Jump to content
Dogomania

Od kiedy pies może mieć szczeniaki??


Madźka

Recommended Posts

[quote name='xiz']Nie wiedzialem ze w pierwszym miocie moze byc az tyle - poczytalem i juz rozumiem dlaczego.[/quote]

Jury siostra miała w pierwszym miocie 12 szczeniąt. Bałabym sie takiej odpowiedzialności za tyle szczeniąt. Dlatego Jura dzieci mieć raczej nie będzie.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Myszka.xww']Ilosc kociat w miocie nie zalezy od kolejnosci miotu. Zdazaly sie i kotki, ktore mialy po 13 plodow. Mialy zaledwie ok. pol roku. Srednio na kotke wychodzi 6 kociat w miocie.
[/QUOTE]

Nie slyszalem zeby ktokolwiek ze znajomych mial wiecej niz 4 przy miocie z pierwszej rojki, ale naprawde wierze na slowo.

[QUOTE]
Koty mozna uchronic przed takim losem - wystarczy nie wypuszczac ich z domu badz zabezpieczyc ogrod - w tej sprawie zapraszam na miau.pl - koci odpowiednik dogomanii. :lol:[/QUOTE]

Znam tamto forum. Wierz mi, ze chcialbym aby nie wychodzily. Niestety ale w naszym przypadku to nie jest takie proste, glownie z powodu blisko 80 letniego dziadka, ktory zostawia wszelakie drzwi i okna (oraz bramke z ogrodu) otwarta gdzie tylko sie przemiesci. Koty bardzo szybko z tego korzystaja.

Link to comment
Share on other sites

Ale pierwszy miot nie oznacza pierwsza ruja...
Ja sie ani razu nie spotkalam na zywo oczywiscie z wieksza iloscia szczeniakow czy kociakow niz 5 na raz. Nie bylo wiele okazji ( z 10 moze psich miotów z 4 kocie przez cale moje zycie) ale tutaj pierwszy raz uslyszalam zeby bylo 12 szczeniat urodzila jedna suczka i to za pierwszym razem.

Link to comment
Share on other sites

Najwiekszy miot z jakim sie zetknelam osobiscie (czytaj: rodzila suka kolezanki) to 11 szczeniat AST - przy 2-gim miocie. Dalej: najwiekszy miot jamnikow: 6 szczeniakow, labradory: 8, YT: 4, WHWT: 5, Shih Tzu: 4, chinski grzywacz: 5. To moje osobiste obserwacje, widomo sa mioty wieksze i mniejsze.

Acha, kotki-dachowce piwniczne: 6 maluchow w bloku obok.

Link to comment
Share on other sites

Suczka mojej koleżanki mieszanka z owczarkiem kaukaskim(po prostu kolosalna psina,jak na łapach ustanie to prawie 2xtaka jak człowiek!:-o) przy każdym miocie rodzi przynajmniej 6 szczeniąt.Ostatnio urodziła 9,z czego 4 nie przeżyły,a matka ledwo przeżyła,bo były powikłania przy porodzie.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xiz']Nie rozumiem, z jakiego powodu na mnie naskakujesz?
Proponuje najpierw przeczytac co zostalo powyzej napisane, [B]pozniej pomyslec[/B] a dopiero pozniej naskakiwac. Bo sposob wypowiedzi na forum swiadczy duzo o czlowieku, a jeszcze wiecej o jego kulturze osobistej.

Zadaje ponownie pytanie: Jakie sa przeciwskazania przed ciaza kundelkow jezeli sie chce/moze zaopiekowac calym potomstwem? Moje kociaki sa z miotu kotki, ktora przypadkowo trafila do piwnicy a pozniej zaginela tak wiec wiem co to znaczy maly kociak. Co to znaczy maly pies nie wiem, dlatego pytam.[/quote]O mojej kulturze osobistej to naprwde nie tobie sadzic:roll: Przeczytalam dokladnie wszystko(a czytac potrafie).Na ciebie nikt nie naskakuje i nie mialam takiego zamiaru:shake: Ale to co piszesz naprawde dziecinne:roll: i nie realne(zaopiekowac sie calym potomstwem?!).Ręce opadaja naprawde jak się czyta takie pytania:-(

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SuperGosia']Najwiekszy miot z jakim sie zetknelam osobiscie (czytaj: rodzila suka kolezanki) to 11 szczeniat AST - przy 2-gim miocie. Dalej: najwiekszy miot jamnikow: 6 szczeniakow, labradory: 8, YT: 4, WHWT: 5, Shih Tzu: 4, chinski grzywacz: 5. To moje osobiste obserwacje, widomo sa mioty wieksze i mniejsze.

Acha, kotki-dachowce piwniczne: 6 maluchow w bloku obok.[/quote]Gosiaku,w jamnikach największy miot o jakim słyszałam to 11 szczeniąt(po PRISCIVAL-u).A tak na marginesie,mój Carelli w ubiegłym roku dał jednorazowo 7 szczeniąt.Najmniejszy miot po nim to 5:evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Skoro juz sie licytujemy w rekordach... 17 - siedemnascie! szczeniat urodzila niedawno rodezjanka na Slasku. Niestety to strasznie plodna rasa :roll: Pare lat temu w Niemczech urodzil sie jeszcze wiekszy miot, ale nie pamietam ile ich bylo, kosmiczna liczba.

