Jump to content
Dogomania

Koziołek


Sara

Recommended Posts

Jak to jest z koziołkiem do aportu ? Czy na zawodach jest on przydzielany odgórnie czy można przynieść własny ? Jak własciwie dobrać koziołek ? Nie chcę kupić zbyt lekkiego ani zbyt ciężkiego. Co dalej rbić z koziołkiem wiem, tylko mam problem z wybraniem a wypadałoby się już zaopatrzyć.

Gosia od Luki kiedys mi poradziła żebym kupiła tutaj [URL="http://www.petshop.prv.pl/"]http://www.petshop.prv.pl/[/URL]

Ale który wybrac sportowyczy tradycyjny ? Obawiam się że tradycyjny byłby za ciężki, a jesli sportowy to który ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 186
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

[quote name='Sara']Jak to jest z koziołkiem do aportu ? Czy na zawodach jest on przydzielany odgórnie czy można przynieść własny ? [/quote]
My zawsze miałyśmy własny koziołek. Nawet nie wiem czy organizatorzy posiadali jakiś, gdyby ktoś chciał. :niewiem: Chyba nikt o to nie pytał, każdy startował ze swoim i już.

[quote name='Sara'] Jak własciwie dobrać koziołek ? Nie chcę kupić zbyt lekkiego ani zbyt ciężkiego. (...) Gosia od Luki kiedys mi poradziła żebym kupiła tutaj [URL="http://www.petshop.prv.pl/"]http://www.petshop.prv.pl/[/URL] [/quote]
Ponieważ my miałyśmy duże kłopoty z aportem, ja przetestowałam trochę koziołków. ;) Zaczynałyśmy od tradycyjnego, ale małego koziołka, ale... różnie nam szło [I](i pewnie nie tylko koziołek był tego powodem :oops: ).[/I] Potem, właśnie od Magdy, kupiłam plastikowy koziołek i Asti przez jakiś czas bardzo go lubiła, ale... nie wiem czy jednak był trochę za wąski na jej pysio, czy z jakiegoś innego, do dzisiaj nie znanego mi powodu, obraziła się na niego. Więc... najpierw kombinowanie ze zwykłymi patyczkami, aż w końcu jak mała znowu trochę polubiła aportowanie... nowy zakup - znowu od Magdy - ale drewniany sportowy koziołek i w trochę większym rozmiarze "M". I tym ćwiczymy i jest nieźle. I z tym jeździmy na zawody, czym czasem wzbudzamy uśmiechy :lol:, ale jak do tej pory nikt się nie czepiał, że mamy właśnie taki. Dzisiaj już chyba nawet i aportowałaby tradycyjny, chociaż mniejszy koziołek, ale... zostałyśmy przy naszym. :eviltong:

Czyli... chyba musisz pokombinować sama. ;)

Link to comment
Share on other sites

Plusem koziołków sportowych z petshop'u jest to, że są wykonane z drewna bukowego. Sosna jest miękka i moja Luka taki zwykły koziołek (właśnie z sosny) lubiła podgryzać, a i szkody po takim podgryzaniu były spore.

Aha, rozmiar S jest NAPRAWDĘ BARDZO MALUTKI. :cool3:
[URL="http://img91.imageshack.us/my.php?image=pict09794ec.jpg"][IMG]http://img91.imageshack.us/img91/6166/pict09794ec.th.jpg[/IMG][/URL]

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia_i_Luka']Aha, rozmiar S jest NAPRAWDĘ BARDZO MALUTKI. :cool3:
[/quote]
Ooooo, też macie taki sportowy? :) A to jest "S"?

Asti ma wąski pysio, ale nie wiem czy sobie na "esce" kiedyś nie przygryzła "fafli". "M" jest niby ciut szerszy, ale właśnie taki w sam raz do pysia. Dobrze jest jeśli można te koziołki "przymierzyć", to rzeczywiście jest łatwiej wybrać. No i jeszcze jedna zaleta, że one są o wiele lżejsze niż tradycyjny koziołek, co dla niektórych maluchów może też ma jakieś znaczenie. :hmmmm:

Link to comment
Share on other sites

Tak, to jest S-ka.

Dla Figi myślę, spokojnie będzie pasowała M-ka, bo S-ka będzie za mała.

Dla mojej Luki nie tyle ciężar ma znaczenie, co długość tego środkowego odcinka - niestety nawet najlżejszy "zwykły" koziołek ma nadal długi środek, przez co trudno małemu psu wyważyć tak, by nie wykrzywiać głowy...

