Jump to content
Dogomania

kiedy sterylizacja??


Justyna Lipicka

Recommended Posts

to jest maleńka suczka, mieszkam w domu jednorodzinnym (choć dla chcącego samca to nic trudnego się tam pewnie dostać, więc cały czas na podwórku bym nią była), pies z którym sie bawi-moich rodziców jest wykastrowany. Jak wychodzę z nią na spacer to wiadomo, że na smyczy, ona waży tylko 3,5kg więc spokojnie ją mogę na ręce wziąć jakby jakiś pies przyszedł

Link to comment
Share on other sites

[quote name='GATUSO']Ja tylko zadam pytanie po co ,nie kiedy?
[url]http://dog-natural.blog.onet.pl/[/url][/QUOTE]

Po pierwsze dlatego, że nie chcę rozmnażać psa bez rodowodu. Dość jest piesków w schroniskach!!
Po 2 niewysterylizowane suczki narażone są na ropomacicze, ciążę urojoną z którą mogą wiązać się nowotwory sutków (mleko gromadzi się w nich, a nie jest "wykorzystywane" i znowu wraca do organizmu suczki)
Po 3 nie chcąc mieć młodych muszę 2 razy w roku pilnować suczki, i ona się czy i ja!!

Link to comment
Share on other sites

justyna mądrze prawisz.moment wykonania zabiegu zależy od ciebie.moja suka była sterylizowana po pierwszej cieczce bo to miało ją uchronić przed nietrzymaniem moczu.nic z tego-po 1,5-ra roku od zabiegu pojawił się problem,z którym walczyłam 2 lata teraz jest juz spokój.mam nadzieję że już nigdy nie wróci

Link to comment
Share on other sites

właśnie moja mama mi sie pytała czy nie lepiej po 1szej cieczce bo ona jeszcze taka mała jest, i jak zaczęłam to analizować to stwierdziłam, że właśnie mogę ją wysterylizować za wcześnie, zanim się prawidłowo rozwinie i dlatego pytam...
a o tym że 3 miesiące po pierwszej to czytałam:) dzięki dziewczyny za wszystkie info!! jakby ktoś jeszcze miał jakieś cenne rady to dzielcie się :)

Link to comment
Share on other sites

Ja uważam, że powinno sterylizować się po pierwszej ciecze. Suka musi mieć szansę, by prawidłowo dojrzeć. Hormony, które wytwarzane są także przez jajniki i macicę, służą przecież nie tylko do rozmnażania, warunkują prawidłowy rozwój całego organizmu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='gryf80']możesz zaczekać do pierwszej cieczki i po niej wysterylizować,moim zdaniem jeśli nie jesteś/będziesz w stanie podczas cieczki upilnować suni zrób to przed.[/QUOTE]

Ze zdrowotnego punktu widzenia już lepiej wysterylizować sukę po 1 cieczce nawet jak doszło do wpadki, niż profilaktycznie przed.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Nie wiem, czy wybrałam odpowiedni temat, ale mam obawy co do terminu sterylizacji suki. Pojutrze ma zostać poddana operacji. Nie jestem przekonana, czy to odpowiedni czas, bo według mnie za jakieś 2, 3 tygodnie powinna dostać cieczkę. Czy sterylizacja kilka tygodni przed cieczką niesie ze sobą jakieś ryzyko? Może być w jakiś sposób niebezpieczna?
Pani weterynarz wspominała jedynie o ryzyku zmniejszonej krzepliwości krwi.
Wcześniej byłam spokojna, ale teraz... :(
A, dodam, że suka miała we wtorek badaną krew-wyniki w porządku, w piątek oględziny sromu i okolic-nieco powiększone.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za odpowiedzi.
Nasza suka zawsze gubi sierść przed cieczką, jak już jej odrasta nowa, to wtedy też ma cieczkę (teraz jest "łysa", to mieszaniec husky/akity albo owczarka o gęstym podszerstku). Stąd moja pewność, że niedługo będzie miała...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='wikikoniki']Ja też się zastanawiam nas sterylizacją.
Tylko, że moja suczka będzie miała w marcu 4 lata. Teraz ma cieczkę. Ktoś z dogo podał mi link do jakiejś akcji, ale z tego co przeczytałam, to sterylizacja wdg niej tylko w marcu. Słyszałyście o tym ?[/QUOTE]
Tak to Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt. Polega na wykonywaniu zabiegów sterylizacji/kastracji po niższych cenach przez niektóre placówki w Polsce w miesiącu marzec.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bobryna']Tak to Ogólnopolska Akcja Sterylizacji Zwierząt. Polega na wykonywaniu zabiegów sterylizacji/kastracji po niższych cenach przez niektóre placówki w Polsce w miesiącu marzec.[/QUOTE]

