Jump to content
Dogomania

Ile razy w ciąży?


Paulina516

Recommended Posts

Mój tata mówi, że suczka powinna choć raz mieć pieski. Czy to prawda?
Ja nie chce żeby nasz piesek miał szczeniaki, ale jak musi, no co zrobić?
Od razu po pierwszym miocie chciałabym sterylizacji, ale mówi że, jak się to robi to pies nie jest psem czy coś w tym stylu, jak go przekonać, czy to jest płatne, ile?

Link to comment
Share on other sites

Nie, suczka nie musi mieć raz w życiu szczeniąt. To mit. Ciąża moze byc wręcz niebezpieczna dla suki (np komplikacje przy porodzie, zamieranie płodów)
Sterylizacja jest płatna, zależy od weta i wielkości psa.

Szerzej niech wypowie się ktoś bardziej cierpliwy i 'wtajemniczony', z większą wiedzą ;)

Link to comment
Share on other sites

Suczka nie musi mieć szczeniąt "dla zdrowia" to przestarzały mit, bardzo szkodliwy bowiem przyczynia sie do wzrostu bezdomnych zwierzat. Suczka MOŻE mieć szcznięta pod warunkiem, że jest suką hodowlaną (czyli rodowodową, która uzyskała uprawnienia hodowlane). W innym wypadku nie może mieć szczeniat(!) i powinna być wysterylizowana (jak najszybciej). Koszt około 200-300 złotych (orientacyjny). Jak najszybciej wyperswaduj ojcu z glowy pomysł rozmnożenia suczki.

Link to comment
Share on other sites

Warto dodać, że szczeniaków może się urodzić sporo, a trzeba będzie je socjalizować, dbać o nie i o sukę. To pochłania czas i pieniądze. Sterylizacja to wygoda dla suczki i właściciela. Psina nie musi się męczyć podczas porodu, nie biegają za nią samce, nie zostawia krwawych śladów. A właściciel nie musi odganiać natrętnych psów, znosić ewentualnych ucieczek suki ani leczyć chorób związanych z układem rozrodczym, takich jak na przykład ropomacicze.

Link to comment
Share on other sites

Niech tato zadzwoni do weterynarza i zapyta o koszt prowadzenia ciąży i maluszków - odrobaczania, szczepienia (to trzeba zrobić), cesarskie cięcie (może się zdarzyć), koszt wyżywienia suki najpierw ciężarnej, potem karmiącej a potem dorastających szczeniaków. Przecież to wszystko kosztuje. A znalezienie psom nowych domów? Przecież od nadmiaru psów w PL aż się przelewa.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Collie']Moja psina została wysterylizowana po pierwszej cieczce i jest okazem zdrowia.[/QUOTE]

Moja także. :) Istnieją pewne minusy dla sterylizacji, między innymi to, że psy po niej podobno tyją - ale odpowiednia ilość ruchu i rozsądne dawki jedzenia powinny wykluczyć ten problem.

Dla przykładu - moja suka, po ok 4 miesiącach od zabiegu:
[IMG]http://img217.imageshack.us/img217/3603/p1063296.jpg[/IMG]

nie jest ospała, wręcz przeciwnie, uwielbia się bawić:

[IMG]http://img11.imageshack.us/img11/1948/p1063287.jpg[/IMG]

Poprzednia też była po sterylce, ale miała już dziewięć latek i nadwagę, przeżyła po operacji tylko trzy dni. :( Najlepiej jest sterylizować zdrowe, młode suczki.
Mimo wszystko jestem za sterylizacją, moi rodzice także. :)

Link to comment
Share on other sites

Luśce , trochę przydało by się przytyć;D
Ale ona tak przyzwyczajona do naszej rodziny, obcych się panicznie boi, że boje się że jakąś traumę przejdzie, nie chce jej samej zostawiać, ktoś musiałby ciągle przy niej być(nie licząc tej narkozy, bo wtedy śpi)

Link to comment
Share on other sites

Przede wszystkim żadna suka nie tyje od samej sterylizacji...
Po zabiegu zmniejsza się zapotrzebowanie energetyczne, więc pies zwykle potrzebuje mniej jedzenia - jak dostaje tyle samo co wcześniej albo i więcej, to tyje. Ale nie od sterylizacji, tylko od przekarmienia.
Czasami zdarzają się też zaburzenia hormonalne po sterylizacji, np. niedoczynność tarczycy - i tu pies może tyć dosłownie "z powietrza", ale to też efekt choroby, a nie samej sterylki - i żeby nie było, że jak pies dostanie niedoczynności po zabiegu to będzie gruby:
[url]http://i302.photobucket.com/albums/nn104/Blackpoint/Zdjcie121.jpg[/url]
Suczka seniorka, wiele lat po sterylizacji, od wielu lat ma niedoczynność tarczycy; niemal każda znana mi suka w takim "stanie" jest kwadratowa, a właściciele zasłaniają się sterylizacją i tarczycą :roll: A wystarczy ruch i jedzenie wydzielane, a nie do woli, ile się psu zmieści.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Suka nie musi mieć szczeniąt.Tak samo jak kot,koń czy kobieta.Problem w tym że za zwierzęta odpowiadamy my -ludzie.I zdrowy rozsądek powinien nam podpowiadać że najlepszym rozwiązaniem jest sterylizacja zwierzątka.Sterylka kosztuje 200-300zł.Ale czasami są dofinansowywane z Urzędu.Ostatnio po aferze ze schroniskiem w Radomsku tamtejszy urząd dofinansował sterylizcję.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulina516']Przeciw sterylizacji, to mają do tego że to za drogie. No ale niewysterylizowana suka może przecież żyć nie?[/QUOTE]

Na taki argument zawsze podaje, że jeśli suczka zachoruje jednak na ropomacicze, to w starszym wieku operacja będzie bardziej niebezpieczna i na pewno droższa, a do tego połączona z ratowaniem życia.

Link to comment
Share on other sites

No wytłumacz to Takim ludziom z którymi żyje, oni chcę szczeniaki i już, bo jak mówią suka dostanie na łeb i tyle, a jak mówię o sterylizacji to lecą teksty w stylu <a jak tobie coś takiego by zrobili?>
A ciekawe co będzie jak już będą te szczeniaki, nie wiadomo ile ich będzie, a przecież je też trzeba zaszczepić/zaczipować! [SIZE=1]a to kosztuje
[/SIZE] Ręce mi opadają.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulina516']No wytłumacz to Takim ludziom z którymi żyje, oni chcę szczeniaki i już, bo jak mówią suka dostanie na łeb i tyle, a jak mówię o sterylizacji to lecą teksty w stylu <a jak tobie coś takiego by zrobili?>
A ciekawe co będzie jak już będą te szczeniaki, nie wiadomo ile ich będzie, a przecież je też trzeba zaszczepić/zaczipować! [SIZE=1]a to kosztuje
[/SIZE] Ręce mi opadają.[/QUOTE]

Ja na teksty w stylu "a jak tobie coś takeigo by zrobili" odpowiadam, że bardzo chętnie, bylem nie wychowywała potomstwa w podobnych poglądach, jak oni swoje.

Przekonaj ich kosztami, zagrożeniem zycia suczki - w ciąży niezbędne są wizyty u weterynarza, regularne badania, przygotowania, właściwa karma. Jak będzie cesarka, to pojedzie ich równo po portfelu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...