Jump to content
Dogomania

sprowadzanie psa z zagranicy


Saskja

Recommended Posts

Witam w Nowym Roku,Wiem, że było już kilka takich topiców, ale wszystkie z 2003 i już się mogły nieco przedawnić. Chciałabym spytać, czy ktoś ma jakieś doświadczenia ze sprowadzaniem szczeniąt ze Skandynawii. I w ogóle z zagranicy. Gdzieś słyszałam, że szczenior musi mieć ileś tam miesięcy - żeby był po ostatnim w serii szczepieniu p/wściekliźnie. Nie pamiętam, kiedy to wypada, chyba trzy lub cztery miesiące. Ale wierzyć mi się nie chce, aby tak długo trzeba było czekać. Wiecie coś o tym?I jeszcze jedno pytanie - wiem, że na tradycyjnej granicy często psiutek przejeżdża niezauważony przez celników. Ale na promie to chyba niemożliwe. Czy kupuje się jakiś bilet na prom dla psa? Czy ktoś jechał np. na krycie albo po szczenię do Szwecji?Saskja

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 154
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Nie ma specjalnie dużo wymogów przy sprowadzaniu psa z państw Europejskich. Po pierwsze po pierwsze musi on być starszy niż 3 miesiące (młodszych zwierząt nie wolnno wwozić). Po drugie, po ukończeniu 3 miesięcy życia musi być zaszczepiony przeciwko wścielkiźnie. Po trzecie do Polski może być wwieziony dopiero po 21 dniach od tego szczepienia. Po czwarte pies powinien być identyfikowalny za pomocą chipu lub tatuaża. Po piąte musi posiadać weterynaryjne świadectwo zdrowia (do pobrania na stronie instytutu weterynaryjnego) zwykła książeczka zdrowia nie wystarczy. I tyle.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']Dziękuję bardzo. Czyli potwierdza się, że psiaka przywiozę czteromiesięcznego, niestety.[/quote]
No nie koniecznie, moja suka przyleciala do mnie z Finlandii w wieku niecalych 9 tygodni. Jest tak ze albo wwozisz psa zanim ukonczy 3 miesiace (do tego wieku nie ma obowiazku szczepienia przeciw wsciekliznie), albo w wieku prawie 4 miesiecy (po ukonczeniu 3 miesiecy musi byc zaszczepiony po czym obowiazuje miesieczna karencja).

Co do dokumentow, to od kiedy Polska jest w Unii to przy przywozie psa z ktoregos z jej krajow wystarczy ze pies jest zaczipowany i ma paszport, zadne dodatkowe zaswiadczenia nie sa potrzebne.

Link to comment
Share on other sites

2 tygodnie temu przywieżliśmy małego Szweda :cool3:
Tak jak mówią poprzedniczki - powinno być szczepienie na wściekliznę, wykonane po ukończeniu 3 miesięcy życia.
Ponieważ pieski w hodowli którą wybraliśmy, pierwszy raz sie szczepiło dopiero w 8 tygodniu, w związku z powyższym, termin - regulaminowy- odbioru wypadał nam strasznie późno- około 45.-5 miesąca. Nasz psiak ma być pieskiem sportowym, gdzie socjalizacja jak najwcześniejsza jest bardzo ważna- dlatego więc po prostu go przewieźliśmy bez wścieklizny:p

Miał szczepienie pierwsze, miał dwa świadectwa od lekarza że jest zdrowy- było zaświadczenie od hodowcy że psiak nie miał kontaktu i możliwości zakażenia, miał paszport- i tak go zabraliśmy. Jechaliśmy autem do Szwecji, przez Niemcy i Danię, i jedyne przejście gdzie cokolwiek sprawdzają to granica niem- polska. A tam nie przyznawaliśmy się ze mamy psa :p .
Nie lubię łamać prawa, bardzo stresowałam sie przy tej podróży, ale albo odebrałabym zgodnie z prawem podrośniętego psiaka, albo łamię przepis ale psa mam w domu i mogę go już szkolić i solcjalizować. Nikogo do tego nie namawiam - ale mówię że to możliwe.

