Jump to content
Dogomania

Royal Canin Medium Junior i problem...


tomohozo

Recommended Posts

Witam serdecznie ;)

Mam już 3 miesięcznego szczeniaka - Cocker Spaniel, rudy.

Gdy odbierałem go od hodowczyni, mówiła mi, że nauczyła go jeść karmę - Purina, miał wtedy dwa miesiące. Od początku gdy jest ze mną w domu nie daję mu tej karmy, gdyż wiadomo jakie to świństwo, zamieniłem ją na Royal Canin Mini Junior. Chucky od początku polubił tę karmę, nie mniej jednak dwa tygodnie temu zmieniłem ją na Royal Canin Medium Junior, gdyż w tamtym były za małe krokieciki, które połykał. Zgodnie z konsultacją weta powinien jeść Medium Junior. Przez tydzień karma znikała w ciągu kilku sekund po nasypaniu do miski, od kilku dni jest problem, Chucky nie ma na nią ochoty. Gdy wstawał rano pierwsze co robił to leciał do miski i jadł pokarm, teraz wstanie, napije się wody, powącha pokarm i nic - je dopiero po kilku godzinach jak już jest naprawdę głodny. Nie chcę go głodzić bo jest szczeniakiem więc od razu daję mu coś innego. Producent zasugerował karmić prawie 2 miarkami (wiaderkami) dziennie, nie ma mowy żeby Chucky zjadł taką ilość, maksymalnie je jeden.
Sam już nie wiem co o tym sądzić: przestał lubić karmę, albo po prostu czeka na coś lepszego?

Pytanie do Was: Jaką karmę jakościowo i cenowo podobną do Royal Canina moglibyście polecić? Słyszałem, że są lepsze karmy od Royala w tej cenie (kiedyś pokarm RC był lepszy niż w chwili obecnej).

Chciałem znaleźć sklepy z karmą na wagę (aby wypróbować która Chucky'emu zasmakuje najbardziej), ale ciężko znaleźć taki sklep. Moje pytanie do Was: znacie jakiś sklep internetowy gdzie będę mógł zamówić jakąś małą ilość różnych, dobrych karm? Kupowanie 1kg albo więcej karmy mija się z celem bo Chucky może nie polubić karmy. Próbki tych lepszych karm też ciężko znaleźć.

Bardzo proszę o pomoc bo jestem bezradny, chcę dla niego najlepiej, ale coś mi nie wychodzi... :shake:

[IMG]https://fbcdn-sphotos-a.akamaihd.net/hphotos-ak-snc7/392279_307101165974555_100000240210660_1239408_998135116_n.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Royal Canin wcale nie jest jakiś rewelacyjny, natomiast nie wiem, czy negujesz Purinę Pro Plan (która jest całkiem w porządku) czy Purinę Dog Chow, bo jeśli tę ostatnią, to zwykła marketówa i masz rację. Natomiast PPP jest OK. Fajna jest też Acana, Josera, Fitmin, Carrier, Brit Care z dobrych karm i w dość dobrej cenie. Z droższych Orijen, Taste of the Wild, Wolfsblut, White Wolf.

Może masz w okolicy jakiś stacjonarny sklepik zoologiczny, gdzie mają karmę na wagę? Bo rzeczywiście trudno byłoby kupować po kilogramie każdej karmy. A może napisz skąd jesteś, spróbuj poszukać jakichś dogomaniaków z okolic, którzy by Ci odsprzedali próbki jakichś karm?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='evel']Royal Canin wcale nie jest jakiś rewelacyjny, natomiast nie wiem, czy negujesz Purinę Pro Plan (która jest całkiem w porządku) czy Purinę Dog Chow, bo jeśli tę ostatnią, to zwykła marketówa i masz rację. Natomiast PPP jest OK. Fajna jest też Acana, Josera, Fitmin, Carrier, Brit Care z dobrych karm i w dość dobrej cenie. Z droższych Orijen, Taste of the Wild, Wolfsblut, White Wolf.

