Jump to content
Dogomania

PRZEPISY DOTYCZĄCE PSÓW W MIASTACH


ZEMAT

Recommended Posts

  • Replies 251
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='madzia i medor']Plisssskka znajdźcie mi o Złotoryi, bo ja próbowałam, ale jakoś mi nie wychodzi[/quote]

Powinno być na stronie Urzedu Miasta, jak by niebyło mozes do nich napisac ę-mail, to podadzą Tobie przepisy lub podadzą miejsce gdzie możesz je znaleść. Tylko trzeba sie podpisać !!! Urzad Mista musi odpisać w ciągu miesiaca

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

[quote name='ZEMAT']
Art.78 Kodeksu wykroczeń
Kto przez drażnienie lub płoszenie doprowadza zwierzę do tego, że staje się niebezpieczne, podlega karze grzywny do 1.000 zł albo karze nagany.
[/quote]

I to jest bardzo wazny paragraf,z ktorego wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy.
Czesto mam sytuacje,ze ktos zaczepia mojego psa,a gdy ten zaczyna reagowac agresywnie po pewnym czasie,temu komus wydaje sie ,ze ma podstawy do zlozenia skargi.
Mialam kiedys sytuacje,ze stalam pod sklepem z Tamlinem i pijany koles zaczal nas zaczepiac.Gdy moj pies zareagowal agresja,gosc rozdarl sie,ze sprowokuje go do ugryzienia(podchodzil,a ja sie cofalam),a mnie zaskarzy.I dzieki temu paragrafowi i kilku swiadkom-nic z tego.:cool:

Link to comment
Share on other sites

§ 68.
Zakazane jest wprowadzanie psów lub innych zwierząt domowych do obiektów użytku publicznego, placówek handlowych, gastronomicznych itp. jeśli zakaz taki wynika z oznakowania dokonanego przez właściciela nieruchomości (placówki, obiektu).
No właśnie :shake: Ja wchodzę z psem na rękach albo w torbie tylko do nie oznakowanych sklepów, albo kilku zaprzyjaznionych. Często chodziłam z pieskiem do pewnego marketu. Nie był niczym oznakowany (patrzałam, szukałam) Tylko ochroniarz wśodku pilnował. No i pewnego razu tak jakoś się zapytałam "Przepraszam, czy mogę wejść do sklepu z pieskiem na rękach" a ten odparł że w ich sklepie nie wolno.
I jak to jest??

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

CIECHANÓW

Rozdział IX
OBOWIĄZKI OSÓB UTRZYMUJĄCYCH ZWIERZĘTA DOMOWE

§ 42
Osoby utrzymujące zwierzęta domowe mają obowiązek zapewnić im pomieszczenie chroniące przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi oraz odpowiednią karmę i stały dostęp do wody.

§ 43
Posiadanie i utrzymywanie zwierząt domowych nie może powodować zagrożenia zdrowia i życia mieszkańców ani zakłócać ich spokoju.

§ 44
Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów na terenie Gminy Miejskiej Ciechanów zobowiązani są do zachowania środków ostrożności przy trzymaniu psa.
Zabrania się:
- puszczania psa samopas,
- pozostawianie psa bez dozoru, jeżeli zwierzę to nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym albo na terenie ogrodzonym,
- szczucia lub doprowadzania psa przez drażnienie albo płoszenie do tego stopnia, że staje się on niebezpieczny.

§ 45
1. Właściciel psa zobowiązany jest do jego rejestracji w Urzędzie Miasta Ciechanów w terminie jednego miesiąca od dnia wejścia w jego posiadanie, a wyrejestrowania w ciągu dwóch tygodni z podaniem jego przyczyn.
2. Sposób oznakowania psa, umożliwiającego jego identyfikację, zostanie wprowadzony odrębną uchwałą Rady Miasta.

§ 46
Właściciele psów mają ponadto obowiązek:
1. Poddawania ich obowiązkowemu szczepieniu przeciw wściekliźnie w terminach określonych przepisami szczegółowymi.
2. Płacenia podatku od posiadanych psów, określonego w odrębnej uchwale Rady Miasta Ciechanów.

§ 47
Pomieszczenia zamknięte lub tereny ogrodzone, gdzie znajdują się psy lub inne niebezpieczne zwierzęta domowe, winny być oznaczone przy wejściu do nich informacją o powyższym.

§ 48
Psa na spacer należy wyprowadzać na smyczy. Zwolnienie psa ze smyczy dozwolone jest tylko wtedy, gdy pies jest w kagańcu, jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w przypadku, gdy właściciel czy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. Psa rasy uznawanej za agresywną należy każdorazowo wyprowadzać na smyczy i obowiązkowo w kagańcu.



§ 49
1. Właściciele lub opiekunowie psów oraz innych zwierząt domowych są zobowiązani do usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez nie na klatce schodowej oraz w innych pomieszczeniach budynków przeznaczonych do wspólnego użytkowania, na chodnikach i ulicach, na zieleńcach i innych miejscach publicznych.
2. Na terenach zabudowy wielomieszkaniowej dopuszcza się wydzielanie dla zwierząt przez administracje i zarządców terenów miejsc do załatwiania ich fizjologicznych potrzeb. Miejsca te muszą być oznakowane w sposób widoczny oraz utrzymywane w należytym stanie higieniczno – sanitarnym.

§ 50
W przypadku oznakowania nieruchomości przez zarządcę bądź właściciela obowiązuje zakaz wprowadzania psów do sklepów, zakładów produkcji spożywczej, zakładów usługowych, lokali gastronomicznych, aptek, pomieszczeń i obiektów użyteczności publicznej itp.

