Jump to content
Dogomania

starszy pies robi STOP na spacerze


molosmolos

Recommended Posts

Mam obecnie przygarniętą nową sukę. na początku było wszystko ok. Szła na smyczy zatrzymywała się kiedy stawałem szła dalej kiedy ruszaliśmy. Pies jest z nami półtora tygodnia i zaczęły się problemy. Robi STOP na spacerze. tj zatrzymuje się i nie ma siły aby ją ruszyć nie reaguje na komendę tylko obniża głowę i odwraca wzrok. głośniejsze wydanie komendy nie powoduje reakcji, szarpniecie smyczą też nie. Przysmak nie działa.
Zachowanie takie jest tylko na spacerze.Na terenie tuż przed domem i w domu nie ma najmniejszych problemów.Zrobiłem test pozycji w stadzie. Wychodzi że jestem ewidentnie wyżej a ona jest najniżej w domu. Pies nie boi się innych psów jak i ludzi. Nie wiem co jest grane. Stop może trwać nawet do 10 minut. Potem pies rusza. pies ma ok 3-4 lat.

Link to comment
Share on other sites

Pozycja w stadzie nie musi mieć tu czegokolwiek do rzeczy. Zresztą dla mnie absurdem jest doszukiwanie się dominacji nawet w takim zachowaniu... :roll:
Wiesz w jakiej sytuacji pies stracił poprzedniego właściciela? Mogła zostać porzucona; w takiej sytuacji w momencie kiedy się do Was przywiązała, mogła zacząć bać się dalszych spacerów - sam piszesz, że w domu i blisko niego jest ok.
Pies wyraźnie ma jakieś obawy albo nie jest w stanie dalej iść, a Ty jeszcze pokrzykujesz i szarpiesz :shake: Też bym na miejscu tego psa nie chciała dalej iść. Ostre traktowanie i obsesja na punkcie dominacji naprawdę nie pomagają przy psach nieśmiałych, niepewnych siebie, po przejściach... Na razie robisz wszystko, żeby nasilić problem, zamiast go rozwiązać.
Daj psu czas, jest u Was bardzo krótko, może przechodzić teraz jakiś krytyczny okres w zaufaniu do Ciebie, szczególnie jeśli to pies z nieznaną przeszłością. Jak się zatrzymuje to spokojnie poczekaj, przecież zawsze rusza, spacer to przyjemność a nie wyścigi, a pies zwyczajnie nie chce iść dalej, a nie szarpie Tobą po trawnikach czy zachowuje się agresywnie.

Druga sprawa to taka, że psa może coś boleć i powodować niechęć, zmęczenie przy dłuższych wyprawach. Może jakieś problemy stawowe, może dysplazja, może słaba kondycja mięśni jeśli pies jest ze schroniska, a może zwyczajnie temperatura jest za wysoka na spacer? Jeśli łagodniejsze i przyjazne traktowanie psa, więcej pochwał, nie pomoże, poszukałabym przyczyny zdrowotnej.

Link to comment
Share on other sites

Ja bym jeszcze sprawdził, tak pro forma, czy lęk nie wiąże się z żadnym konkretnym bodźcem. Może pies zatrzymuje się widząc coś konkretnego, słysząc jakiś dźwięk, albo zawsze w tym samym miejscu?Jeśli tak, odwrażliw to.

No i zabrałbym się za szkolenie, raczej ze wzmocnieniami pozytywnymi przy takim psie-to pomaga zbudować zaufanie dość szybko. Poza tym-wtedy będziesz mógł wykorzystać np. targetowanie w takich momentach "buntu" - to trochę lepsza metoda niż kierowanie smakołykiem, z różnych względów.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...