Jump to content
Dogomania

Jak zostać treserem/trenerem psów


HUARES

Recommended Posts

Nie wiem, czy jeszcze jesteście zainteresowani współpracą ze związkiem w zakresie agility, to myślę, że jest ku temu odpowiedni czas, bo jest osoba, której na tym zależy.
Jak to czy jesteśmy? Przecież związek sam z siebie nie doszedł do wniosku, że trezba rozwijać agility. To sa efekty naszej mozolnej pracy, która trwa już ładnych kilka lat.

Zgadzam się, że teraz jest dobry czas, bo wreszcie w naszym oddziale jest wiele osób, które z otwartymi umysłami patrzą w przyszłość. Dzieki temu sporo się zmienia, nie tylko w agility, ale ogólnie w temacie "szkolenie psów".

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 298
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Też jestem ZA wszystkimi czterema kończynami. Nie będę gadać, żeby nie zapeszyć. :D

Boję się po prostu, że człony skostniałe mogą w końcu powiedzieć "dość".

Bo ja tych fajnych bardzo lubię, to są autentyczni pasjonaci i chcą zrobić coś dobrego dla psiego sportu w ogole, bez dzielenia na takich i innych. To jest fajne, ale takie nienaturalne w naszych warunkach. :)

Link to comment
Share on other sites

Dodam, że instruktor uczy ludzi a nie psy. Talent pomoże do szkolenia własnego psa! Tu nie chodzi o szkolenie czyjegoś psa, ale o nauczenie właścieciela jak szkolić psa...

Dlatego wiedza, wiedza i jeszcze raz wiedza oraz doświadczenie.

Szkoleniowiec nie tylko musi posiadać wiedzę na temat psów, znać metody szkolenia ale również musi posiadać umiejętność przekazania tej wiedzy.

Dla mnie największym wyznacznikiem "wartości" ośrodka jest widok pracy instruktora z grupą. Jeśli ludzie stoją i patrzą jak instruktor pracuje z czyimś psem świadczy o słabości ośrodka. Natomiast jeśli ludzie pracują z psami a instruktor stoi z boku i tylko od czasu do czasu udziela jakichś wskazówek to "jest właśnie to". Taki ośrodek warto polecić!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Zgłoś się do najbliższego oddziału ZK, gdyż tylko Związek szkoli instruktorów oficjalnie. Nie jest jednak łatwo. Kandydat na instruktora musi zaliczyć staż asystencki (nie wiem, jak długi) oraz doprowadzić psa do zaliczenia IPO-3 (w/g obecnie obowiązujących przepisów).

Link to comment
Share on other sites

Taysha - szkolenie psów to zajęcie dla wyjątkowych zapaleńców. "Zaliczenie" kursu da ci bardzo mało. Najwięcej liczy się praktyka. Powinaś równiez przeczytać fachową literatura - nie podstawowe ksiązeczki (choć te również) ale przede wszystkim ksiązki bardziej "psychologiczne". Wiele osób chce być instruktorem bo wydaje sie im że to takie fajne, przyjemne i proste zajęcie - nic bardziej mylnego. Praca ta wcale nie jest taka wspaniała - choć dla mnie zawsze jest przyjemna. W każdym razie długo droga przed tobą :) Życze powodzenia

Link to comment
Share on other sites

Zgłoś się do najbliższego oddziału ZK, gdyż tylko Związek szkoli instruktorów oficjalnie. Nie jest jednak łatwo. Kandydat na instruktora musi zaliczyć staż asystencki (nie wiem, jak długi) oraz doprowadzić psa do zaliczenia IPO-3 (w/g obecnie obowiązujących przepisów).

Aby moc przystapic do egzaminu asystentckiego musisz uczeszczac 2 lata na sekcje - w twoim przypadku szkoleniowa. Potem zdajesz egzamin na asystenta kynologicznego. Potem jakies 5 lat praktyki u szkoleniowcow i mozesz szkolic pod znakiem ZK.

Aby szkolic psy i prowadzic szkole nie musisz tego wszystkiego robic - wystarczy zalozyc dzialalnosc gospodarcza i tyle. Czesto jednak osoby, ktore nie maja papieru z ZK szkolic rowniez nie potrafia i moga narobic wiecej szkody niz pozytku. Jedynym wyjatkiem sa chyba szkolki, ktore szkola klikerem.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

hej

chcialam sie zapytac od ilu lat,gdzie i za jakie pieniadze mozna zdobyc papier na tresera.chodzi mi o ukladanie psow na PT

jak długo trwa taki kurs i wszystko wszystko co wiecie na ten temat

to sie załatwia przez ZK prawda?

z gory dziekuje i pozdrawiam!

moje gg 3556632

Link to comment
Share on other sites

Ja tez od jakiegos czasu szukam informacji na ten temat, ale w sieci nic nie moglam znalezc.

Interesuje mnie wlasnie kwestia formalna, jakis regulamin, lub inna oficjalna informacja.

Probowalam na stronach ZKwP i innych, i jedyne co znalazlam, to nazwa instytucji wydajacej certyfikaty....

Link to comment
Share on other sites

mowisz ze droga jest dluga i trudna.powiedz cos wiecej moze?

Szkolenie psów nie zawsze jest różową bajeczką.... rózne psy się trafiają, różni ludzie. Szkolenie psów to przede wszystkim uczenie ludzi. Uwielbiam prace z każdym psem, niestety nie moge tak powiedzieć o ludziach.

Poza tym - psia psychika jest dośc skomplikowana. Aby być dobrym trenerem musisz nieustanie nad sobą pracować, czytać, rozmawiać z ludźmi itd itd. To nie jest tak że zrobisz sobie kurs i już będziesz świetnym trenerem. Ta praca wymaga dużej cierpliwości, szczególnie jeśli musisz po raz 50 mówić właścicielowi tą sama rzecz.

Już nie wspomne o tym że kiedyś przez głupote przewodnika oglądałam przez 2 minuty zęby owczarka niemieckiego w odległości 2 cm od mojej głowy...

Ale poza tym to świetne zajęcie :D życze sukcesów.

A tak w ogóle - trenowałas już jakiegoś psa?

Link to comment
Share on other sites

Znalazłam to w książce Antoniego Brzezichy :

"Treserem może być kandydat, który sam wyszkolił co najmniej po jednym psie na stopień towarzyszący (PT I,II,III), specjalistyczno-obronny (PSO) i wartowniczo-stróżujący (PWS) oraz obronna-sportowy (IPO) na ocene conajmniej dobrą. Ponadto musi odbyć staż asystencki przy doświadczonych instruktorach na 8 ćwiczeniach różnych stopni zbiorowego szkolenia psów."

Tak było kiedyś. Jak jest teraz to nie wiem...

Link to comment
Share on other sites

Tak było kiedyś. Jak jest teraz to nie wiem...
Teraz na pewno nie trzeba wyszkolić psów na wyższe stopnie PT żeby być szkoleniowcem. Jak już tu gdzieś pisałam, większość szkoleniowców nie ma pojęcia o PT II (teraz PTT-I) czy PT-III (potem PTT, teraz PTT-II) i nigdy na te stopnie psów nie szkoliła. Liczy się tylko IPO.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...