Jump to content
Dogomania

Pies na łańcuchu


Ursusek

Recommended Posts

Co sądzicie o trzymaniu psa na łańcuchu?
Wg mnie jeżeli łańcuch ma 3,5-4m i pies jest codziennie spuszczany to jest to humanitarne,jeżeli ktoś trzyma psa na łańcuchu 1-2m i spuszcza go raz na tydzień(A przeważnie tak jest) to oczywiste że taki pies się męczy i stresuje.

Link to comment
Share on other sites

Proponowałabym poszerzyć troszke wiedze nt. psychiki i zachowań psów....

W wielu krajach europejskich trzymanie psów na łańcuchach jest zabronione (w Holandii juz od 50 lat)
Niestety Polska wciąż gdzieś między Rumunią a średniowieczem....

Link to comment
Share on other sites

Pies wiązany regularnie na łańcuchu zawsze się męczy i stresuje, bo jego możliwośc reakcji na niebezpieczeństwo, ucieczki, zostaje uniemożliwiona, co prowadzi do rozwoju nadmiernej agresji. Szkoda tylko, że zazwyczaj nie wobec złodziei czy intruzów, tylko dziecka, które nagle znajdzie sie w zasięgu psa :roll:

Aspekt zdrowotny - wieczne obciążenie szyi i układu kostnego szarpaniem łańcucha czy nawet samym jego ciężarem przez lata niestety owocuje otarciami, zakażeniami skóry, uszkodzeniem kręgów szyjnych, osłabieniem kręgosłupa...

Do tego smutne zachowania pojawiające się po latach, takie jak obracanie się wokół własnej osi podczas szczekania, nerwowe spojrzenie na widok zbliżającego się obcego człowieka...

Trochę wprawy i na pierwszy rzut oka można rozpoznać psa, który nawet kilka lat wczesniej był trzymany na łańcuchu, niestety.

Link to comment
Share on other sites

Ja nie uważam za zbyt humanitarne postępowanie ,żeby psowi cały czas coś 'dyndało' na szyi,obciążało go i ciągneło w dół...już lepszy jest kojec(na zasadzie schronienia-a nie więzienia),przynajmniej nic psa nie ciągnie w dół,a napewno nie jest to przyjemne,zresztą zrobić kojec nie jest tak trudno i nie są to wielkie koszta,wystarczą tylko chęci -do pracy oraz poprawienia bytu psa,który jak wiadomo ,jest człowiekowi niezwykle wierny i oddany,

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Po co boks skoro miałby być otwarty? Lepiej byłoby puścić psa luzem i byłoby to samo.
A zamykanie psa w szopie nie byłoby dla niego męczące?
Już drugiego psa mam na łańcuchu i nie widzę żeby był smutny albo chory czy poraniony.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

[quote name='badmasi']Ursusek przeprowadź eksperyment. Uwiąż się na łańcuch przynajmniej na tydzień i niech ktoś raz dziennie cię z niego puści. Może wtedy zobaczysz świat z perspektywy swojego psa.[/QUOTE]

dobre:))
a swoja droga i tak na dogo sa ludzie co trzymaja py na lancuchach i tak pisaniem nic sie nie wskora

dopoki nie bedzie prawnie zakazane i egzekwowane ludzie beda miec psy na lancuchach,w starych dziurawych budach czesto bez jedzenia i wody,czesto chore ktore albo same padna albo dostana w leb
beda umierac w cierpieniau bo wciaz dla duzej wiekszosci pies powinien pilnowac posesji i szczekac,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i watpie czy cos sie zmieni

Link to comment
Share on other sites

Ursusek, pies na łańcuchu nie spełnia swojej roli, oprócz tego, że drze pysk to i tak nie jest w stanie włamywaczowi ani lisowi w kurniku zagrozić. W końcu zdziczeje bo wyobraź sobie jakbyś Ty spędził życie w kajdanach.Jeżeli masz ogrodzoną posesję nikt ale to nikt, żaden dzielnicowy ani leśniczy nie ma prawa nakazać Ci przykuwania psa łańcuchem. Jeżeli jest uwiązany, żeby Ci nie zadeptał ogrodu to go lepiej naucz, że na grządki czy klomby się nie wchodzi albo odrodź to sobie siateczką.

