Jump to content
Dogomania

jak kupić dobre szczenię


mortiza

Recommended Posts

cześć
w najbliższym czasie planuję zakup pieska z rodowodem
szczerze mówiąc nie mam pojęcia jak powinien zachować się dobry[kochający swoje psy] hodowca
rok temu kupiłam suczkę bez rodowodu u hodowcy którego poznałam na wystawie i wydawało mi się że to dobry hodowca ale psina dużo chorowała zaraz po przywiezieniu do domu.
A warunki w jakich trzyma psy pozostawiają wiele do życzenia
Z góry dziękuję

Link to comment
Share on other sites

Bezpośrednia rozmowa z hodowcą pozwoli Ci ocenić, jakim jest człowiekiem. Hodowla powinna na nas zrobić dobre wrażenie pod każdym względem. Nad szczeniątkami ktoś powinien cały czas sprawować nadzór, dbać o czystość w kojcu, bawić się z maluchami. Dobry hodowca nie sprzeda Ci szczeniaka ot, tak. Będzie chciał Cię poznać bliżej, żeby dowiedzieć się, czy masz warunki, aby wychowywać psa. Jednym słowem będzie „przepytywał” kandydata na właściciela, na co nie należy się oburzać – wręcz przeciwnie, trzeba wziąć to za dobrą monetę.
Szczenięta powinny być poddawane różnorodnym bodźcom zewnętrznym. Zobacz, czy mają zabawki, czyste szmatki, czy są energiczne. Podglądnij i zapytaj, co hodowca daje im do jedzenia. Matka powinna być ufna i nieagresywna w stosunku do nowych osób.

Link to comment
Share on other sites

Guest Mrzewinska

Wez ze Zwiazku adresy hodowcow tej rasy, ktora Cie interesuje.
Sprawdz warunki w jakich sa odchowywane szczeniaki - to szalenie wazne. W dobrej hodowli szczeniaki maja ciagly kontakt z czlowiekiem.
Byloby dobrze, abys najpierw poznala potencjalna mame - jej zachowanie wiele powie, a charakter jest dziedziczny tak jak wyglad.
Napisz, o jaka rase chodzi, moze ktos zna dobrego hodowce i poda ci adres na priva.

Szczeniaki musza miec tatuaz, hodowca ma metryczki dla kazdego szczeniaka, na tej podstawie wyrabia sie rodowod. Szczenieta musza miec ksiazeczki zdrowia, z adnotacja o odrobaczeniu, szczepieniu.
W hodowli ma byc czysto!!! Szczenieta silne, zdrowe, ruchliwe, wesole, ich matka w dobrej kondycji. Zapytaj hodowce czym sie kierowal wybierajac takiego a nie innego reproduktora, zapytaj, czy szczeniaki sa socjalizowane i w jaki sposob - jesli to rasa poddawana probom pracy szuka sie szczeniakow o wrodzonym aporcie, chetnych do kontaktu i zabawy z czlowiekiem.
W naprawde wzorowej hodowli szczeniaki poznaja innych ludzi, dzieci, poruszaja sie po urozmaiconym podlozu, w znanej mi hodowli goldenow szczeniaki - przed wydaniem!!!! - juz nosily skorke krolika, poznawaly rozne zwierzeta domowe, czlowieka jezdzacego na rowerze i wozku inwalidzkim. Podobnie w znanej mi hodowli groenkow - hodowca poswieca mase czasu na socjalizacje szczeniat, spia w domu, w dzien sa w ogrodzie, hodowca i goscie hodowcy bawia sie z nimi, szczeniaki 6-tygodniowe aportuja, nosza zabawki, maja malenki basen, pokonuja odpowiednie dla siebie przeszkody, zapoznawaly sie z innymi psami, kotem, koniem... z takich hodowli warto kupowac.