Link to comment
Share on other sites

Moja suka przybywala do mnie juz ponad 3 lata temu i wtedy jeszcze wiek ponizej 3 miesiecy i brak szczepienia p. wscielkiznie nie byl lamaniem prawa ;) Ale wtedy Polska nie byla w Unii i potrzebowalismy urzedowego swiadectwa zdrowia.

A teraz to wygalada tak (ze strony [URL]http://www.wetgiw.gov.pl/[/URL]):

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]Zwierzęta towarzyszące [B](psy koty i fretki) [/B]przemieszczane w celach niekomercyjnych [/I][/SIZE][/FONT]
[I][SIZE=3][FONT=Times New Roman][B][U][COLOR=red]z państw Unii Europejskiej do Polski[/COLOR][/U][/B] muszą spełniać następujące wymagania: [/FONT][/SIZE][/I]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]1. Muszą być zidentyfikowane za pomocą:[/I][/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][I][FONT=Symbol]- [/FONT][FONT=Times New Roman]czytelnie wytatuowanego numeru, lub [/FONT][/I][/SIZE]
[SIZE=3][I][FONT=Symbol]- [/FONT][FONT=Times New Roman]mikroczipu, zgodnego z wymaganiami normy ISO 1784 lub Aneksu A do normy ISO 11785 (w przypadku, gdy mikroczip nie spełnia wymagań żadnej z ww. norm, właściciel zwierzęcia lub osoba za nie odpowiedzialna w imieniu właściciela, musi zapewnić możliwość odczytania numeru mikroczipu podczas jakiejkolwiek kontroli, tzn. musi dysponować czytnikiem);[/FONT][/I][/SIZE]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]2. Muszą zostać zaszczepione przeciwko wściekliźnie (przedmiotowe szczepienie uzyskuje ważność po upływie 21 dni od jego dokonania w przypadku pierwszego szczepienia wykonanego u zwierzęcia w wieku powyżej 3 m-ca życia (Decyzja Komisji Nr2005/91/WE z dnia 2 lutego 2005r. ustanawiająca okres, po którym szczepienie przeciwko wściekliźnie uważa się za ważne). W przypadku kolejnych szczepień przeprowadzanych regularnie w odstępach zalecanych przez producenta szczepionki (dawki przypominające), szczepienie uzyskuje ważność w dniu podania dawki przypominającej szczepionki. Jeśli właściciel lub osoba odpowiedzialna za zwierzę nie posiada zaświadczenia o dokonaniu ostatniego szczepienia zwierzęcia zgodnie z zaleceniami producenta szczepionki, kolejne szczepienie jest odpowiednio traktowane jako pierwsze szczepienie i nabywa ważności po upływie 21 dni od daty jego dokonania).[/I][/SIZE][/FONT]

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]3. Muszą być zaopatrzone w paszport, wystawiony przez upoważnionego lekarza weterynarii, poświadczający ważność szczepienia przeciwko wściekliźnie.[/I][/SIZE][/FONT]




[CENTER][B][FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]UWAGA![/I][/SIZE][/FONT][/B][/CENTER]



[B][FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]PRZEMIESZCZANIE PSÓW, KOTÓW I FRETEK [/I][/SIZE][/FONT][/B]
[B][FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]W WIEKU PONIŻEJ 3 MIESIĄCA ŻYCIA [/I][/SIZE][/FONT][/B]
[B][FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]NA TERYTORIUM RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ [/I][/SIZE][/FONT][/B]
[B][U][COLOR=red][FONT=Times New Roman][SIZE=3][I]JEST NIEDOZWOLONE[/I][/SIZE][/FONT][/COLOR][/U][/B]

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Już sobie to wszystko poukładałam. "Moja" hodowczyni napisała, że szczepi w wieku 12 tygodni, ona jeszcze nie wie, że u nas jest przepis, że potem trzeba odczekać 21 dni. O rany, boję się, że to wszystko razem podniesie cenę suni do rozmiarów nieosiągalnych dla mnie.A jeśli wolno spytać, ile Toller Fox zapłaciłaś za psiaka? Pytam, bo nie wiem, na ile mogę się potargować. U mnie na razie z kosztem paszportu itd wychodzi 12 000 koron szwedzkich, czyli kawałek ponad 5 tysięcy, no i do tego dojazd do Szwecji. Wyjdzie ponad 6 tysięcy. Nie wiem, nie wiem. Saskja

