Jump to content
Dogomania

objawy chorej trzustki


sabusia

Recommended Posts

U mojego psa:
1. dużo jadł (jedzenie wysokokaloryczne), a jednocześnie chudł - w tym momencie zaczęliśmy diagnostykę,
oprócz tego występowały:
2. biegunka, lub kupki w postaci "krowich placków"
3. kupki tłuste, śmierdzące kwasem, niekiedy widoczne w nich kawałki jedzenia
4. kupki w kolorze żółto-zielonym
5. wieczny głód - pies jadł wszystko co udało mu się znaleźć.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sabusia']a ile kosztuje badanie trzustki?[/QUOTE]

Trzustki jako organu się nie bada. Chyba, że chodzi Ci o jej USG, ale prawidłowy wygląd trzustki nie oznacza, że wszystko jest ok.
Problemy z trzustką mogą zostać potwierdzone/wykluczone na przykład na podstawie badania krwi (lipaza, amylaza), badania kału (trypsyna) i innych badań.

Link to comment
Share on other sites

niestety okazalo sie dziś po badaniu kału że to trzustka wet dał AMYLAN kazał dawać przez dwa miesiąće jak pies nie przytyje to zmiana karmy na royal dla trzustkowcow niestety ta karma kosztuje 250 zl nie stać mnie więc jak nie bedzie poprawy to oddam psa do adopcji

Link to comment
Share on other sites

W przypadku mojego psa zarówno amylan, lipenkreatna czy też neopankreatyna są za słabe. Na 15 dag karmy musi dostać 1 kapsułkę Kreonu 25000. A że jest duży to dziennie połyka 5 kapsułek.
Dieta trzustkowa nie jest tania, leki również, ale nie wyobrażam sobie bym mogła zrezygnować z towarzystwa mojego psa.

Link to comment
Share on other sites

Sabusiu, choroba mojej suni wyszła na jaw dopiero gdy ona miała jakieś 2 lata. mam ją ze schroniska, wzięłam ją w wieku ok. 7-8 mieś. i sunia jeszcze rosła. Chudość i problemy żołądkowe tłumaczyłam sobie zaniedbaniami poprzednich właścicieli ( bo jestem włascicielem którymś tam )i pobytem w schronisku. Także sugerowano mi, ze pies jest nierasowy ( hmm ale ma tatuaż w uchu ) więc nie wiadomo czy się tam coś charciego nie domieszało...Wtedy mało kto o tej chorobie słyszał, sunia żarła a była zbyt szczupła nawet jak na młodego ON-a. Częste biegunki były zaleczane antybiotykiem i odrobaczaniem a podejrzewaliśmy, że są one spowodowane zżeraniem świństw na spacerku. Miała wypadek pocięła sobie łapę tak fatalnie, ze zanim wet ją zszył wykrwawiła się. I zaczęła lecieć z wagi na maxa. Kazano mi ją karmić wysokoenergetycznie aby doszła do siebie. Ale zaczęło się z niej lać a sunia była już szkieletem. Trafiliśmy do mądrego weta, który postawił wreszcie właściwą diagnozę.
Zapisał neopancreatynę lub amylan i eukanubę intestinal, albo royala low fat lub gotowany ryż z kurczakiem bez tłuszczu. W razie skurczu żołądka także no-spa i przy wzdęciach rapacholin lub essentiale forte, może być sylimarol. Enzymy te jednak były za słabe. Przeszliśmy na kreon i panzytrat , sierść była brzydka i uczulenie. Zaczęłam sunię przestawiać na karmy z jagnięciną.
Po jakimś czasie odkryłam jakie stężenie enzymów odpowiada naszej suni, zeby coś wchłaniała. Zorientowałam się po jakimś czasie , że bardziej opłaca się kupować duże opakowanie lipancrei i dużymi tabletkami.Ale na to potrzeba recepty.
byłoby fajnie gdyby nie fakt, że ludzie z litości lubią uraczyć psa a to spleśniałym chlebkiem, a to oślizgłym baleronem , skiśniętym makaronem , lub śmierdzącymi kościami z kurczaka. I wtedy całe moje wysiłki na nic. zaczynają się jazdy z trzustką . Tu gdzie teraz mieszkam rozpuściłam informację, że jak mi ktoś będzie chciał dożywić psa to będzie bulił za weterynarza.Na razie nie rzucają świństw przez płot. Jest łakomczuchem i kiedyś dobrała się do puszki z suchą karmą, co się skończyło skrętem żołądka- 4 lata temu, ale udało się ją uratować , teraz pilnuję aby nie doszło do podobnej sytuacji. Finansowo może utrzymanie takiego psa nie jest tanie ( mamy też 4 dzieci ) a milionerami nie jesteśmy, ale żeśmy się zawzięli bo naprawdę żal psa. Drugiego tak mądrego nie ma.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

a karma josera sensitive lub josera optimal jest dobra? od wczoraj wieczora sara dostała tabletkiamylan niestety teraz zauważylam że zrobiła rzadką kupę mimo że dałam jej sucha karme wczesniej twz ja jadla i rzadkiej kupy nie bylo czy to możliwe ze po amylanie ma sr...

