Jump to content
Dogomania

Nieswoiste zapalenie jelit


MonikaP

Recommended Posts

  • 1 month later...

Moja sunia niestety nie żyje. Umarła 26 lipca. Endoskopia wykazała m.in. bardzo głęboko, aż do mięśni sięgające zapalenie jelita grubego. Leczona była - jako "ostatnią deską ratunku"- bardzo silnie działającym lekiem immunosupresyjnym (przepraszam,nazwy w tej chwili nie pamiętam), ale nie zdążył on zadziałać terapeutycznie, albo zbyt silne były jego działania uboczne i one przeważyły. A być może moja Tosia była już zbyt słaba, żeby znieść takie obciążenie. Chorowała przez cały ostatni rok, a i wcześniej miała problemy z jelitami, jednak poprzednio udawało się je zwalczyć typowymi lekami i dietą. Poza tym Tosia jako szczeniak chorowała na nosówkę i Jej jelita prawdopodobnie już od samego początku były przez tę chorobę osłabione...

Mam nadzieję, że dla Twojego pieska uda się dobrać odpowiednie leczenie...

Link to comment
Share on other sites

Tosię od szczenięctwa prowadził dr Dąbrowski ze Zbąszyńskiej i to On Ją wyprowadził z nosówki, co było prawdziwym cudem (wzięłam Tosię już ciężko chorą ze schroniska). Natomiast endoskopię robiliśmy (z polecenia dr Dąbrowskiego) we Wrocławiu, u dr Kubiaka; w Poznaniu niestety nie ma tej klasy specjalistów.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Podłączę się do tematu:

Przez rok podejrzewano trzustkę i Bonzo wcinał RC Gastro Intestinal, bez Kreonu. Dziś byłam u weterynarza, bo nastąpiło pogorszenie - znów zaczął wieczorami [po jedzeniu najczęściej] cicho popiskiwać, zrobił się niespokojny, w kupie ciągle pojawiał się śluz i w większości miała kolor żółty. Kupa na każdym spacerze - nawet 3 razy potrafi przykucnąć. Pierwsza - twarda i w małej ilości, potem coraz bardziej miękka. Czasem też bulgotanie w brzuszku.

Byliśmy u Michała Ceregrzyna w Elwecie - bardzo polecam. Konkretny, z długoletnim doświadczeniem, wysłuchał mnie uważnie, obejrzał psa, zalecił badania krwi - zwykłe i na TLI, plus za jakiś czas badanie kału na pierwotniaki typu lambia etc.

Przez 2 tygodnie bierzemy Nifuroksazyd i karmę RC Fibre Response.
Odstawiamy żwacze, ponieważ zawierają bakterie, a mamy przywrócić naturalne środowisko w jelitach.

Może komuś się przyda.
Jeśli okaże się, że to jednak nie zapalenie jelit to napiszę :)

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...
  • 11 months later...

Mój pies ma IBD - czy możecie mi powiedzieć dokładnie jak zwalczaliście chorobę i jakie były jej objawy? My mamy gorszy problem pewnie, bo jestesmy też po operacjach i kompliakcjach, ale chciałabym podpytać co działalo w leczeniu IBD.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Toffina pisała o zastrzykach, ale fakt, jedzenia nie powinna psina dostawać przy wymiotach. Myślę, że RTG niewiele się tu zda, powinno się chyba zrobić wymaz z dupki i usg, skoro podejrzenie jest krwawienia. Może ona coś zjadła po prostu i uszkodziła sobie brzuszek?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem czy przeciwzapalne leki by zwalczyły pasożyty... niekoniecznie chyba. I nie zawsze przy robakach jest gorączka. Ale może się nie znam...

To może czas zmienić weta, skoro ci nie wiedzą co robić dalej i nie potrafią zdiagnozować psa przez taki długi czas?
A dostawała sterydy? Może to są skutki uboczne sterydów? Miała badania pod kątem zapalenia jelit w ogóle?

