Jump to content
Dogomania

Indeks ksiąg nakazanych


Bogna

Recommended Posts

  • 1 month later...

Moim zdaniem kolejnym takim podręcznikiem podstawowym o psach jest nowa książka "Zrozumieć psa" Bradshawa.

[IMG]http://pewex.pl/pictures/40/g2/82983-115163-product_big-zrozumiec-psa.jpg[/IMG]
Zawiera wszystkie doniesienia naukowe o psach i rozważa, na ile psy mogą spełniać się w życiu z człowiekiem itd. Naprawdę warto, kawał dobrej wiedzy, autor przebrnął przez artykuły naukowe i połączył w dobrze napisaną i zgrabną całość :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Ja polecam książkę "Psy-rasy, wychowanie, pielęgnacja, zdrowie" Sabine Winkler, choć jest to, jak podtytuł wskazuje, poradnik z rodzaju "wszystko w jednym". Ale dla początkującego właściciela jest to książka akurat, bardzo przystępnie opisane są podstawy psich zachowań, psychologii psa.

I bardzo podoba mi się zdroworozsądkowe podejście do problemu dominacji... Bo kiedyś było tak, że szkolenie tradycyjne opierało się na źle pojmowanej dominacji, później zaczęły powoli wchodzić pozytywne metody szkolenia, aż z czasem zaczęto kwestionować nawet sam koncept relacji dominacja/uległość w szkoleniu psów i ogólnie życiu z nimi w rodzinie. Moim zdaniem to już lekka przesada, popadanie ze skrajności w skrajność. A w tej książce kwestia hierarchii jest zachowana, przy jednoczesnym stosowaniu pozytywnych metod szkolenia [U]i nie popadania w obłęd w postaci tłumaczenia wszystkiego jak leci problematyką dominacji[/U]. Jest przedstawiona metoda klikerowa, książka nie jest anachroniczna, ogólnie podkreślają na każdym kroku ważność wzmocnień pozytywnych i ostrzegają przed ryzykiem i potencjalnymi problemami związanym ze stosowaniem wzmocnień negatywnych, więc jak dla mnie to całkiem godna polecenia książka.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

[IMG]http://i59.tinypic.com/2dhhguu.jpg[/IMG]

Wśród wielu książek o zasadach pielęgnacji, tresury i hodowli psów, ta książka wyróżnia się tym, że mówi przede wszystkim o inteligencji naszych Braci Mniejszych. Stara się odpowiedzieć na następujące pytania:

- Czy psy myślą, czy są tylko reagującymi na bodźce maszynami biologicznymi?
- Jeśli myślą, to czy mają taką samą świadomość jak ludzie?
- Czy psy pamiętają minione zdarzenia i czy potrafią przewidywać to, co ma nastąpić?
- Czy psy rozumieją ludzki język?
- W jaki sposób porozumiewają się z innymi psami i ludźmi?
- Czy mają uczucia, czy znają poczucie winy i lojalności lub choćby radość i smutek?
- Czy poszczególne rasy psów różnią się od siebie inteligencją?

Książka ta zawiera także psi test na inteligencję, dzięki któremu właściciel zorientuje się w możliwościach swego ulubieńca, ten zaś, kto chce mieć psa, zdecyduje, jaki będzie dla niego najodpowiedniejszy. Jest tu również dokładny opis "języka psów", ułatwiający zrozumienie tego, co nasz pies ma nam do powiedzenia. Nade wszystko zaś [I]Inteligencje psów[/I] to naprawdę bardzo ciekawa lektura.

I nie bez kozery na okładce książki jest zdjęcie collie :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...

Dodałabym jeszcze Corena "Inteligencja psów" oraz, zwłaszcza dla początkujących psiarzy "Mój pies świadczy o mnie" Kilcommonsa.

Na marginesie - "Inteligencją psów" tak zainteresowała się moja Kajtusia, że jest to jedyna książka, której okładkę pożarła ;)

 

Dokładnie, "Inteligencję emocjonalną" czyta się świetnie. Polecam.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Drodzy moderatorzy,

 

Czy taki wartościowy spis, mógby znaleźć się na początku tego tematu? Byłoby to znacznie wygodniejsze niż werowanie kilkunastu stron, aby dotrzeć do sedna.

