Jump to content
Dogomania

Propozycja:Regulamin obedience klasy 0-1-2


Basia i V

Recommended Posts

Przed zawodami w Sopocie dostalismy projekt zmiany regulaminu klas krajowych obedience. Po zapoznaniu sie ze zmianami mialysmy mieszane uczucia.Czesc zmian byla super, czesc - zupelnie nie w duchu dysypliny (naszym zdaniem). Dlatego na bazie tego tekstu zespol w skladzie Zofia Mrzewińska, Kasia Gondek i ja opracowalysmy "nowele do noweli" projektu. Projekt ten chcialabym zaprezentowac - jako material do dyskusji na zebraniu w Lodzi w niedziele. Ale osoby zainteresowane moge ode mnie dostac na priva tekst -19 stron w Wordzie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dzięki, już czytam.
Kilka uwag: (na razie kl.0)
ćwicz. nr1: "ucieczka przed kontaktem z sędzią powoduje dyskwalifikację"[B] -[/B] to można różnie zrozumieć, sędzia może również dać dyskwalifikację psu, który będzie odwracał głowę przed zbliżającą się do niego ręką sędziego, ale nie ruszy się z miejsca. A co z rasami nieufnymi z natury? (patrz: wilczak :evil_lol: ).
ćwicz. nr 4 "Przemieszczenie się psa o więcej niż 3 długości przed przywołaniem." - a jak przewodnik odejdzie, odwróci się i okaże się, że pies już idzie, ale jeszcze nie odszedł od miejsca startu więcej niż jedną swoją długość, to zaliczone? I jeszce w obniżenie oceny obowiązkowo: zmiana pozycji lub przemieszczenie w poz. waruj [B]lub siad.[/B]

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Uwaga techniczna do czytajacych - proponowane zmiany sa zapisane wytluszczona czcionka. Poprzedni tekst, ktory naszym zdaniem wymagal zmiany - jest przekreslony.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

klasa 1:
ćwicz. nr 8:"niezaliczenie ćwiczenia: Nieustanna zabawa, podgryzanie, podrzucanie aportu w trakcie całej drogi powrotnej." To podgryzanie trochę mi się nie podoba (pewnie dlatego, że mój owczar jak mu się regularnie nie przypomina, to podgryza :razz: ) - ale w klasie międzynarodowej to nie jest tak rygorystycznie określone. Tam jest mowa o podgryzaniu (pkt karne) i nadmiernym podgryzaniu (niezaliczenie ćwiczenia). A co to jest nadmierne podgryzanie, tego wregulaminie FCI ni ma. A u nas będzie?

ćwicz. nr 10: czemu nie szczypcami te drewienka? Jeśli tak, to oprócz czystej kieszeni przewodnika (:evil_lol:) dodałabym czystą rękę komisarza. Bo może w przerwie zawodów jadł kanapkę z kiełbasą czosnkową :razz:
Ja wiem, że się czepiam trochę, ale wolę wszystkie uwagi zgłosić teraz, niż przy Sz. Panach z GKSP. Przy nich lepiej mieć jedno stanowisko i uprzejmie poprosić o drobą korektę w regulaminach. I o zatwierdzenie regulaminów i wydrukowanie ich. Ale by dobrze było! Rety, rozpędziłam się.
Cd. drewienek: czemu nie chcecie punktów karnych za zniszczenie drewienka? Ja bym dała niezaliczenie ćwiczenia za to (może jest, tylko ja nie znalazłam?). I to podgryzanie i upuszczanie jakoś tak niekonsekwentnie - koziołka nie wolno, a za podgryzanie drewienka tylko 0,5 pkt.