W schronisku pod Warszawa siedza dozywotnio dwaj bracia tej rasy, jakis czas temu znajoma wyciagnela z Zamoscia suke z rodowodem, teraz szukamy znow domu dla rodowodowego rodezjana... w miedzyczasie znam kilka innych historii rodezjanow zmieniajacych domy, o trudnosciach ze sprzedaza miotow i trzymaniu grupki kilkumiesiecznych psow ktore zjadaja ludzi z butami nie wspomne....
A co tu mowic o kundelkach :shake:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nasze Stowarzyszenie opiekuje sie właśnie suką wyrzuconą z auta,bo była szczenna.Teraz szkamy domu dla niej i jej 11 szczeniąt.Nie oddajemy psów byle komu.jest to bardzo cięzka praca.Ja szukam domu dla 2 malych,bo ktoś bezsensu rozmnozył sukę .Kilka szczeniąt urodziło sie martwych.
Ludzie są okropnie bezmyślni i egoistyczni.Myślą,że ciąza i poród to przyjemnść.Laski chcące rozmnażac pieski-same spróbujcie.I weźcie pod uwagę wszysko-zmęczenie,wyczerpanie porodem i karmieniem przez sukę,kasa na weta i odpowiednia karme,CZAS 24 na dobe przy miocie,SOCJALIZACJE-o tym ostatnim nikt nie myśli,a potem wypisuje głupoty,że wystawa to męka bo pies przerażony.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gonia']Gosiaku,w jamnikach największy miot o jakim słyszałam to 11 szczeniąt(po PRISCIVAL-u).A tak na marginesie,mój Carelli w ubiegłym roku dał jednorazowo 7 szczeniąt.Najmniejszy miot po nim to 5:evil_lol:[/quote]

U jamników standardowych , zdarzają sie mioty po 12 szczeniąt :lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Tak przeglądałam Genetykę i odkopałam ten watek i z ciekawości przejrzałam :lol:

I myślę, że wszystkie przemyślenia i dobre rady są na nic, bo Madźka i tak chyba "zafundowała" swojej suczce potomostwo:
[URL]http://dogomania.pl/forum/showthread.php?t=42707[/URL]

Mam tylko nadzieję, że nie są to następne kundelki, które zasilą schroniska :placz:

Link to comment
Share on other sites

Wiecie co takei dyskusje nie maja najmniejszego sensu bo psujecie sobie nimi tylko nerwy :( a prawo u nas i tak się nie zmieni !! bo trudno z takim prezydentem cos zrobic !! ale coz naród tak chcial !! dla mnie jedynym wyjściem zeby zapobiec takim rozrodom bez papierów ze tak to nazwe czyli dla samego chcenia !! Wprowadzić obowiążkową sterylizajcje czy kastracje jak to sie tam zwie dla kazdego nie wystawowego psa który nie bedzie w przyszłości w hodowli !! i taki obowiązek powini mieć weterynarze zeby takiego psa bez papierów zatrzymać u siebie i wykastorwać czy właściciel chce czy nie !! po prostu obowiazek !! a psiaki które są w schroniskach i są starsze dla ich dobra powinno się uspiać zwłaszcza jak są chore !! ale to jest tylko moje zdanie !! [B][U][SIZE=4][COLOR=red]PO PROSTU WPROWADZIĆ OBOWIĄZKOWĄ KASTRACJE DLA KAŻDEGO PSA/SUKI KTÓRY NIE BĘDZIE W PRZYSZŁOŚCI W HODOWLI !! !! !! ZE WZGLĘDU NA NIE ZNANE POCHODZENIE ALBO WADY GENETYCZNE !! !! !! !! [/COLOR][/SIZE][/U][/B]
[B][U][COLOR=black][/COLOR][/U][/B]
[LEFT][B][U]TO JEST TYLKO MOJE ZDANIE !! !! !! [/U][/B][/LEFT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='xiz']Czy ktos moze mi w zrozumialy sposob wyjasnic, dlaczego majac np. suke kundelka nie mozna dac jej zajsc w ciaze z jakims innym kundelkiem?

Pomijajac fakt, ze nie wiadomo do jakiej rasy beda podobne pieski, ktore z niej wyjda. Co jest zlego w tym, zeby miec szczeniaki, skoro chce sie przezyc porod i chce sie pozniej zaopiekowac malcami?[/quote]

[quote name='xiz']Zadaje ponownie pytanie: Jakie sa przeciwskazania przed ciaza kundelkow jezeli sie chce/moze zaopiekowac calym potomstwem? Moje kociaki sa z miotu kotki, ktora przypadkowo trafila do piwnicy a pozniej zaginela tak wiec wiem co to znaczy maly kociak. Co to znaczy maly pies nie wiem, dlatego pytam.[/quote]
Kundelków jest za dużo.
Schroniska pękają w szwach.
Jeżeli ktoś chce ślicznego, małego szczeniaczka, lub ślicznego, dużego szczeniaczka... może to też być średni szczeniaczek, niech do mnie zadzwoni 502 309 385 lub zajrzy do działu [URL]http://www.dogomania.pl/forum/forumdisplay.php?f=28[/URL] i wybieże sobie maleństwo. To takie proste!

