Jump to content
Dogomania

Karma light


bobroska.

Recommended Posts

[quote name='cockermaister']Z tego co piszecie wychodzi,że ludzie co nie mają milionów na koncie nie mogą mieć psów.
Kupiłam im Purinę Pro Plan i jedzą ze smakiem. Oprócz suchego jedzą gotowane i nie uważam aby miały małą ilość mięsa w pożywieniu.[/QUOTE]

Nie powinnaś odbierać informacji o prawidłowym żywieniu psa jak atak na Ciebie. Nam zależy tylko na tym, by jak największa ilość osób posiadających psy wiedziała jak je karmić. Wierz mi, żeby wykarmić psa zapewniając mu wszystko czego na prawdę potrzebuje nie musisz mieć na koncie milionów, jednak jest to kwestia pewnych priorytetów; sama często bywałam w sytuacji kiedy trzeba było odmówić czegoś SOBIE, żeby zapewnić odpowiednie jedzenie psu... I nie łącz gotowanego z suchym, to jest niebezpieczne. Lepiej zdecydować się na jeden sposób karmienia.;)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 72
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Marzanna z dogosfera.pl']Nie powinnaś odbierać informacji o prawidłowym żywieniu psa jak atak na Ciebie. Nam zależy tylko na tym, by jak największa ilość osób posiadających psy wiedziała jak je karmić. Wierz mi, żeby wykarmić psa zapewniając mu wszystko czego na prawdę potrzebuje nie musisz mieć na koncie milionów, jednak jest to kwestia pewnych priorytetów; sama często bywałam w sytuacji kiedy trzeba było odmówić czegoś SOBIE, żeby zapewnić odpowiednie jedzenie psu... I nie łącz gotowanego z suchym, to jest niebezpieczne. Lepiej zdecydować się na jeden sposób karmienia.;)[/QUOTE]

tak wywnioskowałam z twojej wypowiedzi...
nie raz odmawiam sobie nowych butów aby kupić psom jedzenie, już nawet rodzice mnie wyzywaja,że wszystko wydaje na psa.
nie daje im w jednym posiłku i suchego i gotowanego. Raz jedzą to a raz to. Czasem dostają dwa razy dziennie a czasem raz.Jak dwa razy dziennie to rano gotowane a wieczorem suche.Koki je tak od ponad 5lat i wszystko jest ok.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Marzanna z dogosfera.pl']Jesli kogoś nie stać na nic innego, to nie powinien mieć psa, bo robi mu krzywdę. W jaki sposób karma mająca 4% mięsa może zaspokajać zapotrzebowanie psa skoro powinien dostawać od 60 do 80% mięsa?
Poniżej link do artykułu na temat zapotrzebowania psa na składniki odżywcze

[URL]http://dogosfera.pl/zywienie/pies-nie-kot-nie-czlowiek/[/URL][/QUOTE]

Minimalne dzienne zapotrzebowanie psa na mięso w postaci SUCHEJ wynosi 22%, maksymalne do 50-55%. Rozumiem, że liczby przez Ciebie podawane dotyczą mięsa mokrego, czyli świeżego, choć górna granica jest zdecydowanie zaniżona.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cockermaister']tak wywnioskowałam z twojej wypowiedzi...
nie raz odmawiam sobie nowych butów aby kupić psom jedzenie, już nawet rodzice mnie wyzywaja,że wszystko wydaje na psa.
nie daje im w jednym posiłku i suchego i gotowanego. Raz jedzą to a raz to. Czasem dostają dwa razy dziennie a czasem raz.Jak dwa razy dziennie to rano gotowane a wieczorem suche.Koki je tak od ponad 5lat i wszystko jest ok.[/QUOTE]

To że "wszystko wydajesz na psa" akurat bardzo dobrze świadczy o Tobie i Twojej odpowiedzialności za niego. Pomimo wszystko rozważ proszę kupowanie karmy z wyższej półki i karmienie TYLKO nią. Wtedy może się okazać ze to wyjdzie Ci nawet taniej - tak, TANIEJ. Karmy dobrej jakości pies potrzebuje o wiele mniej, bo ona lepiej zaspokaja jego potrzeby. Dla przykładu: mam znajomą która karmi swojego psa Wolfsblutem. Pies waży 23 kg o ile pamiętam i worek 15 kg starcza jej na 1.5 miesiąca. Koszt 15 kg Wolfsbluta to średnio 270 zł, jak podzielisz przez 45 dni wyjdzie .. 6 zł dziennie! Dużo? Nie wiem jakiego Ty masz psa, ale dzienna porcja dobrej karmy na prawdę wychodzi najtaniej. Zrobisz co zechcesz, oczywiście wybór zawsze należy do właściciela, ja tylko Cię informuję
Bardzo mi sie podoba że tak dbasz o swojego psiaka, oby inni brali z Ciebie przykład.