ćwicz. nr 6 -nie ma komendy "zostań" (no chyba, że ktoś nie da "do mnie", tylko od razu "noga"). A przy zmianch pozycji już jest ta komenda. Może to jakoś ujednolicić?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgoś']Dzięki, już czytam.
Kilka uwag: (na razie kl.0)
ćwicz. nr1: "ucieczka przed kontaktem z sędzią powoduje dyskwalifikację"[B] -[/B] to można różnie zrozumieć, sędzia może również dać dyskwalifikację psu, który będzie odwracał głowę przed zbliżającą się do niego ręką sędziego, ale nie ruszy się z miejsca. A co z rasami nieufnymi z natury? (patrz: wilczak :evil_lol: ).
[/quote]
Bede okrutna, ale to napisze- trzeba wilczaka lub innego nieufnego tak wyszkolic, aby zachowal spokoj. Przeciez starty w obedience to nie testy hodowlane - nie sa obowiazkowe.
[quote name='Małgoś']
ćwicz. nr 4 "Przemieszczenie się psa o więcej niż 3 długości przed przywołaniem." - a jak przewodnik odejdzie, odwróci się i okaże się, że pies już idzie, ale jeszcze nie odszedł od miejsca startu więcej niż jedną swoją długość, to zaliczone? I jeszce w obniżenie oceny obowiązkowo: zmiana pozycji lub przemieszczenie w poz. waruj [B]lub siad.[/B][/quote]
Od podjecia decyzji jest sedzia. Gdybym byla sedzia zrobilabym tak- nie pozwolilabym zwolac psa. Jesli sam sie zatrzyma na mniej niz 3 dlugosciach- mozna zwolac, jesli przejdzie te trzy dlugosci - 0 punktow.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Drewienko jest trudniejsze niz koziolek. Wiec podgryzanie moze byc bardziej ulgowe. Ale zniszczenie - oznacza nieprzyniesienie.
My nie uwazamy, ze nasz projekt jest najlepszy. Ale moim zdaniem - kazdy moze i powinien swoje uzasadnione stanowisko przeslac do GK - i tam podkomisja do obedience bedzie miala pole do popisu, co przyjac, co odrzucic. Majac rozne uzasadnione propozycje.
"Nieustanna zabawa, podgryzanie, podrzucanie" - jest wymienione jako calosc. Jesli pies nieustannie pogdryza, nieustannie podrzuca, nieustannie sie bawi, to to nie jest aportowanie.

Nie roscimy sobie pretensji do wystepowania w imieniu wszystkich zawodnikow. Przedstawiamy nasze propozycje.

Zofia
PS kanapka czosnkowa nie jest zapachem wlasnym przewodnika chyba:diabloti:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgoś']klasa 1:
ćwicz. nr 8:"niezaliczenie ćwiczenia: Nieustanna zabawa, podgryzanie, podrzucanie aportu w trakcie całej drogi powrotnej." To podgryzanie trochę mi się nie podoba (pewnie dlatego, że mój owczar jak mu się regularnie nie przypomina, to podgryza :razz: ) - ale w klasie międzynarodowej to nie jest tak rygorystycznie określone. Tam jest mowa o podgryzaniu (pkt karne) i nadmiernym podgryzaniu (niezaliczenie ćwiczenia). A co to jest nadmierne podgryzanie, tego wregulaminie FCI ni ma. A u nas będzie?
[/quote]
To wrzucila Zofia, ale ja osobiscie widzialam na jakichs zawodach psa, ktory nieustannie mietosil aport w pysku. Robilo to bardzo niekorzystne wrazenie. Zreszta jak za kazde podrzucenie/podgryzienie dasz -1 to ci i tak punktow zabraknie....


[quote name='Małgoś']
ćwicz. nr 10: czemu nie szczypcami te drewienka?
[/quote]
Bo tego w klasie miedzynarodowej nie ma. Szczypcami kladzie sie tylko drewienko przewodnika, reszte pomocnik kladzie reka. Przynajmniej tak bylo w Poznaniu i na wzesniejszych mistrzostwach. Po co zaostrzac cos, co sie pozniej lagodzi?
[quote name='Małgoś']
Jeśli tak, to oprócz czystej kieszeni przewodnika (:evil_lol:) dodałabym czystą rękę komisarza. Bo może w przerwie zawodów jadł kanapkę z kiełbasą czosnkową :razz:
[/quote]
Chyba nie mozemy az tak dzielic wlosa na czwor. No i co z tego, ze kielbasa czosnkowa, skoro to [B]nie jest[/B] zapach przewodnika?
[quote name='Małgoś']
Ja wiem, że się czepiam trochę, ale wolę wszystkie uwagi zgłosić teraz, niż przy Sz. Panach z GKSP. Przy nich lepiej mieć jedno stanowisko i uprzejmie poprosić o drobą korektę w regulaminach. I o zatwierdzenie regulaminów i wydrukowanie ich. Ale by dobrze było! Rety, rozpędziłam się.
Cd. drewienek: czemu nie chcecie punktów karnych za zniszczenie drewienka? Ja bym dała niezaliczenie ćwiczenia za to (może jest, tylko ja nie znalazłam?). I to podgryzanie i upuszczanie jakoś tak niekonsekwentnie - koziołka nie wolno, a za podgryzanie drewienka tylko 0,5 pkt.

