Jump to content
Dogomania

Dziedziczenie umaszczenia u shib.


SZAMAN

Recommended Posts

Przebywa teraz u nas młoda shiba i naprawdę oczarowuje nas swoim charakterem.
Nie miałam wcześniej styczności z tą rasą. Zaczęłam szukać informacji nt. shib - i w internecie raczej opisywane są jako psy o bardzo ciężkim charakterze i aż trudno mi w to uwierzyć, bo wydaje mi się shiba idealnym psem np. do miasta. Jest przecież tak popularna w Japonii.

Czy dorosłe shiby też nie szczekają?
Bo ten młodzian wydaje jakieś odgłosy podczas zabawy, ale jest milczkiem, a to sobie bardzo cenię zwłaszcza wśród małych ras, które są zwykle jazgotliwe. Nie szczeka na sąsiadów, gości.
W ruchach i zachowaniach jest czasami shiba taka kocia :)

Ale do rzeczy - szukam informacji jak dziedziczy się umaszczenie u shib?
Po jakich rodzicach mogą urodzić się szczenięta czarne podpalane. Czy jest to możliwe po parze rudych? Czy też 1 z rodziców musi być czarne?
Rudy jest recesywny?
Czy czarny podpalany to jest popularne umaszczenie, bo przeglądając strony polskich hodowli natknęłam się raczej na rudaski.
A czarne shiby wyglądają niezwykle efektownie z tymi białymi znaczeniami.

Choć na ulicy większość osób rozczula się jaki to ładny kundelek i to jest też bardzo dobre, że nie budzi takiego zainteresowania jak np. spacer z husky.
Wiem, bo sama mam husky.

Link to comment
Share on other sites

Jakie dziedziczne choroby pojawiają się najczęściej u shib?
Czy pojawiają się jakieś problemy z oczami, sercem, rzepkami? Dysplazji chyba nie ma?

Czy Shiby bada się w kierunku chorób oczu (PRA, cataracta - czy jakieś inne..) czy też nie?
Pozdrawiam właścieli Shib!
Macie przecudowną rasę psiaków.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Witam,

Ja niestety nie odpowiem na Twoje pytanie, ale chętnie posłucham o Twoich obserwacjach na temat zachowania Shiby. Niedawno odeszła od nas nasza dziewczyna siberian husky i właśnie zaczynamy szukać nowego malucha. Choć uwielbiam husky, jednak ze względu na to, że mieszkamy na 3 pietrze w bloku, chcemy tym razem mniejszą rasę, ale nie odbiegającą zbyt mocno charakterem od nich. Z tego co się zdążyłam zorientować - wydaje mi się, że shiba jest właśnie taką rasą. Jesteśmy w stanie zapewnić jej dokładnie to samo co dla husky, czyli sporo ruchu i zaakceptujemy ich linienie, bo nie jest nam obce, niezależność, bo to też raczej jest wspólne przy tych dwóch rasach.
Proszę opisz jakie są Twoje obserwacje i porównanie obu ras.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SZAMAN']Jakie dziedziczne choroby pojawiają się najczęściej u shib?
Czy pojawiają się jakieś problemy z oczami, sercem, rzepkami? Dysplazji chyba nie ma?

Czy Shiby bada się w kierunku chorób oczu (PRA, cataracta - czy jakieś inne..) czy też nie?
Pozdrawiam właścieli Shib!
Macie przecudowną rasę psiaków.[/QUOTE]

Zaczne od Twego drugiego zapytania,bo tu odpowiedź będzie krótsza:eviltong:;
w zasadzie obecny regulamin nie wymaga od shiba żadnych badań,ale mam nadzieje ,że to sie zmieni.Tak,zdażaja sie przypadki wystapienia dysplazji,chorób oczu również.Bywają też problemy z łokciami.Inne przypadlości na szczęście ominęły tą rasę.
A rasa przecudowna-fakt:eviltong::loveu:Mam juz 5...i to chyba nie koniec...;)

Zapraszam do poczytania o moich shibach:
[url]http://www.dogomania.pl/threads/41011-Akity-Baby-%29[/url]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SZAMAN']Przebywa teraz u nas młoda shiba i naprawdę oczarowuje nas swoim charakterem.
Nie miałam wcześniej styczności z tą rasą. Zaczęłam szukać informacji nt. shib - i w internecie raczej opisywane są jako psy o bardzo ciężkim charakterze i aż trudno mi w to uwierzyć, bo wydaje mi się shiba idealnym psem np. do miasta. Jest przecież tak popularna w Japonii.