§ 51
Wprowadza się bezwzględny zakaz wprowadzania psów lub innych zwierząt domowych do piaskownic oraz na inne tereny przeznaczone do zabaw dla dzieci.

§ 52
Przewożenie psów środkami komunikacji publicznej jest dozwolone, gdy pies znajduje się na smyczy i w kagańcu.

§ 53
1. Na prowadzenie hodowli lub utrzymywanie psa rasy uznawanej za agresywną na terenie miasta Ciechanowa wymagane jest uzyskanie zezwolenia w Urzędzie Miasta Ciechanów.
2. Zezwolenie wydawane jest na wniosek osoby zamierzającej prowadzić taką działalność lub utrzymywać takiego psa.
3. Każdy właściciel psa rasy uznawanej za agresywną powinien posiadać zezwolenie na jego utrzymanie.
4. Zabrania się utrzymywania psów rasy uznawanej za agresywną w budynkach wielorodzinnych. Właściciele takich psów nie mogą ubiegać się o zezwolenie na ich posiadanie.

§ 54
Właściciele lub opiekunowie zwierząt domowych mają obowiązek zawiadomić natychmiast służby sanitarne o pojawieniu się u zwierząt domowych objawów wzbudzających podejrzenie zachorowania na chorobę zakaźną, która może być przenoszona na ludzi.

§ 55
Psy bezdomne i błąkające się na terenie miasta, są chwytane i umieszczane w schronisku dla bezdomnych zwierząt.

§ 56
Pies dostarczony do schroniska dla zwierząt zostanie zbadany, a w przypadku stwierdzenia wścieklizny, lub innej choroby zakaźnej – uśpiony. Zwierzę nie będące nosicielem chorób zakaźnych, może zostać wydane przed upływem 14 dni właścicielowi, lub opiekunowi, który wykaże prawo własności lub fakt jego posiadania. Wydanie zwierzęcia nastąpi po przeprowadzeniu szczepienia (o ile nie było ono szczepione) oraz po uiszczeniu opłaty w wysokości ustalonej przez przedsiębiorcę prowadzącego schronisko dla zwierząt.

§ 57
Zwierzę przebywające w schronisku przez okres 14 dni, może zostać wydane osobie, która wyrazi zamiar jego nabycia po uiszczeniu opłaty w wysokości ustalonej przez przedsiębiorcę prowadzącego schronisko (nie dotyczy psów odebranych właścicielom na mocy decyzji Prezydenta Miasta Ciechanów).
[B][/B][B][/B][B][/B][B][/B][COLOR="Red"][/COLOR][SIZE="4"][/SIZE][COLOR="#ff0000"][/COLOR][SIZE="4"][/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

Witam.Chcemy spędzić z psem wakacje na terenie Żywieckiego Parku Krajobrazowego.Czy ktoś z Was dysponuje może informacjami na temat przepisów dotyczących psów na wspomnianym ternie?Będę wdzięczna za wszelkie info albo linki.pozdrawiam

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...

Padło tutaj pytanie odnośnie przepisów w Łodzi. W poście 15 tego wątku jest zamieszczony kawałek z uchwały dotyczącej porządku w mieście z 2004r. Na dzień dzisiejszy ta uchwała już nie obowiązuje. Jest nowa uchwała dotycząca porządku w mieście z lutego br. ale jest w niej tylko mowa o sprzątaniu po naszych milusińskich. Około września ma zostać uchwalona odrębna uchwała Rady Miejskiej dotycząca psów i z tego co wiem mają być duże zmiany. Narazie w Łodzi obowiązują przepisy ogólne dotyczące psów + sprzątanie po naszych psiakach. Jeżeli tylko uchwała zostanie uchwalona to postaram się ją dla was zamieścić na tym wątku. (informacje pochodzą z biura prawnego UMŁ i Straży Miejskiej, która brała udział w stworzeniu nowej Uchwały dotyczącej psów):lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Imbir1']Padło tutaj pytanie odnośnie przepisów w Łodzi. W poście 15 tego wątku jest zamieszczony kawałek z uchwały dotyczącej porządku w mieście z 2004r. Na dzień dzisiejszy ta uchwała już nie obowiązuje. Jest nowa uchwała dotycząca porządku w mieście z lutego br. ale jest w niej tylko mowa o sprzątaniu po naszych milusińskich. Około września ma zostać uchwalona odrębna uchwała Rady Miejskiej dotycząca psów i z tego co wiem mają być duże zmiany. Narazie w Łodzi obowiązują przepisy ogólne dotyczące psów + sprzątanie po naszych psiakach. Jeżeli tylko uchwała zostanie uchwalona to postaram się ją dla was zamieścić na tym wątku. (informacje pochodzą z biura prawnego UMŁ i Straży Miejskiej, która brała udział w stworzeniu nowej Uchwały dotyczącej psów):lol:[/QUOTE]

Czyżby zaostrzenie przepisów :razz: ... dobrze że mieszkam na obrzeżach miasta.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...

