Jump to content
Dogomania

Dobór psa do dogoterapii


Itske

Recommended Posts

Witajcie,
mam pytania:
1. czy znacie badania dotyczące doboru psa do dogterapii? Pod jakim kątem wybiera się psy? Co i jak się ocenia?
2. Czy znaczenie ma kolor psa? Czy dzieci wolą psy jasne, czy ciemne?

Interesuje mnie bardzo problem umaszczenia psa, czy ma on znaczenie? Czy znacie jakies opracowania na ten temat? Będę wdzięczna za wszelkie inforamcje.

Link to comment
Share on other sites

Są odpowiednie testy behawioralne które przeprowadza się na szczeniakach, mające pokazać ewentualne predyspozycje psa do takich zadań.

Problematyka kolorystyki jest różna, bo może być różnie ugruntowana:

Nacechowanie danego koloru - często kolory ciemne są utożsamiane z tymi złymi. Więc i ciemny kolor może odstraszać. Jeżeli natomiast dziecko mialo wcześniej dobre doświadczenia z psem o umaszczeniu ciemnym, bedzie się bardziej garnęło do "znanego"

Nie wiem czy można mówić o odzialywaniu kolou psa na dzieci ;-) Bo przeciez nie kolor świadczy o właściwościach terapeutycznych psa tylko praca jaka się wykonuje.

Link to comment
Share on other sites

Zgadza się, ważniejsza jest praca terapeutyczna, chcę jednak empirycznie sprawdzić prefernecje dzieci (statystyczne, bo przecież konkretne dziecko może mieć inne doświadczenia i upodobania), Są badania dotyczace doboru psa pod względem charakteru, póki jednak nie zbadamy jak jest z kolorem, to opieramy się na indywidualnych doświadczeniach, i opiniach. Jestem ciekawa, czy dla dzieci, które nie są potencjalnymi klientami dogoterapii i tych potrzebujących kolor ma znaczenie, czy nie.
Bardzo dziękuje za wyrazenie zdania, im wiecej opinii tym większy materiał do analizy :-)
Zapraszam dodgterapeutów (kynoterapeutów) do podzielenia się doświadczeniem.

Link to comment
Share on other sites

Nie jestem terapeutą itp. Miałam możliwość obserwacji zajęć o charakterze terapeutycznym. Pisałam o tym prace licencjacką...

Wg mnie powinnaś pytać o to dzieci nie Nas. Jeśli sprawdzasz preferencje dzieci to je powinnaś pytać. Poki co dowiadujesz się co myślą o tym inni ludzie, owszem można czegoś dowiedzieć się przez wywiad z terapeutami, coś w rodzaju doswiadczenia terapeutów wynijakace z ich obserwacji, ale to nie są badania empiryczne a diagnostyczne. Nie doświadczasz a dowiadujesz sie...

Link to comment
Share on other sites

Dla dzieci - klasy 0-III sp przygotowałm m. in. ankietę, oczywiście pod kierunkiem tutora z SWPS, mam zamiar ankietować 80-cioro dzieci zarowno potencjalnych klientów dogoterapii jak i nie, (w ankiecie są zdjęcia psów). Przewiduję także wywiady. Opinie dorosłych potrzebne są mi do wstępu do pracy. Na dogo zbieram, jak zaznaczyłam wcześniej, dość luźne opinie. Mam nadzieję, że wyjaśniłam już jak zmaierzam podejść do części metodologicznej :-)
Napisałam do wielu fundacji zajmujacych się tym dogoterapią, no coż, na razie nie odpowiedziała mi żadna.

