Jump to content
Dogomania

Kynologia w Norwegii


Czarne Gwiazdy

Recommended Posts

Witam!
Za cholerę nie wiedziałem gdzie to wcisnąć, więc jest tu :)

W każdym razie mam nietypowe trochę pytanie. Może ktoś był, mieszka, mieszkał, na kolege, znajomego [..] w norwegii i wie, jak wygląda tam sprawa kynologii.

Tak ogólnie takie podstawowe rzeczy związane z psami rasowymi, wystawami, związkiem kynologicznym, hodowlami.

Może jakieś porównanie - Polska vs. Norwegia.


Liczę na Was :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Ja wiem tylko tyle, że w hodowli nie ma wymogów jak u nas tzn. oceny z wystaw do uprawnień hodowlanych, wiek itd. [/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]W zeszłym roku wysłałam psa do Norwegii, no i traf chciał, że w sposób nieplanowany pokrył sukę mając 8,5 miesiąca (!). Włascicielka zostawiła go z suką, o której sądziła, że dni płodne ma za sobą, a piesek jest za młody. Urodziły się z tego związku szczeniaki (10 dni przed czasem i 11 sztuk). Cudem odratowała 4. No i zadałam pytanie, czy będą miały rodowody. I co się okazuje tak. W Norwegii pies i suka muszą mieć zarejestrowane w norweskim związku rodowody, a pies musi mieć "urzędowo" stwierdzone, że ma dwa jądra w mosznie. Urzędowo znaczy albo na wystawie przez sędziego albo przez prowadzącego veta.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]W sumie ta wpadka suki pozwoliła hodowczyni na zachowanie linii mojego psa w hodowli (zaimportowała go specjanie, aby wlać nową krew do swoich linii). Tak się stało , że dokładnie w swoje pierwsze urodziny piesek uległ śmiertelnemu wypadkowi.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]W Norwegii pies i suka muszą mieć zarejestrowane w norweskim związku rodowody, a pies musi mieć "urzędowo" stwierdzone, że ma dwa jądra w mosznie. Urzędowo znaczy albo na wystawie przez sędziego albo przez prowadzącego veta.[/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]
I wystarczy to, żeby prowadzić hodowlę? Pisałaś, że oceny z wystaw nie liczą się do hodowli, ale czy są jakieś przeglądy hodowlane?

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]Czarne Gwiazdy[/B] - oczywiście, że mam kontakt z hodowczynią dalej. Dostaję co pewien czas zdjęcia dzieci Lasera. Ostatnio zainteresowała się jego siostrą w Polsce, nawet pytała mnie czy nie możnaby jej odkupić od właścicielki. :-o [/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue][B]r 2005[/B] - Niestety nie znam szczegółów. Podejrzewam, że trzeba zarestrować hodowlę. Mówiłam tylko i wyłacznie o rozmnażaniu, bo bardzo mnie iteresowało, czy dzieci Lasera będą niejako legalne. No i są. Tam w Skandynawii są inne chyba przepisy, bo wiem że babka ze Szwecji była umówiona na krycie Laserem w marcu, gdy miał rok i jeszcze nie był wystawiany. Jego śmierć uniemożliwiła to.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

[quote name='bajadera'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Ja wiem tylko tyle, że w hodowli nie ma wymogów jak u nas tzn. oceny z wystaw do uprawnień hodowlanych, wiek itd. [/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]

Widze, ze bardzo stary watek... jednak przypadkiem go znalazlem i chce tylko dodac, ze sa wymagania co do wieku, wystaw itp. Moze niektore klubu wywalczyly sobie jakies nizsze wymagania... ale ogolnie sa. Wiem, bo mieszkam na stale w norwegii... :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...