[b]Uchwała Rady miasta stołecznego Warszawy (Nr LXXVII/2427/2006) z dnia 22 czerwca 2006 r.
w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta stołecznego Warszawy. [/b]

[quote]Rozdział VII
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

§ 28
1. Utrzymujący zwierzęta domowe ponoszą pełną odpowiedzialność za zachowanie utrzymywanych zwierząt.
2. Utrzymujący zwierzęta domowe są zobowiązani do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi i innych zwierząt oraz w szczególności do dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia i nie zakłócały spokoju domowego i nie zanieczyszczały miejsc przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 29
1. Utrzymujący zwierzęta domowe mają obowiązek stałego i skutecznego dozoru nad nimi.
2. Zwierzęta agresywne lub mogące wzbudzać zagrożenie dla otoczenia winny być prowadzone pojedynczo, wyłącznie przez osoby dorosłe. Zwierzęta te muszą być prowadzone w sposób zapewniający sprawowanie nad nimi kontroli.
3. Utrzymujący pajęczaki, owady, gady, płazy, ptaki i inne zwierzęta egzotyczne w lokalach mieszkalnych i użytkowych obowiązani są zabezpieczyć je przed wydostaniem się z pomieszczenia.
4. Zwierzęta egzotyczne mogą być wyprowadzane poza lokal jedynie na uwięzi lub w klatce.
5. Na tereny przeznaczone do wspólnego użytku psy należy wyprowadzać na smyczy, a agresywne nadto w kagańcach.
6. Na terenie nieruchomości może przebywać na swobodzie pies, o ile przebywanie takie nie jest uciążliwe dla sąsiadów i innych osób, a nieruchomość posiada ogrodzenie uniemożliwiające wydostanie się psu poza teren nieruchomości. Ponadto w widocznym miejscu umieszcza się tablicę ostrzegawczą.
7. W miejscach mało uczęszczanych przez ludzi dopuszcza się zwolnienie psa ze smyczy i kagańca pod warunkiem zachowania przez właściciela lub opiekuna pełnej kontroli zachowania psa za wyjątkiem psów rasy uznanej za agresywną lub mieszańce tych ras, które muszą mieć nałożony kaganiec.
8. Psy mogą być zwolnione ze smyczy na obszarach wyznaczonych.
9. Psów i innych zwierząt domowych nie wprowadza się:
1) do placówek handlowych, gastronomicznych i innych obiektów wspólnego użytku, jeżeli wynika to z wyraźnego oznakowania,
2) na tereny placów gier i zabaw dla dzieci.
10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do psów-przewodników osób niewidomych i psów-opiekunów osób niepełnosprawnych. Psy te muszą posiadać wyraźne oznakowanie.
11. Zabrania się pozostawiania psów i innych zwierząt w obrębie nieruchomości niezamieszkałych lub nieużytkowanych.

§ 30
1. Gołębi nie utrzymuje się w rejonach, w których występuje zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna.
2. Dopuszcza się utrzymywanie gołębi w rejonach, w których występuje zabudowa mieszkaniowa, jeżeli nie jest to uciążliwe dla ludzi, a nadto nie powoduje zanieczyszczenia terenów przeznaczonych do wspólnego użytku oraz nieruchomości sąsiednich.

§ 31
Utrzymujący psy, koty i inne zwierzęta domowe zobowiązani są do posiadania dowodu aktualnych szczepień ochronnych wymaganych bądź zarządzanych przez odpowiednie służby weterynaryjne.

§ 32
Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do bezzwłocznego usuwania odchodów tych zwierząt z terenów przeznaczonych do wspólnego użytku. Odchody należy umieszczać w oznakowanych pojemnikach, koszach ulicznych lub pojemnikach na niesegregowane odpady komunalne. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych, korzystających z psów ? przewodników oraz osób niepełnosprawnych, korzystających z psów-opiekunów.

§ 33
Przy przewozie i przenoszeniu zwierząt domowych utrzymujący je zobowiązani są stosować środki ochrony niezbędne dla bezpieczeństwa innych osób i zwierząt oraz dla utrzymania czystości w miejscach przeznaczonych do wspólnego użytku.

§ 34
1. Psy przebywające na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku powinny posiadać identyfikator, trwale przymocowany do obroży, umożliwiający ustalenie jego właściciela. Zaleca się elektroniczne znakowanie psów (czipowanie).
2. Zwierzę przebywające na terenie przeznaczonym do wspólnego użytku bez opieki będzie przewiezione do schroniska dla bezdomnych zwierząt, a egzotyczne oddane do ogrodu zoologicznego bądź schroniska.
3. Zabrania się grzebania zwłok zwierząt domowych poza grzebowiskami zwłok zwierzęcych i ich części.[/quote]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