Może masz w okolicy jakiś stacjonarny sklepik zoologiczny, gdzie mają karmę na wagę? Bo rzeczywiście trudno byłoby kupować po kilogramie każdej karmy. A może napisz skąd jesteś, spróbuj poszukać jakichś dogomaniaków z okolic, którzy by Ci odsprzedali próbki jakichś karm?[/QUOTE]

Evel, neguję oczywiście Purinę Dog Chow, to coś na miarę Pedigree, Chappi, itd - a wiemy jakie te karmy mają skład.

Mieszkam w Katowicach. Mam kilka stacjonarnych sklepów zoologicznych w okolicy, nie mniej jednak mają tam tylko karmy typu Chappi, Friskies na wagę, tych lepszych nie ma - bo ludzie nie kupują. Ktoś zna z Katowic jakiś sklep blisko Wełnowca/Centrum gdzie kupię na wagę (mało ok. 20-30dag jakiejś z lepszych karm)?

Evel - dużo karm podałaś, każdy daje mi taką listę i naprawdę CIĘŻKO COŚ wybrać. Chcę coś lepszego od Royal Canina (więcej mięska, mniej zbóż, dobre dla rozwoju szczeniaka), w podobnej cenie (plus, minus 15zł).

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź. :)

Link to comment
Share on other sites

ja tam polecam taste of the wild ;) oni co prawda nie mają podziału na karmy dla szczeniąt i psów dorosłych, niby karma jest taka super że równie dobra jak dla dorosłego psa jest dla rosnącego szczenięcia - nie wiem, to już co kto chce, ja bym raczej nie miała obaw by tym karmić szczeniaka, zwłaszcza spaniela - to nie rasa olbrzymia mająca naprawdę specjalne wymagania w fazie wzrostu ;)
cenowo mnieści się w kryterium mniej niż 15 zł/kilo, jest bezzbożowa, zawiera ziemniaki jako główne źródło węgli. ja karmię już pół roku i jestem bardzo zadowolona - pies wrażliwiec wreszcie na prostej drodze. podobno wersja z kaczką jest bardziej smakowita i podchodzi niejadkom ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']ja tam polecam taste of the wild ;) oni co prawda nie mają podziału na karmy dla szczeniąt i psów dorosłych, niby karma jest taka super że równie dobra jak dla dorosłego psa jest dla rosnącego szczenięcia - nie wiem, to już co kto chce, ja bym raczej nie miała obaw by tym karmić szczeniaka, zwłaszcza spaniela - to nie rasa olbrzymia mająca naprawdę specjalne wymagania w fazie wzrostu ;)
cenowo mnieści się w kryterium mniej niż 15 zł/kilo, jest bezzbożowa, zawiera ziemniaki jako główne źródło węgli. ja karmię już pół roku i jestem bardzo zadowolona - pies wrażliwiec wreszcie na prostej drodze. podobno wersja z kaczką jest bardziej smakowita i podchodzi niejadkom ;)[/QUOTE]

Te 15zł Pauli, to było + - od ceny Royala, a nie cena za kilo. Przyznam, że jest mi trochę droga ta karma. Na razie skłaniam się ku Acanie, Brit Care, Eukanubie, może Hills, albo Sam's Field (podobno bardzo dobra karma w Polsce, nowość).

Ciężko coś naprawdę wybrać. :roll:

Link to comment
Share on other sites

a sori :) z innych karm ja nic nie polecam bo u nas były rewolucje [zwłaszcza po brit care], ale mój psiak ma chore jelita więc to absolutnie nie jest wyrocznia. brit care ma niezłe opinie więc pewnie warto spróbować :)
i jeszcze chciałam dodać, że twój psiak na zdjęciu wygląda cudnie - też bym się litowała i karmiła smakołykami jeśli karma by nie wchodziła ;) ale w ten sposób mały się nauczy, że jak nie zje tego co ma w misce to coś mu zawsze skapnie i wychowasz sobie wybrednego niejadka ;) może spróbuj namaczać karmę albo dodawać łyżkę oleju z pestek winogron [dobre na sierść :)] lub z łososia [do kupienia w sklepach zoo lub w necie :)] aby lepiej psiakowi wchodziło :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pauli_lodz']a sori :) z innych karm ja nic nie polecam bo u nas były rewolucje [zwłaszcza po brit care], ale mój psiak ma chore jelita więc to absolutnie nie jest wyrocznia. brit care ma niezłe opinie więc pewnie warto spróbować :)
i jeszcze chciałam dodać, że twój psiak na zdjęciu wygląda cudnie - też bym się litowała i karmiła smakołykami jeśli karma by nie wchodziła ;) ale w ten sposób mały się nauczy, że jak nie zje tego co ma w misce to coś mu zawsze skapnie i wychowasz sobie wybrednego niejadka ;) może spróbuj namaczać karmę albo dodawać łyżkę oleju z pestek winogron [dobre na sierść :)] lub z łososia [do kupienia w sklepach zoo lub w necie :)] aby lepiej psiakowi wchodziło :)[/QUOTE]

Dzięki Pauli :)

Chucky swoimi oczami działa niczym kot ze shreka, nawet najtwardszy mu ulegnie, naprawdę. :eviltong:

Link to comment
Share on other sites

U mnie sprawa wygląda tak:

- 9 miesięcznego obecnie Parson Russell Terrier'a do bodaj 6 miesiąca karmiłem Proper Form&Temper Mesomorfic Toys PUPPY & JUNIOR, wszystko było ok nie mam zastrzeżeń co do karmy. Rósł zdrowo, wyglądał ładnie, czuł się dobrze itd.

informacje o karmach włącznie z ulotką w .pdf do pobrania: [URL]http://www.worldpets.pl/proper-form-temper.html[/URL]

Może i nawet bym przy niej został, ale po 1. wersja Adult jest na bazie ryby, a pies za karmą rybną niespecjalnie, po 2. doczytałem że Taste Of The Wild można podawać szczeniakom, choć nie ma napisane Puppy na opakowaniu, ot trzeba czytać a nie patrzeć na opakowanie... po 3. TOTW wydaje się lepsza

i przeszedłem na [URL="http://www.animal.com.pl/index.php?id=4&id_category_producer=1"]Taste Of The Wild[/URL] - [URL="http://www.animal.com.pl/High-Praire,4,6"]High Praire[/URL].

Pod uwagę brany był skład, dostępność, cena, opinie... nawet wielkość worka, bo nie widziałem potrzeby kupowania 14kg wora skoro mogę kupić 2x mniejszy.


TOTW na stronie [URL="http://www.dogfoodanalysis.com/dog_food_reviews/index.php/cat/1"]dogfoodanalysis.com[/URL] jest w gronie 6 gwiazdkowych karm... RC Mini Adult zebrał natomiast... 2 gwiazdki; dość duża różnica między karmami

a w cenach na zooplus.pl

1kg TOTW przy worku 6,8kg - 14,56
1kg RC Mini Adult przy worku 8kg - 17,38zł/kg


od dwóch tygodni mam też 4-5 miesięczną suczkę, podstawą żywienia jest ten sam TOTW który dostaje terrier (+ jako osobny posiłek - gotowany ryż z kurczakiem i warzywami, czasem mokrą karmę - Belcando Junior)

Po ProPlan Puppy Small terrier miał brzydszą kupę, a po Acanie puszczał niesamowicie śmierdzące bąki, ale że mój tak miał, to nie znaczy że inne też tak muszą mieć ;)


Wg mojej opinii TOTW jest ok. Jeśli nie znajdzie się sklep w którym by był TOTW na wagę - a może być ciężko o taki sklep, to jestem gotów wysłać próbkę ze swojego worka.

Pozdrawiam
Łukasz

Link to comment
Share on other sites

Konkretów chcesz? :)

U nas bardzo fajnie sprawdziła się Brit Care z jagnięciną na odkarmienie psa po schronisku (pies dorosły, z niedowagą, wrażliwiec). Cena fajna w stosunku do jakości. Może warto spróbować?

