Jump to content
Dogomania

Perro de Presa Mallorquin - fikcje i fakty. Sytuacja hodowlana w rasie. Hodowle...


Chima

Recommended Posts

@All

W związku z faktem iż w kraju hodowla rasy Perro de Presa Mallorquin realnie przestała istnieć, a wg mnie nigdy nie istniała w czystej formie postanowiłem założyć temat, który będzie komentarzem do przekłamań na temat tej właśnie rasy jakie pojawiają się na innych forach internetowych oraz stronach www.

Być może pozwoli to ściągnąć potencjalnie zainteresowanych tą rasą zanim popełnią błąd kupując psa z nieuczciwej hodowli lub takiej, która jedzie od lat na szyldzie rasy jakiej w kraju oficjalnie nie ma poza pojedynczymi egzemplarzami, które niestety są wykorzystywane w sposób wyłącznie komercyjny i nieprawidłowy.

Zapraszam oczywiście do dyskusji, a zacznę od protekcjonalnych pseudo reklam z FM gdzie każdy kto się tylko zaloguje to znawca rasy. Każda forma dyskusji w mojej ocenie pozwoli wnieść odrobinę światła na to co dzieje się w rasie współcześnie oczywiście z wyłączeniem wystaw FCI i ZK, które to widowiska są gwoździem do trumny dla każdej co ciekawszej rasy psa. Osiągnięcia z wystaw nie będą tu wykładnią jakości.

Tematy o rasie na tym forum zwyczajnie zdechły. Szkoda. Powody są znane, brak wsparcia ze strony adm dla oszustów i krętaczy jak ma to miejsce na FM i FB. Tam nikt się nie zastanawia jaka jest prawda o hodowcach i hodowli. FM zarządza jakaś klika bez pojęcia o tym co robią, na prawdę gorąco zachęcam do samodzielnego myślenia o nadużyciach w internecie na podobnych portalach kontrolowanych przez ZKwP.

Link to comment
Share on other sites

@All

Zacznijmy od końca...

[I] [COLOR=blue]Cytat:
Napisane przez [B]Kenjiro[/B] [URL="http://www.forum.**********/showthread.php?p=1371767#post1371767"][IMG]http://www.forum.**********/images/polskiebutony/viewpost.gif[/IMG][/URL]
[/COLOR][/I][COLOR=blue][I]Witam!
Proszę o opinie na temat hodowli JB-Sapiens Rex. Został jeden pies ze skojarzenia:
NUCLEAR RAINBOW RJ Osanna i Freke's BODIL
[B]Obydwoje rodziców o umaszczeniu płowym a szczenie czarne z białymi znaczeniami (reszta szczeniat była płowa).[/B]
[B]Czy taka mieszanka jest możliwa[/B]? Właściciel hodowli twierdzi, że czarne umaszczenie ten piesek ma, bo w jego linii (pradziadek bodajże) był czarny.

...

dla mnie nie bardzo....i podejrzewam , że nie tylko dla mie....wymówka o pradziadku...ja jej nie kupuje na 100%.....choc to genetyka i rózne "cuda" moga nam wyjsc....maluszki widziałam na zdjeciach...wygladają fajniutko.[/I][/COLOR] [COLOR=blue]
[/COLOR]

Przodkowie tej pary po stronie matki mają psy czarne-podpalane i tricolory w rodowodzie. Tak więc umaszczenie jest jak najbardziej poprawne, duże szczęście, że umaszczenie uznawane dzisiaj za najmniej pożądane lub nieprawidłowe wystąpiło tylko w jednym przypadku. Mogło być gorzej i wówczas PR hodowcy pewnie wyglądał by inaczej. Kogoś kto mało wie o tej rasie łatwo nabrać, warto zatem zawsze pytać. Suka / matka tego skojarzenia ma w części ciekawe pochodzenie, druga strona czyli psy z hodowli wieloletniego szefa klubu już nie są niczym nadzwyczajnym. Osobiście widziałem część tych psów i są dużo lepsze na Majorce w Hiszpanii na kontynencie oraz na Puerto Rico. Ten szczeniak nie jest umaszczony wzorcowo, nie jest jednolicie czarny z białymi znaczeniami. Widać właśnie wpływ przodków takich jak Faro de Can Blanca między innymi. Ojciec to pies z Osanny, po Parysie Domi psie jaki niesłusznie i na skutek nieprawdziwego marketingu został wypromowany na psa z dobrych linii, nikt sobie jednak nie zadał trudu, że przodkiem zarówno ze strony matki i ojca jest Embat del Gor Blau, pies, który krył wszystko i to co w Czechosłowacji (wówczas) uchodziło za DC jak i staffiki z Węgier. Tak więc krytykując, wysnuwając wnioski jak i zachwycając się doradzał bym zapoznanie się z rodowodami tych psów.