[CENTER][CENTER][B]UCHWAŁA Nr LXXIV/1431/06[/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B]RADY MIEJSKIEJ w ŁODZI[/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B]z dnia 13 września 2006 r. [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[B]w sprawie obowiązków osób utrzymujących lub sprawujących opiekę nad psami i innymi zwierzętami domowymi – mających na celu ochronę przed zagrożeniem zdrowia i życia lub uciążliwością dla ludzi i innych zwierząt.[/B]
[B] [/B]
[B] [/B]
Na podstawie art. 40 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 marca 1990 r.
o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z 2002 r. Nr 23, poz. 220,
Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271, Nr 214, poz. 1806, z 2003 r. Nr 80,
poz. 717, Nr 162, poz. 1568, z 2004 r. Nr 102, poz. 1055, Nr 116, poz. 1203, Nr 167, poz. 1759, z 2005 r. Nr 172, poz. 1441, Nr 175, poz. 1457, z 2006 r. Nr 17, poz. 128)
oraz art. 4 ust. 3 i art. 14 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych
i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2005 r. Nr 190, poz. 1606, Nr 267, poz. 2253), Rada Miejska w Łodzi
[CENTER][CENTER][B]uchwala, co następuje:[/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
§ 1.1. Osoby utrzymujące lub sprawujące opiekę nad psami i innymi zwierzętami domowymi są zobowiązane do zachowania środków ostrożności, mających na celu ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt a także dołożenia starań, by zwierzęta te były jak najmniej uciążliwe dla otoczenia.
[B] [/B]
§ 2.1. Do obowiązków osób utrzymujących lub sprawujących opiekę nad psami i innymi zwierzętami domowymi należy:
1)[FONT=&quot] [/FONT]stały i skuteczny dozór nad psami i innymi zwierzętami domowymi; zwolnienie
od tego obowiązku może nastąpić tylko wówczas, gdy zwierzęta te znajdują się
na terenie ogrodzonym, w sposób uniemożliwiający jego opuszczenie;
2)[FONT=&quot] [/FONT]w miejscach publicznych – prowadzenie psów na uwięzi;
3)[FONT=&quot] [/FONT]prowadzenie psów agresywnych - w tym wszystkich psów ras wymienionych w rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 28 kwietnia 2003 r. w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz. U. Nr 77, poz. 687) - oraz mieszańców tych ras, a także psów uznawanych ze względu na ich wielkość za niebezpieczne dla otoczenia wyłącznie przez osoby pełnoletnie - na uwięzi oraz w założonych kagańcach;
4)[FONT=&quot] [/FONT]podczas wyprowadzania psów poza centralny rejon miasta ograniczony ulicami: Gdańską, Radwańską, Brzeźną, Abramowskiego, Kilińskiego, Północną i Ogrodową, w miejscach, gdzie nie stwarza to zagrożenia, dopuszcza się czasowe uwolnienie psa z uwięzi, gdy opiekun psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem; wyjątek ten nie dotyczy psów wymienionych w pkt 3;
5)[FONT=&quot] [/FONT]nie wprowadzanie psów i innych zwierząt domowych do odpowiednio oznaczonych obiektów użyteczności publicznej, do których zakazano wprowadzania zwierząt (wzór oznaczenia stanowi załącznik do niniejszej uchwały);
6)[FONT=&quot] [/FONT]nie wprowadzanie psów i innych zwierząt domowych na tereny placów gier i zabaw oraz piaskownic;
7)[FONT=&quot] [/FONT]niedopuszczanie do zakłócania spokoju domowego przez zwierzęta domowe.
2. Obowiązki określone w ust. 1 nie dotyczą osób utrzymujących zwierzęta wykorzystywane do celów specjalnych tzn. których profesjonalna tresura oraz używanie odbywa się na podstawie odrębnych przepisów, regulujących szczegółowe zasady działania jednostek Polskich Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej i innych formacji podległych Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, służb kontroli celnej, ratownictwa oraz regulujących zasady szkolenia i wykorzystania psów – przewodników osób ociemniałych.
[B] [/B]
§ 3. Organizator imprez publicznych z udziałem psów i innych zwierząt domowych
(jak np. wystawy psów, pokazy tresury) może po uzgodnieniu z Wydziałem Spraw Społecznych Urzędu Miasta Łodzi odstąpić od zasad zawartych w przepisach gminnych, określając inne zasady w regulaminie imprezy.

§ 4. Inne obowiązki osób utrzymujących lub sprawujących opiekę nad psami i innymi zwierzętami domowymi określa odrębna uchwała Nr LXII/1159/06 Rady Miejskiej w Łodzi z dnia 1 lutego 2006 r. w sprawie wprowadzenia „Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Łodzi” z późniejszymi zmianami.

§ 5. Kto nie wykonuje obowiązków określonych w niniejszej uchwale podlega karze grzywny na podstawie art. 77 Kodeksu wykroczeń. Postępowanie toczy się według przepisów Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia.
[B] [/B]
§ 6. Wykonanie uchwały powierza się Prezydentowi Miasta Łodzi.

§ 7.1. Uchwała podlega ogłoszeniu w drodze obwieszczenia, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na tablicach ogłoszeń w siedzibie Urzędu Miasta Łodzi przy ulicy Piotrkowskiej 104 i w siedzibach delegatur Urzędu Miasta Łodzi.
2. Uchwała wchodzi w życie po upływie 3 dni od dnia jej ogłoszenia.
3. Uchwała podlega ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B]Przewodnicząca[/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B]Rady Miejskiej w Łodzi[/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B] [/B][/CENTER][/CENTER]
[CENTER][CENTER][B]Iwona BARTOSIK[/B][/CENTER][/CENTER]

Link to comment
Share on other sites

a także psów uznawanych ze względu na ich wielkość za niebezpieczne dla otoczenia wyłącznie przez osoby pełnoletnie - na uwięzi oraz w założonych kagańcach;

No ten kawałek mnie rozbrojił :crazyeye:

Przecież to super punkt do nadurzyć. Przecież wielkość to rzecz względna. Rozumiem przez to że mój dog ma iść zawsze w kagańcu, chyba ktoś na głowe upadł :shake: . A moja Opa jest na tyle duża, że stwarza zagrożenie czy nie :razz: .