Moja przyjaciółka, będąc DT dla szczeniąt, karmiła je jakimś Hillsem. Zapytam co to było konkretnie ;)

Link to comment
Share on other sites

Miałam identyczną sytuację z moim staffikiem. Po przyjeździe do mnie jadł RC Medium Junior jak oszalały, a po paru dniach stop i wielki foch. Ale jemu generalnie żadne suche nie pasuje i żadnego nie tknie bez dosmaczania.
Z RC zrezygnowałam, bo nie jest to jakaś szczególna rewelacja, teraz zmęczył wór Forza10, a obecnie przechodzimy na ryby, bo okazało się, że ma alergię na kurczaka. Ale i tak podstawą diety u niego jest jedzenie domowe, które pałaszuje bardzo chętnie, do tego wtedy algolith i irish cal. Skoro masz tylko jednego psa i troszkę czasu, to może próbuj mu coś gotować, to wcale nie jest takie uciążliwe jakby się wydawało. A z suchego wybrałam obecnie Fish4Dogs Puppy.

Link to comment
Share on other sites

A ja chyba odradzę Ci Acanę chociaż jestem z niej bardzo zadowolona. Generalnie Acana dla szczeniaków ma średni skład, i większośc szczyli będąca na niej może i rozwijała się prawidłowo ale nie wzorcowo. Dla dorosłego psa - jest moim zdaniem idealna, pies z zadowoleniem ją wcina, a i cena jest przystępna.
Jeśli zależy Ci na dużym i masywnym psie to kup Eukanube. Psy często dostają na niej powera i nawet przerastają wzorzec.
Z czystym sumieniem - dla malucha - mogę polecic Ci Josere. PPP też bym jakoś bardzo nie krytykowała, bo mój ON był na niej prawie do 7msc i wszystko było okay.

Poza tym - odradzam zaopatrywania się w sklepach "na wagę" - karma często leży tam dłuuugo i nawet gdy przyniesiesz młodemu 200g takiej karmy to ta może byc wywietrzała i szczeniak nawet jej nie spróbuje. Lepiej przewertuj allegro i kup opakowania np. 400g - są takie. :)

Życzę dobrego wyboru dla szczylka.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='evel']Konkretów chcesz? :)

U nas bardzo fajnie sprawdziła się Brit Care z jagnięciną na odkarmienie psa po schronisku (pies dorosły, z niedowagą, wrażliwiec). Cena fajna w stosunku do jakości. Może warto spróbować?

Moja przyjaciółka, będąc DT dla szczeniąt, karmiła je jakimś Hillsem. Zapytam co to było konkretnie ;)[/QUOTE]

Wywołana do odpowiedzi, jestem ;) Karmiłam owszem, szczylki na DT Hillsem - konkretnie Hills Science Plan Puppy Healthy Development. Karmiłam tez Britem Care Junior (większość reagowała dość ładnie) i Joserą Agilo (ale psiaka ok. 9miesięcznego, nie polecam w sumie).

Obecnie swojego szczeniaka (jack russell terrier, 9 miesięcy, po kastracji) karmimy Taste of The Wild Pacific Stream (wybór karmy rybnej, bo jest alergikiem) - przyznam, ze ma się doskonale, sierść jest piękna, zadbana, błyszcząca, oddech nie zabija, kupy bez problemów, nawet jak zje coś dodatkowego, brak wymiotów (pomijając łapczywe jedzenie). Je bardzo chętnie, nie wybrzydza.

Odradzam raczej te karmy, z którymi też miałam do czynienia w przypadku szczeniąt - Arion, Bosch. Uważnie z Orijenem, bo ma skład mocno białkowy.

Link to comment
Share on other sites

Jak psiak nie chce jeść to fajnym sposobem jest namoczenie karmy i dodanie trochę gotowanego,rozdrobnionego kurczaczka ew. indyki- u mnie znika w mgnieniu oka.
Co do samego royala-ostatnio chciałam nawet zmienić karmę na lepszą.I zrobiłam tabelkę:lol: Z karm zawierających mięso suszone i w mierę minerały i witaminy-został biomil i royal. Być może biomil jest lepszy-ale spójżcie-obiektywnie-na skład royala.Mięso (suszone!)na pierwszym miejscu i dużo witamin, minerałów.