Link to comment
Share on other sites

6 zł to o 1 zł więcej niż moja dzienna dawka żywieniowa. Bycie studentem to nie taka straszna bieda, ale zaprawdę powiadam: nie popadajmy w paranoję. Nie będę się zapożyczać dla dobra psa. Miesięcznie wydaję na psa 50 zł i ani grosza więcej.

Autorka wspomniała, że wszystko wydaje dla psa, więc zapewne mieszka z rodzicami, którzy nie są skłonni wydawać dużo na karmę dla psa ( 270zł za 15 kg to jest najwidoczniej DUŻO). Prawdopodobnie utrzymuje psa ze swojego kieszonkowego (a nie z pensji), więc podejrzewam, że bez pomocy rodziców dysponuje kwotą 30-40zł miesięcznie.

Ja kupuję najtańsze z karm lini premium jak K-9 i karmię tylko nią, a za worek 15 kg płacę mniej niż 200zł

Link to comment
Share on other sites

zgadzam się z[B] knypaskiem[/B] ,a co prawda studentem nie jestem i co miesiac mam bardzo skromna pensję i takze nie zamierzam na psy wydawać więcej niz 300 zl/m-c.zaznaczam że ma w sumie 165 kg psa(3 szt),gotuje i podaje suche.karmie rano suchym arionem senior(nie dlatego że stare-no moze prócz 8 mio letniej suczy- tylko dlatego że lubia),wieczór korpusy z makaronem i suplementy diety.
ale wracajac do tematu [B]cocermaister[/B] ruch,ruch i jeszcze raz ruch.mozesz karmic nawet najdrozsza typu light ale bez ruchu i tak nie schudnie.sa psy ktore jedzz "dyskontowe"ale sa aktywne i nie widac na nich nadwagi.pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='knypasek']6 zł to o 1 zł więcej niż moja dzienna dawka żywieniowa. Bycie studentem to nie taka straszna bieda, ale zaprawdę powiadam: nie popadajmy w paranoję. Nie będę się zapożyczać dla dobra psa. Miesięcznie wydaję na psa 50 zł i ani grosza więcej.

Autorka wspomniała, że wszystko wydaje dla psa, więc zapewne mieszka z rodzicami, którzy nie są skłonni wydawać dużo na karmę dla psa ( 270zł za 15 kg to jest najwidoczniej DUŻO). Prawdopodobnie utrzymuje psa ze swojego kieszonkowego (a nie z pensji), więc podejrzewam, że bez pomocy rodziców dysponuje kwotą 30-40zł miesięcznie.

Ja kupuję najtańsze z karm lini premium jak K-9 i karmię tylko nią, a za worek 15 kg płacę mniej niż 200zł[/QUOTE]

Gwoli ścisłości - karmy K-9 nie należą do segmentu Premium, lecz do segmentu Economic, w którym zawartość mięsa w postaci suchej wynosi do 4%.

Link to comment
Share on other sites

Może i jest taniej kupować droższą karmę. Tylko czy ktoś pomyślał o pensjach w naszym pięknym kraju! Dla wielu jednorazowy wydatek 270 zł to ogromna suma. Często po uiszczeniu opłat zostaje niewiele w portfelu. Ludzie mają rodziny na utrzymaniu i wiele innych kłopotów. O tym też należy myśleć. Jak kogoś stać to pięknie niech kupuje. Można kogoś uświadamiać ale niech nie wygląda to jak wywoływanie poczucia winy.

Druga sprawa jest taka że to pies oceni czy karma jest dla niego tą SUPER. Bo to on będzie ją jadł nie właściciel.

Jeżeli uważają Panie że psy maja tak źle, nic trudnego. należy je wszystkie odebrać i zabrać do siebie i stworzyć im miejsce idealne.

Żeby nie było karmiłam Wolfsblutem. Samoyed zrobił się rudy, a shiba jak się drapał tak drapał się na super karmie za 270 zł.

Link to comment
Share on other sites

Teraz mają PPP i mają jeszcze prawie cały worek, przecież go nie wyrzuce. Czasem kupuje im karmy lepsze(droższe) a czasem tańsze. Zależy ile mam pieniędzy.A mój tata kokosów nie zarabia...
Ja kupuje suche i puszki a rodzice mięso i składniki na gotowane.Moim spanielkom odpowiada taki tryb jedzenia.Lusia ma dużo ruchu w wakacje ;) jak chodze do szkoły wiadomo jest go mniej,ale nadrabiają w weekendy bo jeździmy do lasu :)
Teraz po dwa razy dziennie chodzmy na pola i tam szaleją ;) oprócz pól mają do dyspozycji podwórko na którym także są aktywne. Do tego jeszcze pływają w basenie.