Link to comment
Share on other sites

U nas było 5-6 wetów zaangażowanych w Bruna.
Bruno miał pobierany wymaz z okrężnicy (było to badanie cytologiczne,czyli służace ocenie rodzaju komórek złuszczajacych się aktualnie w przewodzie pokarmowym;badanie to wymaga pewnej wiedzy cytologicznej ze strony lekarza wykonujacego;sprawdzałam też kał Bruna na okoliczność występowania lamblii oraz rzęsistka bydlęcego i oczywiscie trzeba wykonać zwykłe badanie parazytologiczne), ale pewno są i inne badania do tego celu. Może Twój pies ma zapalenie jelit, podobno zdiagnozować IBD jest ciężko, niestety.
Sprawdźcie ten rzęsistek bydlęcy i ogólnie pasożyty też...

Link to comment
Share on other sites

To dlaczego nie idziesz z nia do weta TERAZ?? Moim zdaniem powinna być w szpitalu. Powinna dostac kroplówki wzmacniające...
Bruno ma ciągle biegunki - dosłownie leci WODA. Ale mamy diagnozę, leki i odpowiednią karmę. Najważniejsze to wiedzieć, co się dzieje. Bo inaczej można sobie gdybać.
Wg mnie pies powinien być pod kontrolą wet przez 24h na dobę, skoro jest aż taki zły jego stan... :(

Link to comment
Share on other sites

Bardzo mi przykro, nie jestem wetem i nie wiem co trzeba zrobić. Ale stan psa jest taki, że ja wolałabym na Twoim miejscu żeby był w szpitalu pod opieką lekarzy... a skoro nie ma szpitala, to do zaprzyjaźnionej lecznicy, gdzie mogłaby w ciągu dnia być obserwowana i dostać wszelką możliwą pomoc.
Powodzenia w szukaniu przyczyny, bo objawy są mocno niepokojące.

Link to comment
Share on other sites

leki p/zapalne na robaki nie ppomoga,badanie moim zdaniem zrobic wypada.druga rzecz-piszesz że dostaje leki p/zapalne i p/bólowe,jakie?wszystkie na raz?wiele leków z tzw.grupy nplz'ów daje efekt uboczny w postaci wymiotów.wtedy takowe trzeba odstawic,natychmiast.a tak wogóle to na co ona dostaje te leki

Link to comment
Share on other sites

Wkleję jeszcze tutaj mój post z innego wątku, może komuś się przydadzą takie informacjeMój Sasza chorował na IBD, ponad 3 lata walczyliśmy z tą chorobą. Odszedł w marcu, miał tylko 4lata i 4 miesiące.IBD to bardziej odpowiednik ludzkiej choroby Leśniowskiego-Crohna niż IBS.Na mojej stronie jest opis początku choroby Saszy - wtedy jeszcze nie myślałam, że to będzie taka straszna choroba [URL]http://bernenczyki.net/index.php?option=com_content&view=article&id=15:ibd-inflammatory-bowel-disease-nieswoiste-choroby-zapalne-jelit&catid=7&Itemid=102[/URL] . W październiku 2011 Sasza przeszedł skręt żołądka, miał usuniętą śledzionę. Potem już było tylko gorzej, zaczęły się biegunki. Opis na stronie na razie jest niepełny, może kiedys go uzupełnię. Tutaj można przeczytać dalszy przebieg choroby [URL]http://szwajcary.com/viewtopic.php?f=90&t=8578[/URL] Proszę pytać jeśli chcecie wiedzieć coś jeszcze, chętnie odpowiem.

Edited by vallhund
Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Witam,

Właśnie dzisiaj mojala Jamniczka 4,5 letnia była zdiagnozowana na IBD a przez 3 lata już chodzimy od dr.do dr.i na badania krwi,moczu,stolca  i rtg i nikt nic wcześniej nie umiał powiedzieć co jej jest tylko każdy kazał zmienić jedzenie.Oczywiscie wtedy objawy były minimalne,teraz jest gorzej ponieważ  przełyka głośno przeważnie w nocy,refluks już pod kontrolą ponieważ karmie ją 6x na dzień po 1 lyzeczce.Nie trawi dobrze białka i lize,mlaska,śmierdzi jej z pyska a miała czyszczenie zębów 2 tyg.temu.Ciężko oddycha ma twardy stolec,mało pije wody i jest zawsze głodna. Wcześniej też miała śluz w stolcu ale kiedy zaczęłam dawać jej dynie to teraz ani razu nie widzialam.USG wykazało zgrubienie w żołądku i jelitcie cienkim więc musi być na zhydrolizowanym bialku z  Royal Canin.

