Jump to content
Dogomania

Pies W Krakowie Czy Na Smyczy I W Kagancu?


leszekpw

Recommended Posts

[B]Witam.[/B]

[B]Mam pytanie.[/B]
[B]Ostatnio słyszałem że w Krakowie zmieniły się przepisy odnośnie wyprowadzania psów.[/B]
[B]Chciałbym się dowiedzieć czy w przypadku owczarka niemieckiego wyprowadzając wystarczy mieć go na smyczy bez kagańca, ewentualnie spuszczonego w kagańcu. Czy musi byc teraz już i na smyczy i w kagańcu.[/B]
[B]Czy wystraczy jeśli jest puszczony sam kaganiec a jeśli na smyczy to bez kagańca?[/B]
[B]Czy jedno i drugie.[/B]

Link to comment
Share on other sites

Ja ostatnio miałam przyjemnosc rozmawiac z naszymi strózami prawa :evil_lol:
pies w miejscach publicznych musi byc na smyczy (kaganiec dodatkowo obowiązuje te z listy) w pozostałych miejscach moze biegac luzem (ale w kagańcu)
Akurat byłam nad Wisłą, niedaleko Wawelu i powiedzieli mi, ze swojego Onka jak najbardziej moge puscic luzem w kagańcu nawet tam :crazyeye: zgłupiałam zupełnie bo tożto miejsce publiczne :roll: ale kolejny patrol ktory sie nawinął potwierdził.
Pare dni temu pies latał luzem po łąkach za osiedlem i tez nie było problemu jak nas mijali, takze mysle ze nic sie nie zmieniło :cool3:

Link to comment
Share on other sites

Ej ludziska, czy naprawdę nie ma nikogo kompetentnego kto by wiedział jak to jest w Krakowie z wyprowadzaniem owczarka niemieckiego na spacery? Czy zmieniła się ustawa i musi być równocześnie na smyczy i kagańcu? Mnie jakiś czas temu złapali strażnicy miejscy, mówiąc że się zmieniła ustawa niezależnie czy pies jest uznany do rasy agresywnej czy nie. Dzwoniłem na straż miejską i potwierdzili, lecz coś nie chce mi się wierzyć bo nie znalazłem w internecie żadnej ustawy która by o tym mówiła. Jak to w końcu jest w tym Krakowie????????

Link to comment
Share on other sites

Tak, w zeszłym roku w styczniu zmieniła się UCHWAŁA (nie ustawa) Rady Miasta. Obecnie jest tak, że pies na terenie miasta Krakowa [U]musi być na smyczy[/U] (kagańca mieć nie musi). W mało uczęszczanych miejscach można psa zwolnić ze smyczy pod warunkiem, że ma założony kaganiec i jest pod kontrolą przewodnika. Rasy z listy psów agresywnych muszą być zawsze na smyczy i w kagańcu.

Dawniej było tak, że pies musiał mieć smycz lub kaganiec i tak mógł chodzić po ulicy, teraz na ulicy musi mieć zawsze smycz. Jeśli puścisz psa w kagańcu w miejscu uczęszczanym przez ludzi (ulica, park) to Straż Miejska może Cię ukarać mandatem.

Link to comment
Share on other sites

Uchwała Rady Miasta Krakowa Nr C/1011?06 z 25 stycznia 2006 w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miejskiej Kraków
Rozdział 6
[B]Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe[/B]
art.14.
1.Utrzymujący zwierzeta domowe zobowiązani są do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także dołożenia starań, aby zwierzeta te nie były uciążliwe dla otoczenia.
2.Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez nadzoru.
art. 15.
1.Utrzymujący zwierzeta domowe zobowiązani są do:
1/prowadzenia psa na uwięzi, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną......do nałożenia kagańca;w miejscach mało uczęszczanych dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod warunkiem, że pies ma nałożony kaganiec, a właściciel sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem,
2/nie wprowadzania zwierząt na teren placów zabaw i piaskownic, a także na kąpieliska,
3/nie wprowadzania zwierząt do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności w szczególności do urzedów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalno-oświatowych o ile władający tymi budynkami nie postanowią inaczej....
4/zabezpieczenia terenu nieruchomości przed wydostaniem się z niej zwierzecia.
5/niezwłocznego usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez zwierzeta.....
2.Szczepienia ochronne ......określają odrebne przepisy
3. Zasady przewożenia zwierząt środkami komunikacji zbiorowej określają przewoźnicy świadczący te usługi