Między innymi chodzi mi o takie zdawkowe i amatorskie opinie nacechowane wazeliną i brakiem elementarnej wiedzy w ogóle o psach rasowych, nie mówiąc już o Perro de Presa Mallorquin...To co widać na stronie nie zawsze jest tym co powinno się oglądać wybierając psa tej rasy. W naszym kraju rasa przeżywa za sprawą właśnie takich opinii problemy.
[I]
[COLOR=blue]Widziałem na stronie, piękny jest
Ja bym się nie wahał


[/COLOR][/I][COLOR=blue][COLOR=black]Skoro nawet potencjalny nabywca wie tak niewiele, że nie może pojąć dlaczego część szczeniąt jest płowa, a jeden trafił się czarniawy to ciężko będzie przekonać innych. Żenujące jest tylko, że każdy kto skończył szkołę podstawową w miarę uważnie miał krzyżówki i dziedziczenie na biologii.
Dziwne jest też to, że sam hodowca nie potrafi wyjaśnić obiektywnie co i dlaczego. Dla mnie jeden niehodowlany szczeniak w całym miocie to nawet sukces, pod warunkiem, że nie będzie dalej używany do hodowli. Skoro natura sama w tym przypadku ograniczyła ilość wadliwie umaszczonych szczeniąt w miocie do minimum warto pójść w tym kierunku i nie powielać więcej czarniawych psów. Szczeniak nawet jeżeli pójdzie za 1/4 ceny psa wystawowego może być fajnym zwierzęciem domowym.

[/COLOR][I]Nie zwracam uwagi na kolor, dla samego koloru umaszczenia. Zastanawia mnie tylko fakt, czy możliwym jest, aby z dwojga płowych rodziców, urodził się jeden zupełnie inny , czarny osobnik, odmienny od reszty swojego rodzeństwa.
Natura takiego figla sprawiła...?
Niby są czarni przodkowie w linii, ale reszta rodzeństwa nie ma śladu nawet po ich genach, nawet minimalnej domieszki, a ten jeden tak zdecydowanie różny.
Prześledziłem kilka miotów jakie się urodziły i nie znalazłem przypadku gdzie jeden szczeniak jest zupełnie inny niż rodzice i reszta rodzeństwa.

Chyba także inni nabywcy podzielali moje obawy, bo mimo iż sam piesek jest urodziwy, to jednak został. [/I][/COLOR]
[COLOR=blue][COLOR=black]
Tak dla porządku Faro nie jest czarnym psem, miałem okazję go widzieć na żywo i jest małym psem o bardzo gładkiej sierści pozbawionej podszerstka o podpalanym umaszczeniu i złotym wadliwym oku. Obydwie linie są bardzo mocno zinbredowane nie jest to skojarzenie dwóch egzemplarzy nie obarczonych inbredem. Niestety. Nie ma też żadnych potwierdzonych badaniami DNA dowodów na jakiekolwiek potomstwo Divo, nie sądzę również, że pies po Embacie czyli mieszaniec z bulldogiem mógł by być ikoną i wzorcem rasy. Pies koszmarnie agresywny nie przekazał też psów o charakterze właściwym dla rasy, różnica między psem bojowym o stabilnym charakterze, a niepewnym siebie agresorem jest kolosalna. Używanie w hodowli psów z Osanny o mega wysokim współczynniku inbredu jest wyłącznie sztucznym przedłużaniem agonii materiału genetycznego. Nie jest to ani nowatorskie ani mądre skojarzenie, a mieszanie linii hiszpańskich z osanną to wręcz strzał w kolano i dowód na całkowity brak wiedzy o rasie, nie jest wiedzą bowiem bazowanie na kolesiowskich układach z forum czy wystawy. Skojarzenie z jakiego wywodzi się matka miotu nie było nigdy skojarzeniem psów użytkowych, takich bowiem w rasie prawie nie ma. Suka pokryta przypadkiem w wieku 15 miesięcy (powiedzmy) dała miot. Co w tym planowego lub uporządkowanego. Co więcej Troya ma HD D, a więc mało prawdopodobne jest to, że wyszły z tego szczeniaki z HD A, być może możliwe, ale tym musiał by się zająć specjalista. Co więcej linia ojca nie jest w żaden sposób wyjątkowa. Rodzice jak i dziadkowie to dzisiaj dla kogoś kto ma nawet szczątkowe pojęcie o rasie psy bez wartości, które spowodowały wiele zamieszania ze skutkiem fatalnym dla rasy.


