Jump to content
Dogomania

Sterylizacja


dino i roki

Recommended Posts

Hej!
Moja suka ostatnio była sterylizowana. Nie nosiła kołnierza tylko specjalny kubrak chroniący "podwozie" :P Musiała mieć go na sobie mniej niż dwa tygodnie (dokładnie 12 dni) po operacji. A co do ceny kołnierza, to myślę że to zależy od weterynarza.

Link to comment
Share on other sites

Zależy jaka suka ;) Jest taki typ "pies-wąż" :evil_lol: i moja się do takich zalicza - wypełza z wszelkich kubraków, aż miło, więc jak musiałam ją zostawić samą po zabiegu to siedziała i w kubraku i w kołnierzu. Kubrak można zrobić z podkoszulki, bo przynajmniej te co są w lubelskich sklepach zoologicznych to jakieś szmatkowate twory, na pewno nie warte swojej ceny :roll: A kołnierz kupiłam w większym zoologu za 12 zł bodajże.

Z tego, co zaobserwowałam, rana zaczyna mocno swędzieć gdzieś w 3. dobie po zabiegu, wtedy trzeba intensywniej pilnować. Jeżeli założone szwy są nierozpuszczalne, to ściąga się je zazwyczaj po 7-10 dniach.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Moja sunia ma jutro sterylke o 8.00. Będzie to miała tą metoda z małym cięciem i szwami śródskórnymi. Podobno wtedy psiak nie potrzebuje ani kołnierza ani kubraka. Jednak ja mam niskopodwoziowego węża... i obawiam się trochę że jednak będzie tam coś próbowała rozkminić...
Podobno jest to bezpieczniejsza metoda od tej tradycyjnej. No i ze znieczuleniem wziewnym.
Odezwę się jak wynik operacji, a potem napisze jeszcze jak szybko sunia doszła do siebie :)

Link to comment
Share on other sites

Kropka już jest po zabiegu w domu śpi sobie w wyrku.
Sterylizacja z małym cięciem. Od 8 do 16 spędziła w przychodni. Zrobiono jej badania (pamiętajcie bez badań krwi i ogólnego stanu zdrowia nie dajcie kroić psa!) Musiała dziewczyna dostać środki uspakajające chociaż zwykle się takich rzeczy nie podaje, ona jest przypadkiem specjalnej troski bo jest histeryczką i panikarzem strasznym.
Rana jest mała 2cm. Kropa trochę naćpana się wydaje przez leki uspakajające, ponieważ ma syndrom psa chorego pomimo ze nic jeszcze nie ma prawa jej boleć i na dworze zachowuje się zupełnei normalnie, w domu pokłada się jak by nei wiem co...
Zobaczymy co będzie jutro, na razie jestem zadowolona. Leki przeciw bólowe i przeciw zapalne dostała na 4 dni.

Nie mogę edytować.

Link to comment
Share on other sites

Niech sunia szybko wraca do zdrowia, nasza już ponad miesiąc po zabiegu.. już nawet o tym nie pamiętam :P suczka na drugi dzień była jak nowo narodzona :) bo gdy ją przywiezliśmy to ciagle spala u siebie na poslanku, w ogole nie siusiała ani nic.. dopiero na drugi dzien .. chciala juz biegać :o

Link to comment
Share on other sites

Moja wet tak kastruje ,ze psy nie musza miec zadnych kolnierzy czy ubranek.Prawie nie widac ,ze pies byl operowany .Po operacji Olla malo jadla ,ale na drugi dzien juz latala po ogrodzie.Tak jak wspomnialam dostala tylko 1x zastrzyk antybiotykowy,a do domu 2 tabletki na dwa dni przeciwbolowe.