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

a czy ktoś z krakowa wie może do którego miesiąca życia moge spuszczać szczeniaka ze smyczy bez kagańca, i nie bać się o mandat. Chodzimy na spacery głównie na planty. Jeśli ktoś mogby podesłać linka do ustawy, bo nie radze sobie ze znaleznieniem tego :shake:

Link to comment
Share on other sites

W uchwale nie ma słowa na temat wyłączenia szczeniaka z obowiązku kagańca .Myślę, że tu pozostaje zdrowy rozsądek;). np. 6-miesięczny rozbrykany ON to niby szczeniak a wątpie aby Straz w takim wypadku przymykała oko
Jednak pomyśl i o tym:
1/ maluch (jak juz swobodnie biega )to na Plantach luzem puszczony raczej bezpieczny nie jest - to centrum miasta, duży ruch , bezpośrednie sąsiedztwo ruchliwych ulic - a jak pies się spłoszy i w panice przeleci te kilkadziesiąt metrów to co?:shake: Może na "biegane" spacery lepsze byłyby np. Błonia a na Plantach jednak długa linka?
2/ do kagańca najlepiej przyzwyczajać jak najwcześniej - dorosły pies nieoswojony z kagańcem dużo trudniej zniesie taką naukę
3/Planty niestety są usiane odpadkami jedzeniowymi- choćby z tego względu kaganiec się przyda[B] - [/B]jak młody nauczy się "żerować" na spacerkach to trudno później ten nawyk wytępić

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']W uchwale nie ma słowa na temat wyłączenia szczeniaka z obowiązku kagańca .Myślę, że tu pozostaje zdrowy rozsądek;). np. 6-miesięczny rozbrykany ON to niby szczeniak a wątpie aby Straz w takim wypadku przymykała oko
Jednak pomyśl i o tym:
1/ maluch (jak juz swobodnie biega )to na Plantach luzem puszczony raczej bezpieczny nie jest - to centrum miasta, duży ruch , bezpośrednie sąsiedztwo ruchliwych ulic - a jak pies się spłoszy i w panice przeleci te kilkadziesiąt metrów to co?:shake: Może na "biegane" spacery lepsze byłyby np. Błonia a na Plantach jednak długa linka?
2/ do kagańca najlepiej przyzwyczajać jak najwcześniej - dorosły pies nieoswojony z kagańcem dużo trudniej zniesie taką naukę
3/Planty niestety są usiane odpadkami jedzeniowymi- choćby z tego względu kaganiec się przyda[B] - [/B]jak młody nauczy się "żerować" na spacerkach to trudno później ten nawyk wytępić[/quote]


Planty na prawie całej długości są otoczone ogrodzeniem ;) Wiadomo ze nie spuszczam go na kazdym odcinku plant. Ale sa takie miesjca gdzie moge to zrobic z czystym sumieniem.
Niestety moj maluch na blonia jest jeszcze za mały, jest wielkosci westa...
Spuszczam go gdy chcce się bawić z psem, żeby się nie plątały, ogólnie pilnuje się bardzo ładnie, choć juz nie będe podchodzić z nim do kazdego psa który wesolo macha ogonem, bo na wieczornym spacerku to o mnie zapominal i lecial do psa :/

A niestety... na bloniach tez czasami spisuja, jest to dla mnie paranoja ale cóz zrobic :roll:


co do kaganca, masz racje... powinnam juz go zaczac przyzwyczajac, chyba w tym tyg rozwaze taki zakup. Szczegolnie ze juz teraz jezdzimy duzo mpk... wiec na pewno kaganiec nas nie ominie...

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Planty na prawie całej długości są otoczone ogrodzeniem ;-) [/QUOTE]

Podejdz blisko do tego ogrodzenia i mu się przyjrzyj.
Między dolną stroną a trawą jest spora przestrzeń która dla malego pieska nie stanowi przeszkody.