Dziś rano kroiłam mięso do gotowania i Lusia najadła się surowego i surowych szyjek kurzych. Widocznie jej to wystarcza na cały dzień bo nic innego już dziś nie jadła. Kolacji nie chciała(ona bardzo często nie jada kolacji, widocznie starcza jej jeden posiłek).

Link to comment
Share on other sites

Elia
Producent - Nutram uważa coś innego i K-9 klasyfikuje do karm premium. I na bank nie ma ona 4% mięsa, to przecież nie Pedigree które kosztuje mniej niż 100 zł za 15 kg. Popatrzmy chociaż na skład nieco droższego Ariona, gdzie na pierwszym miejscu występują zboża, w K-9 wymieniona jako pierwszy składnik jest mączka drobiowa[URL="http://libs.nutram.pl/photo/cenniki/cennik_psy.pdf"]
ttp://libs.nutram.pl/photo/cenniki/cennik_psy.pdf[/URL]
Jak karma mało reklamowana za 12zł za kg może się równać karmie za 5zł za kilogram?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='knypasek']Elia
Producent - Nutram uważa coś innego i K-9 klasyfikuje do karm premium. I na bank nie ma ona 4% mięsa, to przecież nie Pedigree które kosztuje mniej niż 100 zł za 15 kg. Popatrzmy chociaż na skład nieco droższego Ariona, gdzie na pierwszym miejscu występują zboża, w K-9 wymieniona jako pierwszy składnik jest mączka drobiowa[URL="http://libs.nutram.pl/photo/cenniki/cennik_psy.pdf"]
ttp://libs.nutram.pl/photo/cenniki/cennik_psy.pdf[/URL]
Jak karma mało reklamowana za 12zł za kg może się równać karmie za 5zł za kilogram?[/QUOTE]

Producent może w opisie swojego produktu używać samych superlatyw i nazywać go jak mu się tylko podoba, bo to nie jest prawnie zabronione. Najlepszym dowodem na to jest fakt, że nazywa on swój produkt K-9 karmą Super Premium na swojej stronie www. Klasyfikacja karm (podział na segmenty w zależności od ilości suchego mięsa) następuje według światowego prawa rolno-spożywczego. Przyjmuje się do obliczeń zawartości mięsa zasadę, że w 100% mączki znajduje się 4% mięsa (suchego). Wiadomo, że żadna karma nie składa się z samej mączki, w związku z czym ilość mączki, podana w procentach przez producenta, daje nam możliwość łatwego obliczenia prawdziwej ilości pochodzącego z niej mięsa w składzie. Dla przykładu: jeśli producent podaje w składzie karmy mączkę na poziomie, powiedzmy, 30%, to 4% z 30% daje nam 1,2% mięsa w takiej karmie. Teraz rozumiesz, że w przypadku K-9 nie ma mowy o zbliżeniu się nawet do granicy 4%, bo producent na swojej stronie w opisie składu podaje na pierwszym miejscu mączkę z kurczaka lub z jagnięciny, co oznacza, że jest to typowa karma mączkowa; mało tego - nie podaje procentowego udziału mączki w karmie, czyli niespecjalnie ma się czym chwalić nawet w aspekcie ilości mączki.
Nie należy w wyborze karmy sugerować się tylko ceną. Są na rynku karmy bardzo drogie, w relacji jakości do ceny, np. Royal czy Acana, ale ich jakość jest znacznie niższa niż karm na bazie prawdziwego suchego mięsa, kosztujących tyle samo lub nawet mniej. Ceny karm bardzo często zależą od dobrej, bardzo kosztownej reklamy i skuteczności ich wypromowania (spójrz na ceny Royal'a wypromowanego przez większość klinik weterynaryjnych w kraju) i niewiele mają wspólnego z jakością tych produktów. Tutaj działa magia autorytetu weterynarza i dlatego większość z nas daje się na to nabierać.
Jeśli podajesz jako przykład cenę karmy Pedigree, to generalnie jest to karma zbożowa, czyli białko w niej zawarte jest białkiem niepełnowartościowym, a więc koszt produkcji i użyte w niej składniki są bardzo tanie, natomiast cena sprzedaży, mimo, iż wydaje się być śmiesznie niska, daje producentowi ogromny zysk. Dlatego też, zauważ, jest to produkt najczęściej reklamowany w telewizji, gdzie koszt reklamy jest horrendalny, a mimo to producenta stać na takie wydatki.