Składniki:
Suszone mięso drobiowe, tłuszcze zwierzęce, kukurydza, suszone białka wieprzowe*, pszenica, pulpa buraczana, mąka pszenna, ryż, mąka kukurydziana, hydrolizowane białka zwierzęce, izolat białek roślinnych*, gluten kukurydziany, olej rybny, drożdże, olej sojowy, sole mineralne, fruktooligosacharydy, hydrolizowane drożdże (źródło mannooligosacharydów), proszek jajeczny, wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny).

* L.I.P – białka wyselekcjonowane pod kątem bardzo wysokiej przyswajalności.

Analiza składu Zawartość
Białka (%) 32,0
Tłuszcze (%) 20,0
Sole mineralne (%) 6,4
Skrobia (%) 25,8
Włókno surowe (%) 1,7
Wilgotność (%) 8,0
Włókno pokarmowe (%) 7,8
Kwas linolowy (%) 3,17
Kwas arachidonowy (%) 0,08
Kwasy tłuszczowe omega 6 (%) 3,35
Kwasy tłuszczowe omega 3 (%) 0,69
EPA+DHA (%) 0,3
Bezazotowe substancje wyciągowe (NFE) (%) 31,9
Energia metaboliczna (obliczona wg NRC85) (kcal/kg) 3.936,5
Energia metaboliczna (mierzona) (kcal/kg) 4.182,0
Energia brutto (kcal/kg) 5.081,6
Energia metaboliczna (obliczona wg NRC74) (kcal/kg) 4.356,0
Sole mineralne Zawartość
Wapń (%) 1,15
Fosfor (%) 0,91
Magnez (%) 0,09
Sód (%) 0,4
Żelazo (mg/kg) 231,0
Mangan (mg/kg) 77,0
Cynk (mg/kg) 248,0
Jod (mg/kg) 3,6
Selen (mg/kg) 0,15
Potas (%) 0,7
Miedź (mg/kg) 23,0
Chlor (%) 0,51
Witaminy Zawartość
Witamina A (UI/kg) 19.000,0
Kwas foliowy (mg/kg) 8,5
Cholina (mg/kg) 1.500,0
Witamina B1 (tiamina) (mg/kg) 4,3
Witamina B2 (ryboflawina) (mg/kg) 4,0
Witamina B5 (kwas pantotenowy) (mg/kg) 26,2
Witamina B3 (niacyna) (mg/kg) 15,5
Witamina B6 (pirydoksyna) (mg/kg) 8,5
Witamina D3 (UI/kg) 1.000,0
Biotyna (mg/kg) 1,12
Witamina B12 (kobalamina) (mg/kg) 0,07
Witamina C (mg/kg) 200,0
Witamina E (mg/kg) 500,0
Inne Zawartość
Tauryna (mg/kg) 2.000,0
Luteina (mg/kg) 5,0
Arginina (%) 2,0
L-lizyna (%) 1,57
Metionina - cystyna (%) 1,29
DL-metionina (%) 0,93


Mało który pies lubi suchą karmę, więc nie przejmowałabym się tak bardzo tym marudzeniem przy misce ;) Można czymś karmę polać-chociaż jak bym i tak nie cudowała za dużo-zgłodnieje-to zje.Brzmi banalnie,ale jakie skuteczne!:lol:

Link to comment
Share on other sites

Mięso jest na pierwszym miejscu dlatego, że wszystkie zboża są rozbite (kukurydza, pszenica, mąka pszenna, ryż...). Karma powinna zawierać dużo tłuszczy, białka, wapnia, fosforu, cynku, miedzi i witamin. Nie eksperymentowałabym z różnym sposobem żywienia- suche i gotowane, ponieważ trawi się to w innym czasie i powoduje zaburzenia w organizmie. Starannie dobierz karmę, bo to najważniejszy okres w jego życiu ;).

