Jump to content
Dogomania

pit bull a amstaff


Recommended Posts

[quote name='moon_light']Zacznijmy może od tego, że żeby rozpoznac który to pit a który amstaff, trzeba porównywać rasowe psy, a nie jakies mieszanki które są tak często spotykane na ulicach.

[/quote]

Bo tylko wtedy widać różnicę: jeden ma w rodowodzie AST a drugi APBT.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Różnica między pitbulem a amstaffem jest teoretycznie sprawą umowną. Oczywiście z wyjątkiem pita typu red nose.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Jednak znawcy rasy uważają, że AST jest wersją wystawową pita. Czyli mimo braku różnic we wzorcu, są różnice w charakterze psów. Amstaff jest psem o niższym gameness, czyli ma mniejszą wolę walki ( zwycięstwa ). [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Jednak są to różnice tak ulotne i zależne od cech osobniczych psa i jego wychowania, że są one praktycznie niezauważalne. Zwłaszcza, że wiele psów w USA ma podwójne rodowody. Przykładem może być tu pies Ch. Herling BEAU JANGELS, który zwyciężył w 1983 jako AST i APBT, National Specialties - prestiżową wystawę w USA. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Śmiało więc można twierdzić, że jest to jedna rasa.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[SIZE=3][FONT=Times New Roman]To „mącanie w głowach” wzięło się stąd, że w ojczyźnie pita są trzy związki kynologiczne w których są zrzeszeni właściciele potomków bull & terrierów. Związek American Dog Breeders Association ( ADBA ) rejestruje psy tylko pod nazwą American Pit Bull Terrier. United Kenel Club ( UKC ), rejestruje podwójne rodowody, a American Kenel Club ( AKC ) uznaje tylko American Staffordshire Terriery.[/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Dla ADBA I UKC najważniejsza jest użytkowość psów. I mimo, że walki psów są dawno zakazane, to jednak jest możliwość sprawdzenia gameness psów. W czasie wystaw organizowane są np. obowiązkowo zawody przeciągania ciężarów.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Dla AKC, które kategorycznie odcina się od rodowodu psów walczących, najważniejszy jest eksterier. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Aby amstaff mógł uzyskać pozytywną notę na wystawach UKC, lub być zarejestrowany jako pit w ADBA, musi wykazać się wysokim gameness. Co oczywiście nie znaczy, że taki pies ma się wykazywać agresją. Wprost przeciwnie – ASTy i APBTy, aby zdobyć pozytywne lokaty na ringach, muszą wykazać się wyjątkową pewnością siebie i łagodnością wobec człowieka. Czego brakuje czasami ASTom hodowanym pod względem eksterieru.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Stąd też wzięło się to powiedzenie, ( Sonix się trochę pomylił:lol: ), że każdy pit może być amstaffem, ale nie każdy amstaff może być pitem.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Bonnie Wilcox Chris Walkowicz - "The Atlas of Dog Breeds of the World"

American Pit Bull Terier:
Kraj: USA
Waga: 22-36 kg
Wzrost: 45-56 cm
Szata: Krótka,gładka
Umaszczenie: Dowolne
Zarejestrowana w: UKC

American Staffordshire Terier
Kraj: USA
Waga: 18-22 kg
Szata: Krótka,przylegająca
Umaszczenie: Dowolny kolor - czysty,łaciaty,srokaty,niepożądany czarny podpalany,wątrobiany lub więcej niz 80% białego
Zarejestrowany w: FCI,AKC,UKC,CKC

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Magia:lol: . Nie! Wzorzec tak ASTa jak i pita mówi jasno, że waga i wzrost powinny być proporcjonalne. To proporcje decydują o określaniu wzrostu i ciężaru psa, a nie mierzenie z linijką i wagą. U tych ras nie ma ściśle określonego wzrostu i wagi.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]W opisach sędziów nie spotyka się w odniesieniu do ASTa terminu „wzorcowy wzrost”, ale określenie „… proporcjonalny, harmonijnej budowy…” lub coś w tym stylu, co jest dużo ważniejsze niż fakt, ze pies ma 40 czy 50 cm wzrostu.[/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3] [/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Byłam przekonana, że pitbulle są mniejsze i drobniejszej budowy, niż amstaffy, a tu proszę :evil_lol:

Z tym, że w Polsce mało jest chyba "prawdziwych" pitbulli, a - jak ktoś słusznie zauważył - amstaffy, które na codzień widuje się na ulicy, w większości są pseudo-amstaffami.