Link to comment
Share on other sites

Kropka też cały czas śpi na posłaniu. Zjadła właśnie małą kolacje tak co głodna nie będzie ale żeby się nie przejadła. Sika bardzo dużo bo była nawadniana podczas zabiegu :) Po kolacyjce spacerek. Wyobraźcie sobie moje ździwienie kiedy ta mała zazwyczaj szarańcza biegająca z prędkością światła i szczekająca w eter. była cichutka i szła STĘPEM! Pierwszy raz widziałam żeby tak chodziła..hehe czasem mogła by być taka spokojniutka, ale tylko czasem.
Na szwy i ranę popatrzałam..toż to 1 cm! Nie więcej. Taaaka mała ranka.
Nie wygląda na obolałą, ale jest jeszcze pod wpływem leków uspokajających i jest na prawdę wyciszona. Śpi rozkosznie....w życiu takiego spokoju w domu nie miałam :P

Ale u weteryniorza to wszystkie moje zwierzaki po jednej wizycie są zapamietywane. Kropa zrobiła niezłą rozróbę...dzisiaj. Bo chyba na wszystkie możliwe sposoby próbowała się wywinąć. Kot jak byliśmy wcześniej nasikał do miski dla psiaka. A Baski tak pokochał Panią weterynarz za smakołyki że w ogień by za nią wskoczył.. hehe

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Baski_Kropka gdzie robiłaś sterylizację? W Tychach? Ja jestem umówiona z moją małą sunią do Brynowa, ale obawiam się właśnie, że rana może być duża, a Ty piszesz, że u Was taka malutka :) Nie wiem, jaki zabieg robią na Brynowie, nie znam nikogo, kto by tam robił sterylkę, ale jestem gotowa zapłacić, żeby było jak najmniej bólu i powikłań po fakcie. U Was brzmi to bardzo obiecująco :) Jeśli możesz, to podaj proszę też koszt tego zabiegu.

Link to comment
Share on other sites

Hej! Sterylizacja była robiona w Panaceum, na Ul. Fileretów w Tychach.
Są na prawde świetni i Pan weterynarz i Pani. Mają rewelacyjne podejście do zwierzaków. Na prawdę polecam, i sądze że nie masz potrzeby jechać z psem aż tak daleko. Tu psiaka zawozisz o godzinie 8 rano, i zostawiasz. Oni go badają, operują, a potem zostaje kilka godzin na obserwacji, w celu upewnienia się że wszystko jest OK i pie snie czuje się źle.
Dodatkowo mają całodoboywy dyżur telefoniczny o każdej porze dnia i nocy mozna dzwonić i jechac z psem gdyby coś się działo.
Ja tam chodze ze wszystkimi trzema moimi zwierzakami i jestem w 100% zadowolona.
Koszt wszystkiego razem z lekami przeciw zapalnymi i bólowymi to 230 zł za suńke 4,5 kg ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Wklejam ciekawy artykul na temat opieki nad suczka po sterlizacji. Mam nadzieje ze sie przyda:)

Pies po kastracji / suka po sterylizacji

Kastracja psa i sterylizacja suki to najczesciej wykonywane zabiegi w codzinnej praktyce weterynaryjnej. Zwierze przed zabiegiem powinno zostac zbadane przez lekarza weterynarii. Gdy pies jest zdrowy, ryzyko powikla po kastracji / sterylizacji jest bardzo male. Pod warukiem jednak ze bedziemy przestrzegac kilku zasad. Oto one:


Odbior psa po zabiegu

Pies po kastracji / sterylizacji powinien opuscic gabinet weterynaryjny calkowicie wybudzony. Pies powinien zostać zaopatrzony przez lekarza weterynarii w ochronny kolnierz lub fartuszek. Zapobiegnie to wylizywaniu i ewentualnemu zakazeniu rany.

Z reguly psa mozna odebrac juz 2-4 godziny po kastracji / sterylizacji. Po zabiegu konieczna jest oslona antybiotykowa oraz przeciwbolowa. Wlasciciel zostanie poinformowany o wizycie kontrolnej. Oprocz tego konieczne moze byc podawanie tabletek w domu.


W dniu zabiegu

W dniu zabiegu, po powrocie do domu nalezy zapewnic psu spokojne i cieple miejsce. Wode mozna podac najwczesniej 3 godziny po zabiegu. Pokarm najwczesniej 6 godzin po zabiegu, w ilosci 1/2 porcji. Nalezy pozwolic psu wypoczac. Wskazany jest jedynie krotki spacer wieczorem.


Kolejne dni

Nastepnego dnia mozna juz podac psu normalny posilek oraz wode do picia.