[/COLOR][I][B]Kenjiro
[/B]Raczej na kolor nie powinieneś zwracać uwagi w pierwszej kolejności, chyba , że masz ambicje hodowlane.
Dlaczego moim zdaniem szczenie z tego miotu jest wartościowe? Po pierwsze pochodzi z niezinbredowanego skojarzenia. Nuclear Rainbow to wartościowy pies, będący efektem odświeżania starych linii osannowych. Jego ojcem jest Parys Domi, pies o dość unikatowym pochodzeniu. Psy pochodzące od Parysa były nieporównywalnie lepsze eksterierowo i charakterologiczne, niż te, które pochodzą ze skojarzeń po [SIZE=2]Divo de Can Estruch. Bodil natomiast to hiszpańskie linie hodowane na użytek, a nie na wystawy. Troya, ojciec Bodil jest bardzo ciemno pręgowany, babka Bodil od strony matki [/SIZE]Pantera de Vautrecoeur[SIZE=2] jest czarna, ojciec Pantery, Faro De Can Blanca[/SIZE] również był czarny.
Po drugie obydwoje rodzice mają typowe charaktery, dobrą budowę anatomiczną, mają prześwietlane biodra z wynikiem A. Na takie skojarzenie nieraz czeka się latami.
Ja jak zwykle mam pecha, bo jak było fajne skojarzenie w Tołdi to miałem akurat małego staffika, a teraz jak jest kolejne fajne skojarzenie W Sapiens-Rex to chodzę o kulach. Jak pod górkę to pod górkę.
[/I][/COLOR][I][COLOR=blue]


[/COLOR][/I]

Link to comment
Share on other sites

@All

Lećmy dalej, robi się coraz ciekawiej...Podejście poprawne (jak mniemam) nie mające jednak zastosowania w tym konkretnym skojarzeniu, piesek nie jest czarny, gdyby był układ genów byłby inny, gdyby to było umaszczenie czarne bez przesiania, bez białych znaczeń lub z czysto białymi znaczeniami w konkretnych określonych we wzorcu miejscach. Te dwa posty to doskonały przykład jakie znaczenie mają detale, prawidłowa interpretacja i nad interpretacja, która jest najczęściej przyczyną tylu nieporozumień. Sędziowie nie są tu niestety guru więc i oni mogą, a nawet powinni się czegoś nauczyć...Pierwszy post to amatorska próba opisania połączeń genów rodziców mogących dać podpalane szczenię, drugi to przykład ignorancji i braku wiedzy o rasie. Amatorska analiza nie powinna być powodem do sugerowania się nią, to tylko post kogoś kto coś wie o dziedziczeniu lub kogoś komu ktoś inny podpowiada, wymierne i wiarygodne jest badania DNA rodziców i szczeniaka, zawsze należy bazować na badaniach, a nie opowieściach regionalnego szamana z internetowego forum.

[COLOR=blue][I]...Piesek z hodowli Janusza o którym mówicie jest czarny podpalany z białymi znaczeniami a nie czysto czarny (czy nie widzicie brązowych znaczeń na boku pyska i łapach?).
Pies czarny podpalany jak najbardziej może urodzić się po płowych rodzicach gdyż allel at warunkujący takie umaszczenie jest najbardziej recesywny w serii A, a psy płowe posiadają allel Ay z locus A,więc wystarczy,że oboje rodzice byli heterozygotyczni Ayat i już z takiego skojarzenia może się urodzić piesek [B]czarny podpalany.[/B] o genotypie w tym konkretnym locus atat. [/I][/COLOR]

[I][COLOR=red]No faktycznie jest podpalany.
Moje uproszczenie co do kolorów przodków było takie, że w rasie czarny to czarny nie ważne czy czysty czy podpalany. [/COLOR][SIZE=2][COLOR=red]Pantera [/COLOR][/SIZE][COLOR=red]de Vautrecoeur - kolor czarny podpalany, bez białych znaczeń; [/COLOR][SIZE=2][COLOR=red]Faro De Can Blanca - kolor czarny podpalany, z pręgowaniem na podpalaniu, bez białych znaczeń. [/COLOR][/SIZE][COLOR=red]
[/COLOR][/I]
W rasie czarny to czarny, a podpalany lub tricolor to podpalany lub tricolor, ten pies gdyby był na prawdę czarny miał by inny układ genów odziedziczonych po rodzicach, a używanie psów wadliwie umaszczonych do hodowli ma właśnie taki skutek. W latach kiedy ja poznawałem rasę wiedziałem o psach takich jak Armando na Majorce oraz o psach w Osannie, które ze względu na właśnie takie umaszczenie zostały skrzętnie ukryte. Oficjalnie wzorzec dopuszcza psy czarne lub czarne ze znaczeniami na kufie, klatce piersiowej i końcówkach łap nie przekraczające 30% całej powierzchni ciała, z tymi zapisami zgadzam się poprzez pryzmat historii rasy i dolewek Ca de Bestiar jakie podobno były udokumentowane w hodowli. Tak więc szczeniak ten zgodnie z wzorcem jak i genetycznym zapisem jakiego wynikiem jest jego umaszczenie nie jest czarny ,a tym samym hodowlany, jest jednak fajny jak każdy szczeniak i do kochania wziął bym go za free.

