Jump to content
Dogomania

4-5 dniowy szczeniak bez matki


orchidee

Recommended Posts

Witam,

opiekuję się suczką, która była znaleziona w ogrodzie. Została porzucona przez znaną mi tylko z widzenia matkę. Gdy ją znalazłam ważyła 380g (29.05), a dzisiaj waży już ok 470g. Dostaje mleko Gimborn Aufbau-Milch podawane w butelce ze smoczkiem dla szczeniąt. Smoczek jest trochę twardy, gdy była za duża dziurka jadła tak łapczywie, że parę razy się zakrztusiła. Teraz ma nowy smoczek, mniejsze dziurki, które niestety się często zatykają, ale jest ok. Oczywiście po jedzeniu masuję jej brzuch, wacikiem z ciepłą wodą masuje jej pupę i wtedy bez problemu robi siusiu (po każdym posiłku) i kupkę (nie po każdym posiłku) Moje pytania:

1. Ile powinna jeść na raz (co 2-3godziny) ml mleka? - Obecnie je ok. 12ml. Jej matka jest dość duża (jak husky), ona tez wygląda na dużą jak na noworodka.

2. Czy po każdym jedzeniu powinna zrobić kupkę czy wystarczy gdy robi 3-4 razy?

3. Gdy ją znalazłam miała kleszcza, którego natychmiast usunęłam specjalnym przyrządem, czy może jej to zaszkodzić?

4. Czy mogę spróbować większego smoczka (jak dla noworodków ludzkich) jeśli mała bierze do buzi całego mojego kciuka? Ten smoczek dla szczeniaków jest twardy i mały (jak pół mojego kciuka), może przez to jej się źle pije?

5. Czy gdybym musiała wyjechać na jeden dzień autem (pod warunkiem dobrej pogody), zabranie jej ze sobą może jej zaszkodzić? Oczywiście nie byłaby wyciągana ze swojego pudła.

6. Kiedy najlepiej masować jej brzuch? Zaraz po jedzeniu czy odczekać jakiś czas? Jaki czas?

7. Robi kupę taką żółtą, z grudkami, lepką, nie jest to rozwolnienie. Czy taka jest prawidłowa?
[IMG]http://img63.imageshack.us/img63/6923/52305643.jpg[/IMG]
Z góry dziękuję za odpowiedź :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 83
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mała miała kupę szczęścia :):):)

1. Ile powinna jeść na raz (co 2-3godziny) ml mleka? - Obecnie je ok. 12ml. Jej matka jest dość duża (jak husky), ona tez wygląda na dużą jak na noworodka.
Jeść tyle żeby brzuszek był wypełniony, ale nie za bardzo powiększony. Szczeniak powinien przybywać codziennie - tak aby w pierwszym tygodniu podwoić wagę. Przybywanie średnio po 5 dkg powinno starczyć. Jak będzie nerwowo "szukała cyca" po wypiciu dawki będzie to znaczyło, że trzeba zwiększyć ilość mleczka.

2. Czy po każdym jedzeniu powinna zrobić kupkę czy wystarczy gdy robi 3-4 razy?
Wystarczy.

3. Gdy ją znalazłam miała kleszcza, którego natychmiast usunęłam specjalnym przyrządem, czy może jej to zaszkodzić?
Tego nikt nie wie ...

4. Czy mogę spróbować większego smoczka (jak dla noworodków ludzkich) jeśli mała bierze do buzi całego mojego kciuka? Ten smoczek dla szczeniaków jest twardy i mały (jak pół mojego kciuka), może przez to jej się źle pije?
Jeżeli pije spokojnie to dobrze, za duża dziurka może spowodować zachłyśnięcia.

5. Czy gdybym musiała wyjechać na jeden dzień autem (pod warunkiem dobrej pogody), zabranie jej ze sobą może jej zaszkodzić? Oczywiście nie byłaby wyciągana ze swojego pudła.
Musi mieć ciepełko do tych 3 tyg bez większych wachnięć temperatury, tymbardziej, że nikt jej nie grzeje.