Link to comment
Share on other sites

Z tego co pisali mi hodowcy moich psów ( no i z praktyki) co widzę, to psa mozna zaszczepic na wsieklizne młodszego niz 12 tygodni. Ja ostatniego szczyla przywiozłam z finladi dokładnie 2 dni po ukonczeniu 3 mcy. Natomiast wszystkie moje psy sa importowane ( dania, finlandia, słowenia, łotwa), i wszystkie miały od daty ukonczenia 3 mcy odejmowane 21 dni i wtedy były szczepione, i nie było zadnych zdrowotnych komplikacji z tym zwiazanych. Do zadnego z psów nie miałam swiadectwa weterynaryjnego na specjalnym druku, ale wszystkie miały wbitą w paszport pieczątkę ze pies jest zdrowy i moze byc przewozony, pieczatka była wbijana rano dnia kiedy odbierałam pieska.

Temat "targowania" się o szczeniaka pominę milczeniem, chociaz niezle mnie rozsmieszył :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Ale dlaczego tak Cię rozśmieszył? Kiedy kupowałam moją weimarkę, słyszałam różne ceny. W końcu zdecydowałam sie na hodowlę, gdzie wcale nie było najtaniej. Zaklepałam sobie sunię prawie rok wcześniej, a gdy wreszcie nadszedł czas jej kupienia, pojawiły się "drobne przeciwności losu". I co się okazało? Że hodowczyni zjechała o 700 złotych w porównaniu z pierwszą ceną, jaka od niej uslyszałam. Nie przypuszczałabym nigdy, że tak można, to absolutnie nie bylo celowe, ale teraz myślę, że niektórzy hodowcy podając cenę zakładają, że można negocjować. Zresztą takie też dopiski widnieją przy niektórych ogłoszeniach o sprzedaży szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

Witam!
Orientujecie się może, co muszę zrobić by przewieźć dorosłego psa (z paszportem) do Szwecji? Jakie są wymogi?
Mój weterynarz czytał mi parę miesięcy temu, ale mimo wszystko wolałabym upewnić się, czy ma on dobre informacje.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Saskja']Ale dlaczego tak Cię rozśmieszył? Kiedy kupowałam moją weimarkę, słyszałam różne ceny. W końcu zdecydowałam sie na hodowlę, gdzie wcale nie było najtaniej. Zaklepałam sobie sunię prawie rok wcześniej, a gdy wreszcie nadszedł czas jej kupienia, pojawiły się "drobne przeciwności losu". I co się okazało? Że hodowczyni zjechała o 700 złotych w porównaniu z pierwszą ceną, jaka od niej uslyszałam. Nie przypuszczałabym nigdy, że tak można, to absolutnie nie bylo celowe, ale teraz myślę, że niektórzy hodowcy podając cenę zakładają, że można negocjować. Zresztą takie też dopiski widnieją przy niektórych ogłoszeniach o sprzedaży szczeniąt.[/quote]

Rozsmieszył mnie bo to taka nasza polska specjalnosc, kupic nie kupic potargowac mozna. Ja sie z targowaniem zagranicą nigdy nie spotkałam, nie sądze tez zresztą, zeby było to w dobrym tonie.
Takie własnie pomysły, wyrabiaja w hodowcach z zachodu złe zdanie o polskich hodowlach i włascicielach psów.
Zreszta naszych rodzimych hodowców tez wkurza takie podejscie, poczytaj sobie na w dziale hodowla temat "Maile do hodowcy" to zrozumiesz.

Link to comment
Share on other sites

Cenę pominę milczeniem- trochę pies kosztował :cool3: + dojazd do Szwecji, kilka noclegów w samej Szwecji (bo chcieliśmy na spokojnie wszystkiemu się przyjrzeć zanim weźmiemy), noclegi w Niemczech (bo trzeba było zrobić sobie przerwę w dwudniowej podróży - 1700 km w jedną stronę) + koszt samego przejazdu i przeprawy przez mosty i tunel do Szwecji.