Kolejny post jako przykład na kogoś kto opisuje dane skojarzenie całkowicie go nie rozumiejąc. Szok, wymienienie z imienia lub przydomka hodowlanego to trochę za mało. Gdyby tak podchodzić do tematu umaszczenia w rasie do hodowli dopuszczane były by psy różowe i fioletowe...Nikt poważny nie potraktuje psa podpalanego jak psa czarnego podobnie jak czarna maska w rasie, która jest opisana we wzorcu jako dopuszczalna, ale ogólnie psy tej rasy nie miały wymagań co do czarnej maski.

[COLOR=blue][I]Wiem, że to różne barwy pod względem genetycznym, ale w przypadku tej rasy traktowane są tak samo. Czy to jest czarny , czy czarny podpalany, czy czarny z pręgowaniem na podpalaniu - traktowany jest jak wersja ubawienia czarna, bez wchodzenia w szczegóły, tak samo z pręgowanym umaszczeniem, którego może być kilka wariantów. Stąd moje uproszczenie w kolorach przodków. [/I][/COLOR]

W przypadku szczeniąt z takich skojarzeń powinny być one eliminowane (nawet tylko administracyjnie) z hodowli. Do hodowli używamy tylko poprawnie umaszczonych szczeniąt. Tak umaszczone szczenięta pojawiają się coraz częściej, ale ten trend jest zauważalny od 2-3 lat jak do głosu doszły hodowle nie mające zielonego pojęcia o rasie. Wybór należy do nas, ale umaszczenie w przypadku hodowli show ma elementarne znaczenie w hodowlach użytkowych już mniej, ale takich nie ma, a więc psy wadliwie umaszczone, rodzice z żółtym okiem lub mający każde inne odstępstwo od wzorca nie powinny być w żadnym razie używane do hodowli. To wbrew pozorom bardzo proste, skoro hodowca ryzykuje i robi skojarzenie jakie może dać w efekcie wadliwie umaszczone szczenięta sam powinien brać za to odpowiedzialność ponieważ wychodzi na to, że zrobił to świadomie i świadomie też próbuje sprzedać takie szczenię jako pełno wartościowe, którym bez wątpienia nie jest.

Link to comment
Share on other sites

@All

Idźmy dalej, pojawiają się moi ulubieńcy ze swoimi odkrywczymi radami, to miło. Szkoda tylko, że otwarty dialog jest niemożliwy, mamy chyba największe państwo policji internetowej na świecie, bijemy na głowę Chiny hehehehe, ale tak poważnie...

...
[COLOR=blue][I]Napisane przez [B]perro insano[/B] [URL="http://www.forum.**********/showthread.php?p=1372447#post1372447"][IMG]http://www.forum.**********/images/polskiebutony/viewpost.gif[/IMG][/URL][/I][/COLOR]
[I][COLOR=blue][I][SIZE=2]Faro De Can Blanca - kolor czarny podpalany, z pręgowaniem na podpalaniu, bez białych znaczeń.
[/SIZE][/I][/COLOR][/I]
[COLOR=blue][I] @perro insano[/I] [I]

u Faro na żywo na całym ciele widoczne są bardzo ciemne pręgi...wrzucaliśmy kiedyś z @Agą1 zdjęcia jego tułowia w zbliżeniu. To w ramach ciekawostki. W każdym razie to akurat pies którego umaszczenie trudno zdefiniować i różne są opinie.


[/I][COLOR=black]Tak to jest kiedy ktoś kto nie rozumie psów jedzie na Majorkę i tłumaczy jak dziecku w przedszkolu, że pies jest z definicji pręgowany. Badań genetycznych nikt nie zrobił, a więc można bazować wyłącznie na rodowodzie. Ten jeżeli jest prawdziwy (a bywa różnie) w pełni usprawiedliwia zarówno umaszczenie jak i żółte oko. Tylko, która wada jest poważniejsza, wg mnie oko niesie się dalej. Dlatego też i u nas niedługo będziemy mogli pooglądać sobie takie psy, być może takim kosztem będzie można się czegoś nauczyć.

