Jump to content
Dogomania

Hodowla czy nie????


misiak84

Recommended Posts

[B]tło genetyczne (pewne rasy psów predysponowanych-rodzinna predyspozycja)[/B]
[B]niedobory pewnych aminokwasów (tauryna, karnityna)[/B]
[B]wystąpienie chorób wirusowych w wieku szczenięcym[/B]
[B]zaburzenia immunologiczne[/B]
[B]zatrucia związkami chemicznymi, czy lekami[/B]
źródło-www.medwet.pl
Pomijając nawet kardiomiopatię jest jeszcze cała masa innych chorób serca,również tych dziedzicznych.Dlatego według mnie warto przebadać psa u miec pewność ,że serce dobrze pracuje.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='zaginiona sara']
Zwracam uwagę na to że związek powinien świecić przykładem.[/QUOTE]
Zgadzam się :shake:

[quote name='pa-ttti']ale w hodowli właśnie o to chodzi, żeby uzyskać dane cechy zarówno wyglądu jak i charakteru, przede wszystkim.
zgodzę się że temat zdrowia jest przy tym zaniedbywany[/QUOTE]
niestety, ale temat charakteru, psychiki jest również zaniedbywany :shake: Większość ras do hodowlanki potrzebuje jedynie 3 ocen z wystaw, czyli eksterier. :shake:
Pies rasowy powinien być zdrowy, ze wspaniałą psychiką, bardzo ;) dobrą użytkowością. Brzmi jak ideał i do takiego ideału należałoby dążyć, no ale w końcu hodowla to dążenie do ideału, ale żeby dążyć do tyłka ONków na podłodze? :shake:

Co oczywiście i tak nie tłumaczy sensu istnienia "rasowych bez rodowodu".
Jednak w samym przekonywaniu ludzi do r=r chyba wypadałoby coś zmienić, niestety ale są przeciwnicy tej akcji, reagujący na r=r alergicznie..

Link to comment
Share on other sites

z użytkowością bym się sprzeczała, tzn są rasy których użytkowośc polega na towarzyszeniu człowiekowi na kolanach:)
ale eksterier i charakter są baaardzo ważne, jednak- powinny być równie ważne jak zdrowie, i wydaje mi się że na wystawach te 2 ostatnie cechy są zaniedbywane.
Chociaż pies który świetnie sobie radzi na ringu na pewno ma lepszy charakter który się położy i nie chce za nic iść, natomiast np zdrowia niestety się nie sprawdza.
A przydałoby się jakieś obowiązkowe wyniki badań mieć ze sobą na wystawie.
w yorkach np- od razu widać i słuchać który york na ringu ma problemy z tchawicą, jednak sędziowie bardzo rzadko zwracają na to uwagę....i idzie taki champion, co chcwila się dusi, ale ważne że mu włos się po ziemi ciągnie...niestety.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']z użytkowością bym się sprzeczała, tzn są rasy których użytkowośc polega na towarzyszeniu człowiekowi na kolanach:)
ale eksterier i charakter są baaardzo ważne, jednak- powinny być równie ważne jak zdrowie, i wydaje mi się że na wystawach te 2 ostatnie cechy są zaniedbywane.
Chociaż pies który świetnie sobie radzi na ringu na pewno ma lepszy charakter który się położy i nie chce za nic iść, natomiast np zdrowia niestety się nie sprawdza.
A przydałoby się jakieś obowiązkowe wyniki badań mieć ze sobą na wystawie.
w yorkach np- od razu widać i słuchać który york na ringu ma problemy z tchawicą, jednak sędziowie bardzo rzadko zwracają na to uwagę....i idzie taki champion, co chcwila się dusi, ale ważne że mu włos się po ziemi ciągnie...niestety.[/QUOTE]

bycie towarzyszem to również swego rodzaju użytkowość :diabloti: Zresztą nie chodzi mi o wymaganie u np. shih-tzu tropienia niczym bloodhound ;) Ale taki pies (towarzysz) również wymaga super psychiki i zdrowia. I to jest dla mnie ważniejsze niż eksterier. Wolę psa brzydszego niż ładniejszego, ale bez np. problemów z agresją.
Jak dla mnie wystawy niewiele mówią o charakterze...Znam przypadki psów normalnie zachowujących się na wystawach, a mimo to mających problemy z agresją ;)

