Jump to content
Dogomania

PEREŁKA JANOWSKA... czyli uliczna znajdka malutka mix jamnisia - MA DOMEK:)


Murka

Recommended Posts

  • Replies 158
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Oczywiście, że będę:)

Perełka ma jednak zmienione imię, chociaż nie planowałam. Wołamy na nią Figa (jakoś lepiej reaguje). Wrzuciłam do galerii w swoim profilu 4 fotki, jak przylepa wyleguje się w moim łóżku:sleep2: Szybko się uczy (wie już co to znaczy w domu "na miejsce" a na dworze "do mnie"), chociaż próbuje postawić na swoim;P. No i faktycznie, spacery w deszczu to nie jest to, co lubi najbardziej. Z babcią oswajamy się obustronnie, tzn. babcia ze swojej strony oswaja się z psiakiem, a psiak ze swojej; jest to na zasadzie "chciałabym, ale się boję" u obu.

Będzie trzeba stopniowo nauczyć psiaka nowych komend, jednak przy jej karności nie powinno być to problemem (oczywiście poza konsekwencją w powtarzaniu, bo jednak natura jamnicza bierze górę:evil_lol:). Po dwóch dniach pobytu jak na razie ok. zobaczymy, jak dalej sytuacja się rozwinie...ja jestem dobrej myśli.

Link to comment
Share on other sites

Zainteresowanie jest, łowne:cool3: Mufa, jak siedzi w klatce, to nic sobie z psa nie robi, ale jak wyszła, było ze strony Figi klapnięte pyskiem w stronę szczurki. Dlatego od razu trenujemy z psinką komendę "na miejsce", żeby Mufa mogła cała i zdrowa udać sie do wersalki, gdzie ma drugie legowisko:) Cóż, natury się nie oszuka, ale można ją nieco wystopować;) Na szczęście psina jest pojętna i łasa na smakołyki, więc udaje się ją pozostawić w legowisku na czas spaceru Mufy.Ale uważać trzeba:lol:

Na koniec dnia taki humorek z dzisiaj: mój jeden kolega był niezmiernie zdziwiony, jak ją zobaczył. Powiedział:"O rany, ale mała. Na zdjęciach to wygląda jak border colie, a to jamnik!":)

Link to comment
Share on other sites

w mnie w profilu jest album. Na razie czasu nie mam, żeby założyć w tej galerii psiakowej, a poza tym trzeba ładne fotki pyknąć;P

Z ostatniej chwili: założyłam Fidze galerię. Fotki można znaleźć pod "M"-Mix 20-40cm-Figa (vel Perełka)".

Edited by Silvee
aktualizacja
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

:) W porządku, zadomowiła się już, gospodyni pełną gębą na ogródku, żaden kot już nie ma szans na przyjemne schronienie pod bukszpanem:) W domu nie ma z psem żadnych problemów, aczkolwiek niesamowicie interesujące jest, co się dzieje, jak Mufa buszuje po klatce. Śmieję się, że Figa ogląda telewizję na żywo:)

Na spacery chodzimy głównie na łaki, gdyż psina uwielbia płoszyć bażanty. W każdym razie łąki nad rzeczką muszą być stałym elementem spaceru, żeby codziennie pobuszować w poszukiwaniu jakiejś zwierzyny. Figa ładnie przychodzi na wezwanie i na spacerach się pilnuje, chociaż w znanym terenie lubi się zapędzić, więc trzeba mieć ją stale pod kontrolą.

Boi się szumu ulicznego, i autobusów, więc na razie jeszcze sama nie wsiada. Na szczęście 8 kg można śmiało wnieść do środka:) Lęk przed przystanklami autobusowymi powoli udaje się opanować, nie reaguje już paniczną ucieczką, jak na początku. Co ciekawe, w autobusie ładnie jeździ w kagańcu (!) czego nie moge powiedzieć o mojej poprzedniej suczce, niemniej kaganiec musi być usunięty natychmiast po opuszczeniu środka komunikacji:P Boi się mężczyzn, więc faceci muszą zdobywać jej zaufanie nieco dłużej niż babki. No i jest niesamowicie zadziorna, jeśli chodzi o duże psy, więc w tym temacie trzeba będzie mocno popracować, bo na spacerach bywa to uciażliwe, tym bardziej, że nie wszystkie ogrodowe burki są przyjaźnie i niekonfliktowo nastawione.