Co kilka metrów są przerwy w ogrodzeniu do przejscia dla pieszych itp.

Moja suczka
[*]kiedyś właśnie przez taką przerwę wyleciała mi na jezdnię.Na szczęście nic się nie stało.

Potem starałam się już psa nie puszczać tam luzem.

Link to comment
Share on other sites

Tak sa dziury na przejscia dla pieszych, ale w tych okolicach Toudi zawsze jest na smyczy. Nie puszczam go wszedzie po plantach, głownie chodzimy tam na smyczy, tylko na niektórych polankach plantowych jest spuszczany. Gdy się bawi z jakims psem, zeby sie nie plataly, lub gdy bawimy sie my.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Della']kiedys jezdzilam na łąki koło NCK w Nowej Hucie, zreszta daleko nie mialam, tam piesek bez problemu mogl sie wybiegac.[/quote]

Już nie może.
Przy zejściu na Łąki jest wyraźnie napisane że psy mają być [B]na smyczy i w kagańcu[/B] bo to teren chroniony.

Inna sprawa że nikt tego nie przestrzega i pieski biegają luzem jak chcą.
Tylko trzeba mieć oczy dookoła głowy bo straż miejska patroluje i jak dorwie kogoś kto puszcza psa,wlepia mandat :roll:

Link to comment
Share on other sites

Ja całe szczęście za domem mam wielkie łąki i problem z głowy, nie musze kombinować ze spacerami, smyczą i kagańcem. Ale na AWF gdzie często jeżdżę też bywają nagonki SM. Na Zakrzówku nie miałam nigdy spotkania z SM. Ktoś kto wymyślił ten przepis bardzo się popisał wiedzą o psach i podejściem do zwierząt. Inna sprawa że czasem niektórzy psiarze sami sobie pracują na to np. lekkomyślnie spuszczając psy nad którymi nie panują i nie sprzątając po nich. Później to się mści na wszystkich.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 2 weeks later...

Taaa a z ostatnich wieści to na Błoniach ( a dokładniej na alejkach asfaltowych wokół) dyżurują "trójki społeczne" czyli jacyś nawiedzeni naprawiacze świata i ponoć jak tylko wypatrzą psiaka luzem to tel. na SM i oni muszą przyjechać. Najwyraźniej jakaś grupa "miłośników" zwierząt ma za duzo czasu i znalazła życiowe powołanie :angryy:
Dlatego poza wypatrywaniem patroli radzę uwzględniać i przechadzających się po alejkach gł. starszych panów - dyzury pełnią nawet o 6.45 i wieczorem do zmroku- sprawdzone. Na serio miły strażnik udzielając mi o tej 6.45 rano na puściuteńkich Błoniach pouczenia, że halti to nie kaganiec ( jakbym nie wiedziała :evil_lol:) sam w rozmowie potwierdził że interwencje na Błoniach robią na nieustanne tel. zgłoszenia ciągle tych samych osób.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='taks']
Dlatego poza wypatrywaniem patroli radzę uwzględniać i przechadzających się po alejkach gł. starszych panów - dyzury pełnią nawet o 6.45 i wieczorem do zmroku- sprawdzone. [/quote]

mam takiego sąsiada w kamienicy :P na Pl. Matejki nikt psów co prawda nie puszcza ;) Ale za to sąsiad wydzwania na deskorolkarzy, i ich nagrywa :shake::razz:

Ja jak kupowałam Halti to na opakowaniu pisało kaganiec więc... :cool3:;)

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Muszę w takim razie przejść się po sklepach i poszukać halti z opakowaniem "kaganiec"

Ale czy warto? Bo obiło mi się o uszy, drogą pantoflową "psiarzy nadwiślanych", że oficjalnie nie wolno już puszczać psa nawet w kagańcu.
Ma ktoś potwierdzone informacje, poparte uchwałą? Jak to jest w tym momencie?

Jeżeli to faktycznie prawda, to paranoja.

Postawili w Krakowie jeden, marny wybieg dla psów i teraz co? Każdego z biegającym W KAGAŃCU ale bez smyczy psem będą wręczając mandat tam odsyłać? Uważam, że jak najbardziej przepisy jakieś psiarzy obowiązywać muszą, bo to przechodzi ludzkie pojęcie do czego właściciele dopuszczają, ale bez przesady.

