Jump to content
Dogomania

Od kiedy pies może mieć szczeniaki??


Madźka

Recommended Posts

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dziewczyny, ja myslę, że nie o to Magdzie chodzi, o czym myślicie.
Magda suka do urpawnien hosdowlanych potrzebuje 3 wystaw z oceną przynajmniej bdb w tym jedej z wystawy miedzynarodowej lub klubowej. Musi mieć też skończone PRZYNAJMNIEJ 18 miesięcy (ale najlepszy wiek to ok 2,5 roku- chociaż niektóre rasy dopuszcza się szybciej).
Przed tym czasem i spełnieniem tych warunków nie radzę "chłopaka" odwiedzać w trakcie cieczki...
Przy tym też fajnie gdybys wybrała pasującego reproduktora, a nie takiego co jest blisko :)

Link to comment
Share on other sites

jesli twój piesek nie ma metryki a tym bardziej rodowdu to nie powinnaś "robić" jej szceniaków nic nie wiesz o genetyce jej ukrytych wadach takie małe pieski często mają ceskarki ... :-( skoro nie wiesz kiedy kryc tym bardziej nie wiesz jak ciezkim zadaniem jest ptrzeprowadzenie suczki przez ciąże i poród oraz wychowanie przez 2 miesiaće maluszkó (czas, nerwy i sporo pieniędzy) jeśli kochasz swoja suczkę idź ja wysterylizowac :)

Link to comment
Share on other sites

Coz.. To pytanie zadalam celowo. Tak mi sie wydawalo, ze Madzka nie ma pojecia o rozmnazaniu, rasie, uprawnieniach, rodowodach a tym bardziej o regulaminie ZK.. Inaczej nie zadalaby takiego pytania. :roll: Ale zawsze mozna sie douczyc i poczytac. Mam tylko nadzieje, ze nie popelni tego bledu i nie rozmnozy swojej suczki. Bo i po co? Bo ladne szczeniaki wyjda? O ile wszyscy przezyja.. Lacznie z suczka..
A jesli suczka jest rodowodowa to wystawy czekaja!

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Madźka']dzięki za odpowiedź Gazus. Wszyscy inni tak fachowo gadali, a ja tym czasem nie zajmuję się hodowlą, mam po prostu suczkę i nie chcę popełnić błędu, dlatego zadaję te pytania. (A ten pies to nie jej chłopak tylko piesek znajomej)[/QUOTE]
Jak nie ma licencji - to albo pojezdzij na wystawy i zrob jej, albo daj sobie spokoj.
Zeby nie poplnic bledu.

Link to comment
Share on other sites

Madźka do szcenioaczki to powazna i mądra sprawa!!
Nie popełnisz błędu jesli będziesz odpowiedzialna i nie wyprodukujesz piesków podobnych do danej rasy ... (jeśli nie rozumiesz co mówie tlumaczę pies rasowy majace określone cechy to pies z rodowodem i uprawnieniami by byc rozmażanym - rozumiesz??) Koto pyta nie błądzi jesli cos Cie nurtuje pytaj śmiało :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Madźka']nie chcę popełnić błędu, dlatego zadaję te pytania.[/quote]

Błąd popełnisz jeśli rozmnożysz swoją suczkę bez uprawnień hodowlanych. Jeżeli Twoja suczka ma rodowód to zalicz wystawy, pooglądaj samce, porozmawiaj z ich właścicielami i wybierz odpowiedniego reproduktora dla swojej suczki.

Jeśli Twoja suczka nie ma rodowodu to nie zawracaj sobie głowy szczeniakami. Rozmnażaniem niech się zajmą hodowcy a Ty kochaj swoją sunię i dbaj o nią. Jeżeli nie chcesz aby zaliczyła wpadki to ją wysterylizuj (o ile zdrowie jej na to pozwala).

Shih-tzu jest modną rasą i coraz więcej ich na allegro i na giełdach oczywiście wiekszość to pieski bez rodowodu. Te pieski już powoli zaczynaja być spotykane również w schroniskach :-( .

Nigdy nie będziesz miała pewności jak skończą szczeniaki po Twojej suczce bo nawet jesli przyszli właściciele się sie zarzekali, że szczeniak będzie miał u nich dobrze nie są gwarancja na dobry dom.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Paulinka18']
Shih-tzu jest modną rasą i coraz więcej ich na allegro i na giełdach oczywiście wiekszość to pieski bez rodowodu. Te pieski już powoli zaczynaja być spotykane również w schroniskach :-( .[/quote]

Te pieski to nie jest łatwa rasa.
Są nieduże i wygladają jak pluszowe maskotki, ale są uparte i lubia przewodzić nad opiekunem.
Rozmnażałabym je bardzo ostrożnie, bo ta sztucznie przez człowieka wychodowana rasa (krzyżówka z Lhasa Apso) może byc obciążona wieloma skazami genetycznymi.

Wiem to od mojej rodziny, która kupiła pieska (rzecz dzieje się w Kanadzie) tej rasy z hodowli ( a raczej pseudohodowli ). Niestety okazało się, że jest dość chorowity - alergik pokarmowy i skórny. Rodzina wydaje majatek na weterynarzy, których odwiedzają średnio co dwa tygodnie. Paru lekarzy orzekło, że jest to efekt właśnie źle dobranego reproduktora albo nieudanego inbreed i potwierdzili, że coraz wiecej jest przypadków nieudanych miotów z niekontrolowanych kryć.


Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

Ta rasa praktycznie nie ma wad genetycznych bo jest bardzo bardzo stara. Pochodzi z Tybetu i ma ponad 2000 lat. A poza tym która rasa nie została wychodowana sztucznie w takim razie? Yorki powstały jakies 100 lat temu i wcale nie sa takie "obciążone wadami genetycznymi" Podobnie owczarek niemiecki jest o wiele mlodsza rasa niz np dalmatynczyk a ktos kto nie ma wiedzy pewnie nigdyby nie powiedzial.

Posiadać malenstwa to cos cudownego. Przecież nie mowimy o suce na jakiejs wiosce ktora prokreuje co pol roku i ma szczeniaki ktore sie potem walesają po lasach atakuja ludzi itd. Bardziej bym sie zastanowila nad tym czy osoba ktora chce rozmnazac swoja suczke bedzie wstanie dobrze zaopiekowac sie psinką podczas ciazy, czy zaopiekuje sie dobrze malenstwami i znajdzie dla kazdego dom a jeszeli nie to czy ten ostatni szczeniak bedzie mogl zostac tak dlugo jak bedzie zyl czy znajdzie opiekuna. Wielu ludzi dopuszcza swoja suczka a potem szczeniaki lądują w lesie, pod sklepem albo w schronisku.Uważam, że nie jest błedem rozmnażanie suczki bez uprwanien ale trzeba nalezycie dopilnowac aby szczeniaki trafiły do dobrych i odpowiedzialnych wlascicieli.Jeżeli komuś znudzi sie piesek<ja to bym takiego zadzgala> to wałśnie Ty nie powinnas dopuscic aby dziecko twojej suni trafilo do schroniska czy cos jeszcze gorszego. Powinno sie byc odpowiedzialnym za to do czego stworzenia sie przyczyniłam. Ja kocham swojego Gizmo miomo ze nie ma rodowodu. Nie uwazam zeby byl gorszy od innych yorków i yorkiem go nazywam.

Link to comment
Share on other sites

Luba, zbytnia miniaturyzacja, to rozmnazanie nieprawidlowych genetycznie osobnikow (skarlowacialych), a to juz prowadzi do cherlawosci psiakow i trudnosci w rozrodzie.
Posiadanie malenst na pewno jest cudowne. I kazdemu, kto chce takie maluszki zawsze doradzam, ze mial. Wystarczy wziasc ze schroniska i odchowac. Zaden problem. Narodzinom tych psiakow nie da sie zapobiec, a takie odchowanie w domu bedzie na pewno lepsze, niz w schronisku :)
Po co rozmnazac, skoro tyle tysiecy maluchow jest porzucanych? Sadzisz, ze jesli rozmnozysz i znajdziesz tym powolanym przez siebie psiakom domy, to te w porzucone beda sie cieszyc? Watpie ;)

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]Nie uwazam zeby byl gorszy od innych yorków i yorkiem go nazywam.[/QUOTE]
wlaśnie dlatego tak uważasz
[QUOTE]Ja kocham swojego Gizmo miomo ze nie ma rodowodu.[/QUOTE]
milosc do konkretnego psa nie ma nic wspólnego z rodowodem ... ale jest cos takiego jak milosć do rasy, bo wybierając yorka - chyba własnie sympatią do określonych cech (ścisle uwarunkowanych z rasą) sie kierowałaś(dalej sie nie będę rozwijać ską te cechy sie wzieły i ze tylko dzięki duzej znajomosci rasy zostaly utrwalone ale nic nie jest wieczne i o rasę trzeba dbać) ?? (poza tym wady genetyczne to nie tylko anatomia (akurat york moze mieć kilka poważnych wad np uk kostnego - poczytaj sama twierdzisz ze trzeba mieć wiedze by sie wypowiadąć) ale także psychika)
koniec malego offa ktory Madzi moze się jednak przydac ....

Link to comment
Share on other sites

[quote name='York Luba']Yorki powstały jakies 100 lat temu i wcale nie sa takie "obciążone wadami genetycznymi" Podobnie owczarek niemiecki jest o wiele mlodsza rasa niz np dalmatynczyk a ktos kto nie ma wiedzy pewnie nigdyby nie powiedzial.

[/quote]

nieeee, nieee są
nagminne wypadanie rzepki, coraz częstsza choroba LCP (moj pies tez musiałbyc operowany mimo ze jego rodzice byli ok, a nie wymagane jest badanie tak jak na dysplazje choc uwazam ze POWINNO BYC!!! pewnie dziadek albo pradziadek był chory)
Coraz wiecej małych psów choruje, a ze niestety badania nie są wymagane, trzeba tylko ładnie wygląda i mie długi włos to ikt nie jest swiadom tego jak to sie konczy :angryy:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='SuperGosia']Ta rase JUZ popsuli hodoffcy. Poznalam juz Shih-alergika (!!!), nie wspominajac juz o non stop sptykanych wadach zgryzu :mad: Za pare latek albo minie moda na ta rase, albo "popsuje sie" ona jeszcze bardziej.[/quote]
Za pare latek to piesa z rodowodem tj. 100% przedstawiciela danej rasy ze swieca szukać...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...