ćwicz. nr 6 -nie ma komendy "zostań" (no chyba, że ktoś nie da "do mnie", tylko od razu "noga"). A przy zmianch pozycji już jest ta komenda. Może to jakoś ujednolicić?[/quote]

No, masz racje, trzeba dodac komende.

Link to comment
Share on other sites

klasa 2:
ćwicz. 1 - "Powinna być określona odległość na jaką odchodzą przewodnicy np. 20m". A nie było tego w propozycjach zmian do klasy 1.

ćwicz. nr 5 - przywołanie z zatrzymaniem. Dla mnie akurat łatwiejsze jest przywołanie z "waruj". I tez przygotowuje do klasy międzynarodowej (gdzie jest i stój i waruj) :roll: Może patrzę przez pryzmat galopującego ONa, który może w locie zawarować, ale nie jest w stanie fizycznie z galopu stanąć bez zrobienia chociaż kroczku dla złapania równowagi. I dotyczy to wszystkich długich a wąskich psów z szybkim galopem.

ćwicz. nr 6 - ten kwadrat to mi się nie podoba. Dla mnie dużo łatwiejsze jest wysłanie do kwadratu pod kątem prostym, niż ostrym - bo jak będzie ustawiony kwadrat? Stojąc przy pachołku pies będzie widział jaką część kwadratu? bok czy pachołek narożny? To jest bardzo istotne. Nie rozumiem równiez obowiązkowej komendy stój w kwadracie. Jest bardzo przydatna, ale czemu obowiązkowa?
Jeśli to ćwiczenie ma przygotowywać do startów w klasie międzynarodowej, to ja bym je widziała inaczej - bez zatrzymania psa po drodze (nie wytracamy prędkości do kwadratu). Zostawiamy psa w pozycji stój przy pachołku (znaczniku), odchodzimy do pachołka oddalonego 10 m. od psa i wysyłamy psa do kwadratu znajdującego się 15 m. od psa. Linie pies-przewodnik i pies-kwadrat są pod kątem prostym do siebie (nie wiem, czy ktokolwiek zrozumiał, co napisałam?).

ćwicz. nr 8 - to jaka jest ta liczba komend podstawowych? 4 czy 5?

Chyba wsio. jak będę bardziej przytomna to przejrzę jeszcze raz.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgoś']klasa 2:
ćwicz. 1 - "Powinna być określona odległość na jaką odchodzą przewodnicy np. 20m". A nie było tego w propozycjach zmian do klasy 1.
[/quote]
nooo a powinno bylo byc.
[quote name='Małgoś']
ćwicz. nr 5 - przywołanie z zatrzymaniem. Dla mnie akurat łatwiejsze jest przywołanie z "waruj". I tez przygotowuje do klasy międzynarodowej (gdzie jest i stój i waruj) :roll: Może patrzę przez pryzmat galopującego ONa, który może w locie zawarować, ale nie jest w stanie fizycznie z galopu stanąć bez zrobienia chociaż kroczku dla złapania równowagi. I dotyczy to wszystkich długich a wąskich psów z szybkim galopem.
[/quote]
Ale w klasie 3 stoj jest pierwsza komenda. To ze Ci idzie latwiej, to zrozumiale to cwiczylas, a stojki nie.
[quote name='Małgoś']

ćwicz. nr 6 - ten kwadrat to mi się nie podoba. Dla mnie dużo łatwiejsze jest wysłanie do kwadratu pod kątem prostym, niż ostrym - bo jak będzie ustawiony kwadrat? Stojąc przy pachołku pies będzie widział jaką część kwadratu? bok czy pachołek narożny? To jest bardzo istotne. Nie rozumiem równiez obowiązkowej komendy stój w kwadracie. Jest bardzo przydatna, ale czemu obowiązkowa?
[/quote]
Bo ona [B]jest[/B] w klasie miedzynarodowej. Poza tym tak jest latwiej ustawic psa na wlasciwej pozycji w kwadracie ZANIM go polozysz.

[quote name='Małgoś']

Jeśli to ćwiczenie ma przygotowywać do startów w klasie międzynarodowej, to ja bym je widziała inaczej - bez zatrzymania psa po drodze (nie wytracamy prędkości do kwadratu). Zostawiamy psa w pozycji stój przy pachołku (znaczniku), odchodzimy do pachołka oddalonego 10 m. od psa i wysyłamy psa do kwadratu znajdującego się 15 m. od psa. Linie pies-przewodnik i pies-kwadrat są pod kątem prostym do siebie (nie wiem, czy ktokolwiek zrozumiał, co napisałam?).
[/quote]
Czyli analogicznie jak u nas jest w aoprcie kierunkowym. Moze...
[quote name='Małgoś']
ćwicz. nr 8 - to jaka jest ta liczba komend podstawowych? 4 czy 5?