Przykładowy posiadacz wychowanego, energicznego psa - podkreślam - spacerującego w kagańcu, na prawdę ma dylemat jeżeli chodzi o zapewnienie psu odpowiedniej ilości ruchu przy takich przepisach. Można z psem pracować, spacerować wiele kilometrów, zapinać w kilkumetrowe linki treningowe - ale takiej frajdy jak swobodne bieganie w tę i z powrotem po piłeczkę, albo skok do wody, niektórym psom nic nie zapewni.

Nie będę się tu przyznawać do łamania prawa, jeżeli faktycznie w Krakowie musimy mieć i smycz i kaganiec - ale powiem tak. Dzięki Bogu jeszcze w wielu miejscach tego nie pilnują, lub pilnują nieudolnie.

Link to comment
Share on other sites

No właśnie zaczęłam nowy wątek na ten temat. Nie wolno wcale spuszczać psów w Krakowie w miejscach publicznych. W radiu podawali, że SM wzięła się właśnie za wystawianie mandatów. Koniec z ostrzeżeniami. Zwłaszcza interesuje ich okolica Błoń. Mandat wynosi 200 zł. Nic nie mówili o wadze i wielkości psa. Prawdopodobnie dotyczy to KAŻDEGO psa. No to koniec. Mój pies zwariuje bez biegania.
:(

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Ludziska, wiecie może jak aktualnie wygląda sytuacja?
Z tego co się szukałam, wygląda na to, że:
1) W miejscach publicznych psy muszą chodzić na smyczy, ale, za wyjątkiem ras uznawanych za agresywne, niekoniecznie w kagańcu.
2) W miejscach mało uczęszczanych (pojęcie względne..:shake: łąki nowohuckie i co jeszcze?) mogą biegać luzem, lecz koniecznie z założonym kagańcem.
3) We wszystkich parkach (głównie pilnowane na plantach) WSZYSTKIE psy muszą mieć założone zarówno smycz, jak i kaganiec.
4) Całkiem wolno psy mogą biegać jedynie na oznaczonych terenach - przy strzelców i chyba za m1 (chociaż tam teren jest nieogrodzony, więc..).

Czy to wszystko, czy przydałoby się odświeżyć informacje?
Ostatnio wiele znajomych otrzymało mandaciki za coś, co wydawałoby się całkiem dozwolone:angryy:, a widuję ostatnio coraz więcej funkcjonariuszy Straży Miejskiej, więc wolę się dokształcić i zaoszczędzić kilka stów.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Pinky.']Ludziska, wiecie może jak aktualnie wygląda sytuacja?
[/QUOTE]
aktualnie to obowiązuje uchwała Rady M. Krakowa LXXXIV/1113/09 z 4.11.2009
zmieniająca zapis uchwały z 2006 roku
[URL]http://www.bip.krakow.pl/_inc/rada/uchwaly/show_pdf.php?id=48932[/URL]

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]2) W miejscach mało uczęszczanych (pojęcie względne..:shake: [B]łąki nowohuckie[/B] i co jeszcze?)[/QUOTE]

Na Łąkach są tablice informujące o zakazie puszczania psów luzem i o prowadzeniu na smyczy i w kagańcu.Mało kto tego przestrzega ale co jakiś pojawiają się tam patrole z lornetkami :(
My chodzimy na Wały między ulicą Wiklinową a Podbipięty.Teren rozległy,psa można puścić luzem i napewno żaden niebieski nie pogoni :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Mona']Na Łąkach są tablice informujące o zakazie puszczania psów luzem i o prowadzeniu na smyczy i w kagańcu.Mało kto tego przestrzega ale co jakiś pojawiają się tam patrole z lornetkami :([/QUOTE]
Naprawdę?! To już są kpiny! Ja rozumiem, przyroda, dzikie zwierzęta, ale albo kaganiec albo smycz, no bez przesady! :angryy:
A może oświeci mnie ktoś jaki kaganiec mam sprawić shih tzakowi, który ma kufę jakby spadł z balkonu? :mad:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...