Jump to content
Dogomania

Dam sobie radę ?


Reniak

Recommended Posts

Witam:lol:Proszę, doradźcie:lol: Od września mamy w domu 2 letnią sunię ze schroniska. Jest kochanym psiakiem. Od początku dużo z nią pracujemy, i mamy trochę sukcesów - udało się nam pozbyć lęku separacyjnego:multi:, sunia umie wykonywać komendy siad, łapa, na miejsce, zostań. Wydaje mi się, że to naprawdę sporo. Pozostał, niestety, problem kontaktów z innymi psiakami, ale tutaj też mamy powody do radości - sunia potrafi coraz częściej spokojnie minąć takowego bez jeżenia się, chwilę nawet się obwąchują ale muszę czuwać, by odejść z nią w odpowiednim momencie, zanim nie obszczeka. Spuszczona ze smyczy też potrafi chwilę się pobawić, potem sytuacja najczęściej się powtarza i sunia odgania kumpla obszczekując go. Na szczęście nigdy nie leci z zębami i daje się szybko odwołać, wraca do mnie. Zdarzyły się jej też już dwa spotkania zakończone miłą zabawą:multi:bardzo nas to cieszy, bo jeszcze niedawno wydawało się nam to niemożliwe. Drugi temat do pracy to spalona komenda "do mnie", sunia na 10 przywołań wykonuje powiedzmy 6 - 7. Muszę zmienić komendę i zacząć pracę z linką. Trzecia sprawa to nauka skupienia na przewodniku, chodzi o spacery. Mam odpowiednią literaturę i ogromną determinację;) I teraz moje pytanie - czy poradzę sobie z tym sama? Myślałam o szkoleniu grupowym, ale sporo komend mamy już opanowane. A nie zależy mi szczególnie na tym, by psiak umiał regulaminowo dostawiać się do nogi czy nienagannie chodzić przy nodze. Wystarczy mi, że z dobrym skutkiem uczymy się chodzenia na luźnej smyczy. A może pieniążki, które miałabym przeznaczyć na takie szkolenie wykorzystać na jakieś spotkania indywidualne, na których popracuję ze szkoleniowcem nad w/w problemami ? Proszę, wypowiedzcie się jakie macie doświadczenia w temacie nauki psiaków. Pozdrawiam:lol:

Link to comment
Share on other sites

A jakie są Twoje cele, co chciałabyś konkretnie osiągnąć z suczką?
Indywidualne spotkania ze szkoleniowcem są droższe, ale lepsze, pod warunkiem, ze to dobry szkoleniowiec.
Jedno jest pewne - jeśli chciałabyś bardziej skupić sukę na sobie i zobojętnić na inne psy, odpadają bezpośrednie kontakty z przypadkowo spotkanymi psami. Jeśli mija je spokojnie - jak piszesz - coraz częściej, to wzmacniaj to i pielęgnuj właśnie to! W bezpośrednim kontakcie z psem (tym bardziej bez smyczy) suczka nie czuje się najlepiej (jak wynika z opisu przebiegu spotkań), do tego sama w końcu decyduje, żeby zareagować agresywnie. To niepotrzebne. Każdy taki incydent to krok w tył w pracy z psem. Nagradzaj, promuj spokojne zachowanie. Pies, który olewa wszystkie inne to moim zdaniem idealny pies pod tym względem. Pewnie otrzymam odpowiedź: "Ale chciałabym, żeby bawiła się z pieskami, lubiła je". Ja wyznaję zasadę, że nie każdemu (żadnemu..?) psu to niezbedne do szczęścia. Jeśli zabawa, to ze znajomym, zrównoważonym psem, przewidywalnym w reakcjach.
Co do przywołania - linka plus mega nagrody - to już wiesz ;) Czyli przymus plus motywacja - niezawodny zestaw.
Ze skupieniem to bardziej zawiła sprawa... ;)

Link to comment
Share on other sites

Czy sobie poradzisz to zależy od zasobu Twojej wiedzy i ogólnie tego jak postępujesz, więc trudno to stwierdzić.

Szkolenia grupowe są o tyle fajnie, że psiak uczy się funkcjonować, a przede wszystkim skupiać kiedy dookoła roi się od innych psów (oczywiście na smyczy ale i tak one są dla niego dużym rozproszeniem). Zależy do jakiej szkoły się udasz ale jeśli psiak ma problemy z innymi psami, nawet takie nieznaczne jak Twój to myślę, że udział w takim szkoleniu na pewno by mu w jakiś stopniu pomógł. Bo nawet jeśli masz opanowane różne komendy to niekoniecznie pies je wykona kiedy dookoła będzie roiło się od rozproszeń chyba, że macie to już tak wypracowane ;-)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...