Link to comment
Share on other sites

Tak, knypasek ma rację. Poniżej podaję dla przykładu bardzo jasno i dokładnie opisany przez producenta skład karmy Doctor Dog (producent polski)

[COLOR=#333333][FONT=Helvetica Neue][B]SKŁAD:[/B]
36,67% mączka wołowo-wieprzowa; 19,20% otręby pszenne; 14,93% chrząstki wołowe; 8,13% podroby wołowe; 8,13% podroby wieprzowe; 3,85% ryż biały; 1,09% marchew świeża; 0,89% jabłka swieże; 0,11% koperek, natka świeże; 7% wilgotność; naturalny przeciwutleniacz (bogate w tokoferol ekstrakty pochodzenia naturalnego).

[B]WITAMINY I MINERAŁY W 1kg:[/B]
wapń 1,1%; fosfor 0,7%; witamina A 34900jm; witamina B1 1mg; witamina B2 1,6mg; witamina B6 10mg; witamina B12 0,04mg; witamina D3 1200jm; witamina E 70jm; biotyna 0,2mg; kwas foliowy 2mg; kwas pantotenowy 8mg; cholina 5mg; cynk 54mg; żelazo 50mg; mangan 35mg; miedź 14mg; aminokwasy: DL-Metionina 0,35g, L-Treonina 0,17g.

[B]ZAWARTOŚĆ SKŁADNIKÓW POKARMOWYCH:[/B]
białko ogólne 38,6%; tłuszcz po hydrolizie 20.68%; węglowodany 24,96%; popiół surowy 5,52%; włókno surowe 3,23%; wilgotność 7,01%.[/FONT][/COLOR]
[COLOR=#333333][FONT=Helvetica Neue][B]ENERGIA METABOLICZNA I JEJ ROZDZIAŁ:[/B] 3982 kcal/kg lub 470 kcal na kubek 250 ml (120g).
Rozdział: białko 135.1 kcal - 33,92%; tłuszcz 175,78 kcal - 44,14%; węglowodany 87,36 kcal - 21,94%.

Jest to jak dotąd jedyna znana mi karma z tak dobrze opisanym składem[/FONT][/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='call_er']Wydaje mi się, że każda karma sucha jest light... jeżeli psa chcemy odchudzić, trzeba mu wprowadzić więcej aktywności ruchowej :)[/QUOTE]
Na Joserze Festival dużo psów tyje przy zalecanym dawkowaniu, więc zdecydowanie psy nie chudną na zwykłej karmie

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

im mniejsza zawartość tłuszczu tym lepiej dla psa, karmy te to senior i/lub light
polecam tą karmę:
[URL]http://www.lauhau.pl/black-angus-senior-15kg-z-wolowina-kaczka-i-sledziem.html[/URL]
lub
[URL]http://www.lauhau.pl/luposan-sensitive-20-8.html[/URL] - ja osobiście karmiłem jakiś czas temu tą karmą i byłem z niej zadowolony jak i mój pies :-)
ewentualnie
[URL]http://www.lauhau.pl/sams-field/sams-field-light-senior-lamb-13kg.html[/URL]
pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Rufus_Łódź']im mniejsza zawartość tłuszczu tym lepiej dla psa, karmy te to senior i/lub light
polecam tą karmę:
[URL]http://www.lauhau.pl/black-angus-senior-15kg-z-wolowina-kaczka-i-sledziem.html[/URL]
lub
[URL]http://www.lauhau.pl/luposan-sensitive-20-8.html[/URL] - ja osobiście karmiłem jakiś czas temu tą karmą i byłem z niej zadowolony jak i mój pies :-)
ewentualnie
[URL]http://www.lauhau.pl/sams-field/sams-field-light-senior-lamb-13kg.html[/URL]
pozdrawiam[/QUOTE]

Psy tyją z różnych powodów, a więc NAJPIERW trzeba pójść do weta i porządnie psa zbadać, żeby wykluczyć chorobę. Jeśli się okaże że poza nadwagą nic mu nie dolega, wtedy możemy wdrożyć odpowiednią dietę, która będzie podstawowym czynnikiem powrotu do prawidłowej wagi.
Karmy komercyjne zwykle zawierają zbyt mało mięsa i do tego złej jakości, oraz zboża (kukurydza, pszenica, soja) które bardzo, ale to bardzo nie służą zdrowiu psa. Pies do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje przede wszystkim mięsa, ponieważ jest MIĘSOŻERCĄ, a nie zbóż, dlatego kiedy dostaje karmę gdzie w składzie jest 15 - 20% mięsa je jej znacznie więcej, bo usiłuje w ten sposób zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na niezbędne składniki. Niestety to mu sie nie udaje, za to przybiera na wadze. Jedynym rozwiązaniem jest podawanie psu odpowiedniej jakości karmy (bez zbóż, wypełniaczy itp). Przestanie tyć, będzie zjadał o wiele mniej, a my zaoszczędzimy na karmie i swoim zdrowiu, bo przestaniemy się martwić.
Karmy o odpowiednim składzie znajdziecie tutaj [URL]http://dogosfera.pl/sklep/[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...