Jump to content
Dogomania

Warzywa, owoce...


starbi

Recommended Posts

  • Replies 120
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mój 4 - miesięczny haszczak uwielbia jeść i niczego nie wybrzydza. Z warzyw je chyba wszystko oprócz cebuli, czyli : marchewkę ( uwielbia, szczególnie surową ), buraka - gotowanego lub surowego, ziemniaki - gotowane, choć staram się mu ich nie dawać, ogórki - zielone, kiszone, pomidorypietruszkę, seler.

Owoce wszystkie jakie ja jem ;) choć ostatnio po jabłuszku miał lekką biegunkę.

Link to comment
Share on other sites

Moja sunia dostaje prawie wszystkie warzywa i owoce, oprócz cebuli (włoszczyzna, sałata, pomidory, buraki, ogórki, kalarepa, szpinak, jabłka, banany, nektarynki, brzoskwinie, winogrona, jagody (jak ma możliwość; zrywa z krzaczków:lol:)) - ALE - wszystko surowe i zmiksowane z podrobami. (marchewkę czasami dostaje w całości do chrupania).

Link to comment
Share on other sites

Asti wczoraj wyciagnęła sobie z koszyka gruszkę. :P Ale spryciula, jak jej ukroiłam większy kawałek, to nie chciała go jeść. Jak zaczęłam jej kroić małe kawałeczki na jeden kęs, to stała przy mnie tak długo, aż nie skroiłam całego kawałka. Wiem, wiem - to nie wychowawcze powiecie :nono: , ale ona niezbyt jada "zieleninę" :( . Pewnie tak jak jej pańcia, z owoców i warzyw najbardziej to lubi mięsko. Jeszcze jakiś czas temu chętnie chrupała surową marchewkę albo kawałek jabłka. A teraz czasem zje kawałeczek surowego ogórka, paprykę jak jest słodka. Śliwek raczej nie lubi. W sezonie jadała trochę truskawek i czereśnie.

Link to comment
Share on other sites

A ja troche z innej beczki :P .

Czy sa takie warzywa lub owoce, ktorych sie NIE POWINNO podawac psu? A moze jakies powinno sie podawac np. tylko gotowane badz tez tylko surowe? Oczywiscie pomijam osobnicze reakcje psiakow, czy to ze wzgledu na to, ze ich zoladek czegos tam nie przyswaja, czy tez po prostu pies czegos tam nie lubi 8)

Link to comment
Share on other sites

Jak dla mnie zadna to roznica.

I chetnie sie dowiem dlaczego pol banana pies jesc moze a calego to juz nie. Sa owoce w ktorych jest znacznie wiecej cukru niz w bananach. Nie sadze tez by ktos chcial pasc psa bananami i to codziennie ;-) a okazjonalnie czy pol czy dwa banany to naprawde nie ma znaczenia.

Link to comment
Share on other sites

psom nie mozna podawac cebuli. czytalam gdzies jakies madre wyjasnienie, ale oczywiscie ze lba mi wylecialo, wiec musicie uwierzyc na slowo :wink:

poza tym slyszalam, ze w wiekszych ilosciach szkodza psom rodzynki (wiec pewnie winogrona tez) ale nie wiem czemu...

moje burki jedza BARF wiec dostaja praktycznie wszystkie warzywa i owoce (oprocz tych wyzej wymienionych) - drobno starte i surowe.

Link to comment
Share on other sites

psom nie mozna podawac cebuli. czytalam gdzies jakies madre wyjasnienie, ale oczywiscie ze lba mi wylecialo, wiec musicie uwierzyc na slowo :wink:

poza tym slyszalam, ze w wiekszych ilosciach szkodza psom rodzynki (wiec pewnie winogrona tez) ale nie wiem czemu...

moje burki jedza BARF wiec dostaja praktycznie wszystkie warzywa i owoce (oprocz tych wyzej wymienionych) - drobno starte i surowe.

Cebula zawiera dwusiarczek n-propylu wywołujący anemię hemolityczną u psów i kotów. Czosnek (nalezący do tej samej rodziny co cebula - liliowate) też zawiera tę substancję ale w duzo mniejszych ilościach, dlatego zważając na jego zalety, czosnek można podawać często np. 1 dziennie po 1 ząbku.

Trujące dla psa byłoby spozycie cebuli wielkości powyżej 0,5% masy ciała Oczywiście raz na jakiś czas trochę cebuli psu nie zaszkodzi.

Winogrona i rodzynki zawierają toksynę mogąca uszkodzić nerki ale szkodliwe byłoby spożycie 2,5%-3,0% masy ciała (25-30dkg dla 10kg psa)

Natomiast podane w nadmiarze owoce cytrusowe (mandarynki, grapefruity itp) mogą spowodować wymioty.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...