Link to comment
Share on other sites

a jak sprawdzic czy dany enzym dziala na mojego psa? mi kazali przez dwa miesiace dawac amylan jak nie przytyje :shake::shake::shake::shake::shake::shake:ruda megi a u ktorego dobrego wet bylas?czy moge dawac psu watróbke serca drobiowe gotowane z ryzem?

Link to comment
Share on other sites

Po pierwsze nie pisz postu pod postem, tylko edytuj i dopisuj kolejne pytania i wątpliwości - łatwiej wtedy wszystko ogarnąć. (I nie grozi Ci uwaga od moderatora forum.)

Teraz spróbuję coś rozjaśnić. Nie będę pisać na czym polega zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, bo na ten temat jest w internecie dużo...

Jak karmić psa? - mówiąc krotko: chudo, brak enzymów trzustkowych to nie trawienie tłuszczu. Nie strawiony tłuszcz działa jak smar - jedzenie z poślizgiem przelatuje przez psa.
Chudo czyli szukaj karmy z jak najmniejsza ilością tłuszczów, lub spróbuj sama przygotowywać chude posiłki.
Najchudsze mięso to pierś z kurczaka, dlatego psy na jedzeniu domowym są karmione ugotowaną piersią z kurczaka (bez skóry i jakiegokolwiek tłuszczu - czyste mięso) + rozgotowany ryż.

Jedzenie należy podawać w jak najmniejszych porcjach, dlatego najczęściej karmimy nasze psy 3 razy dziennie. Przed każdym posiłkiem pies dostaje enzym. Nie wolno psu podawać czegokolwiek do jedzenia pomiędzy posiłkami, poza wodą oczywiście.

Skąd wiemy, że ilość enzymów jest ok? - pies nie ma biegunki.

[I]"lipancrea neopancreatyna,panzytrat kreon to same enzymy?"[/I] - To lekarstwa "ludzkie" zawierające różne dawki enzymów trzustkowych, produkowane przez różne firmy. Dokładny skład ilościowy znajdziesz w internecie. Lekarstwa ludzkie, ale można podawać je psu.

Link to comment
Share on other sites

Aziza jak zwykle wszystko już opisała doskonale, dodam jedynie że wdrożenie leczenia przy znt jest dosyć problematyczne, gdyż nie zawsze udaje się od razu utrafić dawkę i lek, czasem trzeba trochę pozmieniać, dodatkowo znalezienie karmy także nei ejst łatwe. Wybierając gotową karmę suchą należy zwrócic uwagę na to by było umiarkowanie tłuszczu i co najważniejsze jak najniższa zawartość włókna w karmie! są gotowe karmy wetwerynaryjne dla psów chorych na znt.

Osobiście karmię swoją sucz karmą bytową + wit B12 , probiotyki i lipancrea, bo kreon niestety juz nie wystarcza.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Iss']Z jakiego jesteście miasta?
Test TLI to badania podstawowe by jednoznacznie zdiagnozować trzustkę.[/QUOTE]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]TLI niestety nie jest najlepszym testem... W większości przypadków zapewne wykaże niewydolność zewnątrzwydzielniczą trzustki, ale już przy przewlekłym zapaleniu trzustki (którego konsekwencją też jest niewydolność) wyniki mogą być w normie.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Ćwiczyłam to na swoim psiaku - na początku były biegunki, potem wymioty, następnie biegunki i wymioty, czyli niby standardowe objawy niewydolności zewnątrzwydzielniczej trzustki. TLI badane 6 razy zazwyczaj było w normie, tylko raz było trochę powyżej normy i z tego powodu 5 wetów wykluczyło problem z trzustką. Wet nr 6 kazał zrobić "przestarzałe diagnostycznie" badanie na aktywność trypsyny w kale. Wynik 0% mówił wszystko i był wiarygodny, bo próbka dotarła do laboratorium w 5 minut po jej "uzyskaniu", że tak powiem:). [/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Z badaniem aktywności trypsyny w kale jest tylko ten problem, że próbka musi być dostarczona do laboratorium szybko, maksymalnie w ciągu godziny, o ile pamiętam.[/SIZE][/FONT]

[FONT=Tahoma][SIZE=2]Pozdrowienia dla Trzustkowców:)[/SIZE] [/FONT]

Link to comment
Share on other sites

Masz rację, ale TLI ma tylko zdiagnozować czy jest problem zewnątrzwydzielniczy a nie zapalny. Generalnie z trzustką u lekarzy jest problem, do tej pory bylo to schorzenie sporadyczne i rzadko się na niego zwracało uwagę, dopiero teraz pojawia się co raz więćej psiaków z znt , więc automatycznie w prasie medycznej więcej można poczytać o przypadkach.

Zapalenie trzustki to dość podstępna choroba niestety :(

Mówisz o próbie kliszowej ? Fakt fajne badanie, ale nie do końca miarodajne. Już lepszy jest test na strawność.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...