Jump to content
Dogomania

Koniec hodowli Błękitny Skarb (Blue Treasure FCI)


tufi

Recommended Posts

Po wielu nieprawidłowościach w działaniach tej "hodowli", udaremnionej próbie oszustwa na wystawie w Sopocie bullterieromaniacy wystosowali pismo do ZKwP prosząc o zawieszenie działalności tej rozmnażalni. Tymczasem niespodziankę sprawili sami "hodowcy" - oto treść listu, jaki dostaliśmy w odpowiedzi na nasze zarzuty:

"W odpowiedzi na Pani skargę skierowaną do GKH przeciwko hodowcy bullterrierów, labrador i golden retriverów z Oddziału Grudziądz Panu Romanowi Graczykowi hodowla Blue Treasure FCI informujemy, że pan Roman Graczyk w dniu 15.08.2006r wystąpił z ZK w Polsce, dlatego nie możemy rozpocząć postępowania w sprawie."


Rozpowszechniamy informację, aby osoby mimo wszystko pragnące nabyć tam szczeniaka miały świadomośc, że jeśli ma metryke/rodowód, to PKPR, a nie Związku Kynologicznego w Polsce należącego do FCI.

Link to comment
Share on other sites

Oni juz od dosc dawna sa w PKPR jako hodowla "Passadena". Dzialali rownolegle i w zwiazku z tym od roku stosowane byly rozne sankcje ze strony ZKwP - m.in. zawieszenie hodowli, pozniej zostala ona przepisana na meza pani G.
W Sopocie probowali zrobic uprawnienia hodowlane suce A, za ktora podstawiona byla suka B - juz z takimi uprawnieniami. Do tego psy zawsze w fatalnej kondycji - odlezyny, plamy od moczu, zestresowane i bardzo przestraszone.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Siwy16']Ponadto "hodowla" nie robiac badan szczeniakom na dysplazje wpisywala do metryk A- wolny od dysplazji. Moj pies (labrador z te hodowli :/) ma dysplazje stopnia B-C, a przy odbiorze w metryce mial oczywiscie A..........[/quote]

Przemek, ale nie ma czegoś takiego jak badania na dysplazje u szczeniąt (tych które wychodzą z hodowli...). Prześwietlenie robi się tylko kiedy, są jakieś podejżenia itp - najczęściej u nowego właściciela, kiedy pies ma minimum 6 miesiecy.
Prześwietlenia "wpisowe" mogą mieć tylko rodzice szczniąt (możliwe tylko po ukończeniu 18 miesiąca). W metrykach mogą być - a nawet powinny - wyniki badań rodziców, które, jak wszyscy wiemy, nie świadczą o tym, jaki wynik bedzie miał szczeniak.

Masz może skan tej metryczki, albo coś takiego? ;) Bo, skoro jest tak jak mówisz, to jest to totalne zaniedbanie ze strony ZK - które w końcu metryki wydaje...

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE](możliwe tylko po ukończeniu 18 miesiąca)[/QUOTE]

Nie mam pojecia skad sie to bierze :roll:
Kto powiedzial, ze przeswietlenie z wpisem do rodowodu mozna robic psom po ukonczeniu 18 miesiaca?
Moj zostal przeswietlony w wieku 12 miesiecy - z wpisem do rodowodu oczywiscie. I nie jest jedynym psem przeswietlonym w tym wieku :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BabyCakes']Nie mam pojecia skad sie to bierze :roll:
Kto powiedzial, ze przeswietlenie z wpisem do rodowodu mozna robic psom po ukonczeniu 18 miesiaca?
Moj zostal przeswietlony w wieku 12 miesiecy - z wpisem do rodowodu oczywiscie. I nie jest jedynym psem przeswietlonym w tym wieku :roll:[/quote]

Hmm, tak? ;)
No to przepraszam za wprowadzenie w błąd.
W każdym razie prześwietlenie powinno być robione, raczje kiedy wzrost psa jest ukończony, czego o 7-8 tygodniowych maluchach powiedzieć nie można :)
Baby - ale jest jakaś granica minimaklna - czy to właśnie to 12 miesięcy?

Link to comment
Share on other sites

No to nieźle - kolejna hodowla, która pierw działała równolegle, a potem przeszła do PKPR-u ... i dalej działa bezkarnie ... Ciekawa jestem czy przeszli sami, czy ktoś ich namawiał do zmiany organizacji, bo wiem że niektóry hodowcy byli namawiani do rezygnacji z ZKWP :mad:
Co do warunków, to nie wypowiadam się, bo nie widziałam, ale z Waszych wypowiedzi wygląda, że nie było różowo ... Szczeniaka można prześwietlić pod kątem dysplazji, ale to badanie ma na celu jedynie wykluczenie ciężkiej dysplazji. Na pewno nie jest to badanie, które u tak młodego psa kwalifikuje się do wpisu do rodowodu. W zależności od rasy psa są określone dolne limity wieku, który kwalifikuje do wpisu do rodowodu. U owczarków belgijskich jest to np. 18 miesięcy. Poza tym wpisu do rodowodu mogą dokonać jedynie weterynarze uprawnieni przez ZKWP - ja np. wysyłałam zdjęcia wraz z rodowodem do Wrocławia.

