Jump to content
Dogomania

Karma sucha a BARF - koszty.


Sunshinee

Recommended Posts

Jeśli był już taki temat, to proszę o przeniesienie.
Zastanawiam się, jak cenowo wychodzi stosunek karmy suchej do BARFU? Ile miesięcznie trzeba wydać na bafrowe kości, mięso, warzywa i wszytko inne, i jak to się ma do cen karm? Może ktoś ma wyliczone ile miesięcznie idzie na barfowanie dla psów pokroju husky/labrador itp.?
Nie ukrywam, że staram się, aby koszty karmienia psa były w miarę możliwości jak najmniejsze - przy odpowiednim żywieniu oczywiście. Zresztą z pewnościa nie tylko ja tak robię. I karma sucha i barf mają wiele zalet i tyle samo wad, dlatego dla mnie tańsza opcja jest po prostu korzystniejsza.

Link to comment
Share on other sites

sun,dolicz jeszcze koszty wizyt u weta-po barfie np.odkładanie kamienia nazebnego jest o wiele wolniejsze niż na gotowanym czy suchym,pies ma lepsze samopoczucie,problemy z ukł.pokarmowym znikają.pisząc to zakładam że twój zwierz nie miałby problemów z przyswajaniem surowego

Link to comment
Share on other sites

jak dobrze poszukasz (ale poczatki są zawsze trudne i więcej płacisz, bo nie masz jeszcze tanich miejsc) to barf wychodzi najtaniej. U mnie na 3 labradory to koszt ok 200-300 zł na miesiąc na wszystkie razem. czyli na jednego 100 zł w wielkich podskokach. Tyle tylko, że znajduje na prawdę tanie gnaciory, korpusy kurze i indycze, świńskie kopyta a często wręcz za free od jakiegoś rzeźnika dostaję. Nie doliczam kosztów warzyw - bo zazwyczaj są to skórki z marchewki, jabłek itp co by normalnie lądowały w koszu (+ banany, miod, olej, nabiał - tego nie doliczam). No i koszt prądu w moim przypadku - mieszkam na odludziu i jednorazowo kupuje ok 100 kg mięcho-gnatow i mrożę.
Mozesz tez kupować i po 20 zł za kg i po 30 też - zależy na co Cię stać. I czy to ma sens i dla kogo.

Link to comment
Share on other sites

Dokładnie jak pisze [I]panbazyl[/I]; możesz wydać karmiąc a'la barf 100 zł a możesz i 200-300 to zależy co a przedw wszystkim gdzie będziesz kupować. Najtaniej jest na bazarkach i giełdach towarowo-rolnych i hipermarketch (tu mają swieży drób).
Co do karm suchych to możesz kupić worek taniej karmy za 100 zł (brrrrr...), 150 lepszej i od 200 w górę ze te najlepsze wg. ich producentów.
W diecie barf podstawa to mieso i mięsne kości. Podaję przykładowe ceny tego co ja najczęściej uzywam:
* korpusy kurczakowe; od 1,5 zł/kg
* korpusy indycze; od 3,5-4 zł/kg
* korpusy kacze; 5,5 zł/kg
* podroby drobiowe; od 6 zł -wątróbka i serca- i 7,5 zł żołądki
* wątroby indycze; 7,5 zł, serca 7,5 zł, żołądki 12-13 zł/kg
* ścinki wołowe; 3-5 zł
* serca wołowe; 5-8 zł/kg
* wątroba wołowa; 4 zł/kg
* kości cielęce; od 3,5 zł/kg
* ogony cielęce; 1,5 zł sztuka lub 7 zł/kg
* nerki wołowe; 3 zł/kg
* skrzydła indycze; od 7 zł/kg
* szyje indycze; od 6 zł/kg
* kurze łapki; od 1,5-3,5 zł
* ogony wieprzowe; 2,5-3,5 zł/kg
* mostki wieprzowe; od 3 zł/kg
* przełyki wieprzowe; 2,5 zł/kg
* skórki kurzęce; 1,5 zł/kg
* chrząstki indycze; 3,5 zł
* kupry indycze; 2,5 zł/kg
* karki kurzęce' 1,5 zł/kg
* wołowina II klasy; od 12 zł/kg
* pręga wołowa; od 15 zł/kg
* mostki wołowe; od 12-13 zł/kg
* tuszka krulicza; od 17 zł/kg
* podroby cielęce - serce z płucami - od 8-10 zł/kg

