Jump to content
Dogomania

Inbredy


bzuma

Recommended Posts

Co sadzicie o silnym inbredowaniu-czy warto ryzykowac ?
Czy nie boicie sie pokryc psem u ktorego w rodowodzie wystepuje juz np 2 razy dziadek Waszej suni:roll: (mam na mysli rowniez silniejsze inbredy-takie jakie robia anglicy):crazyeye:


[COLOR="Sienna"]poprawione bledy M.[/COLOR]

Link to comment
Share on other sites

O INBREDACH było już trochę napisane- poszukaj na forum (opcja szukaj:razz: ).
Wszystko zależy od doświadczenia hodowców, "jakości" samych przyszłych rodziców i ich przodków, CELU inbredu (w niektóych zagranicznych hodowlach Tollerów, podaje się cel nawet zwykłego miotu który jest planowany- czy aby wzmocnic lub uwypuklić jakąś cechę eksterieru, itp, a co dopiero cel inbredu ;) ..). Inbred inbredowi nierówny- i ciężko generalizować. Jeden rozmnoży jak popadnie, bo akurat ma takiego psa w hodowli, i nie chce mu się płacić za krycie u innego:angryy: , drugi ma tak wąską pulę genetyczną, że trudno uniknąć inbredu, a trzeci doskonale wie dlaczego i po co w ten sposób krzyżuje. Temat rzeka.

Link to comment
Share on other sites

I wlasnie o to chodzi aby taki inbreed byl przed kryceim przebadany, rodowody obu stron co chcemy uwydatnic itp. Jednak jak tu pisali lepszy jest inbred dalszy czytaj 4 pokolenia anizeli inbreed bardzi bliski np krycie matki synem:shake: w tym przypadku czesto robione jest to z " lenistwa hodowcy" ktory chce oszczedzic czas i pieniadze:shake:.
Jak napisala moja poprzedniczka zalezy jaki hodowca w jakim celu i w ktorym pokoleniu chce inbreedowac:p

Link to comment
Share on other sites

[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Imbred jest to problem, co do którego mam mieszane uczucia. Z jednej strony, wiem, po co się to robi; z drugiej opory.[/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]W mojej rasie w Polsce praktycznie cała populacja w latach 90-tych to było potomstwo 1 psa i trzech suk (dwie półsiostry i córka jednej z nich z innym psem). Znam taki przypadek, że suka była kryta reproduktorem, jej córka tym samym reproduktorem i córka tej córki jeszcze raz tym samym. To według mnie przegięcie. [/COLOR][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Nawiasem mówiąc te suki założycielki importowane z dawnej DDR i reproduktor miały żelazne zdrowie. Że w naszej populacji skye terrierów nie było kalek, chrób o podłożu genetycznym i temu podobnych rzeczy to naprawdę cud.[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Link to comment
Share on other sites

procent "sily" inbredu zalezy w ktorym pokoleniu ten przodek sie powtarza....Jesli np. w pokoleniu dziadkow po stronie suki i psa jest ten sam pies ,to jest to inbred rzedu okolo 6,4 %..
Tak jak pisali poprzednicy-Inbred ma sens tylko wtedy gdy chcemy jakas ceche uwydatnic...Ale....zeby inbredowac,moim zdaniem trzeba znac bardzo dobrze linie na ktora chce sie inbredowac i znac sie troche na genetyce.Pamietaj,ze przy inbredowaniu ujawniaja sie czesciej geny recesywne i moga powstac liczne wady,obok zalet....Wiec jesli Twoja rasa ma duzy wybor w reproduktorach,a nie masz duzego doswiadczenia hodowlanego,to moze lepiej nie ryzykuj;) .Ja mam takiego inbredzika w domciu:razz: .Ten osobnik nastawil mnie bardzo sceptycznie do tematu "Inbred":lol: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bzuma']co inni sadza na temat [B]imbredow[/B]-jak sie do tego odnosza,czy czesto [B]imbreduja[/B] czy raczej uzywaja ``nowych `` psow :p A co do [B]zimbredowanych[/B] psow.[/quote]

[quote name='sirion'][FONT=Georgia][SIZE=3][COLOR=blue]Imbred jest to problem[/COLOR][/SIZE][/FONT][/quote]

Oczywiście, że to problem zaczynający się już od nazwy [B]INBRED[/B].:cool1:

[quote name='Toller-Fox']O [B]INBREDACH[/B] było już trochę napisane[/quote]

Toller-Fox próbowała delikatnie to dać do zrozumienia, ale jak widac "[I]imbred"[/I] powraca jak bumerang .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...