Chyba wsio. jak będę bardziej przytomna to przejrzę jeszcze raz.[/quote]
To zalezy, czy zwolujesz psa bezposrednio do nogi, czy z elementem "do mnie" 4 ALBO 5

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Bede okrutna, ale to napisze- trzeba wilczaka lub innego nieufnego tak wyszkolic, aby zachowal spokoj. Przeciez starty w obedience to nie testy hodowlane - nie sa obowiazkowe.[/quote]
Hmmm... Ale to miał być sport dla każdego. [B]Zwłaszcza[/B] [B]zerówka.[/B] A w tym momencie kilka ras eliminujemy z zawodów. Ja rozumiem to już w jedynce. ale zerówka z założenia miała być dla każdego. I podobno jest łatwiejsza niż PT. A ani w PT, ani w testach psychicznych (dla ras zdających bez pozoranta) pies nie musi się dać dotknąć obcej osobie. Ja rozumiem, że skoro punkt nazywa się socjalizacja, to pies ma być zsocjalizowany, zachowywać się kulturalnie, nie zwiewać i nie obchodzić sędziego łukiem. Ale uważam, że może się nie dać dotknąć. Myślę np. o osobach z pieskami "po przejściach", które i tak są dumne i szczęśliwe, że udało im się wypracować tyle z psem, chciałyby chociaż raz z psiakiem wystartować, a tu guzik... Bo pies po przejściach często boi się dotyku obcej osoby. Mieliśmy popularyzować ten sport, a nie utrudniać na starcie. :shake:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Bo ona [B]jest[/B] w klasie miedzynarodowej. Poza tym tak jest latwiej ustawic psa na wlasciwej pozycji w kwadracie ZANIM go polozysz.[/quote]

Ja wiem, że większości jest łatwiej. Ale to [B]nie jest[/B] komenda obowiązkowa:

[U][FONT=Arial]EXERCISE 6[/FONT][/U][FONT=Arial] - Send away with directions, down and recall[/FONT]
[U][FONT=Arial] [/FONT][/U]
[U][FONT=Arial]Commands[/FONT][/U][FONT=Arial]: “Forward”, “Stand”, “Right/Left” and/or arm signal [COLOR=red](“Stop”)[/COLOR][COLOR=black], [/COLOR]“Down”, “Come”.[/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[U][FONT=Arial]Performance[/FONT][/U][FONT=Arial]: The dog is sent to a cone (small, preferably a half sphere) approx. 10 m from the starting point and is commanded to stand by the cone. The dog should take its stand position within a circle of 2-meter radius drawn about the cone. After approximately 3 seconds, the handler is told to direct the dog to a 3 m x 3 m square at approx. 25 metres from the starting point. [/FONT]
[FONT=Arial] [/FONT]
[FONT=Arial][SIZE=1]The square should be situated approx. 3 – 5 meters from the ringside border. Cones mark the square at each corner. [COLOR=black]Visible lines (e.g., tape, chalk lines) should connect the cones on their outer side. [/COLOR][COLOR=red]When the dog reaches the square, the handler commands the dog down.[/COLOR] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Arial][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgoś']Ja wiem, że większości jest łatwiej. Ale to [B]nie jest[/B] komenda obowiązkowa:

[U][FONT=Arial]EXERCISE 6[/FONT][/U][FONT=Arial] - Send away with directions, down and recall[/FONT]

[U][FONT=Arial]Commands[/FONT][/U][FONT=Arial]: “Forward”, “Stand”, “Right/Left” and/or arm signal [COLOR=red](“Stop”)[/COLOR][COLOR=black], [/COLOR]“Down”, “Come”.[/FONT]

[U][FONT=Arial]Performance[/FONT][/U][FONT=Arial]: The dog is sent to a cone (small, preferably a half sphere) approx. 10 m from the starting point and is commanded to stand by the cone. The dog should take its stand position within a circle of 2-meter radius drawn about the cone. After approximately 3 seconds, the handler is told to direct the dog to a 3 m x 3 m square at approx. 25 metres from the starting point. [/FONT]