Teraz trochę osobistych nieudolnie zawoalowanych wrzut pod adresem Hodowli Osanna gdzie rodziły się psy umaszczone w sposób w jaki nigdy nie mogły się urodzić z genetycznego punktu widzenia w oparciu o dzisiejszą wiedzę. Co więcej osobnik, który tak pisze ma niewielki staż w rasie i zdecydowanie idzie, a raczej brnie nie w tym kierunku do spółki z pseudo hodowcą, który już swojego czasu popisał się lewymi miotami i nieetycznym postępowaniem. Czasami nie warto kupować psa od kogoś takiego, nikt nie chce być obrzucony gównem...nawet jeżeli to literacka przenośnia...Szczerze mówiąc te bazarowo poznańskie wtręty nie obchodzą mnie, wymagają jednak wyjaśnienia, ponieważ to te osoby za rok lub dwa zarzucą rynek w kraju kolejnymi miotami...

[/COLOR][/COLOR] [COLOR=blue][I]Napisane przez [B]BHHT[/B] [URL="http://www.forum.**********/showthread.php?p=1372466#post1372466"][IMG]http://www.forum.**********/images/polskiebutony/viewpost.gif[/IMG][/URL][/I][/COLOR]
[COLOR=blue][/COLOR][I][COLOR=blue][I]Kolor czarny (bez podpalań) warunkowany jest przez geny z locus K i jest najbardziej dominującym allelem, co oznacza, że czarne (bez podpalań) szczenie narodzi się tylko w przypadku gdy przynajmniej jedno z rodziców jest czarne ([B]po dwóch płowych czysto czarny pies się nie urodzi![/B]),

[/I][/COLOR][/I]
[COLOR=blue][I] oj tam Magda...genetyka genetyką, a mamy w kraju zoologów, którzy potrafią czynić "CUDA"[/I] [I][IMG]http://www.forum.**********/images/smilies/duh.gif[/IMG] (pozdrowienia dla "najlepszej hodowli cdb na świecie"[IMG]http://www.forum.**********/images/smilies/wave.gif[/IMG]) [/I][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

@All

Czytam sobie FM w wolnej chwili i zadziwiające jest to, że komentarzy i bardzo chybionych opinii jest co nie miara, ale dyskusji jako takiej z konkretnymi przykładami jak nie było tak nie ma, można się dowiedzieć od hodowcy tego czy innego o jego dokonaniach i psach na sprzedaż wyłącznie na pv lub pod stołem, czyli taki trochę bazarowy układzik, który pozwala zachować oficjalnie twarz, nie wiem czy jest to dobra metoda, czajenie się z czymś czym każdy chciał by lub powinien się raczej chwalić. Rasa jest bardzo prosta do zdefiniowania zarówno od strony wzorca jak i eksterieru, bardzo łatwe jest dojście do ciekawych wniosków jeżeli tylko przestudiuje się rodowody psów hodowanych kiedyś kiedy wyglądały jak małe prosiaki jak i obecnie gdzie ciekawe psy nadal miesza się z tymi fatalnymi psami w typie bulldoga. Śmiać mi się również chce jak czytam, że znafffcy rasy jak i forów internetowych widzą mnie w wypowiedziach całkowicie obcych mi ludzi, to, że sami podszywają się pod innych nie oznacza, że każdy tak postępuje. Samo FM zresztą jest takim dołkiem dla wszelkiej maści cwaniaków i kombinatorów, a administracja tego forum sama łamie 99% własnych zapisów regulaminu. Szkoda czasu na to żeby się tam nawet logować nie mówiąc już o pisaniu, bo niby z kim...

Nie mam nic przeciwko żeby cwaniaczek jeden czy drugi porozmawiał o rasie tutaj, gdzie będzie można w minutę wykazać intencje, wiedzę i stopień zdurnienia ;)

Tu przykład jednego z największych oszołomów, nick Roofi, na szczęście zaznaczył, że mam pomysły o czym nie mogę akurat tego typa posądzić, dobrze jest czasami samodzielnie i samemu coś napisać, wpaść na coś ciekawego, a nie tylko wisieć na osiągnięciach innych, jak już zaznaczałem ani wystawy ani ilość wyprodukowanych psów nie jest tu kryterium.
Nie rozumiem tylko skąd ta poufałość nie jesteśmy i raczej nie będziemy nigdy po imieniu, a post ten jest wybitnym przykładem preferencji tego człowieczka, zero o psach, zero wiedzy tylko personalne nieudolne i niedorozwinięte próby dyskredytowania innych. Fajnie jak się oszołom jeden z drugi m ciągle odwraca przez ramię i widzi mnie w każdym poście :) Sam nigdy nie spotkałem tego kogoś więc nie jest możliwe żeby mógł Areczek coś powiedzieć o mnie, poza ploteczkami i domysłami chorego umysłu :) dlatego też nie piszę na FM...

