Jump to content
Dogomania

kiedy szczepic szczeniaka przeciw wsciekliznie


martesa

Recommended Posts

[quote name='martesa']Witam,to znowu ja i znow pytanie o szczepienie:oops:.Moj psiak byl szczepiony Rabisin w pazdzierniku(tylko jedno takie szczepienie),che wyjechac z nim w grudniu i nie wiem czy to szczepienie jest wazne czy musze jeszcze raz szczepic?:lol:[/quote]Wiem, że się powtarzam, ale to zależy od przepisów kraju, do którego chcesz jechać. Najlepiej zadzwoń do konsulatu - tam dokładnie Ci powiedzą. Do większości krajów Unii, to jedno szczepienie w październiku wystarczy, ale np. do Anglii - nie. Te przepisy od czasu do czasu się zmieniają, więc najlepiej po prostu zadzwonić, żeby mieć pewność, że masz, trafne, aktualne informacje dotyczące kraju, do którego jedziesz.

Link to comment
Share on other sites

Mam jeszcze jedno pytanko o szczepienie przeciw wsciekliznie,tak jak wspomnialam moj psiak byl zaszczepiony w paz,wazne tylko miesiac(bo ponizej 3 mies),czyli do 5 listopada.[COLOR=Black][/COLOR][COLOR=Black]Czy [/COLOR][COLOR=Black]nastepne szczepieni[/COLOR]e(w grudniu zaszczepie psiaka,gdyz musze odczekac po braniu antybiotykow miesiac)bedzie traktowane jako pierwsze i aby wyjechac z nim do olski musze odczekac te 21 dni?Wczesniej byl szczepiony Rabisin,a teraz bedzie to szczepiuonka wazna przez rok

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

[quote name='martesa']Mam jeszcze jedno pytanko o szczepienie przeciw wsciekliznie,tak jak wspomnialam moj psiak byl zaszczepiony w paz,wazne tylko miesiac(bo ponizej 3 mies),czyli do 5 listopada.[/quote]

Pierwsze slysze, ze szczepionka podana ponizej trzeciego miesiaca zycia psa jest wazna tylko miesiac :roll:

Link to comment
Share on other sites

Szczepionka przeciw wsciekliźnie jest ważna rok. Ważne jest też to - szczególnie jeżeli chodzi o paszporty - aby następne szczepienie bylo wykonane najpóźniej w dniu kiedy kończy sie "wazność" poprzedniego szczepienia - tzn nie może być nawet dnia przerwy pomiędzy poszczególnymi dawkami.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Prawo mówi o konieczności zaszczepienia psa przeciwko wściekliźnie przed ukonczeniem 4 mieś życia. Do tego czasu pes powinien być zaszczepiony na pozostałe choroby zakaźne.
Po ukonczeniu 6 tyg.; po ukończeniu 9 tyg.; po ukończeniu 12 tyg.; i dopiero około 15 tyg szczepenie wsceklizny. Sczepienie wścieklizny wg. prawa obowiązuje psy co 12 mies.
Warunkiem wystawienia paszportu jest jednoznaczna identyfikacja zwierzęciaa ( chip lub tatuaż) i jedoczesne szczepienie przeciwko wsciekliźnie. Jesli zwierzak był zaszczepiony pzed wystawieniem paszportu to szczepienie nie jest ważne. Musi byc powtórzone podczs wystawiania paszportu. Wg prawa unijnego mocy urzedowej nabiera to szczepenie po 21 dniach od chwili podania szczepionki. Wg prawa naszego dopiero po 30 dniach.
Przed kazdym szczepieniem oczywiście pies musi być odrobaczony i musi to być odnotowane w paszporcie

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Z tego co piszecie, to legalnie mozna szczeniaka wywieź poza granicę w wieku 3 miesiące + 21 dni. Jak dla mnie to trochę późno, bo maleństwo już się przyzwyczai do obecnego otoczenia i trudniej będzie się rozstać i przyzwyczaić do nowego otoczenia. Chyba przepisy są mało życiowe.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Guard']Z tego co piszecie, to legalnie mozna szczeniaka wywieź poza granicę w wieku 3 miesiące + 21 dni. Jak dla mnie to trochę późno, bo maleństwo już się przyzwyczai do obecnego otoczenia i trudniej będzie się rozstać i przyzwyczaić do nowego otoczenia. Chyba przepisy są mało życiowe.[/quote]

bez przesady... :roll: no i co z tego, ze sie przyzwyczai? Bardzo często szczeniak opuszcza hodowlę dużo później. Moja pierwsza suka np w wieku 4 miesięcy. Aklimatyzacja trwała może 2 noce (piszczenie). Nie zawsze jest możliwość wzięcia psa od razu w wieku 8 tygodni :roll:. To żadna tragedia, kiedy pies trafi później do właściwego właściciela.