To ja może zacznę ;-)

Na początek drobna uwaga/ propozycja- mógłbyś ponumerować kolejno książki, wtedy łatwiej by można było odszukać je, bez konieczności pisania za każdym razem autora i tytułu? :smile: Kolejne uwagi- Jon Katz, Inki Sjosten- czepiam się, ale rzuciło mi się w oczy :)

Sygnały uspokajające- Turid Rugaas
Wg mnie obowiązkowa lektura dla każdego psiarza. Lekka, przejrzysta, poparta zdjęciami, rzeczowa. Podzielona na działy i podrozdziały, szybko się czyta. Nie ma polotu jeśli chodzi o aspekty estetyczne, ale wydana całkiem nieźle ;) Dużo wyjaśnień, nie powinno się czuć zawiedzionym kupując tę książkę- raczej nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Nie wiem jak inni, ale ja czasami do niej wracam.

Najpierw wytresuj kurczaka- Karen Pryor
Napisana prostym, wesołym językiem, wyjaśnia, na czym polega istota metod pozytywnych- i to nie tylko w odniesieniu do psów, ale również do ludzi. Miejscami może trochę przegadana, ale godna polecenia.

Pozytywne szkolenie psów- Barbara Waldoch
Dość dokładna książka o pozytywnym szkoleniu, przejrzysta, ale wydaje mi się, że może być miejscami nieco przyciężkawa jak dla początkującego właściciela. Jeśli ktoś chce szkolić psa klikerem, ta książka na pewno mu się przyda.

Posłuszeństwo na co dzień- Inki Sjosten
Dużo przykładów, dużo ćwiczeń, ale książka jak dla mnie sprawia wrażenie może nie tyle chaosu, co nieporządku . Nie ma szału jeśli chodzi o jej wydanie- czarno biała, tekst w 2ch kolumnach- w niektórych mcach to utrudnia czytanie, tym bardziej, że niektóre frazy są pogrubione, zagłówki szare, tu i ówdzie jakiś obrazek, no nie wiem nie wiem. Poza tym nie przekonuje mnie "metoda wizualizacji celu ćwiczenia"- nie z każdym psem się da tak ćwiczyć. Generalnie informacji dość dużo i ćwiczenia są dobrze opisane, ale czegoś tu brakuje. Plus taki, że na koniec jest program ćwiczeń dla szkoleń grupowych- osoba chcąca wziąć udział w zawodach wyniesie nieco propozycji i informacji.

Inteligencja psów- Stanley Coren
Nie skończyłam czytać, ale książka ciekawa- traktuje zgodnie z tytułem, jak inteligentne mogą być psy i na jakie wpadają pomysły. Od czasu do czasu lektura ma nieco męczące fragmenty, ale do wybaczenia ;) Wg niektórych recenzentów szumna inteligencja zwierząt opisana przez Corena jest dalece przesadzona, ale moim skromnym zdaniem książkę mimo wszystko warto przeczytać. Książkę czytałam równolegle z "Człowiek i pies" Jean Donaldson i odniosłam wrażenie, że co powie Coren, to Donaldson natychmiast neguje :)

Aria, równaj - skuteczna nauka chodzenia na luźnej smyczy- Jacek Gałuszka
Dobra książka dla początkujących właścicieli, obszerne przykłady, aczkolwiek raz po raz dłuższe opisy i dygresje, co nie każdemu będzie pasowało. Trochę ćwiczeń popartych zdjęciami, jasny język. Myślę, że jeśli ktoś ma psa- parowoza i nie potrafi sobie z nim poradzić to pozycja bardzo przydatna.

Oczami psa- Alexandra Horowitz
Nie skończyłam książki, ale myślę, że świetna. Opisuje świat z punktu widzenia psa i pozwala zrozumieć różnice w jego pojmowaniu między psem a człowiekiem. Potrafi być trochę rozwlekła, ale informacji całkiem sporo. Warto sięgnąć.

Kliker - skuteczne szkolenie psa- Karen Pryor
Książka podobna do tej napisanej przez Waldoch, ale... zupełnie inna. Wg mnie łatwiej się czyta i jest napisana bardziej przyjaznym językiem. Czyta się szybko i łatwo. Trochę przydługawa miejscami, ale do przeżycia.

Obedience. Trening posłuszeństwa- Inki Sjosten
Lakoniczna, trochę informacji jest, ale jak dla mnie duży niedosyt. Mało przykładów na różne sposoby nauczenia psa określonych komend, niewiele o motywacji, książka wydaje się być jednostronna, skromnie o wariacjach wykonania ćwiczeń, jednym słowem mało, mało, mało...

Kliker- Andrzej Kłosiński
Jednym słowem klapa na całej linii. Początkujący psiarz niewiele z niej wyniesie. Cienki zeszycik, gdzie lakonicznie próbowano ując istotę szkolenia klikerem, przez co okazuje się, że książka jest niezrozumiała. Są przykłady ćwiczeń, ale bardzo dużo tej książce brakuje... Niewarta swojej ceny.