Ale powiem tak- pytanie o cenę szczeniaka, zadałam w przedostatnim mailu do hodowcy, po pół roku mailowania co kilka dni :cool3: . Wiem jedno- są hodowcy zagraniczni, którzy nie reagują dobrze na pierwsze pytanie "ile kosztuje piesek" i doskonale ich rozumiem. To nie jest aż tak istotne - zawsze można na spokojnie poczekać, aż się uzbiera. Ja w pieniądze nie opływam (pracuję na Uniwersytecie :p ) a na Tollera i wyprawy z nim związane zbierałam ROK. Ale jak się chce, to się da :razz: .

Link to comment
Share on other sites

ja sprzedalam polowe moich dziecatek za granice, polowa mieszka w polsce i tylko polacy probowali sie targowac !
mi jakos to nigdy do glowy nie przyszlo - jak kupowalam swoje psy to akceptowalam cene czy mi sie podobala czy nie
podeszlam do tego tak jak Toller - zawsze mozna uzbierac !!

Link to comment
Share on other sites

Ja mam zamiar sprowadzić szczeniaka z Hollandii w wieku 2 miesięcy - psiaka odbieram w połowie trasy - Niemczech. Jadąc po psiaka zabieram swoje dorosłe potworki. Ilekrotnie kursowałam z nimi przez granicę, to ani razu nie pytano sie mnie o psie paszporty. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie :)

Ps cenę przyjmuję i podaję bez żadne3go targowania - jeśli kupuję/sprzedają psiaka, to jego wartość jest określona i już.

Link to comment
Share on other sites

A ja mam pytanko? Czy ktoś z Was sprowadzał psiaka ze wschodu? To znaczy Rocja, Białoruś Ukraina, Litwa. Chciałabym sie czegoś dowiedzieć jeśli można bo nie wykluczone, że kiedyś się na coś takiego zdecyduję a akurat rasa która mnie interesuje tam jest chodowana i tam są najlepsze psy. Na razie to tylko luźne plany bo po przygodach pewnej chodowczyni nie wiem czy to na moje nerwy ale będę wdzięczna za wszelkie informacje, szczególniej praktyczne.

Link to comment
Share on other sites

Co do wyjazdu do Szwecji musisz miec badanie na poziom przeciwcial wscieklizny z Puław.
Robisz je min. 100 dni po ostatnim szczepieniu na wscieklizne, czekasz ok. 2 tyg na wynik i jesli jest ok jedziesz. Badanie jest wazne cale zycie o ile szczepisz psa coroku bez przerw.
Plus odrobaczenia.
Wszystko jest na stronie Vetpolu

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PARSONRK']Ja mam zamiar sprowadzić szczeniaka z Hollandii w wieku 2 miesięcy - psiaka odbieram w połowie trasy - Niemczech. Jadąc po psiaka zabieram swoje dorosłe potworki. Ilekrotnie kursowałam z nimi przez granicę, to ani razu nie pytano sie mnie o psie paszporty. Mam nadzieję, że i tym razem tak będzie :)

Ps cenę przyjmuję i podaję bez żadne3go targowania - jeśli kupuję/sprzedają psiaka, to jego wartość jest określona i już.[/quote]
Witam 2 mce temu przywiozlam 7 tyg. szczenie z Holandii zero problemu, zadnego sprawdzania na granicy.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='Han Sharn']A ja mam pytanko? Czy ktoś z Was sprowadzał psiaka ze wschodu? To znaczy Rocja, Białoruś Ukraina, Litwa. Chciałabym sie czegoś dowiedzieć jeśli można bo nie wykluczone, że kiedyś się na coś takiego zdecyduję a akurat rasa która mnie interesuje tam jest chodowana i tam są najlepsze psy. Na razie to tylko luźne plany bo po przygodach pewnej chodowczyni nie wiem czy to na moje nerwy ale będę wdzięczna za wszelkie informacje, szczególniej praktyczne.[/quote]

