Jump to content
Dogomania

Bity i niedożywiony Husky - proszę o radę. Chcę go uratować.


szwagier

Recommended Posts

Witam!
Dostałem wiadomość o suce rasy Husky, która jest bita i niedożywiona. Mam zamiar zabrać ją w najbliższych dniach. Jest tylko jeden problem. "Właściciele" zastanawiają się czy nie jest w ciąży. Z tego co wiem ma 8-9 miesięcy. Ucieka im czasem - ze strachu i w poszukiwaniu jedzenia. Jak mogę sprawdzić czy jest w ciąży? To jest na pewno pierwsze stadium, może 2 tydzień.

Druga sprawa, która mnie martwi, ale mniej, to czy suczka będzie potrafiła mi zaufać i czy będzie potrafiła zachować się w mieszkaniu jeśli cały czas mieszka na podwórku. Oczywiście zapewnię jej ruch, którego taki pies wymaga. Dużo biegam, zimą też.

Link to comment
Share on other sites

Potwierdzić czy wykluczyć ciążę może chyba jedynie weterynarz po odpowiednich badaniach, jednak nie wiem, czy tak wczesna ciąża jest w ogóle wykrywalna. Zawsze można sukę wysterylizować, nawet jeśli jest w ciąży, zwłaszcza tak niskiej, o ile oczywiście tak czy siak zdecydowałbyś się na ten zabieg prędzej czy później, a nie zamierzał suki np. pilnować jak oka w głowie podczas cieczek.

Co do drugiego pytania - ciężko jest stwierdzić jak zachowa się pies po przejściach. Psy są niesamowitymi zwierzętami, potrafią zaufać na nowo człowiekowi, nawet te najbardziej przez niego skrzywdzone, ale może to zabrać dużo czasu no i pewnie będzie wymagać jakiegoś nakładu pracy z Twojej strony - innymi słowy, sunia pewnie w końcu Ci zaufa, jeśli jej w tym pomożesz ;)

Link to comment
Share on other sites

Jeśli chodzi o ciążę, to tak, jak pisze evel, najlepiej iść do weterynarza i rozważyć sterylizację. Jeśli suka jest niedożywiona, żywiła się bardzo mało wartościowym pokarmem, to maluchy mogły by albo urodzić się baaardzo słabe, albo nie przeżyć, a na dodatek ewentualna ciąża nie pomoże suce wrócić do formy. Zresztą skoro nie wiadomo, czy jest, z kim jest, a do tego jest bardzo młodziutka, to sterylizacja była by najlepszą decyzją tak prawdę mówiąc.

Jeśli chodzi zaś o zaufanie - to owszem, na początku może być nieufna, a więc Twoją rolą będzie zachować przy niej spokój, być taką ostoją, dającą bezpieczeństwo, zeby mała mogła dojść do siebie, nauczyć się ufać ludziom, lubić ludzi. Warto też pamiętać, żeby na początku na spacerach nie puszczać jej ze smyczy - skoro uciekała, może mieć taki nawyk i trzeba go powoli eliminować. Może też nie być nauczona czystości, a więc na pewno przyda się troszkę dystansu, cierpliwości, konsekwencji.

Link to comment
Share on other sites

generalnie husky w ogóle nie powinien być spuszczany ze smyczy, mają w genach skłonność do ucieczek (oczywiście zdarzają się wyjątki) lepiej mieć długą smycz lub linkę na spacery.
w mieszkaniu też różnie może być, szczególnie na początku, ale będzie zostawała sama w domu?
najpewniej ciążę stwierdzić można chyba w usg, ale nie wiem, od którego momentu jest widoczna..

Super, że chcesz się nią zająć :)
gdybyś miał jakieś pytania, zapraszam na [url]http://forum.shusky.pl/[/url] - tam na pewno Ci doradzą, bo znają się na rasie :)

Link to comment
Share on other sites

jeśli ciąża jest wczesna, ciężko będzie ja wykryć. z drugiej strony wydaje mi się że dobrze byłoby sukę odżywić, doprowadzić do lepszej kondycji zanim będzie poddana sterylizacji.
polecam w tym przypadku podanie środków wczesnoporonnych, bezpieczny jest środek o nazwie Alizin. Nie jest natomiast najtańszy, nie wiem czy nie będą to koszty równe lub wyższe niż sama sterylizacja.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...