Link to comment
Share on other sites

bedzie to według uznania naszych władz (SM i Policja):cool3: , zważywszy na to, że ostatnio Policjant wystraszył się mojego psa, który był na smyczy i krzyczał do mnie z daleka, że mamdat się należy (dodam tylko, że to był policjant, który miał ochraniać mecz na Widzewie):cool3: , ja mu tylko odpowiedziałam, że nic mnie nie zmusi, zebym psu złożyła kaganiec na osiedłu gdzie grasują kibice przed i po meczu:cool3:

Link to comment
Share on other sites

aa no własnie, jak to wygląda w takiej sytuacji

mam briardka ze schroniska, mam aktualne szczepienia, planujemy w poniedziałek 30-tego wyjsc na miasto z psami i zbierac podpisy pod petycją ozziego (zaostreznie kar itd.)

czy musze miec kaganiec dla mojego psa?gaja nie jest agresywna w stosunku do ludzi, wrecz lgnie do nich, chce byc głaskana itd. a kagancem moge zrobic jeszcze wieksza krzywde, bo jest metalowy i moze ludziom siniaków ponabijac, nic poza tym :oops:

jak to wyglada ze szczeniakami, badz małymi pieskami (np. bokser) który ma 6 miesiecy?czy tez musi miec kaganiec?

Link to comment
Share on other sites

[CENTER][SIZE=6][COLOR=red][B]KATOWICE[/B][/COLOR][/SIZE][/CENTER]


[CENTER][B][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][B]Uchwała nr LIII/1098/06[/B][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/B]
[B][FONT=Verdana][B][SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]Rady Miasta Katowice[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/FONT][/B][B][FONT=Verdana]
[B][SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]z dnia 23 stycznia 2006r.[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B]
[B][SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Katowice[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/FONT][/CENTER]


[LEFT][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=1]Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 15, art. 40 ust.1 ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001r. Nr 142, poz. 1591, z 2002r. Nr 23, poz. 220, Nr 62, poz. 558, Nr 113, poz. 984, Nr 153, poz. 1271 i Nr 214, poz. 1806, z 2003r. Nr 80, poz. 717 i Nr 162, poz. 1568, z 2004r. Nr 102, poz. 1055 i Nr 116, poz. 1203 oraz z 2005r. Nr 172, poz. 1441) i art. 4 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz.U. Nr 132, poz. 622, z 1997r. Nr 121, poz. 770 i Nr 60, poz. 369, z 2000r. Nr 22, poz. 272, z 2001r. Nr 100, poz. 1085 i Nr 154, poz. 1800, z 2002r. Nr 113, poz. 984, z 2003r. Nr 7, poz. 78, z 2004r. Nr 96, poz. 959 i Nr 173, poz. 1808 oraz z 2005r. Nr 85, poz. 729, Nr 175, poz. 1458, Nr 180, poz. 1495) Rada Miasta Katowice uchwala Regulamin utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Katowice o następującej treści:[/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/LEFT]

[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2][B]Rozdział 7 [/B][/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana]
[SIZE=2][FONT=Verdana][B][SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe, mające na celu ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku[/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/FONT][/SIZE][SIZE=2][FONT=Verdana][/LEFT]

[LEFT][SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black][B]§ 9.[/B] [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]1. Właściciele zwierząt domowych zobowiązani są do: [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]1) dbania by zwierzęta nie zakłócały spokoju, nie stanowiły zagrożenia oraz uciążliwości dla otoczenia; [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]2) bezzwłocznego usuwania z miejsc publicznych, zanieczyszczeń i odchodów własnych zwierząt domowych; [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]3) wyprowadzania psów na smyczy i w kagańcu; [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]4) rejestracji psa poddając go ustalonemu przez Prezydenta Miasta Katowice sposobowi identyfikacji. [/COLOR][/FONT][/SIZE][/LEFT]
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]2. Zezwala się na zwolnienie psów ze smyczy jedynie w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi i tylko w przypadku, gdy właściciel psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]3. Zabrania się wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności, piaskownic, na wydzielone place zabaw dla dzieci, boiska, kwietniki i fontanny itp. Zakaz wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej i obsługi ludności nie dotyczy psów będących przewodnikami dla inwalidów. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]4. Pies bez właściciela znaleziony na terenie miasta może być zabrany i przetrzymany w schronisku dla bezdomnych zwierząt przez okres 14 dni. Odbiór zwierzęcia ze schroniska będzie możliwy po zapłaceniu przez jego właściciela kosztów transportu i pobytu w schronisku - wg cennika przechowywania zwierząt. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]5. Właściciele psów zobowiązani są do okazywania dowodów płacenia podatku od posiadania psów i zaświadczeń ich szczepienia oraz okazywania tych dokumentów na żądanie osób działających z upoważnienia Prezydenta Miasta Katowice. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]6. Właściciele i administratorzy budynków oraz terenów wymienionych w § 9 ust. 3, zobowiązani są do oznaczenia terenów, na których obowiązuje bezwzględny zakaz wprowadzania psów. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]7. Właściciele i administratorzy budynków wielomieszkaniowych zobowiązani są do postawienia na swoim terenie odpowiednio oznakowanych i zabezpieczonych koszy na psie odchody oraz regularnego opróżniania i dezynfekowania tych pojemników. [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]8. Dopuszcza się utrzymywanie zwierząt domowych w budynkach wielorodzinnych po zapewnieniu odpowiednich warunków bezpieczeństwa i higieny, o ile nie powoduje to nadmiernej uciążliwości dla współlokatorów. Wskazane jest przy tym zamieszczenie odpowiedniego zapisu w regulaminie porządku domowego zatwierdzonego przez zarządcę lub właściciela.[/SIZE][/FONT] [/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/LEFT]