[quote name='York Luba']tutaj pierwszy raz uslyszalam zeby bylo 12 szczeniat urodzila jedna suczka i to za pierwszym razem.[/quote]
Mix owczarka kilka lat temu, w stajni gdzie trzymałam konie:
14 szczeniaków (pierwsza ciąża), 13 żywych, 12 uśpionych, 1 zostawiony "żeby nie było jej smutno", zabił go mój własny koń, bo przez nikogo nie pilnowany maluch wlazł na wybieg i kobyła go nadepnęła.

14 szczeniaków (pierwsza ciąża), suka pitbull red nose. Wszystkie przeżyły. Jednym z tych szczeniaków jest moja Tanga. Ma wadę gentyczną [I]achalazję przełyku[/I]. Jest wysterylizowana. Większość jej rodzeństwa prawdopodobnie zostanie rozmnożona i przekaże wadę.

12 szczeniąt (kolejna ciąża, nie wiem która z kolei), suka mix owczarka o imieniu Róża z psem mix owczarka Veron, lub psem mix owczarka bez imienia. Szczeniaki były albo "likwidowane" metodami domowymi, albo wywożone do [I]ochronki[/I]. Suka rodziła średnio 8 młodych.

10 szczeniaków (kolejna ciąża), suka w typie rottweilera z psem w typie kaukaza. Z przed-poprzedniej ciąży właściciel zostawił 1 szeniaka, ale nie odchowała. Cały porzedni miot Sawa wyniosła do lasu... i już nie przyniosła z powrotem. Z ostatniego miotu właściciel zostawił 2 szczeniaki. Jednego udusiła (nie ma przedniej łapy, ciężko jej się kłaść i wstawać... nie mówiąc o donoszeniu ciąży), a drugi był zabawny przez kilka miesięcy. Później właściciel nie karmił psów przez jakiś czas. Mała zaczęła podbierać jajak kurą. Zniknęła.

Przykłady mogę mnożyć, ale po co. Jakie ma znaczenie, ile suka urodzi, jak plenna będzie. Kundelki znów zasilą schroniska, albo zostaną w okrótny sposób "zlikwidowane".

Link to comment
Share on other sites

niestety (a moze stety, nie wiem...) psy sa troche madrzejsze od niektorych ludzi. mam tu na mysli ludzi, ktorzy probuja rozmnazac swoje psy bez jakiegokolwiek pojecia o rozrodzie o genetyce, albo nie pilnuja suk w czasie cieczki. w psach w potrzebie jest watek suni, ktora znaleziono wychudzona i ledwo zywa ze szczeniakami. zostawiono jej jednego, zeby nie przezyla tego tak bardzo. suka byla przerazona, nie dawala do siebie podejsc. po kilku dniach w schronie, szczeniaka znaleziono przy niej zagryzionego... ona nie czula sie w tym miejscu bezpiecznie, czula zagrozenie dla siebie i malego. a moze "wiedziala" jakie zycie go czeka w schronie. potem sunia byla juz lagodna i przyjacielska...
naprawde uwazacie, ze kazda suka chce zostac matka? one naprawde nie marza o potomstwie przez cale swoje zycie, nawet nie wiedza, ze moga je miec, dopoki nie sa szczenne.
nawet tamta sunia rozumiala, a ludzie nie rozumieja?

Link to comment
Share on other sites

Domi_nique nie uczłowieczaj tak psów.
Posiadanie potomstwa to instynkt, każda samica w pewnym momencie dąży do posiadania go. Tak samo każdy samiec dąży do przekazania swego materiału genetycznego. Nie mów na zasadzie ludzkiej świadomości, psy również mają świadomość, ale przy rozmnażaniu kierują się instynktem. Ludzie również mają instynkt (u kobiet również, w pewnym momencie pojawia się wielkie pragnienie posiadania potomstwa), tylko, że ludzie potrafią nad tym zapanować, psy nie.
Co do zagryzienia szczeniaka - to zachowanie normalne. Mając miot szczeniąt w domu, hodowca również musi dbać, aby przez pierwsze dni zapewniać suce spokój, w przeciwnym razie efektem będzie zagryzienie szczeniąt.

Link to comment
Share on other sites

wiem, wiem :) chcialam to tylko bardziej obrazowo przedstawic, zeby troche bardziej dotarlo do ludzi, ktorzy chca mnozyc psy bez jakiejkolwiek wiedzy, przygotowania i swiadomosci konsekwencji.
bardzo dobrze to napisalas- psy kieruja sie tylko instynktem przy rozmnazaniu, a czlowiek potrafi nad tym zapanowac i wziac pod uwage inne czynniki. dlatego wlasnie to czlowiek powinien "panowac" nad instynktami psa.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...