Szkoda, że marzec... bo to będzie niecały miesiąc po cieczce. Czyli się nie załapiemy...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bobryna']Nie wiem, czy wybrałam odpowiedni temat, ale mam obawy co do terminu sterylizacji suki. Pojutrze ma zostać poddana operacji. Nie jestem przekonana, czy to odpowiedni czas, bo według mnie za jakieś 2, 3 tygodnie powinna dostać cieczkę. Czy sterylizacja kilka tygodni przed cieczką niesie ze sobą jakieś ryzyko? Może być w jakiś sposób niebezpieczna?
Pani weterynarz wspominała jedynie o ryzyku zmniejszonej krzepliwości krwi.
Wcześniej byłam spokojna, ale teraz... :(
A, dodam, że suka miała we wtorek badaną krew-wyniki w porządku, w piątek oględziny sromu i okolic-nieco powiększone.[/QUOTE]

A wetka nie sugerowała, żeby poczekać do cieczki i ciachnąć ją w najlepszym do tego momencie, tj. 3 miesiące po zakończeniu cieczki? Wtedy organizm najbardziej "wyciszony", narządy wewnętrzne unormowane i hormony przed kolejną cieczką jeszcze nie szaleją, mniejsze jest ryzyko nietrzymania moczu. Ja swoją aktualną sunię "tnę" po pierwszej cieczce. Z poprzednią ciągle nie mogłam się zdecydować i w końcu dostała ropomacicza w wieku 4 lat i nie było wyjścia, a nie jest to wtedy fajny zabieg:shake:

Link to comment
Share on other sites

[B]BajUla[/B] zgadzam się z Tobą, ale wetka stwierdziła, że można teraz. Nie spieszyłabym się tak ze sterylką, gdyby nie fakt, że ropomacicze jest tylko kwestią czasu u naszej suki.
Odkąd skończyła 2 lata zaczęły się pojawiać u niej ciąże urojone (nie po każdej cieczce i nie o jakimś ciężkim przebiegu, ale trochę mleka było). Na początku stycznia suka miała problem z wstawaniem, schodzeniem i wchodzeniem po schodach - nie miała żadnego urazu, to nie dysplazja itd; okazało się, że ma powiększoną macicę (usg). Jakiś czas dostawała antybiotyki i miała być wcześniej cięta, ale wskaźniki wątrobowe (badanie krwi) były bardzo wysokie. Dostawała hepatiale forte i późniejsze wyniki już były dobre.
Za pół godziny idę z suką do weta, może przełożymy zabieg, zależy co powie weterynarz...
Dziękuję wszystkim za rady, napiszę jeszcze co i jak.

Blusia jest już po sterylizacji.
Pani weterynarz oceniła (obejrzała srom suczki), że do cieczki jeszcze jakiś miesiąc a nie 2 tygodnie. Możliwe, że zawsze braliśmy okres przygotowawczy przed cieczką za właściwą cieczkę :P (dlatego zdawało nam się, że suka ma długie trwające miesiąc cieczki).
Nie było żadnych komplikacji :) Mam nadzieję, że szybciutko dojdzie do siebie...