Link to comment
Share on other sites

[I][quote name='BabyCakes']Nie mam pojecia skad sie to bierze :roll:
Kto powiedzial, ze przeswietlenie z wpisem do rodowodu mozna robic psom po ukonczeniu 18 miesiaca?
Moj zostal przeswietlony w wieku 12 miesiecy - z wpisem do rodowodu oczywiscie. I nie jest jedynym psem przeswietlonym w tym wieku :roll:[/quote]

[/I]Lekarze uprawnieni do wpisu wyników prześwietlenia stawów do rodowodu nie chcą dokonywać takich wpisów przed ukończeniem przez psa 18 miesięcy uznając, że jest to wiek w którym fizyczny rozwój goldenów jest dopiero zakończony.
Golden w wieku 12 miesięcy zdecydownaie nie jest jeszcze w pełni rozwinięty fizycznie więc szczerze powiem, że dziwi mnie, iż któryś z lekarzy zdecydował się na taki wpis do rodowodu.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='MonikaSz'] U owczarków belgijskich jest to np. 18 miesięcy. Poza tym wpisu do rodowodu mogą dokonać jedynie weterynarze uprawnieni przez ZKWP - ja np. wysyłałam zdjęcia wraz z rodowodem do Wrocławia.[/quote]

No właśnie, kiedy chciałam zrobić psu prześwietlenia, kazano mi czekac, aż pies skończy to półtora roku... I foto też było wysyłane do Wrocławia. Wraz z rodowodem.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Golden w wieku 12 miesięcy zdecydownaie nie jest jeszcze w pełni rozwinięty fizycznie więc szczerze powiem, że dziwi mnie, iż któryś z lekarzy zdecydował się na taki wpis do rodowodu.[/QUOTE]

Agato, nie jestem weterynarzem, wiec nie bede z Toba polemizowac. Zawsze mozesz o swoim zdziwieniu napisac do BVA (tam dolna granica wieku jest 12 miesiecy), na pewno udziela wyczerpujacej odpowiedzi :evil_lol:

Zdjecia robil i opisywal dr Siembieda. Gdy telefonicznie umawialam sie na wizyte, zapytal w jakim pies jest wieku i uslyszawszy odpowiedz potwierdzil, ze w odpowiednim. Zanim wpisal wynik do rodowodu i swojego kajetu, sprawdzil wiek w rodowodzie (tatuazu juz niestety nie :( ).

A wiecie moze kto ustala dolna granice wieku, w ktorym mozna zrobic psu przeswietlenie z wpisem do rodowodu w przypadku ras, dla ktorych przeswietlenie jest obowiazkowe? Regulamin hodowli nic na ten temat nie mowi :roll:


OT: Gazus, kto Ci zrobil banner z takim bykiem? ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BabyCakes']Agato, nie jestem weterynarzem, wiec nie bede z Toba polemizowac. Zawsze mozesz o swoim zdziwieniu napisac do BVA (tam dolna granica wieku jest 12 miesiecy), na pewno udziela wyczerpujacej odpowiedzi :evil_lol:[/quote]

Ja też nie jestem wetem, powtarzam tylko co usłyszałam od lekarzy ortopedów i radiologów kiedy zaczynałam interesować się dysplazją i prześwietleniami.
Ponadto według OFA wiarygodność prześwietleń w zależności od wieku wygląda następująco:
12 m-cy - 68.9 %
18 m-cy - 82.7 %
24 m-cy - nawet 95.4 %
[FONT=Tahoma]Wedle zaleceń OFA pies poddawany klasyfikacji musi mieć ukończone 2 lata. Jak dowodzą ich badania w tym wieku istnieje prawie 96% prawdopodobienstwo, że dysplazja już się nie ujawni. [/FONT]

Przyznasz jednak (i tu nie trzeba być weterynarzem), że golden w wieku 12 miesięcy nie ma ukończonego rozwoju fizycznego.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Przyznasz jednak (i tu nie trzeba być weterynarzem), że golden w wieku 12 miesięcy nie ma ukończonego rozwoju fizycznego.[/QUOTE]

Nie ma, inaczej np. nie byloby sensu organizowac na wystawach oddzielnych klas dla mlodych i doroslych psow.
Natomiast sadze, ze skoro mozna przeswietlac z wpisem do rodowodu psy 12-miesieczne - i nie chodzi mi teraz o Polske, bo u nas to wszystko ciagle jest w powijakach, ale o Anglie i inne kraje europejskie (nie wiem dokladnie ktore, ale na pewno nie tylko Brytyjczycy maja taka dolna granice wieku) - to jest to oparte na jakichs przeslankach.

