Jump to content
Dogomania

Wilczarz Irlandzki


Stoko

Recommended Posts

Hey zastanawiam sie nad zakupem tego psa ale jak na razie rozwazam wszystkie plusy i minusy i chciał bym sie jak najwiecej o nim dowiedziec.
Pies ten wylacznie wymaga domu z ogrodem czy moze byc tez duze mieszkanie ? czy pies jest łagodny ? jaka hodowle polecacie ?
z gory dzieki za pomoc

Link to comment
Share on other sites

Odpowiedzi na niektore pytanie znajdziesz w tym watku,m.in.w poscie Wolfi

[url]http://www.dogomania.pl/forum/showthread.php?t=15119&page=4&highlight=wilczarz[/url]

A od siebie odpowiem skrotowo ( :gent: ).
Z wlasnego doswiadczenia wiem,ze dla wilczarza metraz nie jest super wazny,a zdecydownie wazniejszy jest bliski kontakt z rodzina i odpowiednia dawka ruchu.U mnie jest ogrod,ale Malenstwo i tak wiekszosc dnia przesypia.Z tym,ze naprawde szczesliwszy bedzie wilczarz w kawalerce czujacy bliskosc rodziny i chadzajacy na dlugie spacery bez smyczy,socjalizowany itd,niz wilczarz majacy do dyspozycji kilka hektarow,ale zero kontaktu z ludzmi i spacerow...Jednak jesli chce sie trzymac wilczarza w mieszkaniu to wskazana bylaby winda :roll:
Ja sie smieje,ze moj Irlandczyk przy odpowiedniej dawce ruchu moze z nami mieszkac w budce telefonicznej,bo mimo iz jest wychowany w domu z ogrodem,to liczy sie dla niego tylko bliski kontakt z ludzmi i sam na terenie przebywac nie lubi.Jasne,na podescie przed drzwiami polezy,poudaje tez ze strozuje,ale to taka chwilowa rozrywka i "wszedzie dobrze,ale w domu (a raczej "na salonach") najlepiej".

Co do lagodnosci...No coz,kto zna moje Malenstwo ten wie,ze chlopak to chodzaca przyjacielskosc i lagodnosc wzgledem ludzi (zazwyczaj wszedzie,gdzie sie pojawi pelni funkcje zywej maskotki i to uwielbia),ale...Jednoczesnie chlopak (i zreszta chyba kazdy czworonog) jest psem z mozliwosciami totez wlasciciel wilczarza powinnien byc "o krok przed psem",co bywa trudne zwazywszy na jego inteligencje ;) Jednak ogolnie rzecz biorac wzorcowy wilczarz to pies zrownowazony,czyli jednoczesnie pozbawiony [b]bezpodstawnej[/b] agresji.A z racji faktu,ze rzadko kiedy ktos/cos mu "podskakuje" mozna go uznac za przewaznie lagodne cielatko (jednak klade nacisk na slowo "przewaznie" ;) )
Tak wiec kochajmy wilczarze,ale z glowa na karku ! :gent:
BTW.I ja rowniez nie mam pojecia skad pomysl,ze wilczarz jest w grupie pasterskich... ? ;)

Link to comment
Share on other sites

Wiem ze jest chartem sory grupy pomylilem ;D. carragan ja wiem ze az tak metraz nie jest wazny ale nie chce zeby pies sie tez meczyl, jesli chodzi o kontakty z ludzmi to miał by ich pod dostatkiem, z ruchem podobnie :) wiec o to nie ma sie co martwic. :) dzieki.

Link to comment
Share on other sites

Stoko,jesli ma odpowiednia dawke ruchu to naprawde sie nie meczy przy malym metrazu...Potrzebuje tyle,aby miec swoje legowisko (W przypadku mojego Malenstwo to 2mx2m) i koniec piesni.Jak dla mnie Irlandczyk bardziej sie meczy mieszkajac w kojcu z dala od czlowieka niz mieszkajac u niego w kawalerce...Rzecz jasna na kanapie ;)
BTW.Moj chlopak odpoczywa wlasnie po spacerze i lezy mi na stopach mimo,ze ma do dyspozycji (mieszka tylko na parterze)dwa inne pokoje,przedopokoj,kuchnie,wiatrolap,podest przed drzwiami i ogrod.Tak wiec wniosek nasuwa sie chyba sam... :gent:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Stoko']No tak wszystko by było dobrze i nie zastanawial bym sie długo ale gdy przeczytałem temat z twojego linku przeraziły mnie koszta.[/QUOTE]

Faktycznie nie ma sie co szczypac,koszta sa nawet bez zadnych niespodzianek bardzo znaczne,a jak cos jest nie w porzadku to nierzadko bardzo drastycznie wzrastaja...Np.w lipcu zupelnie nieplanowo poszlo na Malenstwo dodatkowo prawie tysiac zlotych :roll:
Tak wiec po prawdzie sam zakup to bagatela w porownaniu do kosztow utrzymania,bowiem np.wilczarz zywiony oszczednosciowo wyrosnie rownie oszczednosciowo...Na chuda hiene,zapewne rowniez nekana przez rozne choroby...

A nie daj Boze trafi sie jakas choroba.Nie da sie ukryc,ze leczenie wilczarza pochlania spory zasob pieniedzy,na co trzeba byc przygotowanym.

Tutaj jest artykul (jesli mozna to tak nazwac)napisany przez Wolfi o zdrowiu wilczarzy i mysle,ze warto sie z tym zapoznac przed podjeciem jakiejkolwiek decyzji.Szczegolnie tej w jakis sposob wiazacej...

[url]http://www.klubcharta.zkwp.pl/grasy/wilcz_zdrowie.html[/url]

BTW.Mozesz odniesc wrazenie,ze celowo Cie zniechecam do tak wspanialej rasy jak wilczarz,ale bron Boze nie jest to moim celem.Naprawde warto miec przyjaciela w wilczarzu,ale wychodze z zalozenia,ze "w swiadomosci sila" :roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...