Link to comment
Share on other sites

to jeśli o taką użytkowość Ci chodzi, to się zgadzam w takim razie:)
moje psy są w pełni "użytkowe"- do leżenia na kolankach, do budzenia mnie 2 minuty przed budzikiem podgryzając palce, do spacerów, biegania po ogrodzie i kicania w tak śmieszny sposób że rozśmieszają mnie do łez:) czyli chihuahua tez może być psem użytkowym:)
do tego muszę się "przyznać" że moje chi nie mają problemów z tchawicą czy rzepkami, a chorować zdarzyło im się może raz, po zatruciu pokarmowym. eksterier też ok- na wystawach wygrywamy:) takie psy chce się hodować:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='zaginiona sara']Bo jak napiszę co jest u hodowców nie tak to zaraz sypią się gromy.
Nie ma sensu zamiatanie pod dywan.[/QUOTE]

no cóż piszesz o uogólnianiu a sama to robisz. Są hodowle w wielu rasach któe uczciwie hodują, nie puszczają lewych miotów, nie kryją swoimi psami kundelek w typie a do hodowli używają psów przebadanych z dobrymi wynikami badań. Ale trzeba poszukać a nie brać jak leci z ogłoszenia bo taniej niż gdzieś indziej. Takie szczenięta kosztujawięcej z uwagi na koszt hodowli. Koszty badań są wysokie a i krycie badanym psem kosztowniejsze itp. A wielu nabywców - którzy np kupili tanio potem żali się, że ma chorego na to czy tamto a jak pytam czemu nie kupili w hodowli gdzie badane no to rozkładali ręce bo było drożej :roll:

Czy trzeba badać czy nie to jeśli ktoś bierze się za hodowlę to powinien to robić w sposób świadomy i korzystać z wiedzy i rozwoju nauki. Kiedyś badań nie było ale teraz nie rozmumiem tych co biorą się za rozród a oszczędzająna badaniach bo np nie widzieli jeszcze ślepego spaniela (czy to angielskiego czy amerykańskiego). :angryy:

Ja badam swoje psy i publikuję wyniki może dlatego moja strona jest raz na parę miesięcy niszczona wirusami :mad:.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Cockermaniaczka']u spanieli jest dosc czesty Przetrwały przewód tętniczy Botalla ;/
Dlatego rowniez jestem za badaniem jesli wiadomo ze cos takiego w rasie czy grupie ras istnieje.[/QUOTE]


Ale jest jeszcze problem, że nie na wszystkie choroby są testy i badania. Wiele jest w fazie opracowań ale niestety ponieważ hodowcy niezbyt chętnie współpracują przy opracowywaniu badań (nie udostępniają swoich psów) to dłużej to trwa.
Pamiętam w 2007 czy w 2006 roku poszukiwane były psy do pracy nt małopłytkowości i bardzo mało psów się wtedy zgłosiło. Więc autorka rozszerzyła o kolejne rasy by móc cokolwiek napisać :shake:

niektórzy nie badają by nie wiedzieć jaki materiał hodowlany mają więc zdrowie szczeniaków u nich to istna rosyjska ruletka jak ktoś zna rodowody w danej rasie :razz:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Adamant']no cóż piszesz o uogólnianiu a sama to robisz. Są hodowle w wielu rasach któe uczciwie hodują, nie puszczają lewych miotów, nie kryją swoimi psami kundelek w typie a do hodowli używają psów przebadanych z dobrymi wynikami badań. Ale trzeba poszukać a nie brać jak leci z ogłoszenia bo taniej niż gdzieś indziej. Takie szczenięta kosztujawięcej z uwagi na koszt hodowli. Koszty badań są wysokie a i krycie badanym psem kosztowniejsze itp. A wielu nabywców - którzy np kupili tanio potem żali się, że ma chorego na to czy tamto a jak pytam czemu nie kupili w hodowli gdzie badane no to rozkładali ręce bo było drożej :roll:

Czy trzeba badać czy nie to jeśli ktoś bierze się za hodowlę to powinien to robić w sposób świadomy i korzystać z wiedzy i rozwoju nauki. Kiedyś badań nie było ale teraz nie rozmumiem tych co biorą się za rozród a oszczędzająna badaniach bo np nie widzieli jeszcze ślepego spaniela (czy to angielskiego czy amerykańskiego). :angryy:

Ja badam swoje psy i publikuję wyniki może dlatego moja strona jest raz na parę miesięcy niszczona wirusami :mad:.[/QUOTE]

DOKŁADNIE !!!
Ile razy powtarzam ludziom - PATRZCIE ZA CO PŁACICIE !!!
A nie - bo tam jest taniej -(
Tanio często znaczy drogo ! Bo w cenie niestety ma badań, prawidłowego wychowania, wieku, często rasy (tu chodzi o pseudo) .... i koszty i to niebagatelne lecą w utrzymaniu takiego psiaka ... Najgorsze że stroną pokrzywdzoną sa tylko zwierzęta .... bo mi nie żal nikogo jak jest głupi, żal mi tylko zwierzaka który sie urodził .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...