Jump to content
Dogomania

Nasz pierwszy filmik


nykea

Recommended Posts

Hej. Marzy nam sie startowanie w obedience, ale z roznych przyczyn nasze trenowanie jest dosc... nieregularne. Brakuje nam tez dobrego trenera, wiekszosc szkolek naokolo nas to badziewne szkolki do podstaw wychowania psa, kilka "sportowych" ma zapisy na kilka miesiecy do przodu... (o ile sie mozna do nich w ogole dodzwonic... :angryy: ). Dlatego prosze o wyrozumialosc.
Ten filmik nakrecilismy zupelnie bez przygotowania, zupelna improwizacja, nie mialam pojecia co zrobie za chwile, co raczej widac. Ale i tak pewnie macie jakies wskazowki, nad czym popracowac?
[url]http://www.youtube.com/watch?v=huuTm1jWuao[/url]

Link to comment
Share on other sites

Widzę, że pies po dostawianiu do nogi nie siada od razu, a powinien ;) Podobnie jak przy twoim zatrzymaniu, komenda "noga" (czy jakiej tam używasz) powinna oznaczać "[B]usiądź[/B] przy mojej lewej nodze". Podoba mi się kontakt wzrokowy przy chodzeniu przy nodze :) I nie wiem, jak jest na innych treningach, ale po zostawieniu psa w siadzie albo warowaniu nie przywołuj go za każdym razem i nie każ zawsze zmieniać pozycji. Niekiedy trzeba kazać psu zostać w danej pozycji i samemu wrócić do psa, po czym zwolnić/wydać inną komendę (np. noga). Ale ogółem bardzo fajnie :)

Link to comment
Share on other sites

Super :) Generalnie jest na filmiku kilka ewidentnych bledow, m.in. to co piszesz o niekonsekwencji, raz zostawiam go w stojce, raz w siadzie. Pocwiczymy nad tym.
Co do zostawania, to czasem wracam po niego. Generalnie jest dosc stabilny wiec nie cwiczymy tego duzo, bo nie mamy z zostawaniem klopotu (maly leniuch ;) ).
A co do kontaktu wzrokowego, to niedawno wrocilam do podstaw. Chodzimy teraz miedzy 6 a 10 krokow, zmiennie, czasem nawet zejde do k/s co 2 kroki, bo niestety poprzednio za szybko zaczelam zwiekszac dlugosc cwiczenia i tracilismy kontakt. Teraz zwiekszamy powoli, i dziala!! O ile sie nie potknie (sierotka jak sie zapatrzy to na calego :loveu: ), nie spuszcza ze mnie oka :)

Link to comment
Share on other sites

A moje uwagi :) :
- fajne przywołanie, wesołe, dobre tempo.

- przy obejściu psa do nogi zablokuj go smakołykiem w lewej ręce i naprowadzaj na siad - ewidentnie wychodzi za bardzo przed Ciebie, bo smaczek jest zawsze w prawej ręce na piersi.

- wydaje mi się, że Twojemu psu bardziej pasowałoby szybsze tempo w chodzeniu przy nodze - spróbujcie

- nagradzaj chodzenie nie tylko po zatrzymaniu i siadzie. Nagradzaj [U]podczas [/U]chodzenia, chodzenie to nie ma być tylko coś, co prowadzi do siadu i nagrody w zatrzymaniu. Pies miał moment fajnego chodzenia jak idzie prosto na kamerę, przed zwrotem w prawo - ja bym to nagrodziła :) Zaskakuj nagrodą, niech to nie bedzie przewidywalne.

- nie przywoływałabym psa po zmianach pozycji. Ryzykujesz przesuwanie się psa w Twoją stronę - już ma takie tendencje w stój. Spróbuj rzucać mu żarcie. Albo wracaj do psa.

- pozwalasz na kontakt z psem podczas treningu? czy był jakiś wyraźny znak dla psa, że już po pracy?

Link to comment
Share on other sites

Dzieki :)
Zaczynajac od konca:
- to byl koniec treningu, zwolnilam go komenda :)
- Mielismy dosc duze problemy z przywolaniem wiec cwiczylismy to jak najczesciej. Nie pomyslalam w ogole ze moze to miec pozniej negatywne skutki.... Dzieki bardzo! Uda mi sie to chyba jeszcze cofnac. Problemem jest to, ze z niego jest taka fujara, ze na 10 rzuconych smakolykow zlapie moze 2, reszta laduje w trawie i musi ich szukac... :/
- rozumiem co mowisz, tylko niestety nie wiem czy uda i sie to wykonac. Niestety Yarpen nawet jak dam mu maciupenka nagrode musi sie zatrzymac... Probowalam tego wczesniej ale w efekcie zamiast trzymac sie blisko owocowalo to tym ze po kazdej nagrodzie zostawal na kilka sekund dosc daleko w tyle... Jakies sugestie?
- wyprobuje szybsze tempo :)

Dzieki bardzo! Wlasnie to sa rzeczy ktorych sama nie jestem w stanie wylapac.

Link to comment
Share on other sites

-Po nagrodzeniu smaczkiem w chodzeniu nie idziecie dalej - pies raczej zawsze opuści łeb zeby zjeść. Więc podanie smaczka niejako kończy chodzenie - na tą chwilę. Zatrzymujecie sie jak dasz żarełko. Warto połączyć podanie nagrody z jakimś słowem oznaczającym "Ok, koniec ćwiczenia, oto nagroda." U mnie to "ok". Potem znów skupienie i chodzenie.
-A pouczcie się łapania żarcia w locie! :) To się przydaje i urozmaica nagradzanie.

My lubić posłuszeństwo sportowe! ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='yamayka']

- nagradzaj chodzenie nie tylko po zatrzymaniu i siadzie. Nagradzaj [U]podczas [/U]chodzenia, chodzenie to nie ma być tylko coś, co prowadzi do siadu i nagrody w zatrzymaniu.
[/QUOTE]

[quote name='yamayka']-Po nagrodzeniu smaczkiem w chodzeniu nie idziecie dalej - pies raczej zawsze opuści łeb zeby zjeść. Więc podanie smaczka niejako kończy chodzenie - na tą chwilę. Zatrzymujecie sie jak dasz żarełko.
[/QUOTE]

Nie do konca rozumiem :( To, ze on sie zatrzymuje to nie efekt tego, ze tak prowadzilam cwiczenia. Zmienilam taktyke zeby wlasnie sobie z tym poradzic. Mialam plan powoli zwiekszac dystans, ale pewnie masz racje, ze nie bedzie to dla psa przyjemnoscia i w pewnym momencie zacznie tracic zainteresowanie. Tylko jak to wszystko zebrac w kupe?

Poprobujemy lapanie w locie. Probowalismy wczesniej iles razy, ale jakos do niczego to nie prowadzilo. Wychowalam go troche na ofiare, za duzo bylo naprowadzania, za malo myslenia z jego strony i teraz ciezko cos z niego wykrzesac....

Link to comment
Share on other sites

Chodzi mi o to, żeby po podaniu smaczka nie kontynuować ćwiczenia - bo pies je, traci zainteresowanie, opuszcza głowę, zostaje z tyłu. Smaczek podawaj w różnych momentach, ale nie idź dalej, zatrzymaj się, zacznij zabawę itd. W tym filmie widac to w pracy jednej pary (dziewczyna w koszuli w krateczkę) - ona pluje smaczkiem psu, i po nagrodzie jest zatrzymanie, koniec ćwiczenia.
[URL]http://www.youtube.com/watch?v=BFysTpu5pfc&feature=related[/URL]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...