Jump to content
Dogomania

Polski związek kynologiczny a prawo


zielona

Recommended Posts

  • Replies 135
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='zielona'] Trybunał przyznał rację Panu. Metryka to dokument potwierdzający pochodzenie psa. I Pan to udowodnił. Oczywiście metrykę otrzymał. [/QUOTE]
A można poprosić o bliższe namiary na rozstrzygnięcie. Bo osobiście wydaje mi się to niemożliwe. I o jaki Trybunał chodzi ?

Link to comment
Share on other sites

1. psy rodowodowe, które nie mają uprawnień hodowlanych nie mogą dać dzieci papierowych, czyli nie mozna mieć metryki, a co zatym idzie, rodowodu.
2. nie widzę zwiazku z Trybunałem Konstytucyjnym.....on zajmuje sie zgoła innymi kwestiami
3. FCI, a dalej ZKWP jest organizacją, która ma swoje przepisy i przystępując do niej jesteśmy zobowiązani ich przestrzegać.

Nie widzę mozliwości, żeby kwestie statutowe i regulaminowe organizacji kynologicznej rozpatrywał TK.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='M&S']Nie widzę mozliwości, żeby kwestie statutowe i regulaminowe organizacji kynologicznej rozpatrywał TK.[/QUOTE]
Ja myślę tak samo. Ponadto zielona pisze, że facet zaskarżył do TK FCI ?????? To kompletna bzdura.
Tu sa wszystkie orzeczenia TK - znajdź zielona, o które Ci chodzi. [FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[URL="http://www.trybunal.gov.pl/OTK/otk_dpr.htm"][FONT=Calibri][SIZE=3][COLOR=#0000ff]http://www.trybunal.gov.pl/OTK/otk_dpr.htm[/COLOR][/SIZE][/FONT][/URL]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielona']Gadam sobie z koleżanką i gadam i co się dowiedziałam.
Pan kupił szczenię po rodowodowych rodzicach. Nie dostał metryki.Rodzice szczenięcia wystaw nie widzieli ale Pan zrobił badania genetyczne szczenięcia i rodziców. Po czym wystąpił do Związku o wydanie metryki. Oczywiście odmówiono mu ale Pan nie zrezygnował i zaskarżył FCI do Trybunału ...
Było trochę spraw sądowych.
Trybunał przyznał rację Panu. Metryka to dokument potwierdzający pochodzenie psa. I Pan to udowodnił. Oczywiście metrykę otrzymał.
Czy trzy wystawy w PZK to wymóg zgodny z prawem czy może "raczej nie".
Czy kupując psa po rodowodowych rodzicach i mając na niego metrykę, musimy trzy razy na wystawach udowadniać, że to pies rasowy.
W Polskiej Federacji Kynologicznej na pierwszej wystawie mamy tzw. hodowlankę. Tylko czy to jest zgodne z prawem?
_________________[/QUOTE]
Aż mi się wierzyc nie chce, aby Trybunał Konstytucyjny rozstrzygał takie sprawy. Sama jego nazwa wskazuje, że został on powołany - ogólnie rzecz ujmując - do rozstrzygania zgodności z Konstytucją lub nie danej sprawy. A co tu ma ZKwPL...?
Chyba jakies okrutne przekłamanie nastąpiło...

[quote name='M&S']1. psy rodowodowe, które nie mają uprawnień hodowlanych nie mogą dać dzieci papierowych, czyli nie mozna mieć metryki, a co zatym idzie, rodowodu.
2. nie widzę zwiazku z Trybunałem Konstytucyjnym.....on zajmuje sie zgoła innymi kwestiami
[B]3. FCI, a dalej ZKWP jest organizacją, która ma swoje przepisy i przystępując do niej jesteśmy zobowiązani ich przestrzegać.[/B]
Nie widzę mozliwości, żeby kwestie statutowe i regulaminowe organizacji kynologicznej rozpatrywał TK.[/QUOTE]
I wszystko w tym temacie.

[quote name='zielona']...Konstytucyjny
[B]Do tej pory wszyscy się na to godzili....ale to nie znaczy, że jest zgodne z prawem[/B][/QUOTE]
Jakiś bałach Ci ktoś wcisnął. choć może gdzie jest małe ziarenko prawdy... Na przykład w tym, że ktoś nie dostał metryczki...;)

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Brezyl']Ja myślę tak samo. Ponadto zielona pisze, że facet zaskarżył do TK FCI ?????? To kompletna bzdura.
Tu sa wszystkie orzeczenia TK - znajdź zielona, o które Ci chodzi.
[URL="http://www.trybunal.gov.pl/OTK/otk_dpr.htm"][FONT=Calibri][SIZE=3][COLOR=#0000ff]http://www.trybunal.gov.pl/OTK/otk_dpr.htm[/COLOR][/SIZE][/FONT][/URL]
[/QUOTE]
ZK, jak każde stowarzyszenie, może dowolnie kształtować zasady funkcjonowania i swoje regulaminy.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielona']Namieszałam, namieszałam ale dobrze , że dyskusja się rozwinęła. I jak to w każdej informacji z igły robią się widły.
Nie znam się na prawie więc napisałam co słyszałam. Dlatego chciałam się tym podzielić na dużym forum.
Niemniej metryka to TYLKO ŚWIADECTWO POCHODZENIA, które bez trudu można udowodnić (jak wiele spraw u ludzi o ustalenie ojcostwa)

