Jump to content
Dogomania

hodowla chihuahua blue merle!!!


Marina_22

Recommended Posts

  • Replies 70
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

nie jestem w zadnym calu ani zainteresowana rasa ani jej kolorowymi przedstawicielami, jednak znam kolorowe chi - ciekawi mnie co mowi standart na dopuszczalnosc tych kolorow, moze ktos mnie uswiadomi -przepraszam, ale niechce mi sie szukac i czytac standartu rasy - [url]http://www.chihuahua-royaume.net/listing.php?idpage=Accueil[/url]

Link to comment
Share on other sites

ja z ciekawości zajrzałam i dopuszczalne są wszystkie kolory.

[QUOTE]Dopuszczalne są wszystkie maści i wszystkie ich odpowiedniki (kwestia osobistego gustu), ale do najbardziej rozpowszechnionych i cenionych należą: płowa lub kasztanowata, czekoladowa, płowo-kasztanowata (dwubarwna), biała, kremowa, srebrzystopło-wa, szarosrebrzysta, czarna podpalana i jednolicie czarna. [/QUOTE]

Link to comment
Share on other sites

kolor merle jest zakazany od jakiegoś czasu, ponieważ genetycznie przenosi się wtedy wady, szczenięta po parze pies merle+suka merle są zazwyczaj martwe lub ciężko chore. dlatego nie znajdziesz hodowli która otwarcie powie że choduje takie psy. takie psy rozmnażają już tylko nieświadomi pseudohodowcy. oczywiście świadome dobieranie psów do suczek merle może być bezpieczne, ale trzeba dokładnie studiować rodowody, najlepiej tak aby kolor nie powtórzył się w 2 rodowodach. w każdym razie- u nas na stronie zkwp nie znajdziesz jeszcze info na temat tego koloru, sędziowie na wystawach niektórzy go jeszcze uznają. natomiast na stronie FCI jest już info na ten temat. Hoduję chihuahua od 8 lat więc trochę się zorientowałam w temacie:)

jak się uprzesz na psa w tym kolorze to szukaj tylko bez rodowodu, bo z rodowodem nie wiem czy znajdziesz. i pamiętaj że kupujesz wtedy psa z dużym błędem genetycznym, nie wiem czy czytałaś o tym, ale merlaki są zazwyczaj dużo większe niż psy o innym umaszczeniu.

Link to comment
Share on other sites

szaro-białych to nie widziałam, ale to byłby ciekawy kolor:) kolor szary jest bardzo żadki, bo takie szczenię najczęściej wybarwia się w przyszłości na beż. są beżowo-białe, czarno czy brązowo-białe, albo rudo-białe:) Ale u chihuahua moim zdaniem kolor to sprawa drugorzędowa. na pierwszym miejscu postawiłabym ogólny wygląd i charakter. jeśli to jest super, to uwierz mi- kolor przestaje mieć znaczenie:)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Daria_13']Dzięki za info. :) a czy istnieją cziłki szaro- białe albo białe z dodatkami szarego, nie typowe merlaczki[/QUOTE]

Są chi niebieskie i niebieskie z białym, co w praktyce wygląda jak szary, i nie jest to merle - ale nie wiem czy to umaszczenie jest uznane.

Link to comment
Share on other sites

Jest uznane.
Kolor błękitny jest dopuszczalny.
Rzadki, ale dopuszczalny i ceniony.
Błękitne chihuahua są w Volpino Mini, a jeśli zależy Ci na innym typie - w Rarity's Brand w Moskwie.

Wszystko powiedziała już pa-tti.

Temat o hodowlach chi jest w dziale chihuahua.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='pa-ttti']kolor merle jest zakazany od jakiegoś czasu, ponieważ genetycznie przenosi się wtedy wady, szczenięta po parze pies merle+suka merle są zazwyczaj martwe lub ciężko chore. dlatego nie znajdziesz hodowli która otwarcie powie że choduje takie psy. takie psy rozmnażają już tylko nieświadomi pseudohodowcy. oczywiście świadome dobieranie psów do suczek merle może być bezpieczne, ale trzeba dokładnie studiować rodowody, najlepiej tak aby kolor nie powtórzył się w 2 rodowodach. w każdym razie- u nas na stronie zkwp nie znajdziesz jeszcze info na temat tego koloru, sędziowie na wystawach niektórzy go jeszcze uznają. natomiast na stronie FCI jest już info na ten temat. Hoduję chihuahua od 8 lat więc trochę się zorientowałam w temacie:)

jak się uprzesz na psa w tym kolorze to szukaj tylko bez rodowodu, bo z rodowodem nie wiem czy znajdziesz. i pamiętaj że kupujesz wtedy psa z dużym błędem genetycznym, nie wiem czy czytałaś o tym, ale merlaki są zazwyczaj dużo większe niż psy o innym umaszczeniu.[/QUOTE]

O nie!! A tak mi sie podobały.
Czyli nawet na wystawach takich nie akceptuja?

Link to comment
Share on other sites

przede wszystkim na wystawach:)
badania po prostu wykazały że jest to gen "śmierci", poczytaj o tym troszkę.
w Polsce jeszcze nie wszyscy sędziowie się w tym orientują(nie wszyscy nawet wiedzą, co to jest merle...;(.....) ale powoli zaczynają zwracać uwagę. na wystawach międzynarodowych raczej już wszyscy sędziowie wiedzą o co chodzi.

Link to comment
Share on other sites

Nasi polscy sędziowie ogólnie rzecz biorąc w niewielu rzeczach się orientują -.-
Niektórzy to nawet nie potrafią przodo od tyłozgryzu odróżnić chociażby.
No i ta super znajomość wzorca - bezcenne :P


Jak ktoś mądry powiedział ( tylko zabij nie wiem kto ) - idealna, wymarzona chihuahua nie ma koloru ;)

Link to comment
Share on other sites

psiaków w typie jest sporo. wystarczy że kundelek jest mały, i już można powiedzieć że w typie chi:)
ale czego nie mają psy w typie- tego świetnego charakteru!! charakter chihuahua-naprawdę bezcenne:)
Esotiq, zgadzam się- u pięknej chi nie patrzy się na kolor:)

Link to comment
Share on other sites

Pa-ttti,a ja mam pytanie do Ciebie.może sie orientujesz,w jakim typie rasy(?)jest moja Niunia.to juz jest starsza psinka,mam ją od 1,5 roku ze schroniska w Katowicach.Nie jest to ratlerek,nie jest to chihuahua....może coś Ci wpadnie do głowy?
[url]http://img402.imageshack.us/img402/9501/zdjcie3630.jpg[/url]
[url]http://img197.imageshack.us/img197/2909/zdjcie3580.jpg[/url]

Link to comment
Share on other sites

a może i tak. nie znam się na tej rasie...ale wiadomo o co chodzi:)

fajnie że niektórzy-jak Renata5-biorą takie cudeńka ze schronu, a nie kupują z pseudohodowli wspierając je w ten sposób. też bym wzięła jakiegoś bidula, jak bym nie miała tylu swoich maluchów:)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...