[FONT=Arial][SIZE=1]The square should be situated approx. 3 – 5 meters from the ringside border. Cones mark the square at each corner. [COLOR=black]Visible lines (e.g., tape, chalk lines) should connect the cones on their outer side. [/COLOR][COLOR=red]When the dog reaches the square, the handler commands the dog down.[/COLOR] [/SIZE][/FONT]
[/quote]
I tylko nie wiem czemu w takim razie wiekszosc ludzi wyslala psa do kwadratu ze stojka. Pewnie sie nie znaja. To ma ludziom ulatwic, a nie utrudnic to trudne cwiczenie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']
Ale w klasie 3 stoj jest pierwsza komenda. To ze Ci idzie latwiej, to zrozumiale to cwiczylas, a stojki nie.[/quote]
(Chodziło o przywołanie z zatrzymaniem psa po drodze w pozycji stój/waruj). Ćwiczyłam też ze stójem. I na Badku i na całkiem "świeżym" psie. I mnie to dużo lepiej wychodzi z warujem. Zapewne dlatego,ze dużo częściej ćwiczę z psami właśnie komendę waruj (jest już w klasie 0 obi). Więcej ćwiczę również waruja na odległość (stój aż do klasy 2 nie jest potrzebne, a waruj na odległość mamy i w kwadracie i w komendach na odległość w jedynce).

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgoś'](Chodziło o przywołanie z zatrzymaniem psa po drodze w pozycji stój/waruj). Ćwiczyłam też ze stójem. I na Badku i na całkiem "świeżym" psie. I mnie to dużo lepiej wychodzi z warujem. Zapewne dlatego,ze dużo częściej ćwiczę z psami właśnie komendę waruj (jest już w klasie 0 obi). Więcej ćwiczę również waruja na odległość (stój aż do klasy 2 nie jest potrzebne, a waruj na odległość mamy i w kwadracie i w komendach na odległość w jedynce).[/quote]

Z kolei taka propozycja wyszla od Inki Sjosten. I pamietam, kiedy sie tak samo irytowalam, ze na duzym kwadracie pierwsza do nauczenia jest ta trudna pozycja- czyli stoj w marszu. Pouczono mnie wtedy, ze to jest abolutnie zgodne z metodologia. Ja wole sie trzymac wersji Inki.
Zreszta to, ze jeden szkoleniowiec ma jakas metode nie oznacza, ze wszystkim innym szkoleniowcom ta metoda spasuje. Dla mnie komenda waruj jest komenda "wdeptujaca psa w ziemie" - stoj jest bardziej neutralne.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']I tylko nie wiem czemu w takim razie wiekszosc ludzi wyslala psa do kwadratu ze stojka. Pewnie sie nie znaja. To ma ludziom ulatwic, a nie utrudnic to trudne cwiczenie.[/quote]
Bo ułatwia. Po stój można jeszcze psa poprawić, po waruj już nie. Ale jak pies jest nauczony dokładnie kwadratu (zwłaszcza jak ma widoczną taśmę :razz: ) to ląduje dokładnie w środku (były takie psy na Mistrzostwach, nawet jak się pośligznęły na wykładzinie i wyleciały za kwadrat to natychmiast same wracały do kwadratu). I nie widzę potrzeby dawania takim psom koniecznie komendy stój.
Stój jak najbardziej jako komenda którą można dać (bez straty punktów, jak "do mnie" w przywołaniach), ale nie trzeba.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Basia i V']Z kolei taka propozycja wyszla od Inki Sjosten. I pamietam, kiedy sie tak samo irytowalam, ze na duzym kwadracie pierwsza do nauczenia jest ta trudna pozycja- czyli stoj w marszu. Pouczono mnie wtedy, ze to jest abolutnie zgodne z metodologia. Ja wole sie trzymac wersji Inki.
Zreszta to, ze jeden szkoleniowiec ma jakas metode nie oznacza, ze wszystkim innym szkoleniowcom ta metoda spasuje. Dla mnie komenda waruj jest komenda "wdeptujaca psa w ziemie" - stoj jest bardziej neutralne.[/quote]

Ale my się zdaje się nie musimy koniecznie zgadzać we wszystkim? Ja wolę "waruj", ty możesz woleć "stój" - ja Ci nie żałuję :lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Małgoś']Bo ułatwia. Po stój można jeszcze psa poprawić, po waruj już nie. Ale jak pies jest nauczony dokładnie kwadratu (zwłaszcza jak ma widoczną taśmę :razz: ) to ląduje dokładnie w środku (były takie psy na Mistrzostwach, nawet jak się pośligznęły na wykładzinie i wyleciały za kwadrat to natychmiast same wracały do kwadratu). I nie widzę potrzeby dawania takim psom koniecznie komendy stój.
Stój jak najbardziej jako komenda którą można dać (bez straty punktów, jak "do mnie" w przywołaniach), ale nie trzeba.[/quote]