Aria do mnie- Jacek Gałuszka
Myślę, że bardzo pomocna książka, zwłaszcza dla początkujących właścicieli. Opisuje podstawowe błędy popełniane w nauce przywołania. Szybko się czyta, są przykłady ćwiczeń, jeśli ktoś chce nauczyć swego psa przywołania i nie ma pojęcia jak się za to zabrać- warto w nią zainwestować.

Pies i człowiek- Jean Donaldson
Książka bardzo dobra, szeroko opisywałam ją na forum pozytywnym w październiku br, kto chce niech zajrzy. W skrócie książka rzeczowa, z duża ilością przykładów, ale trochę niepoukładana. Bezwzględnie warta przeczytania, aczkolwiek cena może odstraszać, bo ciężko ją dostać.

Rasy psów- Eva Maria Kramer
Moje pierwsza książka o psach, sięgająca swoim wiekiem czasów mojej podstawówki, czyli obecnie posiadająca lat naście- przez co mam do niej pewien sentyment. Zdjęcia każdej z wielu przedstawionych ras, skrótowy opis. Nowe wydania bardzo podobne do starego, dodane nowe rasy i zmienione niektóre zdjęcia. Lakoniczna, ale daje ogląd na całość. Podzielona wg wielkości psów. Taki można powiedzieć słownik encyklopedyczny. Jeśli ktoś jest zainteresowany konkretną rasą, to lepiej, żeby kupił książkę poświęconą tej konkretnej rasie, bo tu wiele info nie znajdzie.

Jak rozmawiać z psem- Zofia Mrzewińska
Fajna książka, sporo informacji, nie jest przegadana. Jak najbardziej warta przeczytania, jak też inne książki z tej serii- "Psim zdaniem" i "Po obu końcach smyczy". Autorkę darzę wielkim szacunkiem- widać, że pała miłością do zwierząt, do tego ma w sobie wiele pokory. Książki warte przeczytania, zwłaszcza dla początkujących którzy wyniosą z nich naprawdę wiele.

Misja szczeniak- Jay Kopelman i Melinda Roth
Jeśli ktoś chce poczytać o warunkach panujących na wojnie i codziennych problemach, to trafił w dziesiątkę. Książka to dobra lekcja wrażliwości i traktuje trudach bytu, uczy pokory i miłości do braci mniejszych. Napisana po żołniersku, czyli bez zbędnych opisów przyrody i lania wody ;)

Sztuka ścigania się w deszczu- Stein Garth
Wzruszająca opowieść opisywana oczami psa. Znów trudy życia, walka z przeciwnościami. Jeśli ktoś lubi takie opowieści, warto sięgnąć.

Mój pies się nie boi- Nicole Wilde
Nie skończyłam czytać, ale książka bardzo mi się podoba. Liczne przykłady, jest dokładna, uporządkowana. Trochę lanie wody od czasu do czasu, ale da się przebrnąć. Może jak skończę to napiszę więcej- póki co sprawia dobre wrażenie.

Zaklinacz psów- Cesar Millan
Zaczęłam czytać, ale wymiękłam. Większość to tak naprawdę biografia Millana. I ta wszechobecna teoria dominacji... Nie przekonuje mnie.

Do książek wartych przeczytania dodałabym "Nowoczesne szkolenie psów tropiących" Bogusława Górnego. Rzeczowa, dokładna, ładnie wydana. Dla początkujących będzie trudna, ale czytelnik sporo z niej wyniesie. Warta polecenia jest też książka Anny Marek "Pies- hodowla, wychowanie, żywienie". Łatwy język, żartobliwy ton. Tekst w 3ch kolumnach utrudnia trochę czytelność, ale generalnie książka niczego sobie. Dalej- "Agility- sport i zabawa"- też opisywana przeze mnie szeroko na forum pozytywnym. Duże skupienie na solidnym wypracowaniu podstaw ćwiczeń, wiele aspektów ich wykonania, wydanie cieszy oko. Wielki pozytyw dla autorek :)

Link to comment
Share on other sites

Drodzy moderatorzy,

 

Czy taki wartościowy spis, mógby znaleźć się na początku tego tematu? Byłoby to znacznie wygodniejsze niż werowanie kilkunastu stron, aby dotrzeć do sedna.

 

Bardzo mi miło, że wpis został doceniony- to dla mnie największa nagroda :) Dziękuję za miłe słowa, to naprawdę motywuje do pisania! Kilka moich recenzji- nick Margaret- (i nie tylko moich) znajduje się na forum szkoleniepsow.fora.pl. Dla zainteresowanych znajdują się tam znacznie szersze opisy niektórych książek (m.in. Oczami psa Horowitz, Agility sport i zabawa, Pies i człowiek Jean Donaldson), bo w międzyczasie je przeczytałam ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 4 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...