Pies, az do zagojenia sie rany, powinien byc wyprowadzany tylko na smyczy. Nalezy psa oszczedzac. Do czasu usuniecia szwow nie wolno sciagac psu ochronnego kolnierza czy fartuszka!


Usuniecie szwow

Rana goi sie srednio 10-14 dni. Po tym czasie nalezy udac sie do lekarza weterynarii w celu usuniecia szwow. Od tej chwili pies moze wrocic juz do swoich ulubionych zajec sprzed kastracji / sterylizacji.

Link to comment
Share on other sites

Na pewno sie przyda komuś kto sie decyduje, chociaz artykuł mocno zawężony i okrojkony, teraz różne metody staryliizacji są różne metody szycia i nei zawsze konieczny jest kołniech czy fartuch...sadzę że można by to było o kilka szczegułów uzupełnić ;)
Ale przy podejmowaniu decyzji daje to jakiś obraz jak to po zabiegu jakiś czas będzie wyglądało :)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 2 weeks later...

[quote name='Pajęczyca']Hej!
Moja suka ostatnio była sterylizowana. Nie nosiła kołnierza tylko specjalny kubrak chroniący "podwozie" :P Musiała mieć go na sobie mniej niż dwa tygodnie (dokładnie 12 dni) po operacji. A co do ceny kołnierza, to myślę że to zależy od weterynarza.[/QUOTE]
Dziękuję wszystkim!;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='cedra']Wklejam ciekawy artykul na temat opieki nad suczka po sterlizacji. Mam nadzieje ze sie przyda:)

Pies po kastracji / suka po sterylizacji

Kastracja psa i sterylizacja suki to najczesciej wykonywane zabiegi w codzinnej praktyce weterynaryjnej. Zwierze przed zabiegiem powinno zostac zbadane przez lekarza weterynarii. Gdy pies jest zdrowy, ryzyko powikla po kastracji / sterylizacji jest bardzo male. Pod warukiem jednak ze bedziemy przestrzegac kilku zasad. Oto one:


Odbior psa po zabiegu

Pies po kastracji / sterylizacji powinien opuscic gabinet weterynaryjny calkowicie wybudzony. Pies powinien zostać zaopatrzony przez lekarza weterynarii w ochronny kolnierz lub fartuszek. Zapobiegnie to wylizywaniu i ewentualnemu zakazeniu rany.

Z reguly psa mozna odebrac juz 2-4 godziny po kastracji / sterylizacji. Po zabiegu konieczna jest oslona antybiotykowa oraz przeciwbolowa. Wlasciciel zostanie poinformowany o wizycie kontrolnej. Oprocz tego konieczne moze byc podawanie tabletek w domu.


W dniu zabiegu

W dniu zabiegu, po powrocie do domu nalezy zapewnic psu spokojne i cieple miejsce. Wode mozna podac najwczesniej 3 godziny po zabiegu. Pokarm najwczesniej 6 godzin po zabiegu, w ilosci 1/2 porcji. Nalezy pozwolic psu wypoczac. Wskazany jest jedynie krotki spacer wieczorem.


Kolejne dni

Nastepnego dnia mozna juz podac psu normalny posilek oraz wode do picia.

Pies, az do zagojenia sie rany, powinien byc wyprowadzany tylko na smyczy. Nalezy psa oszczedzac. Do czasu usuniecia szwow nie wolno sciagac psu ochronnego kolnierza czy fartuszka!


Usuniecie szwow

Rana goi sie srednio 10-14 dni. Po tym czasie nalezy udac sie do lekarza weterynarii w celu usuniecia szwow. Od tej chwili pies moze wrocic juz do swoich ulubionych zajec sprzed kastracji / sterylizacji.[/QUOTE]
cedra, dziękuję

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Potrzebuję pilnej porady: kiedy sterylizować sunię. Przed czy Po pierwszej cieczce??? Bo pytałam dwóch weterynarzy i dostałam dwie odpowiedzi. Nie wiem co robić - sterylizować już, czy czekać dalej. Sunia ma już koło roku, cieczki dotychczas nie miała (to też wydaje mi się dziwne) i jak ostatnio byliśmy u weta to właśnie pani nam powiedziała, że lepiej sterylizować przed cieczką, zanim się wykształcą gruczoły mleczne (czy coś)... Proszę doradźcie...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...