Czy dorosłe shiby też nie szczekają?
Bo ten młodzian wydaje jakieś odgłosy podczas zabawy, ale jest milczkiem, a to sobie bardzo cenię zwłaszcza wśród małych ras, które są zwykle jazgotliwe. Nie szczeka na sąsiadów, gości.
W ruchach i zachowaniach jest czasami shiba taka kocia :)

Ale do rzeczy - szukam informacji jak dziedziczy się umaszczenie u shib?
Po jakich rodzicach mogą urodzić się szczenięta czarne podpalane. Czy jest to możliwe po parze rudych? Czy też 1 z rodziców musi być czarne?
Rudy jest recesywny?
Czy czarny podpalany to jest popularne umaszczenie, bo przeglądając strony polskich hodowli natknęłam się raczej na rudaski.
A czarne shiby wyglądają niezwykle efektownie z tymi białymi znaczeniami.

Choć na ulicy większość osób rozczula się jaki to ładny kundelek i to jest też bardzo dobre, że nie budzi takiego zainteresowania jak np. spacer z husky.
Wiem, bo sama mam husky.[/QUOTE]

Shiba jest psem idealnym do miasta,ale .....sa shiby i....shiby.Rasa nie jest łatwa,shibę trzeba umieć wychować.Są kocie,maja tez swoje schizy i fochy.Najczęściej mozna to zauważyc na wystawach,a szczególnie w momencie kiedy sedzia chce obejrzeć zęby i klejnoty:diabloti::diabloti::diabloti:Wiele shib jest zdyskwalifikowanych,niestety.Szczekać szczekają,ale szczególnie jazgotliwe nie są.Moje drą sie wtedy kiedy ktos przychodzi do nas,albo kiedy ktos sie kręci przy domu.
Rude umaszczenie jest recesywne(allel a) a czarne dominujące(allel A), czyli jeżeli mamy np: czarnego ojca(Aa) i rudą matkę(aa) przynajmniej jedno szczenię z 2 powinno być czarne dlatego że wynik krzyżówki to będzie 1:1 (nie biorąc pod uwagę dziadków) druga sytuacja jeżeli oboje rodziców jest rudych ale za to np. dziadek był czarny istnieje również duże prawdopodobieństwo że uzyskamy czarne szczenię,ponieważ gen czarny może być w puli genowej któregoś z rodziców lecz nie ujawniać się u nich.
Np.Moja Baba ma rodziców czerwonych,pokryta została 2 razy SUNAMIE /czerwonym psem/ i:w 1-szym miocie urodziła sie trójka szczeniąt,2 czerwone,jedno czarne.W 2-gim miocie wszystkie dzieci były czerwone.Kryta innymi czerwonymi psami dała tylko czerwone.
Czerwonych shib jest więcej,black&tan kilkanaście,rodza sie dużo rzadziej,ostatnio zyskały na popularności:eviltong:Mam czarnego w domu i jestem z niego bardzo zadowolona:lol:
A na ulicy ludzie wołają:"oooo jaki śliczny kundelek",czasami lisek,bywa,ze "o jaki ładny szpic" a nawet "ooo mała akita":evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Czyli jak ojciec czarny i jego rodzice czarni,a pradziadkowie po połowie, natomiast matka czerwona, jej rodzice oboje czerwoni, pradziadkowie też czerwoni - to miot statystycznie ułoży się powiedzmy 50x50, a czy ma wpływ to na to czy samce wyjdą czarne, a suki brązowe, czy to już tylko wypada losowo ?

Wiem,że nie powinnam pytać o to w tym temacie, ale chodzi mi jeszcze o wzrost ? W niedziele widziałam 3 shiby (między innymi Sansei Kenjo) i na zdjęciach wyglądają one na większe. Jak czytam wzorzec to wygląda, że shiba powinna być - samiec - wzrostu 40 cm czyli beagiel lub [SIZE=2]Cocker spaniel angielski[/SIZE], ale te co widziałam miałam wrażenie że były mniejsze (co nie ukrywam trochę mnie rozczarowało, bo charakter mi pasuje jak ulał). We wzorcu jest granica dopuszczalna 1,5 cm - domyślam się że różnie z tym bywa, ale jakie one są tak naprawdę? Jaki duży powinien być samiec, albo jakie duże u nas się spotyka ?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Jola']Czyli jak ojciec czarny i jego rodzice czarni,a pradziadkowie po połowie, natomiast matka czerwona, jej rodzice oboje czerwoni, pradziadkowie też czerwoni - to miot statystycznie ułoży się powiedzmy 50x50, a czy ma wpływ to na to czy samce wyjdą czarne, a suki brązowe, czy to już tylko wypada losowo ?

