Jump to content
Dogomania

Ibizan Hound ! Co kto wie ?


Dygotka

Recommended Posts

  • Replies 223
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='cavallo']no, no, całkiem ciekawe pieski....Pewnie w Polsce nie ma jeszcze takiego eleganta???? Chyba sobie poczytam troszkę o tej rasie:eviltong:
Pozdrawiam, Agata&Alpa[/quote]

własnie o to chodzi że za dużo się o nich nie dowiesz :P chociaż może w jakiś ksiązkach ale w necie dużo nie pisze :C (po polsku) co znajde jak tylko będe mogła to dam ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

witam, tez jestem podenkomaniaczka :lol:

swoja droga, mam wrazenie, ze wiekszosc "podenkow" jakich zdjecia mozna znalezc w sieci, to kundle (podenco-mix :cool3:) albo psy w typie rasy. w ogole rodowodowych podenkow jest stosunkowo niewiele, natomiast mnostwo jest psow podenkopodobnych, hodowanych przez mysliwych. o tym, co sadze o hiszpanskich mysliwych i ich praktykach wzgledem psow, moglabym pisac dlugo, ale nie chce sie denerwowac :mad:

moze komus sie przyda:

[COLOR=black][FONT=&quot]Club Español del Podenco Ibicenco[/FONT][/COLOR]
[B][FONT=&quot]964286296[/FONT][/B]
[SIZE=2]c/ Magallanes, 2 5º 9ª, 12100 Grao de Castellon[/SIZE]

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Hm... Psiaki warte zainteresowania, bo pięknie prezentują się w biegu i statyce. Mam koleżankę na Węgrzech (kilka fotek jej suni wstawiałam na DGM) i zawsze Jej serdecznie kibicuję, gdy wystawia swoja pięknośc. Sunia juz nie raz stawała na pudle na grupie a i na BIS;ach też!

Co do hodowli. Na początku na pewno byłoby ciężko. Dlaczego? No to najpierw trzeba sprowadzić sukę z zagranicy, doprowadzić ją do licencji hodowlanej. Wybrać dla niej reproduktora (kłania się zagranica). Minusem tej rasy (o ile, oczywiście, można tak powiedzieć) jest jej wielkośc no i taki trochę charci charakter. Charci, czyli lubiący biegać, nie zawsze od razu reagujący na komendy, niezależny...

A jeszcze przed szczeniakami - reklama rasy. Ciężka praca. Przy basenji było podobnie, ale przynajmniej niektórzy sędziowie znali tę rasę... Jak zaczęłam pokazywac moje trikolory, to niektórzy na wystawach pytali się co to za rasa. Odpowiadałam;basenji. A ludzie na to, że nieeeee, to nie jest basenji, bo basenji to tylko rudo-białe są...
No i jak tu dyskutować z takimi opiniami...?
Tak więc, gdy ja zainteresowałam się rasą, to kilka basków w PL było wystawianych, ale dla rady to niewiele zrobiono. Takie jest moje zdanie.

Pzdr.

Link to comment
Share on other sites

O której konkretnie suni mówisz? Z jakiej hodowli?

Taa.. charty, jestem wielką charciarą, może nie ogólną ale przede wszystkim whippeciom. :loveu:

Masz rację jeśli chodzi o `reklamę` rasy o czym faktycznie nie pomyślałam, gdyby się głębiej zastanowić to ciężko by było sprzedać szczenięta `niewiadomej rasy`, czy też `niewiadomego pochodzenia`, że tak się wyrażę.

Najbliższa hodowla Ibizów to First Dynasty w Niemczech, o ile się nie mylę. Potem można poszukać i w Czechach, na Słowacji, na Węgrzech..
Mnie akurat coraz częściej zaczynają interesować przy z USA, niż z niedalekich stron, gdzie byłoby łatwiej tak ową sunię sprowadzić..

Link to comment
Share on other sites

Przyznam, że fajnie by było posiadać pierwszy polski portal/stronę lub nawet na początek bloga czy forum na temat Podenco Ibicenco.
Faktycznie, po polsku nie ma żadnych większych informacji na temat rasy.. może faktycznie jak mówicie, ulotki nie były by złym pomysłem.
Jakieś plakaty, postery na wystawach...

A książka, swojego czasu?
Może znalazłby się ktoś, a raczej jakieś wydawnictwo, które by wydało książkę na temat tej rasy w języku polskim?
Ja ostatnio szukałam i nadal szukam i nic nie mogę znaleźć... :roll:

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maks i Spark']są w Polsce małe podenko, wystawiane. Ostatnio były w Łodzi we wrześniu na krajowej V gr. nawet w weteranach chodziła sunia[/quote]
Moja zresztą :razz: .

[quote name='Paatrycja']Masz rację jeśli chodzi o `reklamę` rasy o czym faktycznie nie pomyślałam, gdyby się głębiej zastanowić to ciężko by było sprzedać szczenięta `niewiadomej rasy`, czy też `niewiadomego pochodzenia`, że tak się wyrażę. [/quote]
Z autopsji wiem, że popularyzacja nieznanej, rzadkiej rasy to ciężka sprawa. Sama mam podengo portugalskie. Moja najstarsza suka jest z pierwszego miotu urodzonego w Polsce. Od 9 lat na wystawach. Na początku szok i wielkie halo, dlaczego na wystawy przyprowadzam kundelka :evil_lol: . Ale myślę, że właśnie częste pokazywanie się na wystawach to najlepszy sposób na popularyzację rasy, bo ludzie podchodzą, pytają, dowiadują się, mają szansę zobaczyć psa na żywo, wziąć jakiś namiar ;) (i tutaj przydaje się strona internetowa). Widzę olbrzymią różnicę między "kiedyś" a "teraz".
[quote name='Paatrycja']Może znalazłby się ktoś, a raczej jakieś wydawnictwo, które by wydało książkę na temat tej rasy w języku polskim?
[/quote]
Nie wydaje mi się...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Incunabula']Ale myślę, że właśnie częste pokazywanie się na wystawach to najlepszy sposób na popularyzację rasy, bo ludzie podchodzą, pytają, dowiadują się, mają szansę zobaczyć psa na żywo, wziąć jakiś namiar ;) (i tutaj przydaje się strona internetowa).[/quote]

Faktycznie, wystawy mimo wszystko duża dają nawet ostatnio w chartach coraz więcej ludzi zamiast krzyczeć że brzydkie, wygłodniałe, wychudzone to ładne, piękne i pytają o wiele informacji.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Maks i Spark']teraz wiem z kim rozmawiałam na ringu przygotowawczym weteranów :p(byłam z wilczym)[/quote]

Pamiętam! Miło mi :loveu: .

Jeszcze tak do tematu... U nas rasy pierwotne lekko nie mają. Zupełnie co innego w Czechach. Tam jest trochę zarówno Ibizianów jak i psów faraona. Nawet co roku organizowana jest specjalistyczna wystawa, o czym u nas można pomarzyć :shake: . Czasem aż się odechciewa jeździć na wystawy bo polscy sędziowie potrafią zaskoczyć jakimś kwiatkiem :roll: .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Incunabula']Pamiętam! Miło mi :loveu: .

Jeszcze tak do tematu... U nas rasy pierwotne lekko nie mają. Zupełnie co innego w Czechach. ..... Czasem aż się odechciewa jeździć na wystawy bo polscy sędziowie potrafią zaskoczyć jakimś kwiatkiem :roll: .[/quote]

Mi również :lol::lol:

....dobrze, że nie tylko ja odnoszę takie wrażenie :p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...