Link to comment
Share on other sites

Wyjaśniłaś i wygląda to całkiem dobrze. Ciekawe :)

Nie wiem czy to coś pomoże, ale mogę jedynie dodać, że dużo dzieci boi się dużych psów, nie wiedzą jak reagować. Mam jasnego psa ogólnie popularnej i promowanej rasy, rasy jakoby bardzo delikatnej i lagodnej. Był taki okres, ze razem z psem odbierałam moją wówczas podopieczną ze szkoły. Chodziła do II klasy podstawowej i w podobnym wieku miała koleżanki. Na topie wtedy był film kudłaty zaprzęg, dużo dzieci pytało czy pies też umie ciągnąc sanki. Były nim zainteresowane, ale bały się podejść, piszczały więc pies się ekscytował. Niby nic nie robił, siedział ale przy tym ciesząc się do nich cały się trząs. Budził zwyczajnie rekpekt. Mijam wiele ludzi w ciągu dnia, na spacerach itp rzeczach i wiele osób straszy dzieci moim psem. Nie raz słyszałam "patrz jaki wielki pies idzie, zaraz Cię ugryzie jak będziesz nie grzeczny". Nie lubie czegoś takiego, bo w dzieciach to zostaje, autentycznie się boją, nie wiedzą jak zachować się przy psie. Nie wiedzą czego absolutnie robić nie wolno - o ile o swojego psa jestem spokojna, bo wiem że nie sprowokuje go to do ataku a co najważniejsze ja umiem reagować to strach pomyśleć kiedy trafią na psa agresywnego.
Są też oczywiście pozytywne spotkania, kiedy rodzić tłumaczy dziecku że to jest piesek i że jak chcesz pogłaskać trzeba zapytać itd

Wydaje mi się, że teraz ważniejszą kwestią od umaszczenia jest rozmiar psa, często panuje przeświadczenie, że mały piesek nic nie zrobi (np przeokropnie popularne yorki czy westy), natomiast duży pies jest realnym zagrożeniem bo ma większe zęby.

Nie wiem do końca czy na temat i czy uda Ci się coś z tego wykorzystać ;-)

Link to comment
Share on other sites

Dzięki, przyda się, przyda :-)

wiele stereotypów (niestety) funkcjonuje :-)

mnie również irytuje straszenie - pies Cię ugryzie, pani zabierze.... zawstydzanie, straszenie, wdrukowywanie lęków, podkopywanie poczucia wartości, warunkowa akceptacja, bądź grzeczny, bo jak nie to mamusia cię nie kocha

slyszlam raz genialną odpowiedź super asertywnego i na szczęscie o nie zaburzonej pewności siebie 4 latka, na dictum, "jesteś niedobry i przez ciebie pójdę sobie w świat" , maluch zaproponował troskliwie - "zrobić ci chlebka na drogę" :-)

Link to comment
Share on other sites

To może ja napiszę o moich spostrzeżeniach.
Razem z grupą znajomych braliśmy kilkakrotnie udział w pokazach dla dzieci. Faktycznie psy jasno umaszczone zdecydowanie przyciągały większość dzieciaczków.
Jednak z drugiej strony. Ja mam dwa jasne psy prawie labradora w kolorze biszkoptowym oraz belga w identycznym kolorze. I tutaj preferencje dzieci tez były bardzo wyraźne. Złudniczo-ciapowato wyglądający lab miał większe powodzenie u dzieci niż belg o ostrych rysach głowy. Dużo ostrożniejsze były w kontaktach z belgiem niż z labem którego od razu przytulały i głaskały.
pozdrawiam :smile:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='fankafanty']No faktycznie, mogło tak być :hmmmm: Groźny owczarek i łagodny lab :razz:[/QUOTE]

Może to zabrzmi śmesznie, ale trochę złego zrobiła nam bajka o czerwonym kapturku, dziki i ZŁY wilk, stereotyp wilka, utożsamianie wilka ze złem, grożenie wilkiem - przyjdzie wilk.... klapnięte uszy labków versus stojące owczarków, szeroki, krótszy pysk labków odwłoują się do skojarzeń dziecięcych, owczarki są bardziej ostre z wyglądu i wilcze, tylko to znowu gdybania i spekulacje, nikt (przynajmniej w Polsce) tego nie sprawdził, jak i koloru
ach, ileż przede mną pracy :-)
Bardzo Wam dziękuję za opinie!!!