PZK jest Stowarzyszeniem.
[B][URL="http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=prawo%20o%20stowarzyszeniach&source=web&cd=3&ved=0CDUQFjAC&url=http%3A%2F%2Flex.pl%2Fserwis%2Fdu%2F2001%2F0855.htm&ei=ay3PTpnuCozo-gaSn_zSDg&usg=AFQjCNHp3NmKQXgxg0YgSiji--1g7NJ4gA&cad=rja"]Dz.U.2001.79.855 - [I]Prawo o stowarzyszeniach[/I][/URL][/B]



Przepisy ogólne
Art. 1.
1. Obywatele polscy realizują prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach, zgodnie z
przepisami Konstytucji oraz porządkiem prawnym określonym w ustawach.
2. Prawo zrzeszania się w stowarzyszeniach może podlegać ograniczeniom przewidzianym
jedynie przez ustawy, niezbędnym do zapewnienia interesów bezpieczeństwa
państwowego lub porządku publicznego oraz ochrony zdrowia lub moralności
publicznej albo [COLOR=red][B]ochrony praw i wolności innych osób.[/B][/COLOR]
3. Stowarzyszenia mają prawo wypowiadania się w sprawach publicznych

Dywaguję sobie ale to duże forum i pewnie znajdzie się ktoś z wykształceniem prawniczym i wytłumaczy.
Czy obowiązek trzech wystaw na zrobienie hodowlanki narusza naszą wolność osobistą?
Psa można zweryfikować w inny sposób nie zmuszając hodowców do przemieszczania się po Polsce.[/QUOTE]

Zielona!!!!

A czy ZKwP zmusz do robienia hodowlanki?! Czy kupująć psa/sukę z rodowodem masz obowiązek wystawiania?! Czy każdy właścicel psa/suki musi mieć hodowlę?!

Wystawiasz jezeli masz na to ochotę, jeżeli nie chcesz nie wystawiasz. proste.

Jeżeli chcesz mieć uprawnienia hodowlane to zgodnie z regulaminem Związku wystawiasz, co nie znaczy, że zdobędziesz te uprawnienia.

Jak już wyżej pisałam, albo godzisz zię na określone zasady rejestrująć się w związku, albo nie.
Tu nic nie narusza wolności osobistej!!!!!
Przepraszam Cię, ale co ma piernik do wiatraka.

Moim zdaniem nasz ZK jest zbyt liberalny. Są związki w Europie, które kontrolują poczynania swoich członków np. w mozliwości krycia itd. itp.

Link to comment
Share on other sites

Pierwsze co mi się w tej "historii" rzuciło w oczy - dlaczego Trybunał Konstytucyjny miałby zajmować się sprawami FCI?
Dwa, jak już było wspomniane, ZKwP nie zmusza nikogo do robienia hodowlanki i później do rozmnażania swoich psów. Cale gro psów rasowych nie ma nawet wyrabianego rodowodu...
Trzy, odnośnie "łamania prawa" - pokusiłabym się o stwierdzenie, że ZKwP robi wszystko aby nie zbierać danych osobowych ludzi, którzy tego nie chcą. Są metryki gdzie ręcznie wpisuje się dane właściciela - do czasu aż właściciel nie zapisze się do związku to ten nie ma jego danych. A zapisując się do związku akceptuje się jego statut, regulaminy itd. Wymóg 3 wystaw( i badań, testów) nie jest więc żadnym naruszeniem wolności osobistej bo zgodziliśmy się na to wstępując do stowarzyszenia.

PFK ma inne przepisy, tak samo jak i reszta organizacji kynologicznych i mają do tego prawo. A my, jako wolni ludzie, możemy wybrać która organizacja nam najbardziej odpowiada.

I, żeby nie było, nie mam nic do innych organizacji kynologicznych. Życzę im jak najlepiej i mam nadzieję, że będą się rozwijać.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mrau']Pierwsze co mi się w tej "historii" rzuciło w oczy - dlaczego Trybunał Konstytucyjny miałby zajmować się sprawami FCI?
[/QUOTE]
Tu masz rację, powtórzyłam jak papuga bez zastanowienia.
Ale co sądzisz o trzech hodowlankach. Czy naprawdę są niezbędne.