Zofia

Link to comment
Share on other sites

I nie obdarzaj zaufaniem hodowcy, który stara Ci się wcisnąć sczeniaczka, nie odpowiadając, lub odpowiadając wymijająco na Twoje pytania. Masz prawo wypytać o wszystko, niech pokaże Ci wyniki badań rodziców - to Ty będziesz żyć z psiakiem przez następne kilkanaście lat, i hodowca powinien Ci udzielić wszystkich dostępnych informacji.
Zapytaj dlaczego to a nie inne krycie, tak jak pisali poprzednicy bardzo ważny jest charakter matki, czy szczeniaczki garną się do ludzi, czy chcą sie bawić- normalny, dobrze zsocjalizowany z ludzmi szczeniak, będzie się przeszczęśłiwy ze przyszedł nowy człowiek:cool3: którego można poskubać:razz: - jeśli się maluchy chowają po kątach i uciekają przed kontaktem coś jest grubo nie tak.
Ważne też, abyś się nie zrażał/zrażała, jeśli hodowca szczegółowo CIę wypytuje o warunki, szkolenie, itd. Taki hodowca to złoto! Sama szukając teraz za granicą Tollerka, spotkałam się z hodowcami którzy oprócz dokładnych informacji o rodzicach (zarówno omówieniu eksterieru jak temperamentu i charakteru), podaniu przyczyny krycia tym a nie innym samcem, wadach (!!!!) i zaletach rodziców (bo nie łudźmy się że nawet Inter nie ma żadnych wad; i hodowcy którzy mówią że ich psy są idealne, z reguły są w mniejszym lub większym błędzie- psów IDEALNYCH NIE MA :razz: , są bardziej lub mniej do ideału zbliżone), opisu jak są wychowywane szczenięta, itd, DOKŁADNIE MNIE ODPYTALI o przyszłe życie ich pieska w moim domu.
Dokładnie, znaczy o WSZYSTKO- łącznie z tym, gdzie będzie spać:razz: , co jeść, jakie mu zrobię badania jak podrośnie, ile mu mogę zapewnić czasu i jak będę z nim pracować (jakimi metodami). I nie zdecydowali sie po pierwszym mailu:razz: , tylko po pół roku stałęgo kontaktu. Niektórzy, czekają z decyzją, aż się u nich pojawię i porozmawiają ze mną na żywo.

Hodowca który o nic nie pyta, a chce wepchnąć szczeniaka, nie należy do tych prawdziwie dobrych hodowców.

Link to comment
Share on other sites

Dobry hodowca zada Ci dużo więcej pytań niż Ty jemu, powie Ci dokładnie wszystko o każdym szczeniaku, zasypie informacjami, będzie miał świetny kontakt ze swoimi psami i szczeniakami, będzie znał odpowiedzi na temat chorób genetycznych oraz wychowania. Sprzedając Ci szczeniaka, poczujesz się jakby oddawał Ci swoje dziecko.

Dobry hodowca bardzo często chce poznać daną osobę już wcześniej, a nie w chwili sprzedaży szczenięcia.

Szczeniaki będą radosne, pełne energii, będą miały okrągłe brzuszki, ładną sierść. Dostaniesz również wszystkie wytyczne dotyczące karmienia, szczepień, wystaw.

O swoich psach i hodowli będzie opowiadał z wielką dumą i miłością w głosie. I nie będzie się denerwował jak zadzwonisz w środku nocy, bo Twój piesek coś.

Niektórzy hodowcy dają jeszcze jakiś kocyk, lub zabawkę z kojca, aby szczeniak miał w domu do czego się przytulić pachnącego mamusią, rodzeństwem i tym dziwnym człowiekiem, który siedział z nim w kojcu i się z nim bawił :)

to piękna chwila

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mortiza']
Czy hodowcy zgadzają się na filmowanie ich podczas wystawiania psów?[/quote]

Wydaje mi się, że jeżeli ktoś nie chce być uwieczniony na jakimkolwiek nośniku to ma coś do ukrycia. Nie ma nic piękniejszego od oglądania zdjęć lub filmów z psich wystaw :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mortiza']Jeżeli ktoś zna dobre hodowle piesków rasy shih tzu to proszę o kontakt na priva.Najlepiej z woj. świętokrzyskiego lub okolic.
Czy hodowcy zgadzają się na filmowanie ich podczas wystawiania psów?[/quote]

Jeśłi zostaną ładnie o to poproszeni, to czemu nie?:lol: :cool3: Mając piękne, wspaniale się zachowujące psy, to powód do dumy, że ktoś chce je uwiecznić- natomiast zawsze wypada zapytać.

Link to comment
Share on other sites

Wiem że filmując czyjąś ''pracę''byłoby w złym tonie nie pytając wcześniej o zgodę.Ale czy to nie rozprasza wystawiającego?
Zdarzyło mi się że niektórzy nie przejawiali zbytniej ochoty do rozmowy[oczywiście nie bezpośrednio przed wystawianiem]

Link to comment
Share on other sites

Jeśli ktoś nie ma ochoty pogadać, to możesz zapytać czy możesz do niego w interesującej Cię sprawie napisać albo zadzwonić. Prawdziwy miłośnik rasy i dobry hodowca, udzieli Ci informacji, nawet z środku nocy o północy :cool3: .
A jeśłi chodzi o filmowanie- nie wydaje mi się żeby jakoś to specjalnie peszyło wystawiających - na ogół nie zwracasz uwagi co dzieje się poza ringiem, wpatrzona w sędziego :razz: . Tylko wiadomo- najpierw zgoda.

Link to comment
Share on other sites

Od kiedy należy zacząć naukę z psiakiem?
chodzi mi tutaj o naukę wystawiania.
Czy w razie jakiegoś problemu[z mojej strony]hodowca pomaga?
Nie chciałabym być namolna i nękać hodowcę swoimi pytaniami co do wystaw ale nie wiem od czego zacząć.