generalnie państwa dzielą się na te w Unii i te pozaunijne, kupiłam w grudnie 2006 psa z białorusi, cudem udało się go przewieźć bo miał niecałe 2 miesiące, przepisy mówią że z państw pozaunijnych: Białoruś, Ukraina pies [B]musi mieć skończne 3 miesiace a co za tym idzie zaszczepiony na wsciekliznę do tego trzeba dodać 21 dni (chyba) kwarantanny i może wjechać do polski[/B] musi miec też świadectwo zdrowia aktualne od urzędowego lekarza wet na druku określonym w dyrektywie unii europejskiej, chip, tatuaż(chociaż co do tatuazu nie jestem pewna) i paszport. i trzeba trafić na ludzkiego celnika, myśle że najlepiej przewieźć samochodem i nie przyznawać sie że jedzie z nami pies. jak coś jeszcze to napisz na priva :p

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ja w sierpniu przywiozłam sunię z baaardzo dalekiej Rosji, więc leciałyśmy samolotem. Żadnych większych problemów nie było, obsługa lotniska miła itp. Co trzeba mieć, jak napisano- urzędowe świadectwo, chip lub tatuaż (moja miała tatuaż, chipowana była w Polsce żeby na pewno nie było problemów w Unii z odczytywaniem chipa), musi mieć ukończone 3 miesiące i szczepienia przeciw wściekliźnie nie później niż 21 dni przed podróżą. Nikt się żadnym papierem nie zainteresował, ale lepiej mieć, bo targowanie w Rosji może dużo dolarów kosztować:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Franka']Witam 2 mce temu przywiozlam 7 tyg. szczenie z Holandii zero problemu, zadnego sprawdzania na granicy.[/quote]
Witam ponownie ,pisze bo jak napisalam wyzej nie mialam zadnego problemu z przywozem szczeniaka z Holandii ,tak teraz jest problem z naszym Zarzadem Glownym poniewaz zadaja listu wywozowego /nie mam pojecia o co im chodzi/psa z Holandii i po to trzymali rodowod 1.5 mca zeby odeslac go z powrotem ztaka wlasnie adnotacja-poprostu rece opadaja .:angryy: Czy spotkal sie ktos z czyms podobnym .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Franka']Witam ponownie ,pisze bo jak napisalam wyzej nie mialam zadnego problemu z przywozem szczeniaka z Holandii ,tak teraz jest problem z naszym Zarzadem Glownym poniewaz zadaja listu wywozowego /nie mam pojecia o co im chodzi/psa z Holandii i po to trzymali rodowod 1.5 mca zeby odeslac go z powrotem ztaka wlasnie adnotacja-poprostu rece opadaja .:angryy: Czy spotkal sie ktos z czyms podobnym .[/quote]

Cytat ze strony ZG ZKwP:

[SIZE=2][COLOR=#666666]01.08.2003[/COLOR][/SIZE][SIZE=2][COLOR=#666666]Zarząd Główny przypomina, że warunkiem [B]nostryfikowania rodowodów[/B] wystawionych przez niemickie i holenderskie organizacje kynologiczne jest załączenie zaświadczenia wydanego odpowiednio przez VDH lub Raad van Behher, zezwalające na zarejestrowanie psa w księdze rodowodowej kraju do którego został wyeksportowany. Wymóg taki wprowadziły organizacje kynologiczne w tych krajach i nasz Związek jest zobowiązany do przestrzegania tych wymogów.
[/COLOR][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='PARSONRK']Dokładnie tak :)
Ja rodowód mojej małej już mam (z Holandii) a teraz czekam na kwitek z ichniego związku :)

tak ps - mała miała 8 tyg, bez wścieklizny i spokojnie wjechała do Polski :cool3:[/quote]
Dzieki za informacje -a jak ma wygladac to zaswiadczenie czy nie chodzi tu o bo dostalam dodatkowo razem z rodowodem 2 oddzielne pisma-jedno to REGISTRATION CERTIFICATE i drugie EXPORT PEDIGREE FOR -czy jeszcze cos innego? PZDR:cool3:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...