Jump to content
Dogomania

Łysiejący jamnik


Sara

Recommended Posts

Mam problem z Glutkiem. Całe podwozie ma w zasadzie łyse ( tzn klatkę piersiową od spodu i brzuszek) przypuszczam że dlatego że w szczenięctwie nosiła szelki. Ale powino jej to chyba odrosnąć ? Teraz natomiast mam problem z łysiejącą szyjką. Łysieje mi w miejscu gdzie jest obroża. Ma obroże dwie taśmowe ( które nie są założone zbyt ciasno, są raczej luźne ), mam jedną skórzaną najprostszą, mam skórzaną podszytą miękką skórą oraz skórzany dławik i łańcuszek półzaciskowy ( w łańcuszku wychodziła może z kilka razy ). W której obróżce chodzić żeby sierść wycierała się najmniej ? Czy można dobrać jakiś specyfik żeby wzmocnić włos i go odbudować ? Selek jej nie założę bo ona ucieka na sam widok szelek i ma całkiem wytartą sierść a w zasadzie skórę na klatce piersiowej.

Jej szyjka wygląda tak :

[IMG]http://i49.photobucket.com/albums/f284/Figlonek/Szyja.jpg[/IMG]




[IMG]http://i49.photobucket.com/albums/f284/Figlonek/Szyjka.jpg[/IMG]

A tu klatka piersiowa

[IMG]http://i49.photobucket.com/albums/f284/Figlonek/02_resize-1.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

NIektóre psy mają słabe owłosienie i okresowo bardziej sie to nasila. Najczęstszymi miejscami w których są przełysienia to własnie klatka piersiowa , pod szyją , za uszami,i w połowie ogona. Na to raczej nic nie poradzisz bo to sprawa ogolnie słabej szaty. Ale mozesz spróbować zastosować preparat Gammolen.U suk związane moze tez to być z zaburzeniami hormonalnymi. Zresztą zaobserwuj to za jakiś czas , bo zazwyczaj okresowo zarasta , a potem znowu powstają przerzedzenia.
To z reguły sprawy wrodzone ,tak jak u ludzi jedni maja grube mocne włosy a inni słabe , cieńkie i łamliwe.

Aha szelek jamniki oraz wszytkie "krótkołape" psy nie powinny nosic ,bo efektem mogą być odstające lokcie.

Link to comment
Share on other sites

Kup w aptece oeparol (bez recepty, zawiera wyciag z nasion wiesiolka) i podawaj 1 tabletke dziennie. Zwroc tylko uwage, czy po 1 nie ma rzadkiej qpy. Jesli nie po ok. 1,5 miesiaca podawania powinna byc widoczna poprawa. Moj jamnior mial bez przerwy przezuwane uszy przez swojego kolege i byl czas, kiedy wygladalo to strasznie. Po oeparolu porosly z powrotem.

Link to comment
Share on other sites

Dziękuję za rady ! :) Spróbujemy tego oeparolu ( drogie to jest ? ). A co do hormonów hmm to nie wiem, ale moja mama suponuje jakoby łysienie było skutkiem sterylki. Fidze po szelkach nigdy nic nie odstawało, a nosiła ze 2 miesiące codziennie w szczenięctwie. Teraz też bym wolała żeby nosiła szelki ale ze względu na łysą skórę na klatce nie chcę tego robić.

Link to comment
Share on other sites

bardzo wiele jamiko ma takei słabe olosienie na klacie, moj demon jak byl szczeniakiem mial cala klate i szyje gola;)
potem mu troche zarosło, potem podawalismy vita pet w tabletkach (35 zl 60 tam - dla jamnika na 2 mies) i pieknie zarosl calkowicie
teraz podjada royala i indyczka lub kurczaka, bez ryzu samo mieso i ma ładna szate
tolcia tymczasem niedozywiona, pokrzywiona i z wyłupiastymi z głodu oczami jest zarosnieta w 100%
tylko opstatnio cos jakies uczulenie ja dopadlo i troche sobie w niektorych miejscach wydrapał
ale juz jest po wizycie u wta i pzreszlo wiec czekamy az zarosnie
fiona, ktora byla u mie an tymczasie miala siersc 3 mm dluga, klate prawie calkiem łysa, była gładziutka jak ceratka
taka juz jej uroda przypuszczam ;)

Link to comment
Share on other sites

Czy można równocześnie stosować różne sposoby na poprawę włosa ? Tzn ten oeparol i ktoś mi jeszcze polecił kerabol, tran, oliwę z oliwek. Można podawać równocześnie ? Czy lepiej np po wykończeniu Oeparolu dawać profilaktycznie oliwę i tran ? Czy jeszcze coś innego ?

Link to comment
Share on other sites

[B]H[/B]ormonalne jeśli już. Spotkałaś się z psem który miał łysienie na tle hormonalnym w miejscach gdzie jest obroża albo gdzie były szelki ?

Oeparol to jest ziołowe prawda ? Czyli do tego mogę jeszcze dawać tran i oliwę ?

Kupiłam już ten preparat w kapsułkach i Figa już spożyła jedną. Jak to dobrze że mój pies jest łakomy i łapczywy, wepchnęłam kapsułkę w kawałek kabanosu i problem z głowy. Alleluja że nie mam problemów z podawaniem leków.

Link to comment
Share on other sites

To ze w tym miejscu są obroza i szelki to zwykły zbieg okolicznosci.
Wszystkie jamniki jezeli mają problemy z włosem to akurat , łysieją w tych miejscach a takze moga łysieć za uszami i w połowie ogona ,tak jak napisaam wczesniej.
U większosci psów o tej porze roku te łysienia moga być bardziej widoczne, gdyż takze mają w tej chwili "letni" włos , zaniedługo zaczną znowu nabierać włosa zimowego. I Ty stosując preparaty na porost włosa , własciwie nie będziesz wiedzieć czy suce poprawia się włos po tym preparacie , czy już obrasta na jesień- zimę.

Napisałaś wczesniej ze Twoja suka nosiła szelki jako szczenię, czyli już teraz nie nosi szelek , wiec po czym miałaby mieć przerzedzenia włosa na klatce piersiowej.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Chciałam podziękować za radę co do Oeparolu. Suka zjadła już około 15 kapsułek i już widać efekty. Sierść na klatce piersiowej powoli zaczęła odrastać. Nie ma już łysej skórki tylko pojawiły się króciutkie czarne włoski. Nie liczę że będzie miała grzywę jak tarpan, ale na zimę przyda jej się trochę więcej sierści na podwoziu. Szkoda tylko że szyjka nijak obrosnąć nie chce. Hmm, może to wina obroży ? Jaką powinna nosić żeby nie łysieć na szyjce ? Długowłose psy nie łysieją po skórzanych ( zwłaszcza tych szytych na okrągło, znam parę psów z obrożami tego typu i sierść się nie wyciera ) , a krótkowlose ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...