlą, bo mam taką mozliwość, ale czy o to chodzi, aby coś fajnego za granice wywozic i tam zostawiac im geny? A w Pl zostały by tylko masówki.

Link to comment
Share on other sites

no ja nie mam stałej pracy przez okrągły rok, więc raz na wozie raz pod wozem.
Powinny byc kontrole - niby są w ZK, ale co to za kontrole.... parodia. Zupełnie jak z liceum gdzie sie dowiadywaliśmy na lekcji - uwaga, za tydzień zrobie wam niezapowiedzianą kartkówkę na której będa takie to tematy....

Link to comment
Share on other sites

podatki za hodowlę sa od dawna. To nie nowośc.
a panstwo kasy szuka wszędzie - to prawda. teraz byle projekt z EFS to chcą samych oryginalów z KRS (każdy oczywiście płatny, wychodzi ponad 40 zl za egzemplarz.... do tego potwierdzenia z banków - tez platne, ale banki sa prywatne w większości, dokumenty z US o niezaleganiu z podatkami i o platności vat - wszystko płatne.... i wszystko oryginalne a nie ksero z oświadczeniem o oryginalności....)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaginiona sara']Niestety ale US szuka kasy wszędzie.
Podobno już są podatki za hodowlę.[/QUOTE]

Za suki hodowlane i psy reproduktory jest. Ale US wziął się za związek i stąd nasze podwyżki (płatne dyplomy, wieksze opłaty za metryki), bo teraz wszystko opodatkowane jest na 23% VAT. A jeśli miałaby być działalność gospodarcza z hodowli to obowiązkowe jest (nawet jak masz stała pracę) płacenie składki zdrowotnej 224,24 zł do ZUS(co za ironia, a do lekarza i tak prywatnie się chodzi, a co miesiąc będzie trzeba oddać minimum 500zł).

Edited by Monia85
Link to comment
Share on other sites

[quote name='panbazyl']ale skladki zdrowotnej do US nie oplacasz a do ZUS.[/QUOTE]

Wiem, zapomniałam dopisać, że do ZUS, a jesli będzie działalnośc to może okazać się, że podatek nie zostanie zapłacony jeśli ktoś ponosi duże koszty w związku z hodowlą.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...