[COLOR=blue][I]...Zdaje się,że Jarosławowi skończyły się pomysły na nowe nicki na FM, więc postanowił wynurzyć się pod jednym ze starych na innym forum[IMG]http://www.forum.**********/images/smilies/duh.gif[/IMG] Polecam lekturę miłośnikom telenoweli dokumentalnych...teksty Jarosława aka Chima to "Pamiętniki z Wakacji", "Dlaczego ja?" i "Trudne sprawy" w jednym,żałosnym wydaniu...[/I][/COLOR]

Edited by Chima
Link to comment
Share on other sites

@All

Ten pościk to doskonały przykład FM-owego bełkotu, czy ktoś kto czyta fora od 2005 i pisze takie bzdurki może być w najmniejszym nawet % wiarygodny, nie wydaje mi się. Tyle lat czytania i całkowity brak umiejętności samodzielnego uczenia się. Zadziwiające, a jednak. Błędy interpretacji umaszczenia oraz nadinterpretacja wzorca to najlepszy dowód, że fora ściągają różnego rodzaju oszołomów, na to również trzeba uważać. Ciekawie czyta się poziom wiedzy perro insano kimkolwiek jest, poziom dna, nie ukrywam, że liczyłem na odrobinę chociaż wiedzy i orientacji w rasie, a tu zonk...Tego typu ludków nie powinno się traktować w żaden sposób poważnie ponieważ to właśnie dzięki takim wypowiedziom prezentujemy taki mizerny poziom w rasie i kynologii, widać różnice między postami BHHT (tu chociaż widać wiedzę w dziedzinie dziedziczenia, własną lub ściągniętą od kogoś kto wie co pisze... ). Dlatego też tak sceptycznie podchodzę do FM i mądrali próbujących promować rasę, co dziwniejsze poprzednie posty insano udowadniają tylko fakt, że bezmyślnie powtarza to co usłyszał/a od mało poważnych hodowców/producentów. Każdy z nas ma wolną wolę i nikt tego pokroju nie powinien sugerować jedynej słusznej drogi poznania rasy. Najgorszy jest jednak całkowity brak odniesienia do rasy, konkretnych psów i hodowli, typowy przykład mądrali, który wyłącznie na prv i za plecami potrafi rozwijać swoje własne teoryjki polaczka z bazaru...

[COLOR=blue][I]...[B]Marvelous[/B]
Możesz słuchać kogo tylko chcesz, nikt Ci tego zabronić nie może.
Problem jednak w tym, że gość jest skrajnie nieobiektywny.
Albo nie rozumie rasy, którą jara się od tylu lat, albo zwyczajnie pali głupa.
Obserwuje jego byt internetowy od 2005 - czego ja się nie naczytałem.[/I][/COLOR]

Edited by Chima
Link to comment
Share on other sites

Post był do mnie. Na FM jestem zalogowany jako Marvelous.

Jestem absolutnie za dyskusją na temat majorek. Ja i wszyscy, którzy chcą się czegoś dowiedzieć w tym temacie, mogą tylko skorzystać. Szczególnie, że Ca de Bou to nie jest popularna rasa i internet jest raczej ubogi w informacje. Tylko jeżeli to będzie dyskusja o psach a nie wycieczki personalne.
Pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

martial

siema, wiem, że to było do Ciebie, robię po prostu kopię postu z ręki, nie bawię się w cytowanie etc...szkoda czasu.

Napisałeś krótko, a udało Ci się ogarnąć całą istotę, gdyby każdy "slow" musiał poświęcać lata na odkrycia już odkrytych informacji było by na prawdę ciężko. Nie wyobrażam sobie żeby zgłębiać i poznawać rasę od 2005 roku i nie ogarnąć. Internet jest ubogi w informacje, ale jest ku temu przyczyna bardzo łatwa do wytłumaczenia. Jeżeli są to prawdziwe informacje o rasie nie ma problemu i powinna wywiązać się dyskusja, jednak jeżeli są to bzdury z cyklu misiasto-obronne lub "mieszanie bulldogów z psami standardowymi to dobry pomysł" natychmiast odzywają się myślący ludzie i prostują te farmazony. Skutek jest taki, że każdy z piszących na FM hodowców mądrzy się na pv lub osobiście już wkręcając potencjalną "ofiarę". Jeżeli o mnie chodzi bardzo chętnie porozmawiam o rasie z ludźmi jacy na prawdę są nią zainteresowani.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

