Jump to content
Dogomania

CACIB, Euro Dog Show itp. pytanie do fachowców


Kula

Recommended Posts

Kieruję pytanie do osób naprawdę obeznanej w temacie CACIBów i innych tytułów wystawowych. Pytań mam kilka dotyczących jednego właściwie tematu ale żeby nie mieszać zacznę od jednego. Nadmieniam, że jestem i po lekturze dokumentów FCI i po wymianie kilku maili, niestety odpowiedzi nie znalazłem (maile które wysyła FCI to są schematyczne odpowiedzi) . Prosiłbym o ile to możliwe o wskazanie mi też podstaw ewentualnych rozwiązań problemu.

Najprostszy stan faktyczny. Czy pies (rasa już dawno temu uznana) który ma niekompletny rodowód tzn. rodzice są, dziadkowie są, ale w trzeciej generacji jest pustka może otrzymać CACIB na wystawie?

podpowiedź z regulaminu FCI jeśli chodzi o podobne przypadki:

1. "The judge awards CACIB and RESERVE CACIB according to the quality of the dogs [B][U]without checking[/U] whether they meet the conditions regarding age and/or registration with a studbook recognised by the FCI.[/B]"

2. "It is up to the FCI General Secretariat to check whether the dogs proposed comply with the conditions laid down for confirmation of the CACIB."

3. "Dogs of FCI breeds which are not yet definitively recognised (have a provisional status), although not eligible for the CACIB, are allowed to compete for the Best of Breed, Best of Group and Best in Show competitions."

I odpowiedź z FCI (ale obawiam się, że to oni to zrozumieli jako pytanie o rasę jeszcze nie uznaną):

4. "A dog that is not purebred, it means incomplete on three generations,CANNOT win a CACIB."

Akapit pierwszy i drugi rozumiem, pozwala sędziemu na przyznanie CACIB'a, który później powinien być zweryfikowany przez FCI, ta np. stwierdza na podstawie dokumentów, że pies nie spełnia formalnych wymagań CACIB'a więc go nie dostaje, za to pies z res-CACIB dostaje pełnego CACIBa

Akapit trzeci, może mieć co najwyżej zastosowanie pośrednie, bo rasa jest uznana.

Nie wiem jaka jest podstawa formalna odpowiedzi otrzymanej od FCI.

Pomieszałem czy nie? :)

Więc stawiam pierwsze pytanie "[B]czy pies z niekompletnym rodowodem może, otrzymać CACIB (myślę, że może na wystawie od sędziego), które potem potwiedzi oficjalnie FCI (moim zdaniem FCI nie potwierdzi) ?[/B]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Kula']Najprostszy stan faktyczny. Czy pies (rasa już dawno temu uznana) który ma niekompletny rodowód tzn. rodzice są, dziadkowie są, ale w trzeciej generacji jest pustka może otrzymać CACIB na wystawie?

Więc stawiam pierwsze pytanie "[B]czy pies z niekompletnym rodowodem może, otrzymać CACIB (myślę, że może na wystawie od sędziego), które potem potwiedzi oficjalnie FCI (moim zdaniem FCI nie potwierdzi) ?[/B][/QUOTE]

pies może otrzymać CACIB, ponieważ sędzia nie zagląda w rodowód ocenianemu psu - nie ma takiej możliwości, natomiast CACIB ten nie zostanie uznany przez FCI, bo według przepisów pies musi mieć pełny 3 pokoleniowy rodowód organizacji należącej do FCI,lub takiej, która ma podpisaną umowę z FCI.
Co do przepisów - w polskim regulaminie wystaw można to wyczytać "między wierszami " ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...