Nie wnikam w to, kiedy ktos przeswietla swojego psa, chodzi mi tylko o nieszerzenie mitu, ze dolna granica wieku to 18 miesiecy, bo to nieprawda. Takiej granicy chyba (?) nie ma, byc moze poszczegolni uprawnieni do wpisu weterynarze maja jakies swoje zasady, ale nikt odgornie nie narzuca im tej granicy dla ras nieobjetych obowiazkiem przeswietlenia.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Ponadto według OFA wiarygodność prześwietleń w zależności od wieku wygląda następująco:
12 m-cy - 68.9 %
18 m-cy - 82.7 %
24 m-cy - nawet 95.4 %
Wedle zaleceń OFA pies poddawany klasyfikacji musi mieć ukończone 2 lata. Jak dowodzą ich badania w tym wieku istnieje prawie 96% prawdopodobienstwo, że dysplazja już się nie ujawni.[/QUOTE]

Agata, ale jaki to ma zwiazek z dolna granica wieku stosowana przez polskich weterynarzy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BabyCakes']
OT: Gazus, kto Ci zrobil banner z takim bykiem? ;)[/quote]

Hihi, a sama włąściwie dopiero zauważyłam, wczoraj już padałam! ;) No cóż, poporsze o poprawkę ;)

o do 18 - miesiaca... Hm, ja yłam - powiem szczerze - święcie przekonana, że to mimimalny wiek. Nie wiem - może wzieło mi się to stąd, że wiek "hodowlany" to 18 miesięcy i jakoś tak się powiązało?
Niemniej takie twierdzenie jest bardzo powszechne.

Ale też mam wrażenie - chociaż weterynarzem nie jestem - że to 12 miesicy to jakoś tak .. mało :)

Inne rasy - nie ma o tym nic wspomniane w dodatkowych wymogach hodowlanych?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BabyCakes']Zdjecia robil i opisywal dr Siembieda. Gdy telefonicznie umawialam sie na wizyte, zapytal w jakim pies jest wieku i uslyszawszy odpowiedz potwierdzil, ze w odpowiednim. Zanim wpisal wynik do rodowodu i swojego kajetu, sprawdzil wiek w rodowodzie (tatuazu juz niestety nie :( ).[/quote]
Ja też do niego wysyłałam. Na pewno na początku tego roku zmieniły się przepisy dotyczące robienia stawów łokciowych ED - kiedyś robiło się w 2 pozycjach, a teraz się robi zdjęcia w 3 pozycjach. Owczarki belgijskie nie mają wymaganych prześwietleń na dysplazję, jednak dla spokojnego sumienia wolałam to badanie zrobić. W Czechach u belgów robi się prześwietlenie w wieku 15 miesięcy. U nich jest obowiązkowe, u nas niestety nie ...

Wydaje mi się, że minimalny wiek, przy którym robi się prześwietlenie na dysplazję zależy zarówno od decyzji uprawnionego weterynarza (w regulaminach nic nie znalazłam) jak i od rasy. Zostanę przy swojej rasie, bo po prostu mi łatwiej. Wiele owczarków belgijskich dosyć późno dojrzewa i prawda jest taka, że wcześniej nie do końca kościec jest ukształtowany. W wieku 10 miesięcy moje suczysko miało zerwaną torebkę stawową w łapie i na wszelki wypadek miała zrobiony rtg łapy. Okazało się, że cały kościec wraz z chrząstkami nie stanowił jeszcze całości. U goldenów chyba też dosyć późno wykształca się kościec, chociaż może faktycznie w wieku 12 miesięcy już wszystko widać. W przypadku mniejszych ras wydaje mi się, że granica minimalnego wieku się obniża.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ayshe']owczarki niemieckie-18 miesiecy.ja przeswietlam na rodowod 2 letnie.[/quote]

i o to chodzi ... czyli o zdroworozsądkowe podejście do sprawy. Jeżeli pies kończy swój rozwój w wieku ok. 18 miesięcy a w wieku 2 lat jest już prawie 100% pewność, że dysplazja u psa już sie nie ujawni - to sami sobie odpowiedzmy na pytanie (jako hodowcy i jako właściciele) - w jakim wieku najlepiej prześwietlić psa i uznać ten wynik za wiarygodny, pewny.