Link to comment
Share on other sites

Mortiza-sa hodowcy i hodoffcy:roll: .Pewnie,ze odpowiedzialny hodowca i pasjonat(to idzie w parze:razz: ) pomoze ci we wszystkim-powie na temat wystawiania,wyzywienia-odpowie na kazde pytanie,jesli mieszkasz blisko to na pewno pomoze w pierwszych lekcjach ustawiania psa.Powiem wiecej-sa hodowcy,ktorzy pomoga nawet jesli twoj pies nie jest z ich hodowli-moja hodowczyni udzielila mi wielu cennych rad zanim kupilam od niej sunie-a radzila mi co robic z moim niesfornym psem tej samej rasy z innej hodowli i nie zamowilam jeszcze u niej suni-po prostu bezinteresownie odpowiadala na pietrzace sie pytania:loveu: .

Link to comment
Share on other sites

a co do wystaw..Zaczynaj jak najwczesniej-ucz psiaka od 3 miesiaca zycia stania na snacka,powoli,w formie zabawy..ale o pozadana pozycje wystawowa spytaj juz przy kupnie psa-hodowca ci pokaze;) .Wystaw psa od szczeniaka-od 6 miesiaca zycia..te wystawy nie dadza Ci nic w osiagach,ale przygotuja psa do wystaw w mlodziezy i potem innych klasach..

Link to comment
Share on other sites

[quote name='mortiza']Prawdziwy miłośnik rasy i dobry hodowca, udzieli Ci informacji, nawet z środku nocy o północy
Dobrze wiedzieć bo jak miałam problem z moją sunią hodowca nie interesował się -choć dzwoniłam i prosiłam:placz:[/quote]

Niestety, zdarzają się i tacy :shake: - ale dla mnie to nie są prawdziwi hodowcy.
Hodowca powinien interesować się szczeniakiem, pomagać Tobie w problemach z nim związanych- hodowla to nie tylko sama sprzedaż szczeniąt ale przede wszystkim przemyślane mioty i rzetelna informacja dla każdego pytającego :cool3: . KAŻDEGO, a co dopiero takiego który ma szczeniaka od tego hodowcy.

Link to comment
Share on other sites

dzięki za rady
planuję kupić shih tzu ale nie wiem jak taką dobrą hodowlę znaleść.Nie mam kontaktu z żadną hodowlą. Z pytań w innych tematach nie dostałam odpowiedzi i niestety mam wątpliwości czy takie hodowle istnieją.Od zawsze chciałam wystawiać psa i teraz kiedy mam możliwości okazuje się że nie będę.

Link to comment
Share on other sites

a moze poszukaj tak - trudne ale wato jakie psy wygrywają z jakimi przydomkami skąd ludzie z dogo mają swoje psy (zajrzyj do grupy) i czy są zadowleni ale te pytania najlepiej na priva zadawaj :) Poza tym niestety lub stety trzeba jezdzic na wystawy i to te dobrze obsadzone polecam teraz Poznań napewno będzie super stawka w każdje rasie popatrz, które psy sie tobie podobają popytaj o planowane mioty to chyba najlepszy sposób ....

Link to comment
Share on other sites

Patka-wielkie dzięki.
Mam jeszcze jedno pytanko.Wiem, że w miocie rodzą się szczenięta tzw.wystawowe.Reszta z tego miotu to pieski''do kochania''ale nie do wystaw.Nie jestem fachowcem i dla mnie wybranie psa do wystaw było by problemem.Czy hodowca podpowie który pies jest na wystawy?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Toller-Fox']Prawdziwy miłośnik rasy i dobry hodowca, udzieli Ci informacji, nawet z środku nocy o północy :cool3: .[/quote]
Faktycznie. Do nas już dzwonili nieznajomi ludzie w sprawie szczeniąt w środku nocy :lol:

Mortiza, hodowca na pewno podpowie, który pies ma jak na daną chwilę predyspozycje wystawowe, ale i tak nikt ci nie zagwarantuje, że pies będzie multichampionem ;) Szczególnie u shih tzu, gdzie bardzo dużo zależy od właściciela (m.in. pielęgnacja).

Link to comment
Share on other sites

musisz pozytac o rasie i zobaczyc na jakie choroby genetyczne ta rasa moze chorowac-u jednych ras jest wymagane badanie oczu,u innych serca etc...nic nie wiem o rasie ktorej szukasz,moze nie maja zadnych wymaganych badan-ale moze rasa jest na cos narazona ogolnie i w innych krajach te badania sa wymagane-wtedy warto poszukac hodowli ktora te badania robi pomimo braku przymusu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...