Ha, czyzbysmy dochodzily do consensusu? Bo mnie tez o to tylko chodzi - zeby nie cieto za to punktow.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

W opisie socjalizacji w zerowce jest podane, ze sedzia MOZE poglaskac psa, nie ze MUSI. Nieduza lekliwosc to jest minus dwa, lekliwosc bez agresji minus piec.

Dopiero duza lekliwosc i ucieczka przed kontaktem z sedzia powoduje dyskwalifikacje.

Z punktu widzenia mojego, po paru tysiacach psow przeegzaminowanych, przetestowanych - jest roznica miedzy unikaniem kontaktu, a ucieczka.
Unikac kontaktu moze kazdy pies, nieufny czy po przejsciach. Jesli zostal wyszkolony tak, ze ten kontakt wytrzyma, moze dostac pelna ocene, jesli bedzie kontaktu unikal, dostanie ocene obnizona, jesli bedzie uciekal przed
zblizajacym sie czlowiekiem, to jest pies do socjalizacji, nie do egzaminu posluszenstwa.
Naszym bardzo powaznym problemem jest produkcja - przez hodowle na lekliwych osobnikach, przez brak wczesnej socjalizacji i przez brak odpowiedniego wychowania - psow niesocjalnych, pelnych strachu i wynikajacej ze strachu agresji. Wydaje mi sie, ze dla ras nieufnych zachowaniem do wyuczenia i do zaakceptowania musi byc przy egzaminie posluszenstwa co najmniej tolerancja obecnosci obok drugiego czlowieka. A nie ucieczka.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE][B][U]I. Postanowienia ogólne[/U][/B]
W egzaminach i zawodach z Obedience według regulaminu polskiego mogą brać udział wszystkie psy, zarówno z rodowodem jak i bez, jak również samce bez jąder, zgodnie z obowiązującą w Związku zasadą, że w szkoleniu mogą brać udział wszystkie psy. Na zawodach międzynarodowych obowiązuje regulamin [B]zawodów[/B] egz. Obedience FCI - mogą występować psy z rodowodami uznanymi przez FCI, a [COLOR=Red]samce muszą mieć oba jądra[/COLOR]. Suki mające cieczkę występują na końcu. Konkursy Obedience nie dają prawa do wystawiania psa w klasie użytkowej. Właścicielami startujących psów i ich przewodnikami mogą być wyłącznie aktualni członkowie Związku. [COLOR=Red]Startujący muszą mieć książeczki startowe (książeczki wyszkolenia psa) wystawione przez Oddział macierzysty i tam ewidencjonowane.[/COLOR][/QUOTE]
Moglabym wiedziec, po co samcowi jadra podczas zawodow..? :razz: Poza tym, i tak nikt tego nie sprawdza ;)

A co z tymi ksiazeczkami? Moze ktos bedacy na zebraniu porzuszylby ta kwestie...? Ksiazeczki nie sa ogolnie dostepne, a rzecz to imho bardzo przydatna - ma sie wszystko w jednym miejscu. Zawodow nie ma az tak wiele, wiec mysle, ze nie bylaby problelem mozliwosc wyrobienia sobie ksiazeczka na kazdych zawodach albo w oddzialach zwiazku - gdziekolwiek, zeby tylko gdzies mozna bylo je zdobyc...

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]A co z tymi ksiazeczkami? Moze ktos bedacy na zebraniu porzuszylby ta kwestie...? Ksiazeczki nie sa ogolnie dostepne, a rzecz to imho bardzo przydatna - ma sie wszystko w jednym miejscu. Zawodow nie ma az tak wiele, wiec mysle, ze nie bylaby problelem mozliwosc wyrobienia sobie ksiazeczka na kazdych zawodach albo w oddzialach zwiazku - gdziekolwiek, zeby tylko gdzies mozna bylo je zdobyc...[/QUOTE]
Są w oddziałach. A jak nie ma zgląszasz sie do szefa szkoelnia i on skalda zamówienie w GKSzP . Ale raczej z tym nie ma problemu, bo są to te same książeczki co do IPO:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...