Psa można oczywiście prześwietlić w młodym wieku (tj. do 18 miesięcy) , profilaktycznie, z ciekawości albo gdy są objawy choroby ... ale mi chodzi o prześwietlenie którego wynik wpisuje się do rodowodu i którym posługujemy się jako "wizytówką" zdrowia naszego psa.

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]czyli o zdroworozsądkowe podejście do sprawy[/QUOTE]

No popatrz, a ja mialam Anglikow za rozsadna nacje :evil_lol:

A skoro jestesmy przy amerykanskich badaniach, to na tej samej stronie, na ktorej jest informacja przytoczona przez Ciebie w polskim tlumaczeniu, mozna rowniez przeczytac: "For normal hip conformations, the reliability was 89.6% at 3-6 months, 93.8% at 7-12 months, and 95.2% at 13-18 months". Jezeli wierzyc tym danym, stawy zdrowe w wieku 12 miesiecy maja marne szanse na to, ze przeswietlenie w pozniejszym wieku (o ile zostanie zrobione) wykaze zmiany dysplastyczne.

[quote]Na pewno na początku tego roku zmieniły się przepisy dotyczące robienia stawów łokciowych ED - kiedyś robiło się w 2 pozycjach, a teraz się robi zdjęcia w 3 pozycjach[/quote]

Przeswietlalam mojego psa w zeszlym roku (w maju) i zdjecie lokci bylo robione w 3 pozycjach.

Link to comment
Share on other sites

ja sie wytlumacze;) :szczeniaki sa badane w kierunku dysplazji w wieku 3 miesiecy[dla mojej informacji o stawach miotow],w wieku 7 miesiecy[przeswietlenie "rokujace"],jesli wszystko jest ok to przeswietlam psa na rodowod.u onka kosci dlugie rosna do 20 miesiaca zycia,tak wiec przeswietlenie i zuchtwert w wieku 24 miesiecy jest najbardziej sensowne bo chce miec wynik ostateczny a nie moze sie cos zmieni albo nie i jaki jest na to procent w badaniach:razz: .24 miesiecy to tez wiek kiedy onek juz pracuje dosc ciezko na szkoleniach i stawy sa mocno obciazone.ten rok miedzy zwiekszeniem obciazenia [od 10 miesiaca powoli,rosnaco]moze u onka zmienic sporo.bo pies pracuje i prace zaczyna jako maly glut:).jednak rzeczywiscie z HDnormal albo fast normal nie zrobi sie ciezka dysplazja;).ed-3 pozycje zdecydowanie.:p .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='BabyCakes']Przeswietlalam mojego psa w zeszlym roku (w maju) i zdjecie lokci bylo robione w 3 pozycjach.[/quote]
Nie wiem - może zmiany dotyczyły tylko niektórych ras, może to było widzimisię weta ... Z informacji telefonicznej od uprawnionego lekarza u belgów przy ED były wymagane tylko 2 pozycje (oczywiście można było zrobić więcej i mu wysłać), a od tego roku 3. Kolega prześwietlał wilczaka czechosłowackiego na początku tego roku i też dowiedział się, że od tego roku mają być 3 pozycje przy łokciach. Ale nie spieram się. Prawdę mówiąc z chęcią przeczytałabym wytyczne dotyczące wykonywania zdjęć u poszczególnych ras psów.
Zresztą należę do osób, które wolą zapobiegać. Nawet gdyby u OB były wymagane tylko 2 pozycje - zrobiłabym i 3 ujęcie :p Może dlatego sukę puściłam na wyższe przeszkody dopiero, gdy dowiedziałam jaki jest stan stawów.

A wracając do hodowli - szczerze mówiąc pierwsze skojarzenie, które miałam, to że chodzi o hodowlę Błękitny Skarabeusz, z której zawsze podobały mi się haszczaki. Niektórzy chyba celowo zakładają hodowle o nazwie podobnie brzmiącej ...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Moze wrocimy do tematu.
Mam rozumiec, ze Blekitny Skrab i Blue Treasure to ta sama hodowla?
Gdzies czytalam ze Blue Treasure nadal nalezy do ZK, co wiecej jej przydomek figuruje na stronie FCI.
Co do tych wpisow wynikow badan u szczeniat. Wiemy wszyscy ze tego die nie robi i zbedna dyskusja nie na temat, ale juz nie raz slyszlam o "hodowcach" ktorzy tak robia, sami wpisuja, po wydaniu metryk. Wiem tez z e w jednym przypadku zglaszano proceder do ZK. Bo ludziw wpisywali po wydaniu metryk pod pieczatka ZK, jakoby to ZK wpisal. Hodowla , o ktorej tu mowa tez zaslynela z tego wyczynu ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...