Edited by Bobryna
Link to comment
Share on other sites

[quote name='Bobryna'][B]BajUla[/B] zgadzam się z Tobą, ale wetka stwierdziła, że można teraz. Nie spieszyłabym się tak ze sterylką, gdyby nie fakt, że ropomacicze jest tylko kwestią czasu u naszej suki.
Odkąd skończyła 2 lata zaczęły się pojawiać u niej ciąże urojone (nie po każdej cieczce i nie o jakimś ciężkim przebiegu, ale trochę mleka było). Na początku stycznia suka miała problem z wstawaniem, schodzeniem i wchodzeniem po schodach - nie miała żadnego urazu, to nie dysplazja itd; okazało się, że ma powiększoną macicę (usg). Jakiś czas dostawała antybiotyki i miała być wcześniej cięta, ale wskaźniki wątrobowe (badanie krwi) były bardzo wysokie. Dostawała hepatiale forte i późniejsze wyniki już były dobre.
Za pół godziny idę z suką do weta, może przełożymy zabieg, zależy co powie weterynarz...
Dziękuję wszystkim za rady, napiszę jeszcze co i jak.

Blusia jest już po sterylizacji.
Pani weterynarz oceniła (obejrzała srom suczki), że do cieczki jeszcze jakiś miesiąc a nie 2 tygodnie. Możliwe, że zawsze braliśmy okres przygotowawczy przed cieczką za właściwą cieczkę :P (dlatego zdawało nam się, że suka ma długie trwające miesiąc cieczki).
Nie było żadnych komplikacji :) Mam nadzieję, że szybciutko dojdzie do siebie...[/QUOTE]

Ale Ci zazdroszczę, mnie to czeka 24 lutego, a takie planowane, to jeszcze gorzej...U poprzedniej suni ropomacicze i trzeba było ciachać, nie było czasu na rozmyślenia...a teraz to dużo mam czasu, to rozmyślam....wykończę się od tego myślenia:cool3:
Trzymam kciuki za Blusię, będzie dobrze, a jutro już będzie chodzić, pozdrawiam:lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BajUla']Ale Ci zazdroszczę, mnie to czeka 24 lutego, a takie planowane, to jeszcze gorzej...U poprzedniej suni ropomacicze i trzeba było ciachać, nie było czasu na rozmyślenia...a teraz to dużo mam czasu, to rozmyślam....wykończę się od tego myślenia:cool3:
Trzymam kciuki za Blusię, będzie dobrze, a jutro już będzie chodzić, pozdrawiam:lol:[/QUOTE]
Dzięki za miłe słowa :) Z Blusią jest już dobrze, nawet na spacerze ciągnęła i wcale nie chciała wracać szybko do domu ;P
Myślę, że lepiej jest wysterylizować po pierwszej cieczce, nie zastanawiaj się zbyt długo. My myśleliśmy już o sterylizacji 2 lata temu (Blusia ma teraz 4 lata), ale ciągle przekładaliśmy podjęcie decyzji i w końcu też nie mieliśmy wyboru. Martwiliśmy się bardzo, ale na szczęście jest dobrze :)
Pozdrawiam i życzę Twojej suni żeby dobrze zniosła przyszły zabieg i wróciła szybko do formy :)

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Zwracam się z ogromną prośbą do osób które mają psy po kastracji/sterylizacji o wypełnienie krótkiej – 3 minuty- ankiety [URL]http://www.ankietka.pl/ankieta/88592/kastracja-i-sterylizacja-psow.html[/URL] Dane z ankiety będą wykorzystane do pracy magisterskiej pt.”Kastracja i sterylizacja psów na terenach wiejskich” Bardzo proszę o pomoc i z góry wszystkim ,którzy wypełnią ,dziękuje.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...