Link to comment
Share on other sites

W PFK nie wystarczy mieć jednej wystawy aby "zrobić" hodowlankę :
[I]c) uzyskała na wystawie w klasie pośredniej, otwartej minimum dwie oceny bardzo dobre od dwóch różnych sędziów lub uzyskała kwalifikacje hodowlane na komisyjnym przeglądzie hodowlanym,[/I]
To cytat z regulaminu zamieszczonego na stronie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielona']
Ale co sądzisz o trzech hodowlankach. Czy naprawdę są niezbędne.[/QUOTE]
Takie uchwalono zasady i regulaminy. Żeby to zmienić należy przekonać zarząd stowarzyszenia lub delegatów aby przegłosowali inne przepisy. Nie ma innej drogi. Sądy i wszelkie dywagacje są bezcelowe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielona']Tu masz rację, powtórzyłam jak papuga bez zastanowienia.
Ale co sądzisz o trzech hodowlankach. Czy naprawdę są niezbędne.[/QUOTE]

[quote name='zielona']M&S nie denerwuj się tak.
Chcę posłuchać różnych opinii.
W różnych krajach przepisy są różne, Nie wszędzie jest wymóg robienia hodowlanek i kynologia normalnie funkcjonuje. Przepis zawsze można zmienić. W danym Związku nie funkcjonuje on dożywotnio. Przepisy ustanawiają ludzie.
Dlaczego mają być trzy wystawy a nie np. jedna albo pięć.
Jak mamy słabszego psa to będziemy jeździć tak długo aż zrobimy tą hodowlankę.
Sędzia jest tylko człowiekiem i wcale nie jest nieomylny.[/QUOTE]

Jestem absolutnie spokojna, tylko zastanawiam się, czemu ta dyskusja ma słuzyć....

Moim zdaniem nasze przepisy związkowe są zbyt liberalne.
Są zwiazki, bez zgody których nie możesz dokonać krycia, tak u nas też było onegdaj,.
W mojej ocenie należy wrócić do tych zasad, bo patrząc na tą samowolkę hodowlaną ogarnia mnie przerażenie.
Ponadto nalezy zwiększyć liczbę wystaw, po odbyciu których możesz mieć uprawnienia.

Tak jak już mówiłam nie każdy musi, może, powinien rozmnażać psy!!!!!

Taka jest moja opinia.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zielona']Tu masz rację, powtórzyłam jak papuga bez zastanowienia.
Ale co sądzisz o trzech hodowlankach. Czy naprawdę są niezbędne.[/QUOTE]
Uważam, że wymóg 3 wystaw jest zbyt liberalny...
Według mnie weryfikacja jest niezbędna bo dla mnie hodowla to polepszanie rasy, dążenie do ideału zarówno pod względem zdrowia, charakteru jak i eksterieru. I wszystkie te 3 cechy powinny być weryfikowane przed dopuszczeniem psa do rozrodu. Same wystawy to za mało zwłaszcza kiedy system oceniania jest taki a nie inny.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bafisia']W PFK nie wystarczy mieć jednej wystawy aby "zrobić" hodowlankę :
[I]c) uzyskała na wystawie w klasie pośredniej, otwartej minimum dwie oceny bardzo dobre od dwóch różnych sędziów [B]lub uzyskała kwalifikacje hodowlane na komisyjnym przeglądzie hodowlanym[/B],[/I]
To cytat z regulaminu zamieszczonego na stronie.[/QUOTE]
bafisia tu są dwie możliwości. Czyli wystarczy jedno spotkanie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mrau']Uważam, że wymóg 3 wystaw jest zbyt liberalny...
Według mnie weryfikacja jest niezbędna bo dla mnie hodowla to polepszanie rasy, dążenie do ideału zarówno pod względem zdrowia, charakteru jak i eksterieru. I wszystkie te 3 cechy powinny być weryfikowane przed dopuszczeniem psa do rozrodu. Same wystawy to za mało zwłaszcza kiedy system oceniania jest taki a nie inny.[/QUOTE]
Ja uważam (nie trzeba się ze mną zgadzać), że opis na ringu jest mało wiarygodny.
Wprowadziłabym bonitację jak u koni.
Oczywiście na pierwszym miejscu zdrowie , później bonitacja.
Mamy wzorzec i na jego podstawie oceniamy psa w punktach. Waga,wzrost, itp.
Pierwszy przegląd robimy w wieku młodzieży i weryfikację w wieku dorosłym (suki po I ciąży).
Przytoczę jak jest u koni
1 – typ – 15 pkt,
2 – głowa, szyja – 5 pkt,
3– kłoda – 15 pkt,
4 – kończyny przednie – 10 pkt,
5 – kończyny tylne – 10 pkt,
6 – kopyta – 10 pkt,
7 – ruch w stępie – 10 pkt,
8 – ruch w kłusie – 10 pkt,
9 – wrażenie ogólne – 15 pkt
To daje 100 pkt.
Ogierem zostaje koń powyżej 78pkt i zarodową klaczą klacz pow 75pkt.
Do tego pomiary np. 166-198-21,5 to znaczy, że nasz koń ma 166cm wzrostu obwód klatki 188cm i obwód nadpęcia 21,5cm.
i np 82pkt bonitacyjne.
Mając te wymiary wiem, że koń jest bardzo dobry, o lekkiej konstrukcji na suchej nodze. Typ wierzchowy.
Podobną skalę możemy wprowadzić u psów.
Według wzorca każdej rasy osoba uprawniona opisze nam naszego pupila. Ilość punktów określi nam wartość hodowlaną pieska.
A na wystawie możemy pokazywać nasze piękności do woli i według uznania sędziego "co się komu podoba".

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...