All

Jak widać nie pojawił się nikt zainteresowany rasą jak i dyskusją na temat. Na FM słabi umysłowo przerzucają się informacjami o nagrodach fundowanych przy okazji kolejnego spędu show tak więc wnioskować można, że nikogo nie interesuje nic poza kocykiem w łapki... :) :) :). Szkoda tylko, że przy okazji zafałszowywania historii rasy nikt poza durnym kocykiem nie postarał się o innego sędziego, to już wychodzi będzie copa gual. Gdzie próby pracy, gdzie przegląd hodowlany z uwzględnieniem pochodzenia (czyste psy bez bulldogów w rodowodzie) i eksterieru? Nie ma więc nie ma chyba po co jechać na tą samą pokazówkę do tego samego sędziego. Do tego nie jest to puchar świata skoro ranga wystawy to wystawa krajowa i cacib, no chyba, że przyjedzie coś spoza europy, ale do tego ranga wystawy musiała by mieć status światówki, a tak nie jest...Ten temat zresztą był już poruszany wielokrotnie i nadal nikomu z organizatorów geografia nie jest ani na jotę bliższa...w mojej ocenie wyciąganie od naiwnych ludzi kasy nie jest spoko...chyba za tą samą kasę + wliczenie kosztów podróży można przeznaczyć dla samych psów jakie posiadamy...przynajmniej do czasu zorganizowania prawdziwej wystawy tej rasy.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

All

Wrzucam zdjęcie psa, który pochodzi z hodowli Von Zillion (Belgia). Tragiczna pomyłka jeżeli chodzi o typ i pochodzenie. Pies w wieku 20 miesięcy wyglądający jak nieudany Bullmastiff. Widać jak bardzo złym pomysłem jest hodowla prowadzona w tym kierunku. Pies pozbawiony typu i wyrazu. Niestety hodowcy nie zawsze mimo doświadczenia w innych rasach zdają sobie sprawę co robią. Głowa to podstawa w każdej rasie, a tu mamy zarówno głowę jak i budowę nie w typie rasy jaką podobno reprezentuje. Szok. Myślałem, że tego typu pomyłki to już odległa przeszłość, ale jak widać nie...

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/Jahvonzillion20miesicy.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@All

I pies na jakiego patrzy się z prawdziwą przyjemnością, Mister de Rompehuesos, coś co poprawia mi zawsze humor...
Pies ciekawy, dzisiaj już ojciec jednego z miotów w tej hodowli...

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/551285_3305448953783_1194807730_32677166_2105383684_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

@All

Córki Mistera. Miło popatrzeć na takie CdB, jestem bardzo ciekawy co z nich wyrośnie ...

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/458799_3590602562445_1194807730_32784058_150891666_o.jpg[/IMG]

i jeszcze Tronc de Rompehuesos dla porównania...

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/133967_1649102786164_1194807730_31504787_6427244_o.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

@All

Link do zdjęć ze światówki ...

[URL]http://www.facebook.com/media/set/?set=a.419935331370017.106210.100000606615586&type=3[/URL]

Długo czasu jeszcze musi upłynąć żeby pojawiły się na ringach psy o prawdziwym rodowodzie i prawidłowym dla rasy typie...

Link to comment
Share on other sites

@All

Chima wczoraj...za chwilę jeszcze jedno zdjęcie...wprawdzie po wypadku na razie nie zrobię lepszych zdjęć, ale widać wszystko co być powinno.

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/IMG00107-20120529-1444.jpg[/IMG]

o proszę...

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/IMG00105-20120529-1355.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

@All

Dzisiaj chyba rozpoczęła się Monografica Ca de Bou 2012. Wrzucam więc filmiki z poprzedniej, wygrał bardzo słaby pies, w połowie polski produkt, jak widziałem go w 2007 to był pies, który bał się swojego cienia, tu widać, że nadal niewiele się zmieniło do najodważniejszych nie należy. Chodzi o Yak de Almallutx do tego jak było by mało to jedyny kulawy pies w stawce, a wygrał Mono, żenada. Były i są tam dużo lepsze psy bez dolwek polsko czeskich bulldogów w rodowodzie.

[URL]http://www.youtube.com/watch?v=6Rs2Ez1qYyE&feature=relmfu[/URL]

[URL]http://www.youtube.com/watch?v=J69067GlVds&feature=relmfu[/URL]

[URL]http://www.youtube.com/watch?v=Rh6kicxjTYA&feature=relmfu[/URL]

Edited by Chima
Link to comment
Share on other sites

@All

Wyniki Monografiki na Majorce...nie będę na razie ich komentował, widać pewną prawidłowość, ale podpowiedzi się już skończyły...ciekawe czy ktoś zauważy...nadmienię tylko, że już komuś wydało się to co się dzieje od jakiegoś czasu na Monografice trochę dziwne...

