Jump to content
Dogomania

3-letni owczarek z przewlekłą biegunką!!


kinga_hannah

Recommended Posts

Witam. Mam 3 letnią Owczarkę Niemiecką. Pies od kilku miesięcy chudnie... przez 2 miesiące schudła 10 kg. Ma biegunkę (czasem kał jest 'krowiasty') barwy żółtej, tłusty. Apetyt ma wzmożony, do tego spaczony.
Zjada swój własny kał. W badaniach wyszło, że choruje na zewnątrzwydzielniczą niewydolność trzustki (TLI). Dostała Amylan. Zero poprawy. Zaczęliśmy szukać czy coś jeszcze jest nie tak... wyniki:
1) Brak Giargii spp.
2) tarczyca OK.
3) zespół jelita drażlwego-wykluczony-Hydroksyzyna przez 3 dni
4) Dostała Loperamid przez 3 dni-zero poprawy
5) Metronidazol przez tydzień-zero poprawy
6) Odrobaczenie Aniprazolem przez 3 dni-zero poprawy
7) badania pod kątem wzmożonego wydzielania kwasów żółciowych w kale-w normie
8) badanie USG-ściana żołądka lekko pogrubiała, trochę tkanki łącznej w trzustce. Poza tym wszystko OK.
9) zamiast Amylanu dostaje enzymy w kapsułkach-zero poprawy
10) do jedzenia dostaje tylko karmę suchą Hill's i/d
Może ktoś miałby jakiś pomysł...? Byłabym wdzięczna za każdą ewentualną propozycję dalszego postępowania...

Link to comment
Share on other sites

nie dawalabym tej karmy ,ale jest do kupienia karma specjalna u weterynarza dla wilkow Cannin
Moja mama ma wilka (teraz ma 11 lat) i tak 8 lat temu wygladal b.zle mial ciagle biegunke,byl chudy .weterynarz zalecil karme cannin.psu sie stolce unormowaly ,przybral na wadze.teraz dostaje znowu karme Cannin od weterynarza.Jedzenie specjalne z puszek psu nie smakuje.
Hill's nie jest dobra karma,mimo wysokiej ceny.Niestety owczarki czesto choruja na trzustke,

Link to comment
Share on other sites

Twój pies ma książkowe objawy niewydolności zewnątrzwydzielniczej , stwierdzone zresztą jak piszesz przez wet-a. Również rasa jest szczególnie predysponowana do tej choroby. Niestety choroba jest postępująca i wymaga dużego reżimu żywieniowego i podawania enzymów trzustkowych regularnie i stale.Pomimo tego mogą zdarzać się gorsze dni. Dieta musi być wysoko strawna , nisko- tłuszczowa bogata w witaminy A,D,E,K i wit B 12 .Pies powinien dostawać często posiłki i w małych porcjach. Jak najmniej zmian żywieniowych , ostrożnie ze smaczkami . Najlepiej karmy weterynaryjne przeznaczone dla psów ze schorzeniem trzustki, niestety są to najdroższe karmy.
[url]http://www.czterylapki.pl/pies/karmy_lecznicze/trovet_hld_dla_psa_,p1947948457[/url]. Poczytaj jeszcze to podforum
[url]http://www.dogomania.pl/threads/115555-%C5%BBywienie-przy-niewydolno%C5%9Bci-trzustki[/url]

Link to comment
Share on other sites

Chodzi o to, że oprócz ZNT coś jeszcze musi 'nie działać'... Pies dostaje enzymy-jak napisałam wyżej. Na początku dostawała Amylan. Potem AmylActiv, potem Proamyl. Żadna forma enzymów nie przynosi efektów. Dostaje też specjalistyczną karmą weterynaryjną, Hill's i/d (jak wyżej). Dostaje kwas foliowy i wit B12. Od wczoraj podaję jej Encorton, żeby wykluczyć IBD... narazie bez zmian ;/

Link to comment
Share on other sites

Żywienie psa i w ogóle leczenie z znt jest dosyć indywidualne. Z moich obserwacji i doświadczeń z psami chorymi na znt, mogę powiedzieć że przy wybieraniu karmy nie tyle ważna jest niska ilość tłusczu co bardziej włókna . Psy które znam z znt jedzą karmy o jak najmniejszych zawartościach włókna na rybie i czują się świetnie.