Link to comment
Share on other sites

[quote name='sabusia']dobre:))
a swoja droga i tak na dogo sa ludzie co trzymaja py na lancuchach i tak pisaniem nic sie nie wskora

dopoki nie bedzie prawnie zakazane i egzekwowane ludzie beda miec psy na lancuchach,w starych dziurawych budach czesto bez jedzenia i wody,czesto chore ktore albo same padna albo dostana w leb
beda umierac w cierpieniau bo wciaz dla duzej wiekszosci pies powinien pilnowac posesji i szczekac,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,i watpie czy cos sie zmieni[/QUOTE]

czy nalezy miec wszystko na papierku ,zeby czegos nie czynic?
W Niemczech nie ma zakazu trzymania psow na lancuchach ,ale nikt tego nie czyni ,niech by sprobowal.Mimo ,ze nie ma na papierze zakazu trzymania psa na lancuchach ,organizacje prozwierzece reaguja na donos o zakutym psie nawet trzymanym na 10m lince.tak samo reaguja , jak pies siedzi w pseudokojcu.Poza tym po co trzymac psy na lancuchach jak i tak od godziny 10 wieczorem jest cisza nocna dotyczy miedzy innymi wsi i malych miasteczek i psy nie moga szczekac.Pies jest czlonkiem rodziny musi byc z opiekunami ,a nie sluzyc jako sygnal alarmowy przed zlodziejem kradnacych buraka.Pies na lancuchu, czy to jest nastepna kretynska tradycja polska? Pies na kazdym podworku?Poza tym tylko pies zwolniony z lancucha moze uchronic dom przed zlodziejem.
zakazy na papierze to jedno ,ale swiadomosc , mentalnosc to drugie.Dopoki kura w hierarchi gospodarza stoi przed psem i jest uznawany jako zwierze gospodarskie ,to co sie dziwic.
Pies jest przeciez najwierniejszym czlonkiem rodziny ,a czlonka rodziny nie zakuwamy lancuchem do budy.!
Hura katolicy ci pseudo !
ps jak jade autem przez wsie w niedziele i widze tych pseudokatolikow,co do kosciola maja 2 minuty ,a jada autami ,to mam ochote powchodzic na ich podworka,na ich 3mm trawke i te kwiatowe klombiczki, wszystkie psy pozwalniac z tych rozwalajcych sie bud podpalic zniszczyc ,a psy uwolic.
Co za smierdzaca obluda ,zaklamanie i okrucienstwo jest w tych ludziach!Brr

Link to comment
Share on other sites

Gdy byłam dzieckiem jednego psa trzymaliśmy w kojcu. Niestety zdziczał, zrobił się potwornie agresywny i trzeba było go oddać. Przynajmniej tak mi powiedzieli.
Od tej pory wszystkie psy biegają wolno, i jakoś nauczyły się że po kwiatkach nie wolno.
Teraz mam szczeniaczka z adopcji, ciężkiego w ułożeniu, bardzo gryzącego a jedna biega luzem.

Link to comment
Share on other sites

Ale.. po co ten łańcuch? Po co w ogóle pies, skoro CIĄGLE trzyma się go na łańcuchu albo w tym pod niebiosa wychwalanym kojcu? Ja rozumiem łańcuch jak się ma np CAO, przychodzą goście, zapinam go na czas przejścia gości od furtki do domu i tyle, odpinam, a nie trzymać na tym gównie psa!!! Po jaką cholerę?! Przecież taki pies nawet przed złodziejem nie obroni, wyśmieje go złodziej, bo przecież to to nawet do niego nie podbiegnie bo nie ma jak! U nas przy komisie samochodowym jest przyczepiony onek na metrowym łańcuchu i mnie sere boli za każdym razem jak go widzę. Po co ten łańcuch? Co niby, złodziej ma się przestraszyć szczekania?!

Link to comment
Share on other sites

Chyba tak rozumują co niektórzy ludzie bobroska, co niestety jest bardzo przykre. Ja w każdym razie w pełni się z Tobą zgadzam.

