Jump to content
Dogomania

Mam reproduktora - na co zwrócić uwagę u suki hodowlanej


FredziaFredzia

Recommended Posts

Nie wiedziałam, gdzie wrzucić temat, więc jest tu, w ogólnym o hodowli. A jeśli już taki był to przepraszam, nie mogłam znaleźć.

Mam championa, reproduktora samoyeda i teraz chciałabym się dowiedzieć, na co zwrócić uwagę gdybym miała chętnych na krycie. Dlatego mam kilka pytań...

Wyznaję zasadę R=R, także wiem, że suka musi mieć uprawnienia hodowlane (tutaj 3x oceny doskonałe czy bardzo dobre na 3 wystawach w tym międzynarodowej)? Nie wystawiałam nigdy suki, dlatego nie pamiętam dokładnie.
I co z umową? Rozumiem że wynagrodzenie dostaje się od szczeniaków wytatuowanych?
Co jeszcze powinnam wiedzieć? Nie chcę trafić na pseudo, który wyrobili hodowlankę dla suki byle jak, a żeby tylko zarobić.

Link to comment
Share on other sites

Zawsze słyszałam,ze ważne jest aby suka nie powielała wad psa.
Nie wiem jak w Twojej rasie,ale zwróciłabym uwagę na badania dotyczące najczęstszych schorzeń występujących w rasie.I charakter suki,dwa lękliwe lub agresywne psy to nieporozumienie.
I rodowód.Warto czytać rodowody,aby zorientować się jakie geny niesie suka...co ewentualnie chciałabyś aby przekazano szczeniakom.

Nie daj się zapędzić w kozi róg na zasadzie,niech pies nie kryje brzydkiej suki...z brzydkiej suki mogą wyjść fajne szczeniaki bo jakość pary hodowlanej mierzy się jakością szczeniąt a nie urodą wyłącznie( chyba,że idzie to w parze).

Link to comment
Share on other sites

Co do umowy i sposobów wynagrodzenia, to jest wiele wariantów, które możesz znaleźć w necie, np. tu:
[URL]http://www.mastifland.pl/index.html?document=65hF34aerk&id=17[/URL]

Poszukaj i zobacz, która Ci najbardziej odpowiada, bądź stwórz własną, opierając się na tych, które stosują inni.


Warto też zapytać, dlaczego ktoś decyduje się właśnie na Twojego psa - i nie chodzi o to, by się dowiedzieć, że jest taki piękny, albo że jest najbliżej...
Chodzi o konkrety - właściciel suki powinien umieć uzasadnić swój wybór - że np. chce poprawić włos czy wzrost suki, że zależy mu na jakiejś krwi, którą niesie rep, czy też chce zrobić jakiś inbred. Wtedy jesteś o krok bliżej do pewności, że jest to przemyślane i wyszukane krycie, a nie tylko dla szczeniąt i dla kasy.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...