:-)

Ps. potem sprawdzę, czy jasny owczarek czy czarny lab :-) na razie sam kolor, zeby wielu zmiennych nie wprowadzać

Link to comment
Share on other sites

Tylko jakie współczesne dzieci znają takie bajki? Oni oglądaja jakieś hanny montany, bent teny i inne dziwadła na kablówce (o sorry teraz kablowka jest nie modna...w jakies syper telewizji 3D )...wychowanie bezstresowae wyklucza stresowanie dzieci takimi makabrycznymi bajkami...

Link to comment
Share on other sites

moja jest psem małej rasy, ma więcej czarnego,ale dzieci się za nią uganiają, straszy czarny podpalany, mały psiak też jest rozchwytywany :p
duża czarno biała,więcej czarnego,to zależy,jak idzie z moją małą,to są dzieci chcące dojść do małej,bojące się dużej,na pokazach duża robiła nieraz większą furorę, zależy jakie upodobania ma dziecko i skojarzenia,
kiedyś dziecko bojące się psów, (bo pies za płotu od sąsiadów je przestraszył) moją małą się zainteresowało i w miarę zaakceptowało,ale w między czasie skoczył na nie golden,bo chciał się przywitać, więc i mojej to dziecko zaczęło się obawiać,
wszystko zależy od skojarzeń, preferencji, wielkości,wyglądu,zachowania,energii itp,różnych czynników,
niby czarny pies,wychodzący znienacka może przestraszyć, do tego stereotypy i skojarzenia, niektórzy mówią,że czarny pysk,oznacza,że pies jest groźny,więc może i kolor psa też ma jakieś tego typu znaczenie, nie wiem
ja mam małe psy,one zazwyczaj przyciągają dzieci,tym bardziej ta puszysta,o szczenięcym pysku :)
choć jak byłam na pokazie,to były i dzieci,które nie interesowały się retrieverami, małymi psami itp, tylko czarna puchata kulka była interesująca i koniecznie chciały się przytulić do nowofunlanda,były i takie z dystansem,ale duży,mało spotykany,puszysty i dość statyczny pies jednak budził zainteresowanie

Link to comment
Share on other sites

[quote name='lawendowa']Tylko jakie współczesne dzieci znają takie bajki? Oni oglądaja jakieś hanny montany, bent teny i inne dziwadła na kablówce (o sorry teraz kablowka jest nie modna...w jakies syper telewizji 3D )...wychowanie bezstresowae wyklucza stresowanie dzieci takimi makabrycznymi bajkami...[/QUOTE]

skojarzenia - pies = wilk, to skojarzenie archetypiczne w nieświadomosci zbiorowej :-)
a te dziwadła o jakich piszesz, no ćóz - glupie dzieci, głupie spoleczeństwo - łatwo nimi manipulować :-), za to amją dużo potrzeb konsumpcyjnych

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wtrącę się do dyskusji, bo temat super. Zauważyłam, że zupełnie inaczej reagują dzieciaki w wieku przedszkolnym - tak bardziej "pierwotnie" i może w ich przypadku kolor rzeczywiście odgrywa rolę. U starszych dzieci czynników jest znacznie więcej - moda, wielkość, doświadczenia z psami...
Ja z moją ONką najeździłam się na masę pokazów w różne przedziwne miejsca i tak mi się wydaje, że mit "czarny pies to zły pies" mocno zakorzeniony jest jeszcze na wsiach i wśród starszego pokolenia. U dzieciaków w zasadzie się jeszcze nie spotkałam z negatywną reakcją na czarnego psa. Moja sucz przegrywa z reguły w konkursie na najbardziej wygłaskanego psa właśnie z czarnym labem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[url]http://www.dogomania.pl/threads/1342...9#post18662869[/url]
myślę,że suczką przydał by się dom, a nie zajęcia z dziećmi, bo to już wiek na terapeutyczną emeryturę, no i nie bierze się dorosłego psa z adopcji do pracy, przynajmniej takie jest moje zdanie
mam nadzieję,że suczki znajdą dom,bo mogą być fajnymi psami rodzinnymi, a może hodowca pomoże

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...