I również dostała 3 rodzaje leków :(

Leki mam do wybrania jutro ale się już martwię czy dobrze podzialaja i na korzyść czy to będzie strata i przede wszystkim gorsze samopoczucie.

@Toffina bardzo współczuję nie mogę nawet się postawić w tej sytuacji bo serce mi pęka z tragedii która przeszłas co za ból i cierpienie przeżyła twoja iskiereczka :( wyrazy ogromnego współczucia ja tego się obawiam okropnie i płacze nawet czytając twoja,wiadomość.

Życzę Ci dużo wytrwałości oraz powodzenia ale przede wszystkim uzdrowienie serca z bólu jakie napewno przechodzisz :(

 

Czy ktoś jeszcze miał takie objawy na IBD i wie jak to wszystko wygląda,całe to leczenie ?

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Dopisuje się do tematu, jako że i u mojego psa jest podejrzenie IBD. Jesteśmy w stanie jeść tylko jedną karmę i jest to puszkowana GranataPet (ku mojemu ogromnemu zdziwieniu. Dodanie nawet niewielkiej ilości innej karmy skutkuje wodnista kupą i rozstraja psa na kilka dni). Organizm źle reaguje m.in. na hill'sa i/d sensitive i często polecanego hill'sa z/d. Czym karmicie/karmiliście swoje zwierzaki?

Link to comment
Share on other sites

Moja siostra ma psa chorego na IBD. Suczka ma 7 lat i choruje od kilku miesięcy. Na szczęście mamy rewelacyjnego weta, który specjalizuje się w leczeniu jelit. Diagnoza była szybka (badał m.in. poziom B3 i kwasu foliowego). Suczka je tylko i wyłącznie ID Hillsa, nie tolerowała Royala. Wg weta taka nietolerancja i nagłe uczulenia mogą być  ściśle związane z chorobą, dlatego niestety trzeba wprowadzić sterydy. Teraz Polcia ma podawany sulfasalazin, nolpazę i co 4 dni 1/4 sterydu o nazwie calcort. Efekty są (tfu, tfu) rewelacyjne.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Dnia ‎2016‎-‎10‎-‎31 o 14:57, Zarka napisał:

Moja siostra ma psa chorego na IBD. Suczka ma 7 lat i choruje od kilku miesięcy. Na szczęście mamy rewelacyjnego weta, który specjalizuje się w leczeniu jelit. Diagnoza była szybka (badał m.in. poziom B3 i kwasu foliowego). Suczka je tylko i wyłącznie ID Hillsa, nie tolerowała Royala. Wg weta taka nietolerancja i nagłe uczulenia mogą być  ściśle związane z chorobą, dlatego niestety trzeba wprowadzić sterydy. Teraz Polcia ma podawany sulfasalazin, nolpazę i co 4 dni 1/4 sterydu o nazwie calcort. Efekty są (tfu, tfu) rewelacyjne.

U mojej suni zdiagnozowano IBD. Napisz proszę jak się czuje piesek i co to za lekarz?

Link to comment
Share on other sites

Dnia ‎2016‎-‎10‎-‎31 o 14:57, Zarka napisał:

Moja siostra ma psa chorego na IBD. Suczka ma 7 lat i choruje od kilku miesięcy. Na szczęście mamy rewelacyjnego weta, który specjalizuje się w leczeniu jelit. Diagnoza była szybka (badał m.in. poziom B3 i kwasu foliowego). Suczka je tylko i wyłącznie ID Hillsa, nie tolerowała Royala. Wg weta taka nietolerancja i nagłe uczulenia mogą być  ściśle związane z chorobą, dlatego niestety trzeba wprowadzić sterydy. Teraz Polcia ma podawany sulfasalazin, nolpazę i co 4 dni 1/4 sterydu o nazwie calcort. Efekty są (tfu, tfu) rewelacyjne.

U mojej suni zdiagnozowano IBD. Napisz proszę jak się czuje piesek i co to za lekarz?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...