Wiem,że nie powinnam pytać o to w tym temacie, ale chodzi mi jeszcze o wzrost ? W niedziele widziałam 3 shiby (między innymi Sansei Kenjo) i na zdjęciach wyglądają one na większe. Jak czytam wzorzec to wygląda, że shiba powinna być - samiec - wzrostu 40 cm czyli beagiel lub [SIZE=2]Cocker spaniel angielski[/SIZE], ale te co widziałam miałam wrażenie że były mniejsze (co nie ukrywam trochę mnie rozczarowało, bo charakter mi pasuje jak ulał). We wzorcu jest granica dopuszczalna 1,5 cm - domyślam się że różnie z tym bywa, ale jakie one są tak naprawdę? Jaki duży powinien być samiec, albo jakie duże u nas się spotyka ?[/QUOTE]

Wypada losowo:lol:.
Nie mozna porównywac shiby do beagla czy cocera-shiba jest bardziej kompaktowa,im krótsza tym lepsza.Nie ma tez takiego gnata jak beagle czy cocer.Ale za to ma bogaty,bardzo gęsty podszerstek i wlos okrywowy.Waża ok.10-12 kg,ale.....jest w Polsce kilka większych i cięższych shib.Np.Mój Koczkodan to kawał baby:evil_lol:Co hodowla to inny rozmiar.Mamy od niedawna w Polsce imp.z Czech /w hodowli Furia/.Pies ten jest bardzo ładny,ale duzy.Właściciel twierdzi,ze mieści sie w górnej granicy,ale sprzedali go Czesi do Polski,ma maja hopla na punkcie wzrostu:evil_lol:u nich im mniejsze tym lepsze.Są tez w niektórych hodowlach dosłownie konusy,spotkałam taka suczynke ostatnio w Kielcach,wygląda jak czteromiesięczna :p.I ta suczka dostała ocene bdb,czyli hodowlanke zrobi,a jakie dzieci da:roll:zobaczymy,bo mieszka również w Furii,więc moze byc kryta czeskim psem,który wkrótce skończy championat PL.

Link to comment
Share on other sites

Lordzik nie szczeka on głośno ziewa, wyje jak stwierdzi ze ma dosyć ogrodu i wydaje takie fajne dźwięk jak chce żebym po nim powtarzała :)

Jest rozpieszczony - czego nie polecam:evil_lol: Zna komendę stój którą wykonuje jak automat, biega na ringówce jak nakręcony - tylko to chętnie robi:diabloti:

Co fajne na spacerach nie ucieka :)

Moje książątko przy dobrym apetycie waży 13,5 - 14 kg

Link to comment
Share on other sites

Witam,

Ja mam 1 shibę - psa. Przyznaję, że generalnie charakter ma super. Nie ma problemu z obcymi ludzmi i psami, nie ucieka. Bardzo żywo wyraża swoje uczucia, nastroje, oczekiwania. Ma piękną czerwoną sierść wydawałoby się, że krótką... jednak linieje najdłużej i najwięcej z całego stada - na zdjęciach tego nie widać, ale ma bardzo zbitą sierść i jest jej mnóstwo! Ja nie widzę problemu żeby shiba mieszkała w mieście, trzeba poświęcić czas na socjalizację i odpowiednią ilość czasu na codzień tak jak każdemu psu. Jest jednak jedna wada, którą każdy powinien znać zanim podejmie decyzję. O shibie nie bez powodu mówi się "duży duch w małym ciele". Shiba jest bardzo zazdrosna o inne psy w stadzie i z założenia uważa, że wszystko jest jej. Jest gotowa walczyć do upadłego w obronie swojej własności, nawet jeśli jest to kłębek kurzu , który właśnie w tej chwili ma ochotę podziwiać. Gdybym mogła mieć tylko jednego psa to pewnie byłaby shiba. Podziwiam cierpliwość hodowców tej rasy ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

a w stosunku do ludzi - jaka jest, jesteście w stanie ustawić hierarchie w domu ? w sensie to wolno, a np wchodzić na łóżko nie wolno, czy są na tyle uparte, że człowiek w końcu się poddaje, bo moja suka husky jak była młoda to właziła na łóżko, ale w końcu ze względu na tony kłaków powiedziałam dość i w miarę szybko się dała oduczyć, a szczególnie jak jej kupiliśmy legowisko grubości 10 cm z gąbki, od razu była zmiana i już nie właziła na kanapy. Jak one reagują na wprowadzane zasady w domu, czy mają to w nosie, czy w końcu można je nauczyć wszystkiego, by żyło się wspólnie lepiej ? Jakie są Wasze sukcesy, a jakie porażki ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...