[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][B][FONT=Verdana][SIZE=2]Rozdział 10 [/SIZE][/FONT][/B][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][FONT=Verdana]
[SIZE=2][FONT=Verdana][B][SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]Przepisy końcowe [/COLOR][/FONT][/SIZE][/B][/FONT][/SIZE][SIZE=2][FONT=Verdana][/LEFT]
[/FONT][/SIZE][/FONT]
[LEFT][FONT=Verdana][SIZE=2][COLOR=black][FONT=Arial][B][FONT=Verdana][SIZE=2]§ 12.[/SIZE][/FONT] [/B][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT]
[SIZE=1][FONT=Arial,Arial][SIZE=1][COLOR=black][FONT=Arial][FONT=Verdana][SIZE=2]2. Tracą moc: [/SIZE][/FONT][/FONT][/COLOR][/SIZE][/FONT][/SIZE][SIZE=1][FONT=Arial,Arial][SIZE=1]
[COLOR=black]1) uchwała nr LXIII/478/94 Rady Miejskiej Katowic z dnia 14 marca 1994r. w sprawie przyjęcia polityki miasta Katowic w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi. [/COLOR][FONT=Arial]
[COLOR=black]2) uchwała nr XLI/377/97 Rady Miejskiej Katowic, z dnia 28 kwietnia 1997 r., w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice; [/COLOR]
[COLOR=black]3) uchwała nr XII/129/99 Rady Miejskiej Katowic, dnia 28 czerwca 1999 r., w sprawie zmiany uchwały nr XLI/377/97 Rady Miejskiej Katowic, z dnia 28 kwietnia 1997 r., w sprawie utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta Katowice; [/COLOR][/LEFT]

[LEFT][COLOR=black][FONT=Verdana][SIZE=2]3. Uchwała wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego i podlega wywieszeniu na tablicy ogłoszeń Urzędu Miasta Katowice, rozplakatowaniu w miejscach publicznych na terenie miasta oraz ogłoszeniu w prasie lokalnej i na stronie internetowej Urzędu Miasta. [/SIZE][/FONT][/COLOR][/LEFT]

[RIGHT][COLOR=black][FONT=Verdana][SIZE=2]Przewodniczący [/SIZE][/FONT][/COLOR]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]Rady Miasta Katowice [/COLOR][/FONT][/SIZE]
[SIZE=2][FONT=Verdana][COLOR=black]Jerzy Forajter[/COLOR][/FONT][/SIZE][/RIGHT]
[LEFT][COLOR=black]-----------------------------------------------------------------------[/COLOR][/LEFT]
[/FONT]
Pełny tekst uchwały na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Urzędu Miasta Katowice, [URL]http://bip.um.katowice.pl/[/URL]
-----------------------------------------------------------------------

[B][SIZE=3]Podatek od posiadania psów[/SIZE][/B]


Obowiązek podatkowy w podatku od posiadania psów ciąży na osobach fizycznych posiadających psy .
Stawki podatku obowiązujące na terenie Katowic określa w drodze uchwały Rada Miejska Katowic .
Podatek płatny jest bez wezwania w terminie do 15 marca i 15 września każdego roku. Szczegółowe informacje udzielane są pod nr telefonu 259-35-85 przez Referat Księgowości Podatkowej.

-----------------------------------------------------------------------
Pozdrawiam
Woo
[/SIZE][/FONT][/SIZE][/B]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[CENTER][FONT="Arial Black"][SIZE="6"]SZCZECIN[/SIZE][/FONT][/CENTER]

Napisze same "perełki"

Rozdział VII

pkt.7. W miejscu przeznaczonym do użytku publicznego zwierzęta domowe należy zaopatrzyć w odpowiednie srodki zabezpieczające, takie jak kaganiec, klatka, uprząż itp. Właściciele psów zobowiazani są zabezpieczyć zwierzę poprzez smycz i kaganiec. Obowiazek używania smyczy nie dotyczy psów w miejsach ogrodzonych przeznaczonych na wybiegi.
pkt.8. Właściciele psów mają obowiazek towarzyszenia zwierzętom na spacerze oraz stałego nadzorowania ich zachowania. Osoby trzeice nie moga byc narażone na bezpośredni kontakt ze zwierzęciem bez wyraźnego przyzwolenia. Psy ras agresywnych (obronnych) i mieszańców tych ras, oraz zachowujace się agresywnie należy zabezpieczyć poprzez smycz i kaganiec w miejscach przeznaczonych do użytku publicznego. W przypadku, kiedy w miejsach przeznaczonych do użytku publicznego przebywa duża ilosć osów, psy powinny być trzymane na smyczy Obowiazek ten dotyczy również ulic i skrzyżowań o dużym natęzeniu ruchu.

To na tyle z elementów najabrdziej interesujacych psiarza.

Nie będę się silić na pisanie o braku jakiegokolwiek ładu i skaldu w tych przepisach. Punkt 8 powiela 7, przy czym pozwala sądzić, ze jednak kiedyś ten pies moze byc bez smyczy...No bo przeciez na ulicy i jak jest dużo ludzi to juz spóścić nie można. A można niby tylko na wybiegu. No i po co ta wzmianka o rasach agresywnych? Chyba ktoś kto to pisał nie był w szczycie formy.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

chyba jeszcze nie było...

[COLOR="Red"]KIELCE[/COLOR]

U C H W A Ł A Nr LVII/1059/2006
Rady Miejskiej w [B]Kielcach[/B]
z dnia 19 stycznia 2006 roku

w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Kielce.

Rozdział IX
Obowiązki właścicieli psów i innych zwierząt domowych.