6. Kiedy najlepiej masować jej brzuch? Zaraz po jedzeniu czy odczekać jakiś czas? Jaki czas?
Matki masują od razu ;)

7. Robi kupę taką żółtą, z grudkami, lepką, nie jest to rozwolnienie. Czy taka jest prawidłowa?
Tak ,szczeniaki robią takie rzadkawe kupki, tak jak niemowlęta - przyczyną jest dieta mleczna.

[IMG]http://img63.imageshack.us/img63/6923/52305643.jpg[/IMG]
IEST SŁODKA !
To że śpi do góry brzuszkiem znaczy , że czuje się dobrze i bezpiecznie :)

Link to comment
Share on other sites

Serdecznie dziękuję :)))
Uspokoiłaś mnie w wielu kwestiach. Tej kupki to ona robi mało, tak ze 2-3cm, ale w końcu ma mały brzuszek i jelita, nie ma co jej na siłę wyciskać ;) No nie? Teraz zaczyna wygibasy robić różne, śpi na plecach, na boku, macha łapkami jakby jej się coś śniło, czasem w czasie snu podskoczy :) Mam nadzieję, że przeżyje. To już jej ok piąty dzień na świecie. Czasem coś trochę zapiszczy, ale tylko chwilkę. Najczęściej to tak śmiesznie chrumka jak szuka jedzonka :) A jak prze kupę to wydaje dźwięki wysiłku. Przed chwilą ją ważyłam - już 500g (choć wierci się i ciężko powiedzieć na 100%)

Pozdrawiam :)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Erica']Cudna jest :) Miała na prawdę kupę szczęścia.
A swoją drogą to już drugi taki przypadek ostatnio.. :shake:[/QUOTE]

Dzięki :) Jeśli mówisz o przypadku Keradko, to jest to ten sam piesek :) Ten, który się uratował bo był silniejszy...

A właśnie teraz śpi z języczkiem na zewnątrz :)

Link to comment
Share on other sites

Suczka chyba ma lekkie rozwolnienie, trochę rzadsza kupa niż normalnie, w dodatku ma gazy, masuję ją prawie cały czas. Nie zmieniałam mleka... Co mogę jeszcze zrobić? Może jednak nie dobry ma ten smoczek, może za mało zasysa i za dużo powietrza połyka??? :( Coś czytałam, że można podać wywar z gotowanej marchwi do mleka...

Link to comment
Share on other sites

Hej, w poniedziałek idę z nią do weterynarza. Czuje się ok, ma apetyt itd, wazy już 550g, ale ma jakieś strupki na łokciu i łapkach, dodatkowo na łokciu jakby zaschniętą na włosach wydzielinę. Czytałam, że może to być uczulenie, egzema, lub jakaś grzybica... Mam nadzieję, że lekarz nie każe jej uśpić, nie zgodzę się na to...

[IMG]http://img199.imageshack.us/img199/8960/chorae.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Hej wszystkim :)

Okazało się, że mała (chyba będzie miała na imię Luna :) ) miała mnóstwo ropy pod martwą (jak się okazało) skórą na łokciu... Skóra została z niej zdarta... Na szczęście jej to nie bolało. Co innego zastrzyk, przy którym piszczy. Dostaje antybiotyk, na łapce ma opatrunek z bandażem.. Ale ma się dobrze. Wariuje jak się daje jej mleczko :) Dużo je, na szczęście w nocy mało piszczy - wstaję 1-3 razy. Jest grubiutka - waży ok 800g. Lekarz powiedziała, że będzie dobrze :) Czekam tylko, aż rana się zagoi to wtedy będę już spokojniejsza.

Pozdrowienia i dziękujemy za wsparcie

Link to comment
Share on other sites

Tu jest moje maleństwo :)

[URL]http://www.youtube.com/user/taleja22#p/a/u/1/jYHblvJjxDs[/URL]

[URL]http://www.youtube.com/watch?v=QsNXCtDGoUg[/URL]

A tak sobie leżymy :)

[IMG]http://img3.imageshack.us/img3/8339/28609303.jpg[/IMG]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...