Poza tymi lękami, które być może wynikają z zachowania jej poprzednich właścieli, jeśli tacy byli, to jest 8 kg szczęścia nie sprawiające zbyt wielkich problemów:D A ja mam codziennie przynajmniej dwie -trzy godziny przebieżki na świeżym powietrzu:) Uczymy się podstawowych komend, ładnie na smyczy przy nodze chodzimy głównie, jak jesteśmy albo bardzo zmęczone, albo coś zmalujemy na spacerze i trzeba być grzecznym w drodze powrotnej:)

A tak gwoli ciekawostki: Figa na spacerach, tam gdzie jest wyższa trawa, sika jak pies z podniesioną nogą i obsikuje wszystko wokół:D Pierwszy raz widzę coś takiego u suczki, a i wszystkim muszę tłumaczyć, że to nie jest pies, tylko sika w nietypowy sposób:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Silvee']Boi się szumu ulicznego, i autobusów, więc na razie jeszcze sama nie wsiada. Na szczęście 8 kg można śmiało wnieść do środka:) Lęk przed przystanklami autobusowymi powoli udaje się opanować, nie reaguje już paniczną ucieczką, jak na początku. Co ciekawe, w autobusie ładnie jeździ w kagańcu (!) czego nie moge powiedzieć o mojej poprzedniej suczce, niemniej kaganiec musi być usunięty natychmiast po opuszczeniu środka komunikacji:P[/QUOTE]

Nasz Jarosław też się bał przez jakieś pół roku, ale potem się przyzwyczaił i byliśmy bardzo zaskoczeni, jak kiedyś sam wskoczył do autobusu! :) Wydaje nam się, że bardziej niż samego autobusu bał się, że gdzieś z nim pojedziemy i go zostawimy. Za to teraz robi furorę, bo jak z nim jeździmy, to zawsze się znajdzie ktoś kto go zacznie wychwalać jaki on grzeczny i wspaniały i w ogóle. Raz nawet jakieś dziewczyny zaczęły mu robić zdjęcia! :) I z kagańcem jest to samo - traktujemy to jako przykrą konieczność, którą należy zdjąć zaraz po wyjściu. Jak tego nie zrobimy, bo się np. zagadamy, to tak zamajstruje tymi łapami, że raz dwa i sobie ściągnie!

Pozdrawiamy Figusie i życzymy szybkiego przekonania się do autobusów! :)

Link to comment
Share on other sites

Problem jest tylko przy wsiadaniu, bo autobus burczy, warczy i sapie;P Ale z czasem pewnie sie przyzwyczai. Z kagańcem to samo - jak nie zdejmuję, to łapy same sobie radzą:) Ogólnie z psiakiem nie ma problemów, kochana słodka pieszczocha:D

Link to comment
Share on other sites

Nadal się drapie, a gryzie łapki. Może to być spowodowane tym, że ma łupież. Weterynarz oczyścił kanaliki okołoodbytowe, i kazał obserwować skórę, bo podobno czasem jedno na drugie ma takie oddziaływanie; jeśli nic się nie zmieni, będziemy kąpać w szamponie przeciwłupieżowym. To drapanie może mieć też podłoże nerwowe, zobaczymy... Jeśli nic się nie będzie zmieniać, zrobimy badania na obecność pasożytów.

Link to comment
Share on other sites

No to u nas było tak samo: drapanie się i wygryzanie łapek, czasem też wygryzała sobie na boku, ale na szczęście poza zaślinioną sierścią nic się nie działo. Ja już ją kąpałam w jakimś specjalnym szamponie chyba nawet dwa razy i nic to nie dało.
Mam nadzieję, że to samo minie.

Może bianka0 coś doradzi, ona miała też jamniki z odzysku, które się drapały bez powodu przez długi czas.

Link to comment
Share on other sites

No, wet też zasugerował, żeby poczekać i tylko obserwować, bo może po jakimś czasie przestanie się drapać. Fakt faktem, że ma trochę tego łupieżu, a poza tym strasznie gęstą sierść.:p Więc nie wpadam w panikę, a kąpania i tak nie unikniemy:razz: Tak jak wyczesywania ( akurat zaczęła zmieniać futerko, znaczy się idzie wiosna:laola:). W każdym razie raz w tygodniu fryzjerski:cool3:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Figa wsiada już sama do autobusu, i jazda odbywa się na podłodze, a nie na kolanach. No chyba, że nogi pasażerów wszystko zasłaniają:) Wtedy lepiej jest na kolanach, bo wszystko widać. Do windy też wsiada sama, aczkolwiek jazda windą do przyjemności nie należy, smakołyk należy się bezwarunkowo:cool3: Na spacerach ładnie przychodzi na zawołanie, znajdujemy też coraz większe grono kolegów i koleżanek. O dziwo, najlepsi są ci najwyżsi, w każdym razie sporo więksi od Figi. No i zaliczyłyśmy wystawę psów, gdzie nawet jeden przechodzień - obserwator zakwalifikował moją psinę do najlepszych ras:evil_lol: Cóż, nie wyprowadzałyśmy go z koleżanką z błędu, bo przecież w sumie miał rację: Figa składa się z najlepszych ras:lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...