§ 26
1. Właściciel psa zamieszkały w Kielcach lub mający siedzibę na terenie miasta jest zobowiązany do dokonania jego rejestracji we właściwym wydziale Urzędu Miasta lub u zarządcy domu.
2. Identyfikatory wydawane są bezpłatnie przez podmioty, o których mowa w ust. 1.
3. Właściciel nieruchomości, po której pies porusza się swobodnie, zobowiązany jest zabezpieczyć nieruchomość w taki sposób, aby zapobiec możliwości wydostania się psa poza jej granice oraz umieścić w widocznym miejscu, wykonaną z trwałego materiału, tabliczkę ostrzegawczą z napisem: ?Uwaga pies? lub o podobnej treści, albo tabliczkę z rysunkiem psa, o wymiarach nie mniejszych niż 10 cm x 10 cm

§ 27
1. Obowiązek usuwania zwłok zwierząt domowych spoczywa na właścicielach zwierząt oraz na właścicielach nieruchomości.
2. Zwłoki zwierząt domowych przekazuje się do utylizacji lub pochówku uprawnionemu podmiotowi.

§ 28
Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów zobowiązane są do zachowania środków ostrożności, a w szczególności przez stosowanie następujących zakazów:
1) puszczania psa samopas,
2) pozostawienia psa bez dozoru, jeśli zwierzę nie jest należycie uwiązane, lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym, bądź ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia poza ogrodzenie,
3) doprowadzania psa do stanu agresywności poprzez szczucie, drażnienie lub płoszenie.

§ 29
1. Na terenach przeznaczonych do użytku publicznego zwierzęta domowe należy zaopatrzyć w odpowiednie środki zabezpieczające takie jak klatka albo uprząż lub kaganiec, bądź smycz.
2. Psa bez identyfikatora uważa się za zwierzę bezdomne.
3. Właściciele psów zobowiązani są do prowadzenia psa na uwięzi, a psa rasy uznawanej za agresywną lub zagrażającemu otoczeniu także w kagańcu.
4. Zwalnianie psa ze smyczy jest dozwolone tylko w miejscach mało uczęszczanych przez ludzi, gdy pies jest w kagańcu, a właściciel psa ma możliwość sprawowania bezpośredniej kontroli nad jego zachowaniem.
5. Przewożenie zwierząt środkami komunikacji publicznej jest dozwolone pod warunkiem, że pies znajduje się na smyczy i w kagańcu oraz zachowane są inne wymogi ustalone przez przewoźnika.
6. Zakazane jest wprowadzanie psów lub innych zwierząt do placówek handlowych, gastronomicznych itp.jeśli zakaz taki wynika z oznakowania dokonanego przez właściciela nieruchomości.
7. Zakazane jest wprowadzanie psów do piaskownic oraz na place gier lub zabaw, tereny basenów, cmentarzy lub obiektów sportowych.
8. Zakazów, o których mowa w ust. 6-7, nie stosuje się dla psów ? przewodników osób niewidomych.
9. Zakazane jest drażnienie lub straszenie psa.
10. Zasady postępowania z bezdomnymi zwierzętami na terenie Miasta Kielce regulują : uchwała Rady Miejskiej Nr 145/99 z dnia 11 marca 1999 roku w sprawie zasad i warunków wyłapywania bezdomnych zwierząt oraz Uchwała Nr XV/270/2003 Rady Miejskiej w Kielcach z dnia 18 września 2003 roku
w sprawie przyjęcia programu zapobiegającego bezdomności zwierząt wraz
z Programem zapobiegającym bezdomności zwierząt.
11.Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.) zabrania się nieuzasadnionego lub niehumanitarnego zabijania zwierząt, zdawania im bólu i cierpień.

§ 30
1. Właściciele lub opiekunowie zwierząt zobowiązani są do natychmiastowego usuwania zanieczyszczeń spowodowanych przez zwierzęta na klatkach schodowych, chodnikach, ulicach, skwerach, zieleńcach oraz w parkach
i obiektach służących do użytku publicznego.
2. Obowiązek ten nie dotyczy osób niewidomych korzystających z psów przewodników.
3. Uprzątnięcia można dokonać poprzez wrzucenie zanieczyszczeń
do pojemników na odpady komunalne, bądź urządzeń kanalizacji sanitarnej.

§ 31
Posiadanie, hodowanie, utrzymywanie chartów lub ich mieszańców wymaga zezwolenia Prezydenta Miasta Kielce.

§ 32
Utrzymujący niebezpieczne gady, płazy, ptaki i owady w lokalach mieszkalnych lub użytkowych zobowiązani są stworzyć warunki uniemożliwiające wydostanie się ich z pomieszczeń.

§ 33
Zwierzęta niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludzi, w tym drapieżne lub jadowite określone w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 23 sierpnia 2005 r. (Dz. U. Nr 174, poz. 1455) w sprawie gatunków lub grup gatunków zwierząt niebezpiecznych dla życia i zdrowia ludzi, w tym drapieżne i jadowite mogą być hodowane i utrzymywane tylko w ogrodach zoologicznych i placówkach naukowych prowadzących badania nad zwierzętami, a także w cyrkach.


[COLOR="red"]MRĄGOWO[/COLOR]

UCHWAŁA NR XXXVIII/4/2006
Rady Miejskiej w [B]Mrągowie[/B]
z dnia 23 LUTEGO 2006 R.


w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta
Mrągowa.

Rozdział VII
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

Art. 21
1. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do zachowania środków
ostrożności zapewniających ochronę zdrowia i życia ludzi oraz zwierząt, a także
dołożenia starań, aby zwierzęta te nie były uciążliwe dla otoczenia.