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia_i_Luka']Plusem koziołków sportowych z petshop'u jest to, że są wykonane [B]z drewna bukowego[/B]. Sosna jest miękka i moja Luka taki zwykły koziołek (właśnie z sosny) lubiła podgryzać, a i szkody po takim podgryzaniu były spore.
[/quote]
Z tego wynika, że buk jest lepszy ;)

Link to comment
Share on other sites

no to ja jeszcze tez mam pytanie bo z tego co psize na stronie to rozmiar "S" z tego sportowg jest dla psiaków wielkości sznaucera min., z racji ze ja mam sznaucera min. to byłoby troche oczywiste zeby wziąc ta S ale z tego co tu mówicie ze jest naprawde malutki to sama ni wiem (tzn my jeszcze z aportem narazie na innym przedmiocie cwiczymy al wkrótce bedzie trzeba przeniesc to na koziołek) więc jak myslicie? czy dla snzuacera min. (wymiarowego) nada sie takiej wielkości jak ma Luka czy leppiej wiekszy?

Link to comment
Share on other sites

a tak z ciekawości czystej to czym kierowałas sie wybierając dla Figi M?? przecież ona to psinka na pewno nie wieksza od sznaucera? pytam z ciekawości bo ja sie nada zastanawiam... ale chyba jakbym kupowała to S bo Denis nie lubi nosić w pyszczku różnych rzeczy więc chcę by jego koziołek był jak najmniejszy i jak najlżejszy bo już sam fakt że hcce go podnieśc jest dla mnie wielkim osiągnięciem:))

Link to comment
Share on other sites

[B]Madzior_ko[/B], tam przy każdym koziołku jest podana długość poprzeczki. Weź kawałek patyka, ułam go na taką długość, weź pomiędzy dłonie (które będą robiły za końce koziołka) i przymierz do pyszczka Denisa ;) Pamiętaj, żeby nie kupić zbyt luźnego (z za długą poprzeczką), ale też muszą się zmieścić sznaucerowe wąsy :evil_lol:

Ja chyba w końcu Atosowi kupiłam L-kę mimo, że w tabelce średniak jest przy M-ce. I bardzo dobrze pasuje ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='madzior_ka']chyba jakbym kupowała to S bo Denis nie lubi nosić w pyszczku różnych rzeczy więc chcę by jego koziołek był jak najmniejszy i jak najlżejszy bo już sam fakt że hcce go podnieśc jest dla mnie wielkim osiągnięciem:))[/quote]
Ale one są naprawdę leciutkie w porównaniu z tradycyjnym koziołkiem i różnica w ciężarze pomiędzy poszczególnymi rozmiarami jest bardzo niewielka. Dla sheltie też jest podany rozmiar "S", a jednak ja używam "M". Ja się kierowałam szerokością poprzeczki, jak będzie za wąska, to jak raz sobie przytnie "fafelki", to potem też nie będzie chciał nosić koziołka :shake:. Nie wiem czy Denis ma szerszy pyszczek od Asti czy nie, ale są podane szerokości poprzeczek poszczególnych rozmiarów, więc może spróbuj sobie przymierzyć jakiegoś patyczka albo linijkę o szerokościach dla "S" i "M". No nie wybieram się na zawody do Krakowa, bo tak bez problemu zabrałabym obydwa koziołki i mogłabyś sobie sprawdzić, który Denisowi bardziej by pasował.

Link to comment
Share on other sites

Ja właściwie kierowałam się długością poprzeczki. Fidze nie bedzie wygodnie nosić takie maleństwo, ona bardzo ładnie aportuje więc jedyną przeszkodą mogłaby być zbytnia szerokość, mogłaby mieć problemy ze zrównoważeniem koziołka. Ale mimo że wysłałam zamówienie i maila nie ma odzewu ze strony pet shopu :(

Link to comment
Share on other sites

Dobrze dziewczyny pisały - poprzeczka w sportowym koziołku powinna tak akurat mieścić się w pysku, więc przed zamówieniem trzeba po prostu zmierzyć psa :)

[quote name='Sara'] Ale mimo że wysłałam zamówienie i maila nie ma odzewu ze strony pet shopu :([/quote]

Z tego co wiem osoba prowadząca ten sklep jest aktualnie na wyjeździe. Więc pewnie zamówienie się trochę przesunie. Ale nie ma obaw, na pewno wszystko będzie ok (znam sklep i jego właścicielkę, i nawet jej psy :lol:).