[LEFT][COLOR=#333333][INDENT]leopard von zillion
Resultados Monografica 2012

Muy Cachorros Machos

Leopard Von Zillion ( Muy Prometedor 1º)
...
Atlas de Pollentia ( Muy Prometedor 2º )

Muy Cachorros Hembras

Aufabia de Pollentia ( Muy Prometedor 1º)

Clara de S’ Archiduc ( Muy Prometedor 2º)

Cachorros Machos

Gorá de Balearicus ( Muy Prometedor 1º)

Cachorros Hembras

Karapan Von Zillion ( Muy Prometedor 1º )

Fosca de Almallutx ( Muy Prometedor 2º )

Fangoria de Almallutx ( Prometedor )

Fuego Fatuo de Almallutx (Prometedor )

Muy Jóvenes Machos

Tiger de Rompehuesos ( Exc. 1º Mejor Joven )

Intermedia Machos

Jagger des Cadeous des Htes Fagnes ( Exc. 1º. C.A.C. Mejor Macho Absoluto Monográfica)

Bou ( Exc. 2º . Reserva de C.A.C.)

Turbo ( Exc. 3º)

Truc de C´an Blanca ( Muy Bueno)

Intermedia Hembras

Grisa ( Exc. 1º)

Oliva ( Muy Bueno )

Abierta Machos

Atila de Almallutx ( Exc. 1º)

Xaloc de Rompehuesos ( Exc. 2º )

Balearicus Duc (Muy Bueno )

Abierta Hembra

Era de Balearicus ( Exc. 1º C.A.C )

Aina ( Exc. 2º Reserva de C.A.C)

Castaña de Almallutx ( Excelente )

Espira de Balearicus ( Excelente)

Beti ( Muy Bueno )

Fosca ( Muy Bueno )

Campeones Machos

Virat ( Exc. 1º)

Campeones Hembras

Gina ( Exc. 1º. Mejor Campeón Absoluto y Mejor Hembra Absoluta de Monográfica)

Veteranos Machos

Faro de C´an Blanca ( Exc. 1º )

Veteranos Hembras

Pastora de Almallutx ( Exc. 1º . Mejor Veterano Absoluto )

Clase Parejas

Turbo y Oliva

Lote de Cria

S´Archiduc
[/INDENT]

[URL="https://www.facebook.com/gorzala"][IMG]https://fbcdn-profile-a.akamaihd.net/hprofile-ak-snc4/23134_1277790169_8043_q.jpg[/IMG][/URL]
[INDENT]hmmm... ;/
[/INDENT]

[/COLOR]
[COLOR=#333333][/COLOR][/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

@All

Film z mono, chyba trzeba to na prawdę oglądać kilka razy, nie widzę nic co by mnie powaliło, dziwne psy, wiele słabych mixów o bulldożym wyrazie i przyciężkiej budowie. Dobry pies z Rompehuesos, jeszcze młody, ale jeżeli podrośnie będzie ciekawy. Gaspar wg mnie wie co robi.
[video=youtube;_x8ZnWQP5xs]http://www.youtube.com/watch?v=_x8ZnWQP5xs[/video]

Link to comment
Share on other sites

@All

Mono 2011 dla porównania. W 2012 widać próby testowania psów, sprawdzania ich temperamentu, ale wygląda na tą chwilę, że nie ma psów, które były by dobre w tej zabawie...słabo to wygląda...

[video=youtube;YGwDHAMmcEg]http://www.youtube.com/watch?v=YGwDHAMmcEg&feature=player_detailpage[/video]

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

@All

Ciekawy miot na Majorce w Rompehuesos.

Ojciec:

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/atroc2_4fe405d1e087c359dd000ac2.jpg[/IMG]

Matka:

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cleo_4fe406f7ddf2b332ec000a12.jpg[/IMG]

Szczeniaki:

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/oso_4fe4044cddf2b332fb0009d9.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/mel_4fe405199606ee0396000a7b.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/max_4fe404219606ee038e00098a.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/jana_4fe4043cddf2b332e10009fc.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/estrella_4fe404f49606ee03a80009b8.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/crock_4fe404849606ee03a4000a2b.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/boira_4fe404d0e087c359f90009a3.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/ada_4fe404b2e087c359dd000ac0.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/ach_4fe4053bddf2b332e1000a00.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@All

CdB z Sopotu z dzisiaj, jeden wystawiany pies.

[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot12_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot11_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot10_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot9_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot8_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot7_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot6_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot5_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot4_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot3_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot2_resize.jpg[/IMG]
[IMG]http://i491.photobucket.com/albums/rr279/cadebou/cdbsopot1_resize.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

ATHENA

Jasne po to je robiłem, widziałem Waszego psa, bierz zdjęcia, na zdrowie :) Byłem z moją trochę są nawet podobne, ale tylko trochę... moja aspołecznie się zachowywała jak zwykle podczas takich spędów. Było jednak spoko w sumie ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...