2. Utrzymujący zwierzęta domowe zobowiązani są do sprawowania nad nimi
właściwej opieki, a w szczególności nie pozostawiania ich bez dozoru.

Art. 22
1. Utrzymujący psy są zobowiązani do:
1) zarejestrowania psa w Urzędzie Miasta w referacie finansów w terminie 14 dni od
wejścia w jego posiadanie;
wpis w rejestrze obejmuje następujące dane:
- imię i nazwisko właściciela,
- adres właściciela,
- numer identyfikacyjny nadany psu, datę jego nadania,
- imię, wiek, płeć oraz rasę (typ rasowy) psa,
2) sposób oznakowania psa zostanie określony w zarządzeniu Burmistrza Mrągowa,
3) uzyskania zezwolenia Burmistrza na utrzymanie psa rasy uznawanej za agresywną
zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i administracji z dnia
kwietnia 2003r w sprawie wykazu ras psów uznawanych za agresywne (Dz.U.Nr 77,
poz. 687),
4) wyposażenia psa w obrożę, a w przypadku ras uznawanych za agresywne - w kaganiec,
5) prowadzenia psa na uwięzi, a ponadto psu rasy uznawanej za agresywną
lub zagrażającemu otoczeniu, do nałożenia kagańca; w miejscach mało uczęszczanych
dopuszcza się prowadzenie psa bez smyczy, pod warunkiem, że pies ma nałożony
kaganiec, a właściciel lub opiekun sprawuje kontrolę nad jego zachowaniem,
6) nie wprowadzania psów na teren placów zabaw i piaskownic dla dzieci, a także
na kąpieliska,
7) nie wprowadzania psów do budynków użyteczności publicznej i obsługi
ludności, w szczególności do urzędów, zakładów opieki zdrowotnej i opieki
społecznej, szkół i placówek wychowawczych, placówek kulturalnooświatowych;
zakaz nie dotyczy psów przewodników,
zabezpieczenia terenu nieruchomości przed wydostaniem się z niej psa i oznakowanie jej
odpowiednią tabliczką z napisem: ?uwaga zły pies? lub rysunkiem psa,
9) usuwania zanieczyszczeń pozostawionych przez psy; obowiązek nie dotyczy
osób niewidomych, korzystających z psów przewodników.

2. Utrzymujący psy poddaje je obowiązkowym szczepieniom ochronnym określonym
w odrębnych przepisach.

3. Zasady przewożenia zwierząt środkami komunikacji zbiorowej określają
przewoźnicy świadczący te usługi.

Art. 23
Utrzymujący gady, płazy, ptaki i owady w lokalach mieszkalnych lub użytkowych
zobowiązani są zabezpieczyć je przed wydostaniem się z pomieszczenia.

Art. 24
Ochrona przed bezdomnymi zwierzętami lub pozostawionymi czasowo bez opieki
realizowana jest przez Gminę Miasto Mrągowo poprzez interwencyjne ich wyłapywanie oraz zapewnienie opieki i schronienia wyłapanym zwierzętom.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

jeśli nie ma podanego waszego miasta wystarczy w pisać w googlach:

[B]uchwała w sprawie regulaminu utrzymania czystości i porządku [nazwa Waszego miasta][/B]

w takiej uchwale jest zawsze rozdział o obowiązkach osób utrzymujących zwierzęta domowe.

Link to comment
Share on other sites

Dzięki Mari...
jak by co:
[SIZE=5][B]OLSZTYN[/B][/SIZE]

Rozdział 7
Obowiązki osób utrzymujących zwierzęta domowe

& 22

Osoby będące właścicielami lub opiekunami psów i innych zwierząt domowych są zobowiązane do sprawowania właściwej opieki nad zwierzętami, w tym w szczególności nie pozostawiania bez dozoru, jeżeli zwierzę nie jest należycie uwiązane lub nie znajduje się w pomieszczeniu zamkniętym bądź na terenie ogrodzonym w sposób uniemożliwiający samodzielne wydostanie się zwierzęcia z niego.

& 23

[B]1. W miejscach służących do użytku publicznego psy należy prowadzić [COLOR=red]na smyczy i w kagańcu.
[/COLOR][/B]
2. Do właściciela należy stały nadzór nad psem.

3. Wymóg wyprowadzania psa na smyczy nie dotyczy psów znajdujących się na ogrodzonych nieruchomościach pod warunkiem, że ogrodzenie jest szczelne, uniemożliwiające samowolne wydostanie się zwierzęcia. Teren zajmowany przez psa powinien być oznaczony tabliczką informacyjną.

4. Zakazuje się wprowadzania psów lub innych zwierząt do obiektów użytku publicznego, placówek handlowych lub gastronomicznych, jeżeli zakaz taki wynika z wyraźnego oznakowania dokonanego przez właściciela nieruchomości (placówki lub obiektu).

& 24

Właściciele zwierząt domowych są zobowiązani do usunięcia spowodowanych przez nie zanieczyszczeń.

& 25

1. Wprowadza się obowiązek przestrzegania regulaminu porządku domowego w zakresie zasad utrzymania zwierząt w budynku wielorodzinnym.

2. Osoby utrzymujące zwierzęta domowe są zobowiązane do zachowania środków ostrożności zapewniających ochronę przed zagrożeniem lub uciążliwością dla ludzi oraz przed zanieczyszczeniem terenów przeznaczonych do wspólnego użytku.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...