Na dogo są różne przypadki. Mamy zostawić szczeniaka w schronie, albo u rodziny gdzie jest bity, albo w rowie, bo już się przyzwyczaił?

Link to comment
Share on other sites

Juz wiem, jest mozliwość wystawienia paszport bez szczepienia p.wściekliznie, ale jest warunek, ze szczeniak nie moze miec więcej niż 3 miesiące i nalezy do paszportu dołączyś oświadczenie hodowcy o trzymaniu szczeniaka od dnia narodzin, do wyjazdy w tym samym miejscu (teren posesji) i o braku kontaktu z dzikimi (wolno żyjacymi) zwięrzętami.
Uff rozsądek górą!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 3 weeks later...

A czy duże jest prawdopodobieństwo, że nieszczepiony szczeniak 'załapie' wściekliznę na 'obcym' terenie, jeżeli będzie na smyczy i nie będzie miał kontaktu z innymi zwierzętami ? (oprócz mojego drugiego, szczepionego psa)
Czy po prostu najlepiej nie wychodzić z nim nigdzie prócz podwórka do szczepienia?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='McDzik']Wscieklizna sie roznosi przez sline do krwi wiec nie. Ale tu chodzi o parwowiroze, musicie odczekac kwarantanne bo wystarczy ze pies powącha mocz chorego psa zeby się zarazić.[/quote]

a na parwowirozę się szczepi wtedy kiedy na wściekliznę?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shetanka']a na parwowirozę się szczepi wtedy kiedy na wściekliznę?[/QUOTE]

Wczesniej, pierwsze szczepienie już będziecie mieli w hodowli zrobione, potem jeszcze dwa razy wy powtórzycie, a dopiero tak po miesiącu się szczepi na wscieklizne. Dla malucha ta parwowiroza i nosówka z pierwszym szczepieniem robionym w hodowli najważniejsza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shetanka']a na parwowirozę się szczepi wtedy kiedy na wściekliznę?[/quote]

Nosówka 7-8 tyg, 11 tyg, 12m-cy,i co 12 mc-y
Parwowiroza 7-8 tyg, 11 tyg, 12m-cy,i co 12 mc-y
leptospiroza 15 tyg, 20 tyg, 12 mc-cy i co 12 mc-y
wścieklizna 15 tyg, 12 mc-y lub 24 mc-a i co 12mc-y.

Link to comment
Share on other sites

On miał jakieś szczepienia w hodowli, ale ja się na tym nie znam poza tym jest to po Czesku. I czy po wszystkich tych szczepieniach jest kwarantanna? I czy pies nieszczepiony na leptospirozę może wychodzić na dwór (na obcy teren)?

Ja na takiej kartce mam tylko napisane, że mam iść na szczepienie jak pies będzie w wieku 2.5 - 3 m-ce, niestety nie wiem na co. Odbierałam psa w wieku prawie 9 tyg., więc może te szczepienia w wieku 7-8 również miał robione.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Shetanka']On miał jakieś szczepienia w hodowli, ale ja się na tym nie znam poza tym jest to po Czesku. I czy po wszystkich tych szczepieniach jest kwarantanna? I czy pies nieszczepiony na leptospirozę może wychodzić na dwór (na obcy teren)?quote]


A może pokaż wet-owi te wpisy o szczepieniu, pewnie są po łacinie i wtedy będziesz wiedziała co robić. Po pierwszych szczepieniach jest kwarantanna bo samo szczepienie osłabia bardzo każdy organizm, oprócz tego potrzebny jest czas na odpowiedz imunologiczną organizmu.Największe zagrożenie jest ze stony parwowirozy i leptospirozy, wścieklizna jeśli pojawi się na danym terenie to są komunikaty lokalne, zakazy wstępu do lasu itp. Z tego co się oriętuję ostatnie takie zagrożenie było w 1999 r w Olsztynie i okolicach w warmińsko-mazurskim.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...