U mnie przy budzie jest łańcuch, ale używany bardzo chwilowo, jako system kar. Mój Cyryl, szczeniak, jeśli jest niegrzeczny to go może na minutę zapinam na łańcuch i potem puszczam. Wszystko poprzedzam stwierdzeniem zly pies itd. Wymyśliłam to na tej samej zasadzie, co karanie dziecka karnym kocykiem. Nie wiem, czy to dobry sposób, ale na razie tylko tyle przyszło mi do głowy... Może coś podpowiecie?

Link to comment
Share on other sites

Nie wiem, czy to karanie łańcuchem jest dobre... Za co go zapinacie? Ja nie popieram karania psa, dla mnie jedyną karą jest "fe" i "brzydki pies" (na co pięknisia Mela reaguje wielkim oburzeniem :diabloti:), jedyne za co ją karzę to tarzanie się, bo uwielbia się pachnić w ten sposób, jest już na tyle duża, że więcej złych rzeczy nie robi... Napisz może, co robi Twój szczeniak, to może jakoś będę mogła pomóc.

Link to comment
Share on other sites

Kara przez izolację i podobne jest fajna, ale nie przy budzie psa... Nie wolno z miejsca odpoczynku psa, jego legowiska (bo rozumiem, że Twój pies z tej budy przynajmniej czasem korzysta czy ma korzystać), robić więzienia. To samo się tyczy np. kennel klatki w domu, nie wolno w niej zamykać psa za karę. Do tego zapinanie za karę na łańcuchu może na przyszłość doprowadzić do negatywnych skojarzeń np. z braniem na smycz i problemem z poleceniem do mnie, ucieczkami.
Sam zamysł kary jest dobry, ale zmień warunki - nie wiąż kary z czymś co ma być dla psa przyjemne: z jego azylem i z przypinaniem czegoś do obroży.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

[quote name='Sami & Jessy & Nero']Mam Nera na łańcuchu, ponieważ, była groźba strażą miejską, biega za samochodami i rowerzystami i dzieci sie go boja bo to duży pies.
ale wychodzę z nim na spacery, ale ciągnie niemiłosiernie...
a po za tym, nie moge go puścić bo nauczył sie przeskakiwać przez płot.[/QUOTE]

Trzeba zabezpieczyć płot, tak jak zabezpiecza się dla huskych, albo choć zrobić psu kojec, żeby się nie męczył na łańcuchu... Pies ucieka, biega za samochodami, ciągnie na spacerach, bo poświęca mu się zbyt mało czasu i z nim nie pracuje - po prostu pies jest niewychowany przez Was. I jego zachowanie nie jest winą psa, tylko Waszą.. Może warto się za niego wziąć, zamiast skazywać na łańcuch?

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sami & Jessy & Nero']ale co zrobić, Nero już ma 5 lat, i zawsze był nieposłuszny...;/[/QUOTE]

Wiek nie jest żadnym powodem do nieszkolenia - zawsze był nieposłuszny, bo nigdy nikt go nie wychowywał. Ludzie wychowują i psy 8letnie, 5latek to pies w sile wieku - tylko musi się Wam chcieć...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='ladySwallow']Wiek nie jest żadnym powodem do nieszkolenia - zawsze był nieposłuszny, bo nigdy nikt go nie wychowywał. Ludzie wychowują i psy 8letnie, 5latek to pies w sile wieku - tylko musi się Wam chcieć...[/QUOTE]

Dokładnie! Ja oduczyłam 11 letniego podhalana ciągnięcia na smyczy :) A teraz pracowałam z 4 letnim berneńczykiem, równiez oduczyłam go ciągnięcia :) Spróbójcie! ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Sami & Jessy & Nero']ale od czego zacząć...[/QUOTE]

Od nabycia teoretycznej wiedzy o szkoleniach - psa najlepiej się szkoli, gdy jest zmęczony, więc najpierw go wymęcz np. zabawą, a potem z nim ćwicz. Poczytaj o pozytywnym szkoleniu.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Create New...