Link to comment
Share on other sites

hill"s nie jest specjalistyczna karma ,nie jest najlepszej jakosci.
zaoroponuje karme canine -gastrointestinal low-fat ,veterinary-diet
nasz owczarek je tylko ta karme i jest zdrowy.Dostaje dodatkowo do tej suchej karmy mieso tej samej nazwy z puszki + lyzke mielonych muszli.
pozostale psiaki jedza happy dog losos z krolikiem irlands

Link to comment
Share on other sites

[quote name='kinga_hannah']Jeśli chodzi o karmę to dostawała też Hipoallergenic z RC, wcześniej Gastrointestinal low fat z RC. Zastanawiam się czy nie wprowadzić jej "ludzkich" enzymów, typu 'Kreon' zamiast weterynaryjnych... a jeszcze zapytam... co to jest karma "Cannin"?[/QUOTE]
jak dlugo dostawala ta karme od weterynarza?

Link to comment
Share on other sites

Nikt tutaj nie mówi o jednorazowej próbce, trzeba wybrać określloną karmę i podawać ją przez dłuższy czas, niewykluczone że na początku będzie gorzej. Proponuję udać się po pomoc do lekarza, bo na własną rękę to jedynie można doprowadzić do totalnego rozregulowania .

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Miałam owczarkę ze schroniska z tą chorobą. Wiem jak to jest.Jednak zanim doszłam dlaczego sunia jest zbyt szczupła i ma problemy żołądkowe to minęły prawie 2 lata. Była psem schroniskowym więc myślałam, że to z niedożywienia, zaniedbania poprzednich właścicieli, robale, jakaś przebyta parwowiroza
Na noc aby kwasy nie zniszczyły jej całkiem żołądka dawaliśmy jej ranigast.
Przed jedzeniem dostawała enzymy trzustkowe dla ludzi i to w zwiększonych dawkach bo amylan nie jest zbyt skuteczny u psa wielkości owczarka.
Zwykle to był kreon lub panzytrat 20000 lub lipancrea 16000. Kupowałam wielkie opakowania ( wet pisał na nie recepty) bo trochę taniej wychodziło.
Do jedzenia takiemu psu najlepiej dawać albo specjalną karmę :eukanuba intestinal, royal canin low fat , trovet, Hills i/d coś też produkuje purina oraz ANF. Być może weszły już na nasz rynek także inne karmy weterynaryjne dla psów trzustkowych. Jednak podawanie takich karm nie zwalnia z faszerowania psa enzymkami.
Można też gotować - wtedy najlepsze jest mięso z kurczaka lub indyka ( ale bez tłuszczu) z ryżem i gotowaną marchewką. Można tez dodać do tego odrobineczkę siemienia lnianego lub oliwy ale trzeba uważać. Należy także uzupełniać monotonną dietę witaminami. Ponieważ dieta o małej zawartości tłuszczu może prowadzić do uszkodzenia wątroby dobrze jest dawać dziennie 1 tabletkę np. sylimarolu albo rapacholinu.
Należy bardzo rygorystycznie przestrzegać diety. Taki pies ma niestety często chęć do wyżerania z kubła lub co gorsza nawet kup oraz wszelkich znależionych śmieci, demolowania kuchni, kradzieży jedzenia ze stołu, szafek, lodówki itd to trzeba psa pilnować bo on sobie szkodzi - właściciel ma sprzątanie i latanie w nocy na dwór a pies męczarnie. Moja suka była z nami w domu, żeby nie było jej przykro ale dla swojego bezpieczeństwa lepiej by było dla niej mieszkać w kojcu....Tym bardziej, że przy dzieciach trudno ją było upilnować. Na dodatek miała uczulenie na wszystkie inne mięso oraz mączki rybne po za baraniną wszystko powodowało u niej pryszcze, łupież i wypadanie sierści a nawet rany ! Dlatego kupowałam jej karmy na jagnięcinie ale zawsze pilnowałam enzymów.
Bywa tak, że pies niestety już całe życie jest chudy. Niektórzy kupują psom preparaty na masę nazywa się to HMB ale nie u każdego psa działa. Czasem wręcz szkodzi.
Ogólnie pies taki musi być całe życie na lekach i trzeba się liczyć z tym, że to mu może też uszkodzić nerki . Mojej suni udało się przeżyć z tym choróbskiem 12 lat. Zrobić kurs PT , gdzie latała po przeszkodach tak samo jak zdrowe psy.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...