Link to comment
Share on other sites

Wiem, że muszę starannie wybrać karmę, tylko uwierzcie, że ciężko, gdy wszyscy tutaj podają inne typy. Jedni zachwalają Royala, drudzy nie.
Tak jak pisałem wcześniej: czy w podobnej cenie znajdę jakąś lepszą karmę? Aktualnie kupuję 18kg Royala za 195zł więc wychodzi naprawdę dobra cena.

Szkoda, że skończyły się czasy kiedy były trzy karmy na rynku (Royal, Pedigree, Eukanuba), nie było wtedy problemów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='tomohozo']Wiem, że muszę starannie wybrać karmę, tylko uwierzcie, że ciężko, gdy wszyscy tutaj podają inne typy. Jedni zachwalają Royala, drudzy nie.
Tak jak pisałem wcześniej: czy w podobnej cenie znajdę jakąś lepszą karmę? Aktualnie kupuję 18kg Royala za 195zł więc wychodzi naprawdę dobra cena.

Szkoda, że skończyły się czasy kiedy były trzy karmy na rynku (Royal, Pedigree, Eukanuba), nie było wtedy problemów.[/QUOTE]

Jak royal mu służy- ja bym nie kombinowała. Jest kilka może i lepszych karm- ale mogą Twojemu psu nie pasować, a rozstroje żołądka to chyba ostatnia rzecz jakiej potrzebują szczeniaki. Mój pies też cały czas je royala- od trzech lat i ma się bardzo dobrze ,więc nie zgadzam się z niektórymi opiniami ,że to kiepska karma.Jak był szczeniakiem, zawsze był zdrowy,miał piękną sierść i masę energii. Jak coś służy-nie trzeba zmieniać i po tych trzech latach obcowania z psem się tego powoli uczę :) Podałam skład royala-na pierwszym miejscu jest mięsko, dużo białka, dużo witamin i minerałów. Pewnie są karmy trochę lepsze- ale analizując kilka składów, mało gdzie jest tyle dodatków- w większości kończy się na wapniu, fosforze, sodzie i POSTAWOWYCH witaminach. Warto też zwrócić uwagę ,że świeże mięso zawiera w sobie ok. 70% wody, która i tak musi być usunięta z mięsa podczas produkcji. Więc jeśli pierwszym składnikiem jest pięknie brzmiące świeże mięso w ilości 70% to suszonego mięsa jest w nim ok. 20%. Trochę mało. Pomijając już to- ilość mięsa nie zawsze jest wyznacznikiem dobra karma-zła karma. Może być karma z troszkę mniejszą ilością mięsa ale lepszym zestawieniem białek,tłuszczy albo karma z większą ilością mięsa nie zawierająca wystarczająco dużo witamin.
Wybór należy jednak do Ciebie;)

Link to comment
Share on other sites

Balbina12- to, że jest dobrze, nie oznacza tego, że mogłoby być lepiej ;).
Czy na prawdę uważasz, iż skład, w którym jest około 6-7 różnych produktów zbożowych jest aż tak dobry? Białka- 32%- a jak myślisz ile było tego u dzikich psowatych? A witaminy... 0,07 mg na kilogram ;). Nie twierdzę, że ta karma jest zła, ale nie rozumiem tego zachwytu nią, to skutek przereklamowania.
Nie będę wypowiadać się o karmach, ponieważ nie jestem doświadczona. Jednak to, co bym poleciła to... surowizna ;). Wszystko naturalne, dobrze się przyswaja, jeśli pies nie chce jeść lub na alergię możesz to wyeliminować.

Link to comment
Share on other sites

Mogłoby być lepiej.Zawsze może być lepiej. Ale uważam tę karmę za dobrą-nie najlepszą, nie bardzo dobrą ale dobrą. Równie dobrze według mnie świetny jest hills- a też ma w składzie zboża.
Nie każdemu psu surowizna służy a pomijając już to nie każdy ma czas na przygotowywanie takiego jedzenia i ochoty na robienie małej rzeźni w domu. Wiemy co dajemy-to fakt ale jest to bardziej pracochłonne niż nasypanie odmierzonej ilości karmy :razz:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...