Dziennie Twój pies (husky czy też labek 30-35 kg wagi) powinien dostawac ok 1 kg mięsnych kości czy też mięsa z podrobami samego. Do tego dodatki jak mix warzywno-owocowy 100-200 gr, oleje, żółtka jaj, czasem trochę surowej ryby. Ja też czasem daję ziemniaki gotowane czy też ryż/kasze jak z obiadu zostanie.
Dobrej jakosci karma to jakieś 350-500 gram karmy/dzień czyli 12-15 kg worek/m-c.
Co do wyboru sposobu karmienia to nic nie sugeruję. Zajrzyj tylko na watki karmiacych sucha i zobaczysz jakie i ile maja problemów po stosowaniu nieodpowiednich-słabych jakosciowo karm suchych czy nawet karm w wyższej półki...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Martines999']Dokładnie jak pisze [I]panbazyl[/I]; możesz wydać karmiąc a'la barf 100 zł a możesz i 200-300 to zależy co a przedw wszystkim gdzie będziesz kupować. Najtaniej jest na bazarkach i giełdach towarowo-rolnych i hipermarketch (tu mają swieży drób).
Co do karm suchych to możesz kupić worek taniej karmy za 100 zł (brrrrr...), 150 lepszej i od 200 w górę ze te najlepsze wg. ich producentów.
W diecie barf podstawa to mieso i mięsne kości. Podaję przykładowe ceny tego co ja najczęściej uzywam:
* korpusy kurczakowe; od 1,5 zł/kg
* korpusy indycze; od 3,5-4 zł/kg
* korpusy kacze; 5,5 zł/kg
* podroby drobiowe; od 6 zł -wątróbka i serca- i 7,5 zł żołądki
* wątroby indycze; 7,5 zł, serca 7,5 zł, żołądki 12-13 zł/kg
* ścinki wołowe; 3-5 zł
* serca wołowe; 5-8 zł/kg
* wątroba wołowa; 4 zł/kg
* kości cielęce; od 3,5 zł/kg
* ogony cielęce; 1,5 zł sztuka lub 7 zł/kg
* nerki wołowe; 3 zł/kg
* skrzydła indycze; od 7 zł/kg
* szyje indycze; od 6 zł/kg
* kurze łapki; od 1,5-3,5 zł
* ogony wieprzowe; 2,5-3,5 zł/kg
* mostki wieprzowe; od 3 zł/kg
* przełyki wieprzowe; 2,5 zł/kg
* skórki kurzęce; 1,5 zł/kg
* chrząstki indycze; 3,5 zł
* kupry indycze; 2,5 zł/kg
* karki kurzęce' 1,5 zł/kg
* wołowina II klasy; od 12 zł/kg
* pręga wołowa; od 15 zł/kg
* mostki wołowe; od 12-13 zł/kg
* tuszka krulicza; od 17 zł/kg
* podroby cielęce - serce z płucami - od 8-10 zł/kg

Dziennie Twój pies (husky czy też labek 30-35 kg wagi) powinien dostawac ok 1 kg mięsnych kości czy też mięsa z podrobami samego. Do tego dodatki jak mix warzywno-owocowy 100-200 gr, oleje, żółtka jaj, czasem trochę surowej ryby. Ja też czasem daję ziemniaki gotowane czy też ryż/kasze jak z obiadu zostanie.
Dobrej jakosci karma to jakieś 350-500 gram karmy/dzień czyli 12-15 kg worek/m-c.
Co do wyboru sposobu karmienia to nic nie sugeruję. Zajrzyj tylko na watki karmiacych sucha i zobaczysz jakie i ile maja problemów po stosowaniu nieodpowiednich-słabych jakosciowo karm suchych czy nawet karm w wyższej półki...[/QUOTE]

Łał jaki wybór. Ja puki co muszę się ograniczyć do kaczych korpusów dla mojego wrażliwca. Uzupełniacie Barf o jakieś witaminy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='andromeda']Łał jaki wybór. Ja puki co muszę się ograniczyć do kaczych korpusów dla mojego wrażliwca. Uzupełniacie Barf o jakieś witaminy?[/QUOTE]
nie. Chyba że olej, miód, warzywa to witaminy - wtedy tak. ale żadnych pastylek czy proszków z apteki czy od weta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 6 years later...

W Polsce ustawodawca nie zaklada ze mieso bedzie spozywane na surowo - wyjatkiem tatar i metka -dlatego nie polecane dla dzieci, kobiet w ciazy i  osob starszych.

Nie przewiduje sie psa-konsumenta. Wiec np. dodatni wynik na Aujeszkiego nie wyklucza oceny miesa jako zdatne. Wirus jest niepatogenny dla czlowieka i malp krotkoogonowych. Smiertelny dla psow i kotow.

Gruzlica, jezeli nie daje duzych zmian w tuszy - nie wplywa na ocene, bo czasy gdy wezly nadwymieniowe az chrupaly minely. Krowy tak dlugo nie zyja.

Toksoplazma - u nas chyba powszechna - brak badan. Ale koty w oborach to norma, mimo zakazow unijnych.

Camphylobacter?

A salmonella? Polska nie jest od niej wolna. A psy sa podatne, mimo zapewnien barfiarzy.

Moge tak przez caly podrecznik miesoznawstwa.
Ale po co? Jak ktos woli prosta prawde - barf dobry, gotowane zle - to sie nie bedzie przez podreczniki akademickie przedzieral.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

No nie wiem, ja sie zaznajomilam z tematem barfu, bo weterynarz mi to polecil. Na razie testujemy Barf primex o smaku kurczaka. Nie wiem co mialoby byc zlego w karmieniu psa surowym miesem? W taki sposob zywily sie dzikie psy i koty kiedys i na tym ma wlasnie polegac ta dieta, na nasladowaniu ich sposobu zywienia.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

domciatom trudno tu mowić o smaku bo to brzmi nieco sztucznie. primex oferuje karmy stworzone w 100% z surowego i czystego mięsa bez żadnych dodatków. U nas zdecydowanie najbardziej popularna jest dziczyzna i cielęcina :) też kiedyś robilem te posiłki samodzielnie ale jednak kupno gotowych karm jest dużo wygodniejsze :)

Link to comment
Share on other sites

Ze so

ie zywily dzikie psy i koty? to argument? Wilk zyje max. 8 lat. Smiertelnosc szczeniat ogromna. I nie zywily sie miesem zwierzat hodowlanych, zywionych maczka z Paragwaju i dioksynami.

Nie mowiac np. o polskich hodowlach drobiu - probki pobiera sam wlasciciel, i przed oddaniem sterylizuje w mikrofalowce.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...