Mój pitbull waży 25 kg. i ciągle mam kompleksy, jak widzę ją obok przeciętnego amstaffa :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

taka dygresja nie wiem czy wam tazkę sie to rzuciło w oczy ;) obecnie AST obiegaja juz od tych psów, które wyhodowano w Polsce 7 lat temu - moja suka jest w wielkiej mniejszosci wazy 24 kg ma 46 cm w kłębie (niby wg ksiazek wzorcowo ;) ale uchodzi za szceniaka bo taka mała ;) ) najczesciej psy są od niej dużo wyzsze i masywniejsze oraz bardziej "kwadratowe" ja jednak preferuję ten "stary" masywny, niski typ :cool3: co do pitów poznaję je gdy są psami sportowymi lub redami :lol: i mała opowiastka: w Toruniu niemal wszystki prawie AST(z giełd i allegro) to pity wg ich właścieli :evil_lol:

Link to comment
Share on other sites

Patka ma racje,wzorzec amstaffa bardzo się zmienił:shake:
mój ponad 10 letni ast(rodowodowy)wazy 28 kg,jest nizszy i szczuplejszy niz obecne psy.
wyglada jak podróba dzisiejszych napakowanych psów:-(
tylko łeb i kark ma duzy.

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Times New Roman][SIZE=3][B]Patka.[/B] Najprostszym wytłumaczeniem dlaczego mój AST nie ma rodowodu, jest wmówienie potencjalnemu właścicielowi szczeniaka, że jest to pit, a skoro ZKwP nie uznaje APBT jako rasy, to pies nie ma metryki. [/SIZE][/FONT]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Fakt jest jednak faktem, że znaczna większość „polskich pitów”, to właśnie psy ASTopodbne. Zresztą o fatalnej psychice.[/SIZE][/FONT]
[SIZE=3][FONT=Times New Roman] 24 kg i 46 cm, to wcale nie jest aż tak drobny pies. Zwłaszcza jeśli chodzi o sukę. [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Mi osobiście podobają się ASTy o silnej i zwartej sylwetce i raczej krótkich łapach. Czyli psy w pierwotnym typie ( typ bulla a nie terriera ), takie, których środek ciężkości jest dość nisko osadzony, ale o muskularnej budowie i sprężystych ruchach. Oczywiście nie mogą być to psy w typie stafika, czyli te czterdzieści parę cm muszą mieć. No i głowa psa, jej kształt to podstawa. Nie podobają mi się ASTy o „szczurzym” pysku, czyli małej i szczupłej głowie.[/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

moja suka ma tzw suczą głowę :lol:
[QUOTE][FONT=Times New Roman][SIZE=3]Mi osobiście podobają się ASTy o silnej i zwartej sylwetce i raczej krótkich łapach. Czyli psy w pierwotnym typie ( typ bulla a nie terriera ), takie, których środek ciężkości jest dość nisko osadzony, ale o muskularnej budowie i sprężystych ruchach.[/SIZE][/FONT][/QUOTE]
... [FONT=Arial Black]o tak :multi:[/FONT]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Zbyszek'][SIZE=3][FONT=Times New Roman] [/FONT][/SIZE]
[FONT=Times New Roman][SIZE=3]Mi osobiście podobają się ASTy o silnej i zwartej sylwetce i raczej krótkich łapach. Czyli psy w pierwotnym typie ( typ bulla a nie terriera ), takie, których środek ciężkości jest dość nisko osadzony, ale o muskularnej budowie i sprężystych ruchach. (...) No i głowa psa, jej kształt to podstawa. Nie podobają mi się ASTy o „szczurzym” pysku, czyli małej i szczupłej głowie.[/SIZE][/FONT][/quote]
Mnie też.
A Tanga (o jej dobrym charakterze opowiedz "bajkę" Księżniczce :evil_lol: ) niestety dąży do posiadania charciej sylwetki. Tylko ten łep jak cegła, hehe.

Link to comment
Share on other sites

jednego zrozumieć nie moge :diabloti: dlaczego nikt nie wierzy mi jak mówie że Lala to kundel ;) ;) najprostrzy na świecie boorek

mnie to się podobają takie duże , amerykańskie pity , masywne , wielkie i niebieskie :loveu: :loveu: :loveu: bo te chudziny to jakoś tak mi sie żle kojarżą :angryy:

Link to comment
Share on other sites

ja sie boje takich psów morderców:diabloti:
szkoda ze na swojego asta nie moge mieć wymówki ze to kundel:-(
a moze moge??:cool3:
może on wcale do asta podobny nie jest??
chyba za dużo oglądam Animal Planet bo te psy w Stanach zupełnie nie są podobne do naszych:roll:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...