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

[QUOTE]ułam go na taką długość, weź pomiędzy dłonie (które będą robiły za końce koziołka) i przymierz do pyszczka Denisa ;-)[/QUOTE]
dzięki tak zrobie i zobaczymy:)) choc narazie i tak jeszcze sie wstrzymuje z kupnem koziołka bo by mnie korciło by na nim ćwiczyć a chce najpierw opanowac aport na innym przedmiocie:))

Dorpotak a ty też masz temn sportowy, lżejszy?

Link to comment
Share on other sites

Madzior_ka - ćwiczysz formalny na innym przedmiocie? Hmm...ja formalny ćwiczę tylko na koziołku - nie widzę powodu, aby Luka aportowała mi formalnie piłkę czy sznurek. :roll: Ale ciekawa jestem, dlaczego ćwiczysz na innych przedmiotach, bo może się czegoś nowego dowiem. ;)

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia_i_Luka']Madzior_ka - ćwiczysz formalny na innym przedmiocie? Hmm...ja formalny ćwiczę tylko na koziołku - nie widzę powodu, aby Luka aportowała mi formalnie piłkę czy sznurek. :roll: Ale ciekawa jestem, dlaczego ćwiczysz na innych przedmiotach, bo może się czegoś nowego dowiem. ;)[/quote]

Ja co prawda nie madzior_ka, ale mogę Ci odpowiedzieć na to pytanie, bo jest to "ogólnoklikerowy" pogląd na naukę formalnego aportu :lol:
Otóż formalnego aportu uczymy krok po kroku, jest to zachowanie złożone, ma ileśtam elementów, żeby brał, żeby trzymał, żeby nie podgryzał itp. i wszystkiego trzeba pilnować i strasznie łatwo, zwłaszcza początkującemu szkoleniowcowi, coś skopać, zepsuć, zrobić nie tak. A wtedy to ewentualne zepsucie nie ma nic wspólnego z koziołkiem. Więc najpierw uczy się na czymś innym aportu - nie na zabawce! - bo nie bazuje się na popędzie łupu, ale też nie na koziołku. Jeśli już ukształtuje się cały formalny aport powiedzmy na koszyczku, to potem przeniesienie tego zachowania na koziołek jest bezproblemowe. A jeśli zepsuje się formalny aport koszyczka, to można próbować naprawiać, albo można spróbować na czymś całkiem innym unikając poprzednich błędów.
Ja nie wiedząc o tym wszystkim zaczynałam od razu od koziołka i trochę żałuję. Zepsułam na początku, moja wina, a teraz nie wygląda to tak, jak bym chciała (ale źle nie jest :cool1:).

Pozdrawiam
Marysia i Una

Link to comment
Share on other sites

[quote name='Gosia_i_Luka']Madzior_ka - ćwiczysz formalny na innym przedmiocie? Hmm...ja formalny ćwiczę tylko na koziołku - nie widzę powodu, aby Luka aportowała mi formalnie piłkę czy sznurek. :roll: Ale ciekawa jestem, dlaczego ćwiczysz na innych przedmiotach, bo może się czegoś nowego dowiem. ;)[/QUOTE]


[B]Gosiu,[/B]

Mamy to samo :cool3: Formalny aport tylko na koziolku :-) Pilka czy inna zabawka sluzy do nauki zupelnie czegos innego niz formalny aport.

Ale jak to napisala Marysia sa tez inne podejscia do nauki aportu :-) Dla kazdego cos dobrego :-)

W.

Link to comment
Share on other sites

Dzieki, Marysia, już rozumiem. Ja też uczyłam aportu stopniowo, ale od razu na koziołku. Piłka czy sznurek to zabawki, na które pies ma się maksymalnie nakręcić, którymi ma się ze mną szarpać, które może sobie memłać, gryźć, etc... Na koziołek nie chcę tak bardzo białasa nakręcać, bo zaczęłaby podgryzać, podrzucać, czyli bawić się aportem.
Piszesz o nauce trzymania koszyczka - i to mogę jeszcze uznać. Koszyczkiem pies też nie ma się bawić, też nie będziemy się z nim szarpać koszyczkiem. Ale aportu formalnego zabawki nie uznaję właśnie z powyższego powodu. :)
Zresztą dla białej widok koziołka oznacza - skup się, teraz będziemy pracować. :cool3:;) Musi się skoncentrować, nie może szczekać.
A gdy coś nieodwracalnie skopiemy na koziołku, zawsze można zmienić komendę. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Create New...