Jump to content
Dogomania

Pierwszy pomeranian - kilka pytań.


zmora0

Recommended Posts

Powoli szykuję się na małego pomka w domu. Trwać to będzie zapewne jeszcze kilka sporych lat, ponieważ na razie mieszkam z matką i uczę się w III klasie technikum.
Niestety znalazłam bardzo mało (praktycznie wcale) wiadomości w języku polskim o tej rasie, jej charakterze i chorobach genetycznych.
[B]
Moje pytania:[/B]
Na co zwracać uwagę u hodowcy tej konkretnej rasy?
Jakie słowa hodowcy powinny mnie skłonić do zastanowienia się, bądź rezygnacji?
Jakie są typowe dla rasy choroby, na które można psy zbadać? Na co powinno się badać pomki? Jakie są częste choroby genetyczne, a jakie są niezależne od genów?
Jak wygląda żywienie tak małego psa (czy pomki mogą być karmione BARFem?)?
Jaki powinien być typowy dla rasy charakter?

Obecnie mam suczkę w typie labradora (jej temat w podpisie - można zerknąć). Szukam małego psa, radosnego i żywego, odważnego. Nie chcę by kleił się do wszystkich napotkanych ludzi - najlepiej by ich ignorował.
Chciałabym psa, który będzie ze mną współpracował i będzie chętny do wspólnej pracy i zabawy. Chciałabym z małym pomkiem ćwiczyć agility i obedience, może tropienie i może frisbee. A może PT? mam zamiar pokazać ludziom, że mała 'pluszowa zabaweczka' może być też fajnym i żywiołowym psem sportowym, który nie trzęsie się przy każdej okazji i którego nie trzeba wszędzie nosić.
Ale.. szukam też psa z bujną szatą i o ładnej budowie. Nie chcę kupować peta, tylko psa, który będzie dobrze spisywał się w życiu domowym, sportowym i na wystawach.

Tu kolejne pytanie - jak Wy to widzicie? Czy pom może być rasą dla mnie?

Jeśli macie jakieś pytania - czekam z niecierpliwością. Może o czymś zapomniałam, albo nie pomyślałam?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 month later...

Witaj.-Mialam trzy pomeraniany,wiec postaram sie odpowiedziec na niektore Twoje pytania.Najwazniejsze sa informacje dotyczace chorob genetycznych:trombopatia-uposledzenie funkcji plytek krwi,zapadajaca sie tchawica-najczesciej pojawia sie u bardzo malych przedstawicieli tej rasy,dysplazja,wypadajace rzepki kolanowe.-W Polsce niestety nie istnieje przymus badania rodzicow szczeniat na te choroby,czego rezultatem sa szczenieta,ktore je dziedzicza.Psy z tymi chorobami nie nadaja sie do uprawiania sportow(bole przy poruszaniu sie,a przy zapadajacej sie krtani-problemy z oddychaniem).Ze zdrowym pomeranianem mozesz uprawiac agility,obedience lub taniec z psem.Tropienie raczej odpada,bo nie jest to pies mysliwski.Frisbee raczej tez,a to ze wzgledu na male rozmiary psa(18-22 cm)-wieksze psy,to juz nie pomeraniany,a szpice male.-Pomeraniany to zwykle szczekliwe psy,ktore nie potrzebuja duzej aktywnosci fizycznej.Musze Cie jednak zmartwic,ze idealnego pomeraniana,takiego,o jakim marzysz jest bardzo trudno kupic-przy zakupie szczeniaka popros o przebadanie jego rodzicow,a bedziesz bardziej pewna,ze szczeniak kupowany przez Ciebie bedzie zdrowy,chociaz 100% pewnosci nigdy nie ma.Zycze Ci szczescia w znalezieniu hodowcy,ktory sie zgodzi na przebadanie rodzicow Twojego szczeniaka......
Moja sprawdzona karma jest Royal Canin.
To,co napisalam jest oparte na informacjach,ktore znalazlam w internecie,a takze z obserwacji moich psow.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Witam, chciałabym kupić szpica miniaturowego i zając się hodowlą a czy kolwiek nigdy nie miałam hodowli ani nie jeździłam na wystawy jako wystawca, mam już kochaną suczkę <3 ze schroniska w typie jack russell bez rodowodu więc wystawy czy hodowla nie wchodzą w grę. Jednakże chciałabym się dowiedzieć coś więcej o hodowli pomeranianów, czy ktoś z hodowców mógłby mi przybliżyć temat? Będę bardzo wdzięczna ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...